Πρόβλημα με μπάφο στην πολυκατοικία




Μηνύματα
12
Reaction score
5
Καλημερα και καλή Κυριακή.
Η λύση είναι απλή ,από ότι κατάλαβα είσαι μισθωτής του ακινήτου άρα ενημερώνεις τον εκμισθωτή για την κατάσταση και αυτός αναλαμβάνει και έχει την υποχρέωση να σε καλύψει. Η εξώδικος διαδικασία είναι χρονοβόρα αλλά έχει επιπτώσεις και αποζημιώσεις στην περίπτωση αυτή.
Σε κάθε περίπτωση υπάρχει καταστατικό στην πολυκατοικία όπως και το δικαίωμα γενικής συνέλευσης που δίνει με τη θέληση όλων φυσικά λύσεις σε τέτοια προβλήματα.
Αν δε κοινοποιηθεί το θέμα στον ιδιοκτήτη του «μερακλή «με τα μέτρα που πρόκειται να πάρετε από κοινού στην πολυκατοικία να είσαι σίγουρος ότι θα δεις αποτέλεσμα.
 

Μηνύματα
14.766
Reaction score
1.736
Καλημερα και καλή Κυριακή.
Η λύση είναι απλή ,από ότι κατάλαβα είσαι μισθωτής του ακινήτου άρα ενημερώνεις τον εκμισθωτή για την κατάσταση και αυτός αναλαμβάνει και έχει την υποχρέωση να σε καλύψει. Η εξώδικος διαδικασία είναι χρονοβόρα αλλά έχει επιπτώσεις και αποζημιώσεις στην περίπτωση αυτή.
Σε κάθε περίπτωση υπάρχει καταστατικό στην πολυκατοικία όπως και το δικαίωμα γενικής συνέλευσης που δίνει με τη θέληση όλων φυσικά λύσεις σε τέτοια προβλήματα.
Αν δε κοινοποιηθεί το θέμα στον ιδιοκτήτη του «μερακλή «με τα μέτρα που πρόκειται να πάρετε από κοινού στην πολυκατοικία να είσαι σίγουρος ότι θα δεις αποτέλεσμα.
Η ιδιοκτήτρια του διαμερίσματος έχει ενημερωθεί. Δεν ξέρω αν μίλησε μαζί του διότι, όπως μου είπε, τον έψαχνε στο τηλέφωνο και δεν τον έβρισκε.
Το γραφείο κοινοχρήστων του έριξε σημείωμα. Έχει μπει σημείωμα και στον πίνακα ανακοινώσεων της πολυκατοικίας.
Τα υπόλοιπα διαμερίσματα δε θα ασχοληθούν. Κάποιοι, μάλιστα, είπαν «δεν ξέρω πως μυρίζει αυτό».
Ένα ζευγάρι επίσης ενοχλείται και το έχουμε συζητήσει.
 

Μηνύματα
12
Reaction score
5
Είναι κάτι που απαιτεί θέληση και αποφασιστικότητα.
Στην αντίθετη περίπτωση θα χρειαστεί να υποστείς το πρόβλημα ,βλέπεις οι περισσότεροι δεν ασχολούνται δυστυχώς και η εποχή μας έχει δικαιώματα για τους λίγους !!!!
Καλή συνέχεια και χάρηκα για τη συνομιλία.
 

Μηνύματα
14.766
Reaction score
1.736
Είναι κάτι που απαιτεί θέληση και αποφασιστικότητα.
Στην αντίθετη περίπτωση θα χρειαστεί να υποστείς το πρόβλημα ,βλέπεις οι περισσότεροι δεν ασχολούνται δυστυχώς και η εποχή μας έχει δικαιώματα για τους λίγους !!!!
Καλή συνέχεια και χάρηκα για τη συνομιλία.

Το ξέρω, κανείς δε θέλει να ασχοληθεί. Πάντα εγώ ασχολούμουν με τα θέματα στις πολυκατοικίες κι έχω βαρεθεί.
Καλή συνέχεια!
 

