Πρόβλημα με κλιματιστικό

Μηνύματα
6
Reaction score
1
Καλημέρα. Χρησιμοποιώ ένα καινούργιο 24άρι για θέρμανση 60 τ.μ. και θέλω να ρωτήσω αν είναι φυσιολογικό να σταματάει να δουλεύει η εσωτερική μονάδα όταν πιάνει την επιθυμητή θερμοκρασία. Έχει πολύ καλή απόδοση στον ζεστό αέρα αλλά μόλις πιάσει την θερμοκρασία σταματάει για λίγα λεπτά και κρυώνει ο χώρος. Δεν θα έπρεπε να δουλεύει συνεχόμενα με πιο χαμηλή σκάλα ώστε να υπάρχει συνεχόμενη ροή? Ευχαριστώ!
 

Μηνύματα
27.202
Reaction score
25.174
Οχι . Ετσι κάνουν.
Βασικά δουλεύει , γυρίζει ελάχιστα τον fan μόνο και μόνο για να ελέγχει την θερμοκρασία του χώρου.
Και πάλι όχι σε όλα. Κάποια κόβουν τελείως.
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.643
Reaction score
9.212
Ο χώρος -κι όχι μόνο ο αέρας του, που ούτως ή άλλως έχει μικρή θερμοχωρητικότητα- θέλει πολλές ώρες για να ζεσταθεί. Εάν μάλιστα το κλιματιστικό δεν είναι inverter, όπως υποπτεύομαι ότι συμβαίνει στην περίπτωσή σας, αυτή η αίσθηση είναι φυσιολογική λόγω του ξεκίνα-σταμάτα των συμβατικών.
Αυτό που πρέπει να κάνετε, είναι να το ανάψετε, να το ρυθμίσετε στην επιθυμητή θερμοκρασία και να το σβήσετε την... άνοιξη.
 

Μηνύματα
6
Reaction score
1
Ο χώρος -κι όχι μόνο ο αέρας του, που ούτως ή άλλως έχει μικρή θερμοχωρητικότητα- θέλει πολλές ώρες για να ζεσταθεί. Εάν μάλιστα το κλιματιστικό δεν είναι inverter, όπως υποπτεύομαι ότι συμβαίνει στην περίπτωσή σας, αυτή η αίσθηση είναι φυσιολογική λόγω του ξεκίνα-σταμάτα των συμβατικών.
Αυτό που πρέπει να κάνετε, είναι να το ανάψετε, να το ρυθμίσετε στην επιθυμητή θερμοκρασία και να το σβήσετε την... άνοιξη.
Σας ευχαριστώ για την απάντηση! Είναι inverter, μόλις αγοράστηκε. Απλά μου κάνει εντύπωση που σταματάει τελείως και ξαναξεκινά μετά από 5-6 λεπτά. Έτσι δούλευε το προηγούμενο κλιματιστικό που είχα και δεν ήταν ινβέρτερ. Νόμιζα ότι μόλις πιάνει την θερμοκρασία θα έπρεπε να χαμηλώνει η ταχύτητα του αέρα της εσωτερικής μονάδας ώστε να κρατάει ένα σταθερό επίπεδο.
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.643
Reaction score
9.212
Τότε αυτό οφείλεται στο ότι η εξωτερική μονάδα κάνει ξεπάγωμα. Τα πιο ποιοτικά μοντέλα το διαχειρίζονται αυτό καλύτερα.
 

