Πρόσκληση για ακρόαση: Ideon Audio Absolute DAC, Absolute Stream, Absolute Time

Μηνύματα
305
Reaction score
438
Για αυτο και ακους Jazz και γενικα ακουστικη μουσικη και κατα προτιμηση παλια,που γραφεται απο το μικροφωνο κατευθειαν στην μπομπινα ή στον ADC χωρις καμμια επεξεργασια και εισαι σιγουρος οτι ο ηχος εχει φτασει οσο το δυνατον αναλοιωτος στο στερεο σου.


Παραδειγμα.
Νομιζεις οτι φτανει αναλλοιωτο, δεν ειναι τοσο απλο δυστυχως...το μονο αναλλοιωτο ειναι το αυτι μας οταν κατσει μπροστα απο εναν ανθρωπο η ορχηστρα που παιζουν ακουστικα και μονον χωρις ουτε μικροφωνο. Τοτε ναι ειναι pure...

Στις συναυλιες εχει πολυ γελιο οπως σωστα ειπωθηκε. Ετσι και ακουγαμε τι ακουει ο κιθαριστας μπασιστας κοκ και τι το κοινο θα γελαγαμε....

Αλλα εγω ενα πραγμα δε καταλαβαινω. Γενικα ακουει κανεις μουσικη; χαχαχα και μη με παρεξηγησετε αλλα ο αγωνας δρομου της πιστης αναπαραγωγης ειναι λιγο ουτοπια. Η καθεστε ολοι και κανετε κριτικες ακροασεις μετρωντας ποσα αν το πιατινι κανει σσσσςςςς η σσςς...
 

Μηνύματα
112
Reaction score
127
Νομιζεις οτι φτανει αναλλοιωτο, δεν ειναι τοσο απλο δυστυχως...το μονο αναλλοιωτο ειναι το αυτι μας οταν κατσει μπροστα απο εναν ανθρωπο η ορχηστρα που παιζουν ακουστικα και μονον χωρις ουτε μικροφωνο. Τοτε ναι ειναι pure...

Στις συναυλιες εχει πολυ γελιο οπως σωστα ειπωθηκε. Ετσι και ακουγαμε τι ακουει ο κιθαριστας μπασιστας κοκ και τι το κοινο θα γελαγαμε....

Αλλα εγω ενα πραγμα δε καταλαβαινω. Γενικα ακουει κανεις μουσικη; χαχαχα και μη με παρεξηγησετε αλλα ο αγωνας δρομου της πιστης αναπαραγωγης ειναι λιγο ουτοπια. Η καθεστε ολοι και κανετε κριτικες ακροασεις μετρωντας ποσα αν το πιατινι κανει σσσσςςςς η σσςς...
τα είπες όλα φιλε.Να το κάνω ψιλα.Ο Γιάννης Ευσταθιάδης έγραψε το βιβλιο:ΑΝΤΙΣΤΙΞΕΙΣ εκδ.μελανι.Διαβάστε το.Ένα κόσμημα για το χόμπι μας.Ένας παιάνας για την μουσικη (ακρόαση) κ πως προσεγγίζεται.Ο συγγραφέας δεν έχει μουσικές σπουδες.Διαφημιστής στο επαγγελμα,μουσικός παραγωγος στο τριτο,συγγραφέας κ ποιητης.Αν το διαβάσετε όχι πως θα πέσουν οι τόνοι των αντιπαραθέσεων για την Καλώς κακως που πάει η μουσική αναπαραγωη,αλλά για απλοποιήσουμε τον τρόπο προσέγγισης κ τελικά την απόλαυση της.Φιλικά Κλεων
 

Μηνύματα
62
Reaction score
78
Το θέμα είναι η δική μας ικανότητα να αναπαράγουμε τις συχνότητες όπως αρμόζει στην επιστήμη του ήχου. Και να πιέζουμε/ελπίζουμε οτι τα στούντιο θα βγάλουν ωραίες, καθαρές, ασυμπίεστες παραγωγές.
Δυστυχώς, όπως είναι γνωστό το dynamic range των παραγωγών μετά το 2000 (?) όλλο και περισσότερο ειναι συμπιεσμένο, για να ακούγεται πιο "καλά" στο εξοπλισμό που χρησιμοποιεί η πλειοψηφία δηλ. φορητά, κινητά, άντε και car audio.

Η αγορά του Hi-Fi / Hi-End ειναι παρα πολύ μικρή για να την λάβουν υπόψη τους....
 

