Πρόβλημα crystal audio thx 10subt

Μηνύματα
12
Reaction score
3
Καλησπέρα παιδιά!!
Εχω πρόβλημα με το crystal audio thx 10subt, οταν εχω χαμηλά την ένταση του ενισχυτή ( περιπου στα 3/10) μετα απο 5 λεπτα περίπου μπαίνει σε stand by.. ο ενισχυτής ειναι yamaha as3000 και τα ηχεία crystal audio thx t3 . To sub τον εχω συνδέσει στο pre out( όπως προτείνει ο κατασκευαστής ) . Τον πήγα σε εναν τεχνικό στο Χαλάνδρι και μου είπε οτι έπρεπε να αλλάξει πυκνωτές, τους άλλαξε, τον πήρα αλλα καμια αλλαγή.... τι κάνω τωρα?
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.444
Έχει υπερβολικά ευαίσθητο auto standby.
Απενεργοποιείται;
 

Μηνύματα
12
Reaction score
3
Να μπορέσω να απενεργοποιήσω το stand by με καποιο διακόπτη εννοείς?
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.444
Ναι. Δεν θυμάμαι να είχα sub χωρίς τη δυνατότητα.
 


Μηνύματα
12
Reaction score
3
Παλιά έπαιρνε μπρος με το παραμικρό.... ξερει κανεις αν υπάρχει δυνατότητα εσωτερικά να καταργήσω το stand by η να μου προτείνει κατι αλλο?
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
ίσως και να είναι λάθος αυτό που θα σου προτείνω (αν και δε νομίζω)

Βλέπω ότι έχεις την ένταση στο τέρμα. Λογικά θα σου έχει βγάλει με αρνητικό gain την ένταση ο ενισχυτής.

Να χαμήλωνες το volume πάνω στο sub και να ανέβαζες το gain από τον ενισχυτή?
 

Μηνύματα
12
Reaction score
3
Ναι ετσι φαίνεται στην φωτογραφία αλλα το ξέχασα πανω στα πειράματα που εκανα .. εξωτερικά τα εχω δοκιμάσει ολα ?αλλα τπτ..
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.444
Το μόνο που μπορώ να φανταστώ αφού δεν υπάρχει επιλογή, είναι να παρακάμψεις εντελώς τον διακόπτη power ανοίγοντας τον ενισχυτή, ή να βρεις το κύκλωμα standby αν είναι χωριστά απο τον διακόπτη και να το παρακάμψεις.

Μετά μπορείς να συνδέσεις το sub σ' έναν τηλεχειριζόμενο διακόπτη ή σ' ένα πολύπριζο με διακόπτη.
 


Μηνύματα
360
Reaction score
554
Οκκ.. Ευχαριστώ πολύ!! Καλό βράδυ σε ολους!!!
Καλησπέρα Φίλε,
Δεν ξέρω εάν έχεις ακόμα το sub απλά να σε ενημερώσω επειδή έχω 2 παρόμοια (10αρια με τον ηχείο μπροστά) όλα μετά από καιρό παρουσιάζουνε το πρόβλημα που λες. Δυσκολεύεται να ανοίξει και σβήνει εύκολα, επίσης αν βάλεις το αφτί σου κοντά στο ηχείο θα δεις ότι έχει βόμβο. Έχω επισκευάσει και τα 2 σαμπ μου και δεν έχουνε πλέον αυτό πρόβλημα είναι παντελώς αθόρυβα και δουλεύουν όπως θα έπρεπε.

Το πρόβλημα βρίσκεται στο κύκλωμα αναμονής/τροφοδοσίας και η επισκευή κοστίζει περίπου 50 ευρώ. Το πρώτο το είχα επισκευάσει στην αντιπροσωπία (Δεν υπάρχει πλέον), το δεύτερο το έδωσα στην eastelectronics. Μπορείς να πας μόνο τον ενισχυτή(την πλάτη δηλαδή) σε περίπτωση που το βάρος είναι θέμα.

Ευχαριστώ
Γιώργος
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.093
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top