Μηνύματα
6
Reaction score
1
Τότε αυτό οφείλεται στο ότι η εξωτερική μονάδα κάνει ξεπάγωμα. Τα πιο ποιοτικά μοντέλα το διαχειρίζονται αυτό καλύτερα.
Νομίζω ότι με 13-14 βαθμούς έξω δεν θα έπρεπε να το κάνει αυτό που αναφέρετε. Εξάλλου υποτίθεται ότι είναι νέας τεχνολογίας και σχετικά καλής ποιότητας. Toyotomi Izuru 24άρι. Μου βγήκε περίπου 1000€.
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.643
Reaction score
9.212
Το ξεπάγωμα αφορά τα συμπυκνώματα ατμοσφαιρικής υγρασίας που παγώνουν πάνω στον εναλλάκτη της εξωτερικής μονάδας κατά τη λειτουργία θέρμανσης. Αυτό σε κάποια κλιματιστικά συμβαίνει συχνότερα, ακόμα και στις θερμοκρασίες που αναφέρετε.
Αν η εγκατάσταση έγινε σωστά και στην ίδια θέση με την προηγούμενη, τότε το πρόβλημα εντοπίζεται στη νέα μονάδα.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.388
Reaction score
74.653
Νομίζω ότι με 13-14 βαθμούς έξω δεν θα έπρεπε να το κάνει αυτό που αναφέρετε. Εξάλλου υποτίθεται ότι είναι νέας τεχνολογίας και σχετικά καλής ποιότητας. Toyotomi Izuru 24άρι. Μου βγήκε περίπου 1000€.
Όταν η διαφορά εξωτερικής με εσωτερική είναι μικρή, ο συμπιεστής μπορεί να σταματήσει εντελώς γιατί απλώς δεν χρειάζεται να λειτουργήσει ούτε στο 20% για παράδειγμα.
Είναι και θέμα φιλοσοφίας κατασκευής της κάθε εταιρείας, τα δικά μου που είναι 2 κατασκευαστών κλείνουν με διαφορετικό τρόπο και συνθήκες.
Σε τέτοιες θερμοκρασίες δεν κάνουν ξεπάγωμα.
 

Μηνύματα
6
Reaction score
1
Όταν η διαφορά εξωτερικής με εσωτερική είναι μικρή, ο συμπιεστής μπορεί να σταματήσει εντελώς γιατί απλώς δεν χρειάζεται να λειτουργήσει ούτε στο 20% για παράδειγμα.
Είναι και θέμα φιλοσοφίας κατασκευής της κάθε εταιρείας, τα δικά μου που είναι 2 κατασκευαστών κλείνουν με διαφορετικό τρόπο και συνθήκες.
Σε τέτοιες θερμοκρασίες δεν κάνουν ξεπάγωμα.
Σας ευχαριστώ πολύ! Θα περιμένω να δω όταν πέσει η θερμοκρασία αρκετά πως θα λειτουργεί. Απλά επειδή είναι χώρος εργασίας, φοβάμαι να μην συνεχίσει να δουλεύει όπως τώρα και έχει μιά ζέστη και μια κρύο όταν σταματάει.
 

Μηνύματα
14.980
Reaction score
20.646
Όταν η διαφορά εξωτερικής με εσωτερική είναι μικρή, ο συμπιεστής μπορεί να σταματήσει εντελώς γιατί απλώς δεν χρειάζεται να λειτουργήσει ούτε στο 20% για παράδειγμα.
αυτό ακριβώς
 

ika

News
Μηνύματα
13.972
Reaction score
12.963
...
Δεν θα έπρεπε να δουλεύει συνεχόμενα με πιο χαμηλή σκάλα ώστε να υπάρχει συνεχόμενη ροή? Ευχαριστώ!
Αν είναι στο HEAT θα βγάζει ζεστό αέρα συνεχώς, αν είναι στο AUTO θα σταματάει και θα ξεκινάει ανάλογα με την θερμομέτρηση του χώρου.
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.719
Reaction score
10.529
Φώναξε και το σέρβις καλού κακού μην είναι κάποιος αισθητήρας θερμοκρασίας γιατί αυτά τα απότομα που λέτε πολύ περίεργα ακούγονται.
Κανονικά, εφόσον έχει πιάσει θερμοκρασία, θα έπρεπε να ανάβει στην σκάλα 3/10 (ας πούμε) μετά από λίγα λεπτά στην 2 , μετά 1 και να σβήνει.
Καμία σχέση με καυτό αέρα ή παγωμένο δωμάτιο.
 
Last edited:

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.643
Reaction score
9.212
Όταν η διαφορά εξωτερικής με εσωτερική είναι μικρή, ο συμπιεστής μπορεί να σταματήσει εντελώς γιατί απλώς δεν χρειάζεται να λειτουργήσει ούτε στο 20% για παράδειγμα.
Είναι και θέμα φιλοσοφίας κατασκευής της κάθε εταιρείας, τα δικά μου που είναι 2 κατασκευαστών κλείνουν με διαφορετικό τρόπο και συνθήκες.
Σε τέτοιες θερμοκρασίες δεν κάνουν ξεπάγωμα.
Στο πρώτο συμφωνώ, αλλά 13 με πχ 20 C δεν είναι πολύ μικρή διαφορά, ειδικά αν μιλάμε για ένα παγωμένο χώρο που ξανακρυώνει ακαριαία μόλις μπαίνει σε αδράνεια η αντλία θερμότητας.
Όσον αφορά το δεύτερο, ένα @#€& LG που έχω στο γραφείο του σπιτιού έκανε ξεπάγωμα χθες το βραδάκι, ακόμα και στους 14C που είχαμε εξωτερική θερμοκρασία. Το λέω με βεβαιότητα, γιατί ανάβει σχετική ένδειξη στο καντράν όταν συμβαίνει αυτό. Μιλάμε βέβαια για ένα σχετικά παλιό συμβατικό μοντέλο, από τη σειρά Mirror της LG που ήταν απέξω κούκλα κι από μέσα... :p
 

