Πρόβλημα με αναπαραγωγή ταινιών 4Κ

Μηνύματα
45
Reaction score
140
Καλησπέρα σε όλους. Εδώ και λίγες ημέρες έχω αγοράσει προβολέα 4Κ . Παρατηρώ όμως, το εξής παράδοξο. ¨Οταν βλέπω ταινίες από Netflix, Amazon Prime ή Disney+ στην τηλεόραση, βλέπω σε πολλές από αυτές την ένδειξη 4Κ,. Όταν προσπαθώ να παίξω τις αντίστοιχες ταινίες στο προτζέκτορα, μέσω των ίδιων εφαρμογών, παραδόξως όλες οι ταινίες αυτές, φαίνονται απλά ως HD. Το TV Box που χρησιμοποιώ στο προτζέκτορα, είναι το Nvidia Shield (το μικρό μοντέλο ,το οποίο όμως υποτίθεται πως και αυτό είναι 4Κ), ο audio video ενισχυτής ,είναι ο Pioneer VSX- LX70 , τo HDMI καλώδιο είναι Furitech, αγορασμένο και εγκατεστημένο, το 2006! Μπορεί κάποιος να μου πεί τι φταίει; Το καλώδιο , ο ενισχυτής ή κάτι άλλο;
 

Μηνύματα
1.842
Reaction score
3.438
ο ενισχυτής σου ειναι 1080 και στελνεις απο εκεί το σήμα στο προτζεκτορα αν δεν κανω λάθος.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.413
Reaction score
74.720
Nvidia Shield (το μικρό μοντέλο ,το οποίο όμως υποτίθεται πως και αυτό είναι 4Κ)
Είναι αλλά έχει ρύθμιση, όχι αυτόματη, για 2Κ-4Κ.
 


Μηνύματα
45
Reaction score
140
ο ενισχυτής σου ειναι 1080 και στελνεις απο εκεί το σήμα στο προτζεκτορα αν δεν κανω λάθος.
Ακριβώς αυτό συμβαίνει. Δηλαδή , εάν κατάλαβα καλά, υπάρχουν ενισχυτές 1080ρ και 4Κ; Χρειάζεται με άλλα λόγια να αλλάξω ενισχυτή;
Είναι αλλά έχει ρύθμιση, όχι αυτόματη, για 2Κ-4Κ.
Αρα κάπου στο μενού του TV Box , υπάρχει ρύθμιση, για 4Κ, αν κατάλαβα καλά;
Για να το πάμε απ' την αρχή, για ποιο προβολέα μιλάμε;
Για το Sony VPLXW 7000 ES
 
Last edited:

Μηνύματα
45
Reaction score
140
ο ενισχυτής σου ειναι 1080 και στελνεις απο εκεί το σήμα στο προτζεκτορα αν δεν κανω λάθος.
Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια. Όντως υπάρχει πρόβλημα με τον ενισχυτή. Εβγαλα το ΗDΜΙ , από τον ενισχυτή και το έβαλα απευθείας στο Nvidia. Aμέσως στις συγκεκριμένες ταινίες κλείδωσε σε 4Κ! Το πρόβλημα φυσικά είναι , ότι έτσι δεν έχω ήχο. Διαπίστωσα όμως άλλο ένα πρόβλημα! Όταν η εικόνα κλειδώσει σε 4Κ , υπάρχουν κάποια ''σκαλωματάκια'' στη κίνηση! Ανεπέστητα μεν, αλλά σίγουρα υπαρκτά! Φοβάμαι λοιπόν πως εκτός από τον ενισχυτή, για σήμα 4Κ υπάρχει πρόβλημα και με το καλώδιο, καθώς σε HD λειτουργία , η κίνηση είναι σαφώς ομαλώτερη . Επιπλέον, σίγουρα δεν υπάρχει πρόβλημα με το internet, καθώς έχω μετρημένη ταχύτητα, σχεδόν 300Μbps, με οπτική ίνα. Αρα μάλλον και το καλώδιο, έχει κάποια θεματάκια!
 

