Πρόβλημα με ραδιοφωνικό δέκτη

Μηνύματα
13.642
Reaction score
6.607
Φίλος του πεθέρου μου, του χάρισε,ένα ραδιοφωνικό δέκτη Technics ST-S505 , ο οποίος ήταν χρόνια εκτός λειτουργίας σε ένα έπιπλο και παρουσίαζει το εξής πρόβλημα. Ενώ με την κεραία για ΑΜ,συντονίζει σε σταθμούς και παίζει κανονικά ,στα FM δεν κάνει τίποτα. Δεν μπορεί να κλειδώσει σε κανένα σταθμό,με εσωτερική ή εξωτερική κεραία. Δέκτης της ίδιας ηλικίας (αναλογικός όμως),με τις ίδιαιες κεραίες ,στον ίδιο χώρο συντονίζει μια χαρά. Ανοιξα τον δέκτη και δεν είδα να έχει ξεκολλήσει κάτι πίσω από την υποδοχή της κεραίας για τα FM,ενώ δεν είδα στην πλακέτα κάτι ξεκολλημένο κλπ. Δεν είμαι προφανώς ειδικός ,οπότε περιορίστηκα στην παραπάνω δοκιμή και τον οπτικό έλεγχο.Γνωρίζει κάποιος τι μπορεί να συμβαίνει? Εχει νόημα να πάει σε κάποιον τεχνικό,μιας και με 30-40 ευρώ αγοράζει κάνεις μεταχειρισμένο δέκτη?
 

Μηνύματα
188
Reaction score
179
Φίλος του πεθέρου μου, του χάρισε,ένα ραδιοφωνικό δέκτη Technics ST-S505 , ο οποίος ήταν χρόνια εκτός λειτουργίας σε ένα έπιπλο και παρουσίαζει το εξής πρόβλημα. Ενώ με την κεραία για ΑΜ,συντονίζει σε σταθμούς και παίζει κανονικά ,στα FM δεν κάνει τίποτα. Δεν μπορεί να κλειδώσει σε κανένα σταθμό,με εσωτερική ή εξωτερική κεραία. Δέκτης της ίδιας ηλικίας (αναλογικός όμως),με τις ίδιαιες κεραίες ,στον ίδιο χώρο συντονίζει μια χαρά. Ανοιξα τον δέκτη και δεν είδα να έχει ξεκολλήσει κάτι πίσω από την υποδοχή της κεραίας για τα FM,ενώ δεν είδα στην πλακέτα κάτι ξεκολλημένο κλπ. Δεν είμαι προφανώς ειδικός ,οπότε περιορίστηκα στην παραπάνω δοκιμή και τον οπτικό έλεγχο.Γνωρίζει κάποιος τι μπορεί να συμβαίνει? Εχει νόημα να πάει σε κάποιον τεχνικό,μιας και με 30-40 ευρώ αγοράζει κάνεις μεταχειρισμένο δέκτη?
Καλησπέρα,
παντα έχει νόημα να πάει στον σωστό τεχνικό ένα μηχάνημα τόσων χρόνων, σε λειτουργία mono μήπως αλλάζει κάτι?
Το δικό μου ραδιοφωνάκι μετά από σερβις και συντονισμό έχει πολύ ωραίο ήχο.
Σορρυ αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω άλλο.
Γιάννης
 

Μηνύματα
93
Reaction score
142
κατοχος του ST-GT350 28 χρονια περυσι δεν επιανε σχεδον κανενα σταθμο εμενα ομως πιανουν τα χερια μου αλαγη λοιπον ολους τους πυκνωτες και τωρα πιανει τα παντα καμπανα
 

Μηνύματα
139
Reaction score
38
Καλησπέρα.
Παρόμοιο θέμα με τον ST-GT550. Δεν πιάνει τους σταθμούς καθαρά. Θα ήθελα αν μπορείτε να μου συστήσετε μέσω πμ, κάποιον τεχνικό που να γνωρίζετε ότι το κατέχει. Βέβαια υπάρχει και το θέμα αν αξίζει να πάει για service, έλεγχο συντήρηση κτλ, δεδομένου ότι σχετικά φθηνά μπορείς να βρεις κάποιον μεταχειρισμένο.
 

Μηνύματα
13.642
Reaction score
6.607
Καλησπέρα,
παντα έχει νόημα να πάει στον σωστό τεχνικό ένα μηχάνημα τόσων χρόνων, σε λειτουργία mono μήπως αλλάζει κάτι?
Το δικό μου ραδιοφωνάκι μετά από σερβις και συντονισμό έχει πολύ ωραίο ήχο.
Σορρυ αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω άλλο.
Γιάννης
Οχι δεν αλλάζει κάτι σε λειτουργία μόνο,δεν μπορεί να κλειδώσει κανένα σταθμο στα FM,αλλά με την κεραία ο μετρητής db (έχει τετοια ένδειξη πατώντας ένα κουμπί) δείχνει 25-30 ενώ χωρίς κεραία 0-5. Απλά υπάρχει ο άλλος δέκτης και streamer ,για αυτό δεν ξέρω αν αξίζει να επισκευαστεί.