Μηνύματα
261
Reaction score
36
μια κι εχει ξεφυγει εντελως οφτοπικ το νημα,να καταθεσω κι εγω τις ακουστικες μου εμπειριες απ'το συγκεκριμενο σεταπ,για να υπαρχει και λιγο οντοπικ υλικο.
Δεν ημουν παρων με τους αλλους δυο που προαναφερθηκαν,εγω παραβρεθηκα διαφορετικη ημερα.
Το σεταπ ηταν ομως ακριβως το ιδιο.
Αυτο που εγω ακουσα λοιπον,ειναι μια σημαντικη ακουστικη διαφορα μεταξυ των δυο ντακ,με σαφη νικητη και χωρις καμμια αμφιβολια,το αμπσολουτ.
Οι διαφορες εντοπιζονται σε ολους σχεδον τους τομεις.
Περισοτερη λεπτομερεια,μεγαλυτερα δυναμικα,μεγαλυτερη εκταση και προς τα πανω και προς τα κατω,εννοω του ακουστικου φασματος,καλυτερος ελεγχος των χαμηλων κ.α.
Εκει που ισως οι διαφορες περιοριστικαν,ηταν στη μεσαια περιοχη.
Και τα δυο ντακ ειχαν τα ιδια ακριβως κομματια της ηχητικης αλυσιδας να συμπληρωνουν.
Μια μικρη ενσταση που μπορει να προβαλει καποιος ειναι,η μη ρυθμισμενη εξοδος των δυο ντακ,ωστε ν'ακουγονται ακριβως στην ιδια ενταση.
Αλλα ηταν τοσο εμφανεις οι διαφορες,που δεν ξερω αν γινοταν ακριβης ρυθμιση με οργανο ν'αλλαζε και πολλα πραγματα.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.498
Reaction score
80.146
μεγαλυτερη εκταση και προς τα πανω και προς τα κατω,εννοω του ακουστικου φασματος,
Εάν ενα dac εχει μικρότερη έκταση στο φάσμα προς τα πάνω και προς τα κάτω από ένα αλλο, είναι για πέταμα.

Απο το παράθυρο.

Κάτι δεν μας λέτε σωστά εδώ.
 

Μηνύματα
414
Reaction score
891
Ασε, αφού δεν το άκουσες. Ώρα είναι να ζητήσεις και τις μετρήσεις όπου θα φαίνεται η έκταση των άκρων.
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.586
Εάν ενα dac εχει μικρότερη έκταση στο φάσμα προς τα πάνω και προς τα κάτω από ένα αλλο, είναι για πέταμα.

Απο το παράθυρο.

Κάτι δεν μας λέτε σωστά εδώ.
Μάλλον αναφέρονται σε ανάλυση ή το πως αντιλαμβάνεται κάποιος τα άκρα. Εννοείται πως στο 2020 που βρισκόμαστε τα dac του 100αρικου παίζουν 20-20.000hz χωρίς την παραμικρή απόκλιση.
 



Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.775
Reaction score
38.366
εμενα μου αρεσει το ayazi... το καταμαυρο... και αυτο θα ηταν η προταση μου να δοκιμαστει πλαι στο αμπσολουτ :)
 

Μηνύματα
298
Reaction score
831
Ολοι μας κλεβουνε!
Ο,τι ειναι ακριβο ειναι απατη! Δεν εχει σημασια αν η εταιρεια που το κατασκευαζει εχει 40 ας πουμε χρονια στο κουρμπετι,... ειναι απατεωνες!!!
Τα περιοδικα φταινε που πωλουνται τοσο ακριβα μηχανηματα. με 200, αντε 400 ευρω θα ειχες το ιδιο αποτελεσμα!
Οσοι τα ακροαζονται και τα γουσταρουν, και ακομα χειροτερα, οσοι τα αγοραζουν ειναι κοροιδα! Τους ξεγελασαν οι ριβιουερς! Ειναι ολοι ανεκπαιδευτοι ακροατες! Πρωταρηδες, ή ακομα χειροτερα, χαιενταδες!
Θα δανειστω εδω τη φραση ενος συμφορουμητη, "ολα ειναι μανιταρια"!
Γιατι ομως δεν εχουν ολα τα μανιταρια την ιδια γευση?
Μηπως και το αισθητηριο οργανο της γευσης μας ξεγελα οπως αυτο της ακοης?
Καποιος επιστημονας θα πρεπει να κανει "μετρησεις" στα μανιταρια! Ειμαι σιγουρος πως ειναι ολα ιδια και απλα μας ξεγελουν οι αισθησεις μας, ή απλα εχουμε πεσει θυματα αυθυποβολης.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.498
Reaction score
80.146
Μάλλον αναφέρονται σε ανάλυση ή το πως αντιλαμβάνεται κάποιος τα άκρα. Εννοείται πως στο 2020 που βρισκόμαστε τα dac του 100αρικου παίζουν 20-20.000hz χωρίς την παραμικρή απόκλιση.
Όχι ειναι σαφής, γράφει έκταση στο φάσμα, ξαναδιάβασε το.

Γράφει και για άλλες διαφορές, αλλά γράφει και το συγκεκριμένο.

Άρα ένα απο τα δυο ντακ ειναι για πέταμα.
 