Μηνύματα
3.090
Reaction score
8.866
Καλησπέρα,
Αν έχεις κάνει τις ίδιες συνδέσεις για τη τηλεόραση όπως και στον προβολέα θα πρέπει να αλλάξεις το σετ απ του προβολέα.
Αν το περνάς μέσο του ενισχυτή δε θα έβλεπες 4Κ ούτε στην τηλεόραση, επειδή ο ενισχυτή σου είναι 1080p.
Το Nvidia δείχνει 4Κ για αυτό αν θέλεις και γίνεται κάνε μία δοκιμή, σύνδεσέ το κατευθείαν μία στη TV και μετά στον προβολέα να δεις αν βλέπεις 4Κ.
 

Μηνύματα
45
Reaction score
140
Ακριβώς αυτό συμβαίνει. Δηλαδή , εάν κατάλαβα καλά, υπάρχουν ενισχυτές 1080ρ και 4Κ; Χρειάζεται με άλλα λόγια να αλλάξω ενισχυτή;

Αρα κάπου στο μενού του TV Box , υπάρχει ρύθμιση, για 4Κ, αν κατάλαβα καλά;

Για το Sony VPLXW 7000 ES
Το Nvidia, όταν συνδεθεί απαυθείας στο προτζέκτορα, δίνει αμέσως, σήμα 4Κ. Το πρόβλημα είναι σίγουρα στον ενισχυτή και δευτερευόντως, στο καλώδιο!
 

Μηνύματα
3.090
Reaction score
8.866
Το Nvidia, όταν συνδεθεί απαυθείας στο προτζέκτορα, δίνει αμέσως, σήμα 4Κ. Το πρόβλημα είναι σίγουρα στον ενισχυτή και δευτερευόντως, στο καλώδιο!
Το καλώδιο για να σου δουλέψει σωστά θα πρέπει να είναι 18Gbps και πάνω.
 

Μηνύματα
7.237
Reaction score
4.617
Εάν μπορείς γράψε ποιος ήταν ο προηγούμενος βιντεοπροβολέας πριν τον υπέροχο ΣΟΝΥ
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.323
Reaction score
93.901
Το Nvidia, όταν συνδεθεί απαυθείας στο προτζέκτορα, δίνει αμέσως, σήμα 4Κ. Το πρόβλημα είναι σίγουρα στον ενισχυτή και δευτερευόντως, στο καλώδιο!
Αν το Nvidia παίζει χωρίς σκαλώματα στην TV, σίγουρα φταίει το καλώδιο. Αυτό στην περίπτωση αναπαραγωγής μέσω εξωτερικού δίσκου USB.

Εξαίρεση θα μπορούσε να είναι η αναπαραγωγή ταινιών μέσω δικτύου (πχ μέσω server ή NAS) όπου θα μπορούσε να φταίει από το καλώδιο δικτύου έως κάποιο switch.

Η ταχύτητα του internet δεν παίζει κανένα ρόλο.
 

Μηνύματα
45
Reaction score
140
Τηλεόραση και προβολέας βρίσκονται σε εντελώς διαφορετικούς χώρους και παίζουν με εντελώς διαφορετικά setup.
Το καλώδιο για να σου δουλέψει σωστά θα πρέπει να είναι 18Gbps και πάνω.
Δυστυχώς το γνωρίζω! Μου το είπαν πως το καλώδιο είναι οριακό και μπορεί να προξενήσει προβλήματα καθώς αγοράστηκε το 2006! Τότε ήταν από τα πολύ καλά αλλά δεν έχει σχεδιαστεί για τα σημερινά δεδομένα και ίσως είναι ανεπαρκές!
Εάν μπορείς γράψε ποιος ήταν ο προηγούμενος βιντεοπροβολέας πριν τον υπέροχο ΣΟΝΥ
Ο JVC DILA 100
 
Last edited:

Μηνύματα
45
Reaction score
140
Αν το Nvidia παίζει χωρίς σκαλώματα στην TV, σίγουρα φταίει το καλώδιο. Αυτό στην περίπτωση αναπαραγωγής μέσω εξωτερικού δίσκου USB.

Εξαίρεση θα μπορούσε να είναι η αναπαραγωγή ταινιών μέσω δικτύου (πχ μέσω server ή NAS) όπου θα μπορούσε να φταίει από το καλώδιο δικτύου έως κάποιο switch.

