Πρόβλημα συνεργασίας Denon ενισχυτών με Sony τηλεοράσεις

Μηνύματα
148
Reaction score
22
'Εχω τον Denon AVR-X4400 μαζί με μία Sony 55XE9005. Παρατήρησα ότι κάποια ώρα το πρωί γύρω στις 0700 ο ενισχυτή άνοιγε μόνος του και μετά από λίγο έκλεινε. Μετά από ψάξιμο στο ιντερνετ είδα ότι το παρουσιάζουν διάφορα μοντέλα Denon σε συνδυασμό με Sony τηλεοράσεις. Το έχει παρατηρήσει κανείς άλλος; Επίσης είχα πρόβλημα με το BR player (και άλλες πηγές) αν έκλεινα την τηλεόραση ενώ άκουγα κάποιο CD μετά από περίπου ένα λεπτό άρχισε αν χάνεται και να επανέρχεται ο ήχος σαν να συγχρόνιζε και αποσυγχρόνιζε το HMDI. Αν έβγαζα την τηλεόραση από την πρίζα ή επέλεγα την δεύτερη έξοδο του ενισχυτή προς τον προβολέα όλα καλά. Έπαιξα πολύ με HDMI CEC ρυθμίσεις αλλά τίποτα. Έχω συνδέσει τώρα με οπτική ίνα την τηλεόραση.
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.008
Οσον αφορά στην ενεργοποίηση του ενισχυτή , μόνου του , κάνει έλεγχο για αναβαθμίσεις .
Αν τις βρεί τις κατεβάζει και αφού τις περάσει σβήνει μόνος του μετά. Νο προμπλεμ.
Το άλλο που λές με το br player και το cd δεν το έπιασα , αν θέλεις γίνε λίγο πιο σαφής.
Πχ , τι δουλειά έχειη οπτική της tv με το player?
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Οσον αφορά στην ενεργοποίηση του ενισχυτή , μόνου του , κάνει έλεγχο για αναβαθμίσεις .
Αν τις βρεί τις κατεβάζει και αφού τις περάσει σβήνει μόνος του μετά. Νο προμπλεμ.
Όποτε δεν έχει φαντάσματα το σπίτι! Μια χαρά :) :roflmao:
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.847
Κάποιες λειτουργίες τις κάνει το HDMI ARC απενεργοποίησέ το από την TV και κάνε κάποιες δοκιμές, επίσης η Sony και όχι μόνο τηλεοράσεις έχουν στις ρυθμίσεις τους κάποιες επιλογές που όταν τις ανοίγεις ενεργοποιούνται κάποιες άλλες συσκευές αυτόματα που έχεις συνδέσει μόνο με hdmi.
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.847
Τώρα για τις ενημερώσεις λογισμικού που γίνετε στην τηλεόραση η σε άλλη συσκευή η οποία μένει σε stand by για να μην σε ξυπνάνε τη νύχτα, μη τα έχεις αυτόματα. 😆
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.008
Όποτε δεν έχει φαντάσματα το σπίτι! Μια χαρά :) :roflmao:
Ναι ρε υπάρχει στο μενού των νέων DENON ρύθμιση για αυτόματη ενεργοποίηση και εφαρμογή των αναβαθμίσεων .
Μπορεί κάποιος να το βάλει στο off.
Γνωστός στο σαιτ του αμιρ είδε τον ενισχυτή του να ανάβει μόνος του να κατεβάζει ενημέρωση και μετά να σβήνει.
 

Μηνύματα
148
Reaction score
22
Το κάνει πολύ συχνά. Δεν είναι από τον ενισχυτή γιατί αν έχω απενεργοποιήσει από τον ενισχυτή να δέχεται off από το HDMI μένει ανοιχτός. Η τηλεόραση μάλλον κάνει reset το πρωί από μόνη της λόγο των κολλημάτων που είχε συνέχεια το android. Είναι μάλλον η λύση της Sony γιατί πια δεν κολλάει. Η οπτική είναι η λύση για να σταματήσουν όλα τα κουλά. Ο ενισχυτής έχει γενικά διάφορα θέματα με το HDMI hub. Αν έχεις την επιλογή της εξόδου HDMI στο auto κάνει μόνος του εναλλαγές ή συνδέσεις και αποσύνδεσεις.
 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Τα ίδια κάνει και ο δικός μου Marantz με μια Sony τηλεόραση. Τσεκάρει για updates και έχει τύχει να τον έχω πιάσει και 3 φορές μέσα σε μια μέρα να το κάνει και γίνεται στάνταρ ώρες κάθε φορά.

Το κουλό είναι ότι το κάνει και σε ώρα αναπαραγωγής ταινίας και ξανακάνει το handshake του HDMI αλλά οκ, είναι εν γνώση μου. Προφανώς όλα αυτά σταματάν με τον αυτόματο έλεγχο για updates.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.106
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top