Πρόβλημα με το wifi

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Έχει εδώ και αρκετό καιρό που δεν δουλεύει σωστά το wifi.
Έστω ότι έχω συνδεθεί με το κινητό μου. Αν φύγω απο το σπίτι και επιστρέψω, κατά 90% δεν μπορεί να επανασυνδεθεί. Πρέπει να κάνω επανεκκίνηση στο router και τότε είναι οκ.
Αν το έκανε μόνο με υο κινητό μου θα έλεγα ότι φταίει αυτό. Το ίδιο συμβαίνει και με το κινητό της γυναίκας μου και σήμερα το παρατήρησα και στο laptop, το οποίο το χρησιμοποιώ από λίγο έως καθόλου.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.425
Reaction score
74.800
Reset το router, forget και επανασύνδεση των συσκευών, κι αν δε φτιάξει άλλαγμα.
Το ακούω συχνά τελευταία πάντως. :idk: ΟΤΕ είναι;
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.414
Reaction score
79.687
Παρόμοια προβλήματα εχω κι εγω αλλα εξαιτιας ενός network extender.
Εχεις βάλει τέτοιο;
 

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Με ρεσετ του ρουτερ φτιάχνει..... αλλά σπαστικο πράμα.... γκρινιάζει και η κυρά....

(Wind.....)
[DOUBLEPOST=1473716233][/DOUBLEPOST]
Παρόμοια προβλήματα εχω κι εγω αλλα εξαιτιας ενός network extender.
Εχεις βάλει τέτοιο;
Όχι....
 


Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Ναι.... το ενσύρματο δουλεύει κανονικά....δεν έχω παρατηρήσει κάτι ιδιαίτερο.
 

Mufasa

Top teaser
Μηνύματα
675
Reaction score
2.155
Wind οκ, αλλά ποιο router;

Έχει παρατηρηθεί κάτι συγκεκριμένο όταν πέφτει το Wi-Fi; Mιλάει κάποιος στο ασύρματο (σταθερό); Γίνεται κάποιο μεγάλο download; Για παράδειγμα, αν το router είναι κλούβιο και δεν έχεις μειώσει χειροκίνητα τα connections στο μtorrent, κάθε φορά που γκαζώνει το πρόγραμμα πέφτει το ασύρματο.

Η ασφάλεια είναι διασφαλισμένη; Το WEP παρακάμπτεται εύκολα, ενώ υπάρχει κίνδυνος και με το WPS.

Εγώ θα πρότεινα να κοιτάξεις την κατάσταση των channels. Δες ποιο είναι επιλεγμένο και πειραματίσου με τα υπόλοιπα. Aν είναι στο auto, να διαλέξεις κάποιο συγκεκριμένο. Μπορείς να κατεβάσεις π.χ. το inSSIDer για να εντοπίσεις τον κορεσμό του εκάστοτε channel. Υπάρχουν και εφαρμογές Android που κάνουν την ίδια δουλειά.

Να υποθέσω ότι το ασύρματο έχει οριστεί g/b/n, σωστά; Παρεμβολές μπορεί να δημιουργηθούν από πολλά και διάφορα, από ασύρματο πληκτρολόγιο και bluetooth συσκευες μέχρι baby monitors (γουόκι τόκι μωρών ή πώς στον κόρακα λέγονται).

Eίναι επίσης θεμιτό να έχεις την τελευταία έκδοση του firmware.
 

Μηνύματα
6.905
Reaction score
5.786
Παρε την Wind και πες το προβλημα.Θα μπουν στο μοντεμ να κανουν καποιες ρυθμισεις,και αν συνεχιστει το προβλημα,ζητα αντικατασταση με νεο. Eιχα και εγω το ιδιο προβλημα και μου εκαναν αντικατασταση.
Ειχα αυτο
exoplismos3H108L.jpg

Και μου εστειλαν αυτο.
ZTE_ZXHN_H108L.jpg
 

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Θα πάρω την wind ένα τηλέφωνο άμεσα, μιας και έχω το πρώτο απο τα 2 μόντεμ που πόσταρε ο ΓΙάννης....και θα δώ πως θα πάει.
Το απόγευμα που θα είμαι σπίτι θα μπώ να ρίξω μια ματιά στη σελίδα του, αλλά δεν θα με χαρακτήριζα και γκουρού.....άς κάνουν ότι κάνουν αυτοί σαν εταιρεία και βλέπουμε μετά...
 

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Μίλησα με τεχνικό και άλλαξα την επιλογή Wireless mode απο 802.11b+g+n σε 802.11b+g
Με αυτή την αλλαγή μου είπε ότι δεν θα με πετάει εκτός....
Για να δούμε τι θα δούμε........
 





ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.640
Μηνύματα
2.870.081
Members
37.937
Νεότερο μέλος
daemon76
Top