Η ταχύτητα του internet δεν παίζει κανένα ρόλο.
H TV είναι SMART TV και παίζει με το δικό της ενσωματωμένο επεξεργαστή android. Δε χρειάζεται τo nvidia!
 

Μηνύματα
7.237
Reaction score
4.617
Είναι δεδομένο ότι πρέπει να αλλάξεις καλώδιο ειδικά εάν ξεπερνάς τα 7 μέτρα
Όποτε πάρε ένα καλώδιο hdmi
Έστω και για δοκιμή
Πλέον είναι δεδομένο ότι πρέπει να αλλάξεις κ ενισχυτή
Επίσης πάρε ένα Apple TV για όλες τις χρήσεις
Βέβαια υπάρχει κ η λύση splitter για να μην αλλάξεις ενισχυτή
Ερώτηση θα βάλεις ατμός ηχεια ;
 

Μηνύματα
45
Reaction score
140
Τηλεόραση και προβολέας βρίσκονται σε εντελώς διαφορετικούς χώρους και παίζουν με εντελώς διαφορετικά setup.

Δυστυχώς το γνωρίζω! Μου το είπαν πως το καλώδιο είναι οριακό και μπορεί να προξενήσει προβλήματα καθώς αγοράστηκε το 2006! Τότε ήταν από τα πολύ καλά αλλά δεν έχει σχεδιαστεί για τα σημερινά δεδομένα και ίσως είναι ανεπαρκές!

Ο JVC DILA 100
Είναι δεδομένο ότι πρέπει να αλλάξεις καλώδιο ειδικά εάν ξεπερνάς τα 7 μέτρα
Όποτε πάρε ένα καλώδιο hdmi
Έστω και για δοκιμή
Πλέον είναι δεδομένο ότι πρέπει να αλλάξεις κ ενισχυτή
Επίσης πάρε ένα Apple TV για όλες τις χρήσεις
Βέβαια υπάρχει κ η λύση splitter για να μην αλλάξεις ενισχυτή
Ερώτηση θα βάλεις ατμός ηχεια ;
Είμαι βέβαιος πως πρέπει να αλλάξω το καλώδιο hdmi ,αν και δε ξέρω ποιο να πάρω. Μου πρότειναν ''HDMI με οπτική ινα (!)'', που όμως δεν υποστηρίζει, τουλάχιστον το μικρό NVIDIA (και προφανώς ο ενισχυτής)! Και τα δύο καλώδια που έχω εγκαταστήσει είναι 10μ το καθένα! Περνούν μέσα από κανάλι από την οροφή και κατόπιν κατεβαίνουν πίσω από την οθόνη στο ράκ. Δυστυχώς η παραπάνω διαδρομή, χρειάζεται τουλάχιστον 9μ καλώδιο!

Θεωρείς ότι το Αpple TV θα δώσει κάτι καλύτερο στην εικόνα, από το υπάρχον NVIDIA; Σκεπτόμουν να αγοράσω το μεγάλο ΝVIDIA, ως μελλοντική αναβάθμιση, που είναι επιπλέον και android! Δεν ξέρω όμως αν και αυτό αξίζει το κόπο ή εάν, είναι καλύτερο το Apple TV. Δυστυχώς στην εποχή που ζούμε ούτε καν αυτά τα σχετικά μικρής αξίας προιόντα, δεν διατίθενται προς δοκιμή, ώστε να βγάλεις μία άκρη, με απευθείας σύγκριση στο χώρο!

