Πρωτες εντυπωσεις απο D90.

Μηνύματα
2.381
Reaction score
0
Μετά από το επεισοδιακό :205:Thread Ήρθε η ώρα να φρεσκάρω τα παλιά... :136:, κατέληξα τελικά στην αγορά της D90 με τον φακό 18-105 (kit), και είμαι πλέον κάτοχος εδω και περίπου ένα μήνα.

Οι πρώτες εντυπώσεις όσο αναφορά της φωτογράφιση είναι εξαιρετικές! Πολύ καλή αίσθηση στο κράτημα αλλά και στην χρήση. Έχεις σχεδόν όλες τις βασικές εντολές στο ένα χέρι και μπορείς εύκολα και γρήγορα να έχεις πρόσβαση στα βασικά της μηχανής. Το σκόπευτρο εξαιρετικό και αυτό.

Δεν κατάφερα μέχρι και σήμερα να βγάλω αρκετές φωτογραφίες και να φτάσω σε ικανοποιητικό επίπεδο χρήσης της μηχανής. Παρόλα αυτά, τα σημεία που μου έκαναν ιδιαίτερη εντύπωση είναι τα δείγματα που είχα εντος του σπιτιού χωρίς την χρήση φλας, απίστευτη φωτεινότητα και ευκρίνεια. Όσο αναφορά την φωτογράφιση εκτός και με το φως του ηλιου, υπερευχαριστημένος!!!

Αυτό που δεν μου άρεσε είναι το βίντεο. Τράβηξα μικρά δείγματα τόσο σε ανάλυση 720p όσο και στην χαμηλότερη. Πίστευα ότι για την κατηγορία τιμής της μηχανής θα είχα καλύτερα αποτελέσματα. Παρόλα αυτά δεν έμεινα καθόλου ικανοποιημένος. Τα δείγματα δεν διαφέρουν και πολύ από μια απλή compact πολύ χαμηλότερης αξίας. Ίσως να μην έκανα κάτι εγώ σωστά...

Σε γενικά γραμμές θεωρώ ότι είναι μια αξιόλογη αγορά και ευελπιστώ να την “ξεζουμίσω” σε κάθε ευκαιρία.

Έχω κάποια δείγματα τα οποία θα προσπαθήσω να ανεβάσω κάποια στιγμή καθώς επίσης και ότι καινούργιο διαπιστώσω για την μηχανή, άλλωστε είμαι ακόμα στην εξερεύνηση.
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.887
Reaction score
34.317
καλοριζικο κ καλοτραβηχτη!!
ανεβασε κ καμια ομορφη φωτο να θαυμασουμε!
 

Μηνύματα
14.213
Reaction score
1.842
Απάντηση: Πρωτες εντυπωσεις απο D90.

Καλορίζικη και καλά πλάνα. :107:

(αυτό το τελευταίο πως λέγεται με μια λέξη; καλοπλάνευτη;) :119:
 


Μηνύματα
2.381
Reaction score
0
Σας ευχαριστώ για τις ευχές σας!

Σήμερα η αύριο θα προσπαθήσω να ανεβάσω και κάποια δείγματα.
 

Μηνύματα
3.861
Reaction score
632
Απάντηση: Πρωτες εντυπωσεις απο D90.

Την έχει κι ένας φίλος με τον 18-70/3.5-4.5
κι είναι πολύ ικανοποιημένος.
 


Μηνύματα
2.381
Reaction score
0
Προσπαθώ να βγάλω άκρη με τα φίλτρα και δεν τα έχω καταφέρει ακόμα. Οπότε θα ήθελα μερικές προτάσεις για φίλτρο για τον φακό. Σχετικά με το UV από ότι διάβασα δεν είναι απαραίτητο μιας και η μηχανή περιλαμβάνει ήδη την προστασία αυτή. Οι περισσότεροι το χρησιμοποιούν μόνο για προστασία του φακού από γρατζουνιές και βρωμιές. Σε αυτό πάνω δεν έχω καταλάβει για ποιο λόγο προτιμούν ένα τέτοιο φίλτρο και όχι ένα protector το οποίο είναι ουδέτερο.

Εάν θέλετε και κάποιες προτάσεις και για ένα πολωτικό φίλτρο.

Ευχαριστώ.
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.644
Reaction score
9.216
Απάντηση: Πρωτες εντυπωσεις απο D90.

Σε UV θα σου πρότεινα το Hoya Super HMC, που είναι πάρα πολύ καλό και με λογικό κόστος.