Last edited:

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.940
Reaction score
28.788
Ολοι μας κλεβουνε!
Ο,τι ειναι ακριβο ειναι απατη! Δεν εχει σημασια αν η εταιρεια που το κατασκευαζει εχει 40 ας πουμε χρονια στο κουρμπετι,... ειναι απατεωνες!!!
Τα περιοδικα φταινε που πωλουνται τοσο ακριβα μηχανηματα. με 200, αντε 400 ευρω θα ειχες το ιδιο αποτελεσμα!
Οσοι τα ακροαζονται και τα γουσταρουν, και ακομα χειροτερα, οσοι τα αγοραζουν ειναι κοροιδα! Τους ξεγελασαν οι ριβιουερς! Ειναι ολοι ανεκπαιδευτοι ακροατες! Πρωταρηδες, ή ακομα χειροτερα, χαιενταδες!
Θα δανειστω εδω τη φραση ενος συμφορουμητη, "ολα ειναι μανιταρια"!
Γιατι ομως δεν εχουν ολα τα μανιταρια την ιδια γευση?
Μηπως και το αισθητηριο οργανο της γευσης μας ξεγελα οπως αυτο της ακοης?
Καποιος επιστημονας θα πρεπει να κανει "μετρησεις" στα μανιταρια! Ειμαι σιγουρος πως ειναι ολα ιδια και απλα μας ξεγελουν οι αισθησεις μας, ή απλα εχουμε πεσει θυματα αυθυποβολης.

-
καλά τά λές ,
και εγώ ,
Είμαι απλός άνθρωπος .

Μιά μερίδα πλευρώτους ........στά κάρβουνα , παρακαλώ .
Μέ μιά σάλτσα μαγιονέζας , λίγη κάππαρη , γιαούρτι , λίγο κέτσαπ και πολύ λίγη μουστάρδα .
Α ....και ένα κιλό λευκό κρασάκι .
Άντε γειά μας !
και ρωτάει ό φίλος , .....τί κρέας είναι αυτό ρε μεγάλε ;



-
 

Μηνύματα
298
Reaction score
831
-
καλά τά λές ,
και εγώ ,
Είμαι απλός άνθρωπος .

Μιά μερίδα πλευρώτους ........στά κάρβουνα , παρακαλώ .
Μέ μιά σάλτσα μαγιονέζας , λίγη κάππαρη , γιαούρτι , λίγο κέτσαπ και πολύ λίγη μουστάρδα .
Α ....και ένα κιλό λευκό κρασάκι .
Άντε γειά μας !
και ρωτάει ό φίλος , .....τί κρέας είναι αυτό ρε μεγάλε ;



-
Μου τρεχουν τα σαλια και μονο απο την περιγραφη!
 



Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
3 ακροατές, 2 διαφορετικές εκτιμήσεις
Οπως και να ειναι,2 ή 3,εμενα δεν μου φαινεται παραξενο.Αλλη ακουστικη εμπειρια εχει ο καθε ακροατης,αλλο γουστο το πιθανοτερο και εν τελει η ψυχολογια της στιγμης κανουν αυτο το χομπυ να εχει την γλυκα του!

Το περιεργο θα ηταν και οι 3 να ειχαν την ιδια αποψη ακριβως!Εμενα θα μου εδειχνε ειτε οτι δεν εδωσαν βαρυτητα στην ακροαση,ειτε οτι ο χωρος δεν ηταν ο καταλληλος-πχ ειχε χαμηλο σημα/θορυβο ειτε οτι ηταν απαιδευτοι...

Μακαρι να ειχαμε και στην Θεσσαλονικη τετοιες εμπειριες!
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.650
Reaction score
12.291
Μια ερώτηση...
Υπήρχε διαθέσιμο σήμα απλού ημιτόνου και ένα αξιόπιστο έστω ντεσιμπελόμετρο, ώστε να γίνει ακριβής ρύθμιση της στάθμης των δύο συσκευών, για όμοια αναπαραγωγή;
 

Μηνύματα
27.562
Reaction score
25.798
Μια ερώτηση...
Υπήρχε διαθέσιμο σήμα απλού ημιτόνου και ένα αξιόπιστο έστω ντεσιμπελόμετρο, ώστε να γίνει ακριβής ρύθμιση της στάθμης των δύο συσκευών, για όμοια αναπαραγωγή;
Προφανώς όχι Πέτρο. Αλλά ακόμα και αν υπήρχε , δεν νομίζω ότι είναι στις πάγιες τακτικές , σε τέτοιου είδους συγκριτικά -ακροάσεις. Το level matching μπορεί να αντιμετωπίζεται και ως περιττό από κάποιους.
Δεδομένου δε , ότι οι όποιες διαφορές , ακουστικά , προκύπτουν από το αναλογικό τμήμα , κατά 99% , καταλαβαίνει κανείς ότι τα πράγματα δεν είναι ασπρο γκρι μαυρο .
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.650
Reaction score
12.291
Είναι εντελώς βέβαιο ότι το Dac με την υψηλότερη έξοδο θα έδινε την εντύπωση καλύτερου ηχητικού αποτελέσματος, ιδίως σε ότι αφορά τις χαμηλές συχνότητες.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.837
Μηνύματα
2.877.958
Members
37.953
Νεότερο μέλος
simera2805
Top