Δε ξέρω επίσης εάν είναι ''δεδομένο'' να αλλάξω ενισχυτή. Παρότι όντως και αυτός, είναι σίγουρα πρόβλημα, καθώς είναι τεχνολογικά παρωχημένος και 20ετίας. Όμως δεν πολυακούω πολυκάναλη μουσική, (πέραν από το να δω καμιά όπερα που και που), ούτε και πιστεύω και πολύ στη λογική να γεμίσω το τόπο με καλώδια και ηχεία, για να ακούω ''ελικόπτερα'' και ''σφαίρες'' να πετούν στο ''σωστό'' ύψος, πάνω από το κεφάλι μου! Έχω δε καθαρό ύψος από το δάπεδο έως το ταβάνι, μόλις 2,7μ. Με αυτή τη μαξιμαλιστική λογική αυτή θα ''πρέπει'' να αλλάξω και ηχεία, που επίσης είναι εικοσαετίας, που είναι πολύ δύσκολο να βρεθούν ''αδελφάκια'' τους για ομοιοτυπία. Επίσης δεξί και αριστερό, ήδη είναι διαφορετικού τύπου από τα υπόλοιπα, (όπως και τα ενισχυτικά τους), κάτι επίσης ''λάθος'', εαν μπεις σε τέτοια ''ψιλά γράμματα''. Αν τα ξεσυνεριστεί κανείς όλα αυτά, θα πρέπει να ξηλώσει ολόκληρο το υπόλοιπο σύστημα και το χώρο, αλλά και να ''ξηλωθεί'' σημαντικά και οικονομικά! Και επειδή τρώγοντας έρχεται η όρεξη και όριο δεν υπάρχει, ( πέραν από αυτό που βάζει ο καθένας για τον εαυτό του), δε θέλω προς το παρόν, ούτε να το σκέπτομαι. Θα δοκιμάσω αρχικά το splitter, που είναι πολύ φτηνότερη, απλούστερη και πρακτικότερη λύση και μετά, βλέπουμε!
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.323
Reaction score
93.901
Είμαι βέβαιος πως πρέπει να αλλάξω το καλώδιο hdmi ,αν και δε ξέρω ποιο να πάρω. Μου πρότειναν ''HDMI με οπτική ινα (!)'', που όμως δεν υποστηρίζει, τουλάχιστον το μικρό NVIDIA (και προφανώς ο ενισχυτής)
Εννοούν κάτι τέτοιο:



Code:
https://www.amazon.de/-/en/ARISKEEN-Braided-Supports-Compatible-Monitor/dp/B0BV6G78MD/ref=sr_1_6?crid=3QGSWLP00KEL7&dib=eyJ2IjoiMSJ9.bxeyycS0BLUuABYVD7D9CEGbQxdKOjWQ5FkOwfgdVz0XXbldHObHBS50C2K2uQ_nblviwnJ2AbNwMYX31-20ThXxVUK9AE5tq6vjvC0A3HzkcuGDUdOW_WJuyoC41rNkG9Gjb7iVkkS3v0-2hIrCmdA5GE8KvI_Oo_OinhEUrn4tIOno5dTQb6eEvCaasnINZ1FsCCwmyqMb7dOMRtf-n8h8oJDPm-OG-06NkgmkQeE.wES8aBVo92Z1kWo9LS1_kwYEUE1bV3RPCfTdTjRLFQ8&dib_tag=se&keywords=hdmi+cable+10m+ruipro&qid=1708677695&sprefix=hdmi+cable+10m+ruipro%2Caps%2C126&sr=8-6
Code:
https://www.amazon.de/-/en/RUIPRO-Optical-48Gbps-Dynamic-Projector/dp/B081SQXPWB/ref=sr_1_4?crid=3QGSWLP00KEL7&dib=eyJ2IjoiMSJ9.bxeyycS0BLUuABYVD7D9CEGbQxdKOjWQ5FkOwfgdVz0XXbldHObHBS50C2K2uQ_nblviwnJ2AbNwMYX31-20ThXxVUK9AE5tq6vjvC0A3HzkcuGDUdOW_WJuyoC41rNkG9Gjb7iVkkS3v0-2hIrCmdA5GE8KvI_Oo_OinhEUrn4tIOno5dTQb6eEvCaasnINZ1FsCCwmyqMb7dOMRtf-n8h8oJDPm-OG-06NkgmkQeE.wES8aBVo92Z1kWo9LS1_kwYEUE1bV3RPCfTdTjRLFQ8&dib_tag=se&keywords=hdmi+cable+10m+ruipro&qid=1708677695&sprefix=hdmi+cable+10m+ruipro%2Caps%2C126&sr=8-4

Έχω ένα Ruipro 15μετρο στον δικό μου 4Κ και δουλεύει τέλεια.

Κάνε αντιγραφή των url για να τα δεις
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.620
Μηνύματα
2.868.278
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top