κατοχος του ST-GT350 28 χρονια περυσι δεν επιανε σχεδον κανενα σταθμο εμενα ομως πιανουν τα χερια μου αλαγη λοιπον ολους τους πυκνωτες και τωρα πιανει τα παντα καμπανα
αυτό δεν μπορώ να το κάνω......


Καλησπέρα.
Παρόμοιο θέμα με τον ST-GT550. Δεν πιάνει τους σταθμούς καθαρά. Θα ήθελα αν μπορείτε να μου συστήσετε μέσω πμ, κάποιον τεχνικό που να γνωρίζετε ότι το κατέχει. Βέβαια υπάρχει και το θέμα αν αξίζει να πάει για service, έλεγχο συντήρηση κτλ, δεδομένου ότι σχετικά φθηνά μπορείς να βρεις κάποιον μεταχειρισμένο.
Αυτό σκέφτομαι και εγώ.....στο ebay ο ίδιος παίζει από 30-50 ευρώ.
 

Μηνύματα
2.765
Reaction score
1.191
Καλησπέρα.
Παρόμοιο θέμα με τον ST-GT550. Δεν πιάνει τους σταθμούς καθαρά. Θα ήθελα αν μπορείτε να μου συστήσετε μέσω πμ, κάποιον τεχνικό που να γνωρίζετε ότι το κατέχει. Βέβαια υπάρχει και το θέμα αν αξίζει να πάει για service, έλεγχο συντήρηση κτλ, δεδομένου ότι σχετικά φθηνά μπορείς να βρεις κάποιον μεταχειρισμένο.
Έχω 2 τέτοιος δέκτες Technics...
Υπάρχει γνωστό θέμα με την ολίσθηση στα FM.

Πήγα σε 3 τεχνικούς και ο τρίτος κατάφερε και το έφτιαξε. (Σάκης Πετρόπουλος.)
Είναι πολύ καλός δέκτης και αξίζει να τον φτιάξεις.
 

Μηνύματα
13.642
Reaction score
6.607
Έχω 2 τέτοιος δέκτες Technics...
Υπάρχει γνωστό θέμα με την ολίσθηση στα FM.

Πήγα σε 3 τεχνικούς και ο τρίτος κατάφερε και το έφτιαξε. (Σάκης Πετρόπουλος.)
Είναι πολύ καλός δέκτης και αξίζει να τον φτιάξεις.
Κόστος επισκευής?
 

Μηνύματα
2.765
Reaction score
1.191
Κόστος επισκευής?
Αν και πάνε χρόνια νομίζω 50€ ήταν. Ίσως να ταλαιπωρήθηκε και τώρα να έχει το know how και να είναι πιό φτηνές οι επόμενες επισκευές. Δεν είμαι όμως σίγουρος.
 


Μηνύματα
2.765
Reaction score
1.191
Με 50 αγοραζει κανεις μτχ. δεκτη,ακομα και πενταετιας.
Ναι συμφωνώ αλλά ο ήχος αυτού και τα features του ήταν αρκετά για να τον επισκευάσω ( έχω 2 ίδιους )
 

papavmax

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.081
Reaction score
1.601
Πηγαινε στον Πετροπουλο στην Μεσογειων @east electronics ειναι ο μοναδικος που θα στο φτιαξει (εχει ανθρωπο και τα καταληλα οργανα συντονισμου) που ειναι πολυ σημαντικο εχω φτιαξει καμποσους δεκτες εκει.

Μην με ρωτας για τιμη αναλογα την βλαβη αν αξιζει να το φτιαξεις εξαρταται αν σου αρεσει ναι, εγω εχω πολους δεκτες vintage.
 

Μηνύματα
13.642
Reaction score
6.607
Πηγαινε στον Πετροπουλο στην Μεσογειων @east electronics ειναι ο μοναδικος που θα στο φτιαξει (εχει ανθρωπο και τα καταληλα οργανα συντονισμου) που ειναι πολυ σημαντικο εχω φτιαξει καμποσους δεκτες εκει.

Μην με ρωτας για τιμη αναλογα την βλαβη αν αξιζει να το φτιαξεις εξαρταται αν σου αρεσει ναι, εγω εχω πολους δεκτες vintage.
Το ξέρω οτι ο Πετρόπουλος είναι εγγύηση, πριν ένα μήνα του πήγα έναν παλιό ενισχυτή (που κάποιος άλλος ίσως να μην αναλάμβανε να τον συνεφέρει). Απλά, πέρα από την υπομονή που θα χρειαστεί για να μπει στην διαδιακασία έλεγχου-επισκευης, το κόστος δύσκολα θα πέσει κάτω από τα 50 ευρώ. Αν ήταν κάποιος σοβαρός δέκτης, θα άξιζε τον κόπο, τώρα μάλλον δεν έχει νόημα.
 

