Πρόβλημα ήχου με marantz avr sr5012

Μηνύματα
66
Reaction score
3
Καλησπέρα σας. Προ 3 μηνών αγόρασα ενισχυτή 7.1 ή 7.2 όπως θέλετε πείτε το, περισσότερο για το Atmos και το X, της Marantz τον SR5012. Έχω κάνει την τοποθέτηση των ηχείων καθώς και το απαραίτητο calibration με το Audyssey. Το προβλημα είναι ότι ο ενισχυτής συνεχίζει να έχει μια μπουκωμένη αίσθηση ήχου. Ο προηγούμενος που είχα ήταν Yamaha RX-V673 και δεν είχα αντιμετωπίσει τέτοιο πρόβλημα. Στον Marantz o ήχος έχει την αίσθηση ότι έχεις τοποθετήσει τα ηχεία πίσω από το πανί χωρίς να είναι acoustic transparent. Έχω ψάξει τις περισσότερες, αν όχι όλες, ρυθμίσεις που προσφέρει το μενού. Στο μόνο που βασίζω το πρόβλημα είναι ίσως στα Dynamic Equalizers και τα παρόμοιά τους, που προσφέρει η εταιρία. Ίσως κάποιο ενεργοποιημένο ή μη ενεργοποιημένο να δημιουργεί το πρόβλημα. Αν κάποιος έχει τον ενισχυτή ή έχει δουλέψει με Marantz ίσως θα μπορούσε να με συμβουλέψει. Σας ευχαριστώ!
 


Μηνύματα
66
Reaction score
3
Καλησπέρα. Είχα αγοράσει τα JBL SCS 200.5. Το ξέρω ότι δεν είναι κάτι ιδιαίτερο, αλλά δεν έιχα αλλά χρήματα για ακριβότερα. Όσο για το προϊόν της Audyssey, όχι δεν το έχω πάρει. Για την ακρίβεια δεν γνώριζα την ύπαρξή του, κι ευχαριστώ γι' αυτό. Θα το προμηθευτώ όσο πιο άμεσα μπορώ. Επιπλέον θα ήθελα να προσθεσω μία πληροφορία που θεωρώ σημαντική. Πρόσφατα επένδυσα το πάτωμα με μοκέτα περίπου 1.5 εκατοστό πάχος, από τοίχο σε τοίχο. Προηγουμένως είχα απλό πλακάκι. Αλλά έπαιξα λίγο καιρό τον Yamaha με την μοκέτα, και τα ίδια πάντα ηχεία (δεν έχω αλλάξει) και είχα μεν μία αισθητή διαφορά στην ακουστική αλλά και πάλι όχι αυτόν υποβαθμισμό. Τώρα έρχεται και η σειρά του ταβανιού οπότε καταλαβένετε ότι θα πρέπει να γνωρίζω τι φταίει και πως θα το φτιάξω. Πάντως το τεστ θα το κάνω μολις αγοράσω την εφαρμογή και θα στείλω αποτελέσματα.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.716
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top