Σε PL νομίζω ότι δεν αξίζει να πας σε κάτι ακριβότερο από το απλό Hoya CPL (με τη μωβ ετικέτα), εκτός αν σκοπεύεις να το χρησιμοποιείς συνέχεια.
Θα πρότεινα μάλιστα να πάρεις μόνο ένα, αυτό με τη διάμετρο του μεγαλύτερου φακού που θα χρησιμοποιείς PL και να το προσαρμόζεις με adapter ring στους μικρότερους.

Να σου πω τέλος ότι θα βρεις πολύ καλύτερες τιμές στο ebay, από Ασία. Φρόντισε μόνο να αγοράσεις από κατάστημα με καλό feedback.
 

Μηνύματα
2.381
Reaction score
0
Σε ευχαριστώ για τις προτάσεις σου!

Γιατί όμως σε UV και όχι σε ένα απλό protector ?
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.644
Reaction score
9.216
Απάντηση: Πρωτες εντυπωσεις απο D90.

Το κόστος στα φίλτρα κατανέμεται κυρίως στην κατασκευή του γυαλιού έτσι ώστε να είναι απόλυτα επίπεδο και να μη δημιουργεί οπτικές παραμορφώσεις, στις πολλαπλές επιστρώσεις που εμποδίζουν τις ανακλάσεις (ένας λόγος που σου προτείνω το Super HMC) και στην ποιότητα του μεταλλικού στελέχους. Κάποια πολύ ακριβά φίλτρα (όπως το Digital της Hoya) είναι επίσης φτιαγμένα από ειδικό γυαλί, που είναι πιο ανθεκτικό σε θραύση και πιο λεπτό.
Τα γυάλινα οπτικά στοιχεία των φακών απορροφούν μεν ένα μέρος της UV, αλλά έχω την υποψία ότι αυτή η απορρόφηση δεν είναι πάντα πλήρης. Το κόστος του πρόσμικτου που απορροφά την UV είναι πρακτικά ασήμαντο, οπότε γιατί να μην το βάλουν κι αυτό οι κατασκευαστές και να προσφέρουν ένα ακόμα στάδιο απορρόφησης;
 

Μηνύματα
2.381
Reaction score
0
Τελικά κατέληξα στα παρακάτω δυο και τα οποία περιμένω.

HOYA 67mm 67 CPL Circular Cir-Polarizing Filter £28
Hoya 67mm PRO1 Digital UV(0) Filter NEW THIN DMC LPF £22.50

Βρήκα όμως και αυτό στην εξής εκπληκτική τιμή...

Remote Control for NIKON D5000 D3000 D90 D60 ML-L3 C802 £2.15

Απομίμηση βέβαια άλλα άμα κάνει την δουλειά του...
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.644
Reaction score
9.216
Απάντηση: Re: Πρωτες εντυπωσεις απο D90.

Τελικά κατέληξα στα παρακάτω δυο και τα οποία περιμένω.

HOYA 67mm 67 CPL Circular Cir-Polarizing Filter £28
Hoya 67mm PRO1 Digital UV(0) Filter NEW THIN DMC LPF £22.50
To Pro1 Digital, πέρα από αυτά που αναφέρω σε προηγούμενο μήνυμά μου, έχει το επιπλέον πλεονέκτημα ότι διαθέτει μια τελική επίστρωση που είναι ανθεκτική στη βρωμιά (ακόμα και στις δαχτυλιές).
Με γεια λοιπόν!

Βρήκα όμως και αυτό στην εξής εκπληκτική τιμή...
Remote Control for NIKON D5000 D3000 D90 D60 ML-L3 C802 £2.15
Απομίμηση βέβαια άλλα άμα κάνει την δουλειά του...
Να το πάρεις. Κι εγώ ένα τέτοιο έχω πάρει για τη Nikon μου και δουλεύει άψογα.
 

Μηνύματα
2.381
Reaction score
0
Σε ευχαριστώ!

Αν θέλεις δες και αυτό (ενδεχομένως να το έχεις δει ήδη…) το οποίο είναι σε λογική τιμή και πιστεύω ότι χρειάζεται να υπάρχει και ένα δεύτερο.


LCD Monitor Screen Protector/Cover for Nikon D90 BM-10 £2.00
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.644
Reaction score
9.216
Απάντηση: Πρωτες εντυπωσεις απο D90.

Τι να σου πω, ποτέ δεν τα πήγαινα καλά με τα screen protectors στις LCD οθονίτσες των συσκευών. Ειδικά αν είναι κακής ποιότητας και αλλοιώνουν την εικόνα της οθόνης ή χαράζουν εύκολα, καλύτερα να λείπουν τελείως.