Μηνύματα
13.693
Reaction score
6.677
Ανωνυμη καταγγελια στο τμημα διωξης ναρκωτικων για διακινηση ναρκωτικων ουσιων.
Ηρθαν σε διπλανο διαμερισμα Σαββατο πρωι και ξεσηκωσαν ολη την πολυκατοικια. Εμενα μου ζητησαν να αφησω την κορη (2,5 ετων), μονη στο διαμερισμα για να ανοιξουν αποθηκες. Τον αφαλο της πορτας που οδηγει στις αποθηκες τον σπασανε.
Ο λογος που εγινε αυτο; Καποιος εκανε ανωνυμη καταγγελια για διακινηση γιατι ολη μερα ερχοντουσαν διαφοροι περιεργοι με μηχανακια, καθοντουσαν λιγο και εφευγαν. Ολη μερα.
Δε βρηκαν κατι αλλα σταματησαν και οι περιεργες επισκεψεις. Μετα εφευγε αυτος και ηρεμησαμε απο τους παρα πολλους περιεργους τυπους. 3 μηνες εμεινε και εφυγε.
Επισης τα ατομα που πινουν τακτικα, πολλες φορες μεγαλωνουν και δεντρακια στο σπιτι τους.
Εχω φιλους που μεγαλωναν μεσα σε ντουλαπες οταν ηταν φοιτητες. Τωρα απλα τα αγοραζουν.
Περίεργο.......στο πάρκο μπροστά από το πατρικό μου,γίνεται διακίνηση ελαφρών ναρκωτικών εδω και χρόνια. Αρκετές φορές , κάποιοι απλο τους πελάτες που τους λείπουν χρήματα για την δόση τους,έχουν προσπαθήσει να διαρρήξουν την είσοδο της πολυκατοικίας για να μπουν σε κάποιο διαμέρισμα και να κλέψουν . Δεν έχουν μπει,αλλά τα τελευταία 10 χρόνια ,έχουμε αλλάξει 5 φορές την κλειδαριά της πόρτας σφαλείας της εισόδου (δεν μπαίνουν μέσα τελικά αλλά η κλειδαριά βγαίνει οφ......). Οταν είχαμε ειδοποιήσει αστυνομία σε μια απο τις διαρρήξεις,είχα πει τους στυνομικούς ότι γίνεται διακίνηση στο πάρκο και .........εισέπραξα την αποστομωτική απάντηση "το γνωρίζουμε"!!!!!! Εκανα το λάθος να απαντήσω με ερώτηση " και τι κάνετε για αυτό?" για να πάρω την ακόμα πιο αποστομωτική απάντηση "τι να κάνουμε δηλαδή?"..........
 

Μηνύματα
13.077
Reaction score
15.118
Σε μια πολυκατοικία ή έναν χώρο είναι διαφορετικά απο ένα πάρκο.

Εκεί ενδιαφέρονται γιατί μπορεί να είναι χοντρή διακίνηση και αποθήκευση (ή πηγή) κλπ δεν ξέρω απο αυτά αλλά λογικό. Οπότε ξέρουν τι κάνουν. Εκτός ότι κάτι τέτοιο σαν σύλληψη (κύκλωμα) θα τους αποφέρει φαντάζομαι και προαγωγή και δόξα ή και ότι ίσως (και όντως έτσι είναι) διαδραμάτισαν έναν σημαντικό ρόλο στην καταπολέμηση.

Είναι απλό θέμα προτεραιοτήτων prioritieς στο διαθέσιμο χρόνο , προσωιπικό και κόστος αφιερωμένο στην καταπολέμηση κάθε είδους παρανομίας.. Αλλά φαντάζομαι μια τέτοια περίπτωση την αναλαμμβάνει και άλλη υπηρεσία της Δίωξης η οποία και ειδοποιείται απο τους απλούς αστυνομικούς ή ποιλίτες ως πληροφορία.
 
Last edited:

Μηνύματα
13.693
Reaction score
6.677
οποία και ειδοποιείται απο τους απλούς αστυνομικούς ή ποιλίτες ως πληροφορία.
μα θεώρησα αυτονόητο να ενημερώσουν (ή να έχουν ήδη ενημερώσει) το αρμόδιο τμήμα για τέτοιες υποθέσεις.........Θα πω κάτι λίγο "χοντρό",αλλά αυτή η εντύπωση μου δημιουργήθηκε (και στους άλλους τρεις ιδιοκτήτες που ήταν παρόντες). Η αστυνομία γνώριζε αλλά έκανε τα στραβά μάτια......για ποιό λόγο δεν γνωρίζω,ίσως και για κάποιο "όφελος". Χοντρό ε? Οι αστυνομικοί δεν κάνουν τέτοια άλλωστε......
 



Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
19.092
Reaction score
31.710
Σε λάθος φόρουμ πάντως θέτει το ερώτημα η Γιώτα μας.

Εδώ οι μισοί δεν θα τολμούσαν να προχωρήσουν σε τέτοια καταγγελία, μην καταγγελθουν και οι ίδιοι για τη φασαρία από τα σαμπγούφα.
 


Μηνύματα
14.766
Reaction score
1.736
Πάντως οι αντιδράσεις από πολίτες όταν μπλέκεις ενστόλους στα πόδια τους είναι.. :cry:

https://www.msn.com/el-gr/news/other/λαμία-να-σε-βρούνε-τέζα-τύπωσε-κηδειόχαρτα-για-αυτόν-που-τον-κάρφωσε-στην-τροχαία/ar-BB1mE8j4
Σε πολυκατοικία που έμενα πολλά χρόνια, υπήρχε ένα ζευγάρι το οποίο σφαζόταν πρωί-μεσημέρι-βράδυ με ανοιχτή πόρτα, στις σκάλες, στους διαδρόμους. Η γυναίκα του ζευγαριού ήταν ανισόρροπη -δεν εννοώ κάποιο ψυχικό νόσημα- και δεν της μιλούσε κανένας κατά πρόσωπο αλλά πίσω από την πλάτη της την έλεγαν τρελή και τους ήξερε όλη η γειτονιά. Επίσης προσπαθούσε να μας αποσπάσει χρήματα με διάφορα ψέματα.
Τους έκανα συστάσεις για τη φασαρία (το διαμέρισμα τους ήταν στον κάτω όροφο και δίπλα μου έμενε η μάνα του τύπου με την οποία βρίζονταν) και από τότε άρχισαν να με βρίζουν αισχρά και μπροστά στους υπόλοιπους διαμένοντες.
Η τύπισσα δε, το προχώρησε και με απειλούσε προφορικά αλλά και γραπτώς, «θα σου τη στήσω», «θα σε πάνε τέσσερις στο νοσοκομείο» κλπ. Ένα πρωί που πήγαινα στη δουλειά κι αυτή ήταν έξω από την είσοδο της πολυκατοικίας, άδειασε μπροστά στα πόδια μου έναν γεμάτο κουβά νερό για να πέσω να σκοτωθώ. Πραγματικά είχα φοβηθεί. Μια φορά είχε στηθεί για ώρα έξω από την πόρτα μου, με έβριζε και με απειλούσε και κάλεσα την αστυνομία η οποία μόνο κατέγραψε το γεγονός. Στο τηλέφωνο μου έλεγαν διάφορα όπως να βγάλω ασφαλιστικά μέτρα. Για άτομο που εμένε στον κάτω όροφο…

Είναι αυτό που αναφέρθηκε και ισχύει, πως ενοχλούνται όλοι αλλά δεν μιλάνε.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.314
Reaction score
19.564
Είναι ου μπλέξεις ορισμένες περιπτώσεις.. :whistling:

Τζόκερ παίζεις καθόλου..? :tongue: :lolsign:

(πάντως όσο ενοχλητικός κι αν είναι ο μπαφάκιας φαίνεται μάλλον μεγάλη βελτίωση σε σχέση με τους προηγούμενους. :rolleyes: )
 

Μηνύματα
20.234
Reaction score
14.768
Θα μετακόμιζα σ ένα σπίτι να μένω μονο μου. Θα μπορούσε να πει κανείς,πως κι εκεί κάποιος γείτονας θα υπάρχει…
 

Μηνύματα
5.630
Reaction score
3.443
Σε πολυκατοικία που έμενα πολλά χρόνια, υπήρχε ένα ζευγάρι το οποίο σφαζόταν πρωί-μεσημέρι-βράδυ με ανοιχτή πόρτα, στις σκάλες, στους διαδρόμους. Η γυναίκα του ζευγαριού ήταν ανισόρροπη -δεν εννοώ κάποιο ψυχικό νόσημα- και δεν της μιλούσε κανένας κατά πρόσωπο αλλά πίσω από την πλάτη της την έλεγαν τρελή και τους ήξερε όλη η γειτονιά. Επίσης προσπαθούσε να μας αποσπάσει χρήματα με διάφορα ψέματα.
Τους έκανα συστάσεις για τη φασαρία (το διαμέρισμα τους ήταν στον κάτω όροφο και δίπλα μου έμενε η μάνα του τύπου με την οποία βρίζονταν) και από τότε άρχισαν να με βρίζουν αισχρά και μπροστά στους υπόλοιπους διαμένοντες.
Η τύπισσα δε, το προχώρησε και με απειλούσε προφορικά αλλά και γραπτώς, «θα σου τη στήσω», «θα σε πάνε τέσσερις στο νοσοκομείο» κλπ. Ένα πρωί που πήγαινα στη δουλειά κι αυτή ήταν έξω από την είσοδο της πολυκατοικίας, άδειασε μπροστά στα πόδια μου έναν γεμάτο κουβά νερό για να πέσω να σκοτωθώ. Πραγματικά είχα φοβηθεί. Μια φορά είχε στηθεί για ώρα έξω από την πόρτα μου, με έβριζε και με απειλούσε και κάλεσα την αστυνομία η οποία μόνο κατέγραψε το γεγονός. Στο τηλέφωνο μου έλεγαν διάφορα όπως να βγάλω ασφαλιστικά μέτρα. Για άτομο που εμένε στον κάτω όροφο…

Είναι αυτό που αναφέρθηκε και ισχύει, πως ενοχλούνται όλοι αλλά δεν μιλάνε.
Αυτά που περιγράφεις μόνο με χρήση ουσιών εξάρτησης μπορούν να συμβούν
 

Μηνύματα
14.766
Reaction score
1.736
Αυτά που περιγράφεις μόνο με χρήση ουσιών εξάρτησης μπορούν να συμβούν
Δεν το γνωρίζω. Πάντως, τάιζε αδέσποτες γάτες.
Δεν ξέρω πως συνδυάζονται αυτές οι εκ διαμέτρου αντίθετες συμπεριφορές.
 

Μηνύματα
13.693
Reaction score
6.677
Δεν το γνωρίζω. Πάντως, τάιζε αδέσποτες γάτες.
Δεν ξέρω πως συνδυάζονται αυτές οι εκ διαμέτρου αντίθετες συμπεριφορές.
Oι γάτες προφανώς δεν μπορούσαν να καταλάβουν ότι είναι θεοπάλαβη.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.875
Μηνύματα
2.879.750
Members
37.960
Νεότερο μέλος
Paixtis25
Top