Μηνύματα
139
Reaction score
38
Πριν λίγη ώρα, άφησα τον δέκτη που ανέφερα πιο πάνω (technics ST-GT550), στον κο Πετρόπουλο που μου συστήσατε. Μου ανέφερε για το συχνό θέμα που παρουσιάζει ο συγκεκριμένος δέκτης στο θέμα του μικροσυντονισμού που αναφέρθηκε πιο πριν.
Γενικά σαν συνολική αντιμετώπιση, εξήγηση του προβλήματος, μελλοντικό θέμα που πιθανώς θα ξανααντιμετωπίσω, παραλαβή του μηχανήματος κτλ, μου άφησε πολύ καλές εντυπώσεις.
Θα επανέλθω με το που θα τον παρω πίσω.
 

Μηνύματα
2.765
Reaction score
1.191
Το ξέρω οτι ο Πετρόπουλος είναι εγγύηση, πριν ένα μήνα του πήγα έναν παλιό ενισχυτή (που κάποιος άλλος ίσως να μην αναλάμβανε να τον συνεφέρει). Απλά, πέρα από την υπομονή που θα χρειαστεί για να μπει στην διαδιακασία έλεγχου-επισκευης, το κόστος δύσκολα θα πέσει κάτω από τα 50 ευρώ. Αν ήταν κάποιος σοβαρός δέκτης, θα άξιζε τον κόπο, τώρα μάλλον δεν έχει νόημα.
Επειδή έχω "Ερωτευτεί" αυτόν τον δέκτη, αν ποτέ θελήσετε να τον δώσετε έχετέ με υπόψιν !
Ευχαριστώ !
Πριν λίγη ώρα, άφησα τον δέκτη που ανέφερα πιο πάνω (technics ST-GT550), στον κο Πετρόπουλο που μου συστήσατε. Μου ανέφερε για το συχνό θέμα που παρουσιάζει ο συγκεκριμένος δέκτης στο θέμα του μικροσυντονισμού που αναφέρθηκε πιο πριν.
Γενικά σαν συνολική αντιμετώπιση, εξήγηση του προβλήματος, μελλοντικό θέμα που πιθανώς θα ξανααντιμετωπίσω, παραλαβή του μηχανήματος κτλ, μου άφησε πολύ καλές εντυπώσεις.
Θα επανέλθω με το που θα τον παρω πίσω.
Έχει το Know how αφού έχει φτιάξει αρκετούς. !
 

Μηνύματα
139
Reaction score
38
Καλησπέρα.
Πριν λίγες ώρες παρέλαβα τον δέκτη που είχα αφήσει προς επισκευή.
Μπήκε στη θέση του. Ο συντονισμός άψογος.
Καμία σχέση με το πως λειτουργούσε πριν.
Γενικά είχε και κάποια άλλα θεματα που έχριζαν αντικατάστασης -επισκευής πέρα του μικροσυντονισμού.
Τελικά όλα καλά, και ευχαριστημένος από τον κο Πετρόπουλο.
 


Μηνύματα
13.642
Reaction score
6.607
Επανέρχομαι γιατί και δεν θέλω να μένουν ανοικτά τα θέματα,αλλά και για να βοηθηθούν και άλλα μέλη με ανάλογα θέματα.Ο δέκτης πήγε στον Πετρόπουλο και μετά από ενάμιση μήνα (ήθελε ανταλλακτικά που αγοράστηκαν από έξω) ,τον πήρα και λειτουργεί μια χαρά.Τον δοκίμασα από περιέργεια πριν τον πάω στον πεθερό μου (μιας και εδώ και χρόνια δεν έχω δέκτη στο σύστημα). Πολύ καλή λήψη,πολύ χρήσιμη η ένδειξη σήματος με db και βέβαια ακόμα και με όλες τις νέες δικτυακές υπηρεσίες κλπ,η μαγεία του ραδιοφώνου δεν έχει χαθεί. Θυμήθηκα την χρυσή εποχή της δεκαετίας του 90 (με το πλήθος από τα ιδιωτικά ραδιόφωνα),την καλύτερη ποιότητα υλικού αλλά και ραδιοφωνικών παραγωγών,τις ατελείωτες εγγραφές στο hi-fi video recorder της panasonic που είχα (περιστρεφόμενες κεφαλές,υψηλή ταχύτητα εγραφής και 8 ώρες σε τετράωρη βιντεοκασέτα),τους δύο δέκτες που είχα στο σύστημα (έναν για να ακούω και έναν για να ηχογραφώ). Ομορφες εποχές.......
 

Μηνύματα
2.765
Reaction score
1.191
Με 50 αγοραζει κανεις μτχ. δεκτη,ακομα και πενταετιας.
Χαίρομαι που επισκευάστηκε ο δέκτης σας !
και το καλύτερο είναι ότι σας αρέσει ο ήχος του.
Ίσως έχασα να βρώ ακόμα έναν 550 αλλά είσαστε τυχερός που τον έχετε !
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.956
Reaction score
20.473
Αυτά είναι ραδιοφωνικοί δέκτες; Κι έχεις τέσσερις; Γιατί;
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.888
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top