Πρόβλημα με ενισχυτή μετά από καθαρισμό.

Μηνύματα
4
Reaction score
0
First, thanx for approval!
Είχ αγοράσει έναν μεταχειρισμένο ενισχυτή NAD 3020e. Δούλευε μια χαρά εκτός του ότι 2-3 κουμπιά δημιουργούσαν προβλήματα με το πάτημά τους (σίγηση του ενός καναλιού - αλλά πειράζοντας λίγο το κουμπί επανερχόταν το κανάλι). Αποφάσισα να χρησιμοποιήσω ένα σπρει καθαρισμού επαφών ηλεκτρονικών. Αφού άνοιξα τον ενισχυτή τον καθάρισα πρώτα από σκόνες με ένα πινελάκι και μετά έριξα σπρει πάνω στα κουμπιά ανοιγοκλείνοντάς τα και πάνω στην πλακέτα. Τον άφησα μια μέρα και όταν δοκίμασα να τον δουλέψω πατώντας το ON δεν άνοιγε κι ούτε η ενδεικτική λυχνία. Όμως ακούγεται ο βόμβος του ενισχυτή. Τι να έγινε; Πήγε το σπρει κάπου που δεν έπρεπε να πάει; Δεν γνωρίζω από ηλεκτρονικά.
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.993
Reaction score
1.462
Καλώς όρισες. Τι εννοείς ακούγεται βόμβος; Από που; Από τα ηχεία; Τα spray επαφών δεν κάνουν ζημιά (γενικά) ακόμα και σε διακόπτες 220 VAC. Προφανώς κάτι πείραξες ή ήταν πολύ κακή τύχη!
Γενική παρατήρηση και συμβουλή:
Καλό είναι να ασχολείστε μόνοι σας. Η χαρά της δημιουργίας δεν περιγράφεται! ΌΜΩΣ, η λύπη της καταστροφής δεν περιγράφεται εξίσου! Σε εξειδικευμένες εργασίες, όσο απλές και να φαίνονται, απευθυνθείτε σε ειδικούς, ακόμα και αν δεν είναι "επαγγελματίες" σε μαγαζί με φάτσα-μόστρα. Φτάνει να έχουν εμπειρία και "καλό όνομα"...
 

Μηνύματα
4
Reaction score
0
Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σας. Η λύπη της ζημιάς είναι βαρύτερη από την χαρά της δημιουργίας. Μου φάνηκε κάτι απλό κι είπα να το κάνω μόνος μου προσέχοντας να μην πειράξω κάτι. Πρέπει να έριξα όμως πολύ σπρει... Ο βόμβος που ακούγεται είναι ο τυπικός που κάνει ο ενισχυτής όταν είναι ανοιχτός - η συσκευή όχι τα ηχεία. Τελοσπάντων το έχω πάει σ' έναν μάστορα βασικά να βρεί τι μπορεί να φταίει κι όχι να το φτιάξει. Σε άλλα φορουμ είδα ότι συχνά πειράζονται οι ασφάλειες σε παρόμοιες περιπτώσεις. Μακάρι να είναι μόνο αυτό. Πάντως ευχαριστιέσαι να ακούς μουσική με το συγκεκριμένο μοντέλο.
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.993
Reaction score
1.462
Τι να πω, σε "έναν μάστορα" να βρει "τι φταίει και όχι να τον φτιάξει"...
Άρα ακούς τον βόμβο του μετασχηματιστή. Μην διαβάζεις τα forums, δεν λένε πάντα την αλήθεια. Φαντάσου να διαβάσει κάποιος ότι γράφεις εσύ για το spray επαφών...
Καλή τύχη σου εύχομαι.
 

Μηνύματα
4
Reaction score
0
Είμαι επαρχία και δεν εμπιστεύομαι τον μάστορα γι αυτό είπα καταρχήν να βρεί τι φταίει και βλέπουμε. Ευχαριστώ.
 


Μηνύματα
1.714
Reaction score
761
Μαλλον το πινελο κουνησε εξαρτηματα ή καλωδια. Οι ασφαλειες όταν κάηκαν θα ακουστηκαν παντως...
Οι διακριτες διοδοι ανόρθωσης του συγκεκριμένου, αν δεν κανω λαθος, εχουν κεραμικα πυκνωτακια πανω τους που μπορει να στραβωσες/βραχυκυκλωσες
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.308
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top