Μηνύματα
25
Reaction score
24
Το πιο πιθανό είναι να μην εχει πολύ κρύο,πιάνει θερμοκρασία και κόβει..μπορεις να δεις ποσο κατεβαίνει στα watt? συνηθως τα κινεζικα φασον οπως και το toyotomi δεν μπορεί το ινβερτερ να κατεβεί χαμηλά και έτσι υπάρχει αυτό το φαινόμενο.Αν ειχες πχ ενα toshiba θα το εβλεπες να κατεβαινει στα 150w και να μην σβήνει ..
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.388
Reaction score
74.653
Όσον αφορά το δεύτερο, ένα @#€& LG που έχω στο γραφείο του σπιτιού έκανε ξεπάγωμα χθες το βραδάκι, ακόμα και στους 14C που είχαμε εξωτερική θερμοκρασία. Το λέω με βεβαιότητα, γιατί ανάβει σχετική ένδειξη στο καντράν όταν συμβαίνει αυτό.
Μιλάμε βέβαια για ένα σχετικά παλιό συμβατικό μοντέλο, από τη σειρά Mirror της LG που ήταν απέξω κούκλα κι από μέσα... :p

Έχω 7 inverter A/Cs εδώ που τον χειμώνα δεν κλείνουν ποτέ. Κανένα δεν κάνει απόψυξη πάνω απ' τους 2-3°, και τότε ακόμα 3-4 φορές τη μέρα.
Τa 2 συμβατικά που υπήρχαν παλιότερα έκαναν συχνά αλλά και πάλι μόνο κάτω απο τους 5-6°.

Πλύνε την εξωτερική μονάδα και έλεγξε το ανεμιστήρι. :p
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.643
Reaction score
9.212
Μπα, από τη μάνα του έτσι είναι...
Είναι όμως και το μόνο του σπιτιού με βορινή τοποθέτηση και μαζεύει την υγρασία που έρχεται από το βόρειο Ευβοϊκό.
 

Μηνύματα
27.202
Reaction score
25.174
Μπα, από τη μάνα του έτσι είναι...
Είναι όμως και το μόνο του σπιτιού με βορινή τοποθέτηση και μαζεύει την υγρασία που έρχεται από το βόρειο Ευβοϊκό.
Αν μαζεύει υγρασία , είναι σχετικά εύκολο να ξεγελαστεί ο αισθητήρας , και να νομίζει ότι βλέπει πάγο.
Αλλά στους 14 κελσίου έξω , ακόμα και με το ανεμιστήρι δεν πιάνει πάγο.
Χρειάζεται πιο χαμηλή εξωτερική θερμοκρασία , κάπου στους 7-8 για να ξεκινήσει να παγώνει .
Ενα πλύσιμο του εξωτερικού στοιχείου πάντα βοηθάει.
 

Μηνύματα
6
Reaction score
1
Αν είναι στο HEAT θα βγάζει ζεστό αέρα συνεχώς, αν είναι στο AUTO θα σταματάει και θα ξεκινάει ανάλογα με την θερμομέτρηση του χώρου.
Δυστυχώς αυτό είναι το θέμα. Δεν είναι στο Auto. Είναι στο Heat αλλά πάλι σταματάει.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.344
Reaction score
125.284
Δοκίμασε να βάλεις την θερμοκρασία τέρμα πάνω όσο πάει, 30-31°, πάτα το κουμπί "eco" ή κάτι αντίστοιχο, που ρίχνει την κατανάλωση, και βάλε το ανεμιστήρι σε χαμηλές στροφές (low), εκεί που θες δηλαδή, να μη σου παίρνει και τα αυτιά. Μη το αφήσεις στο auto.

Και δες αν θα σταματήσει κι έτσι.



ΥΓ. Αν στον αρχικό προβληματικό τρόπο λειτουργίας είχες το ανεμιστήρι στο auto, δοκίμασε να το βάλεις στο low.
 



Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.183
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top