Νομίζω πάντως ότι το πιθανότερο σενάριο για να γρατζουνιστεί μια οθόνη, είναι να συνηθίζει κανείς να παραγεμίζει τσάντες με κάθε λογής φωτογραφικά και να τις κουβαλάει παντού μαζί του, λες και κάνει μετακόμιση. :137:
Εγώ, για να πω την αλήθεια, το σώμα μ' ένα ζουμ μου άρεσε να κουβαλάω μόνο. Ανάλογα με τις συνθήκες μπορεί να έχωνα σε καμιά τσέπη κι ένα γρήγορο νορμάλ, ένα PL/Grad φίλτρο ή ένα φλας. Εδώ και μερικό καιρό δε που το έχω γυρίσει στο ψηφιακό με τα γρήγορα ISO του, έχω καταργήσει και το τρίποδο.
 

Μηνύματα
3.861
Reaction score
632
Απάντηση: Πρωτες εντυπωσεις απο D90.

Η μηχανή πετάει..,
υπάρχει κάνα site όπως για τα iPod που να δείχνει
την πτώση των μτχ, βασικά Ευρώπη;
Να ξέρω πόσα χρόνια να περιμένω;... :135:
 

Μηνύματα
206
Reaction score
0
Re: Απάντηση: Πρωτες εντυπωσεις απο D90.

υπάρχει κάνα site όπως για τα iPod που να δείχνει
την πτώση των μτχ, βασικά Ευρώπη;
Να ξέρω πόσα χρόνια να περιμένω;... :135:
Έλα ντε! Εδώ και πόσο καιρό θέλω να την πάρω καινούρια και δε λέει να πέσει η τιμή της. Τι και αν έχει 2 χρόνια στην αγορά, τι και αν βγήκε η 550D, η D90 εκεί! Μόνο το pixmania δίνει καλή τιμή κατά καιρούς. Προχθές την είδα στα 680Ε
 

Μηνύματα
2.381
Reaction score
0
Re: Απάντηση: Πρωτες εντυπωσεις απο D90.

Έλα ντε! Εδώ και πόσο καιρό θέλω να την πάρω καινούρια και δε λέει να πέσει η τιμή της. Τι και αν έχει 2 χρόνια στην αγορά, τι και αν βγήκε η 550D, η D90 εκεί! Μόνο το pixmania δίνει καλή τιμή κατά καιρούς. Προχθές την είδα στα 680Ε



Αν θέλεις ρίξε μια μάτια εδω, όπου αναφέρεται ότι η αντικαταστάτρια της αναμένεται το 2010, ίσως μετά να υπάρξει κάποια πτώση τιμής.
Η μηχανή πάντως «πεταει», είναι διαμάντι!
 

Μηνύματα
497
Reaction score
0
Re: Απάντηση: Πρωτες εντυπωσεις απο D90.

Έλα ντε! Εδώ και πόσο καιρό θέλω να την πάρω καινούρια και δε λέει να πέσει η τιμή της. Τι και αν έχει 2 χρόνια στην αγορά, τι και αν βγήκε η 550D, η D90 εκεί! Μόνο το pixmania δίνει καλή τιμή κατά καιρούς. Προχθές την είδα στα 680Ε
Μεσα στο φθινόπωρο βγαινει ο αντικαταστάτης της D90. Υπομονή (ειτε για το καινουργιο μοντέλο ειτε για μια φτηνότερη D90)
 

Μηνύματα
206
Reaction score
0
Re: Απάντηση: Πρωτες εντυπωσεις απο D90.

Μεσα στο φθινόπωρο βγαινει ο αντικαταστάτης της D90. Υπομονή (ειτε για το καινουργιο μοντέλο ειτε για μια φτηνότερη D90)
Αμήν, ΑΛΛΑ:
Αν το "τυράκι" της νέας είναι δελεαστικό, πιθανόν να παρασυρθώ σε απλώς καταναλωτική, και όχι σε αγορά που απλά να με καλύπτει όπως τώρα η D90.
(το παραπάνω μήνυμα το γράφω για να το θυμάμαι όταν έρθει η ώρα...) :107:

Προφανώς θα βελτιώσουν το βίντεο - ίσως να προσθέσουν και κάποια MP, κατά τα άλλα δεν μπορώ να σκεφτώ (απ' όσα διάβασα) τι στερείται ή σε τι υστερεί η D90 από τον ανταγωνισμό.


Πι.Ες. Αυτό πάλι να ανακοινώνουν νέο μοντέλο το φθηνόπωρο και όχι τώρα που ανοίγει η αγορά στο είδος, δεν το καταλαβαίνω.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.640
Μηνύματα
2.870.111
Members
37.937
Νεότερο μέλος
daemon76
Top