Πρόταση για DAC?


Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.135
Reaction score
26.694

Μηνύματα
13.610
Reaction score
6.566
Αν θέλω να αγοράσω DAC το οποίο να κρατήσω όταν θα αναβαθμίσω αργότερα τον ενισχυτή τι θα πρότεινες
Δύσκολη ερώτηση..... και εξηγούμαι. Ότι και να πάρεις σήμερα, στην κατηγορία που θεωρείται επαρκής, για να συνδυαστεί μελλοντικά, με έναν ακριβότερο ενισχυτή (κατηγορίας 3000 ευρώ περίπου....... βάζω χρηματικά όρια ,για να υπάρχει μια βάση στην συζήτηση,αλλά πάντα υπάρχουν οι περιπτώσεις εξαιρετικών συσκευών που καταργούν κατά κάποιο τρόπο τα όρια αυτά), σε 2-3 χρόνια που θα θέλεις να αναβαθμίσεις τον ενισχυτή σου, θα παίρνεις την ίδια απόδοση με τα μισά χρήματα. Η εξέλιξη στα ψηφιακά (μέχρι τώρα τουλάχιστον) είναι τέτοια που μια λογική του τύπου "αγοράζω σήμερα dac, για να το αξιοποιήσω πλήρως ηχητικά σε λίγα χρόνια, μέσα από ένα καλύτερο σύστημα, είναι λάθος". Όποτε κοιτάς το σήμερα. Έχεις έναν αξιοπρεπή ενισχυτή, με ένα μέτριο ψηφιακό τμήμα (υπεραρκετο όμως για τους περισσότερους) και μπορείς άνετα να πάρεις αρκετά καλύτερο ήχο, με ένα dac της κατηγορίας των 500-800 ευρώ και σημαντικά καλύτερο, με ένα της κατηγορίας 800-1200 ευρώ. Για πιο πάνω δεν έχει νόημα νομίζω, άσε που είναι και ελάχιστες οι συσκευές που κοστίζουν παραπάνω.
Ότι και να πάρεις όμως, θα γνωρίζεις ότι σε λίγα χρόνια, θα μπορείς να πάρεις το ίδιο ή και καλύτερο αποτέλεσμα με αρκετά λιγότερα χρήματα.
Το αρνητικό, ότι δεν μπορείς να ακούσεις κανένα από αυτά (σχεδόν) και ότι τα περισσότερο μπορούν να αγοραστούν μόνο με δικτυακή αγορά. Άρα επιλέγουμε με βάση τις κριτικές των διάφορων reviewers, όπως καλή ώρα του συμπαθέστου Αmir ή από γνώμες μέσα από φόρουμ σαν αυτό που μας φιλοξενεί.
Και για να γίνω και πιο συγκεκριμένος, χωρίς να χρειαστεί να πάρεις μεγάλο ρίσκο από μια δικτυακή αγορά, αλλά να έχεις και σημαντικά καλύτερο ήχο, θα κοιτούσα το smsl SU9...... και στον Amir αρέσει και στους περισσότερους reviewers, αλλά το πιο βασικό, το έχω ακούσει σε άμεση σύγκριση με άλλο dac και είναι πολύ κάλο. Αυτο φυσικά δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν άλλα 4-5 που μπορεί να κάνουν τα ίδια ,απλά δεν έχω προσωπική αποψη.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Το θέμα είναι κατά πόσο είμαστε σε θέση να ακούσουμε αυτό που προσφέρουν τα νέας γενιάς dacs ( με τη προϋπόθεση ότι συζητάμε για καλές υλοποιήσεις σαν μηχανήματα στο σύνολο ) και κατά πόσο η απόκτησή τους αποτελεί ουσιαστική αναβάθμιση στη λειτουργία - απόδοση του συστήματος ή έρχονται να ικανοποιήσουν την ανάγκη μας για αλλαγή εξοπλισμού ( βλέπε: αναβαθμίτιδα ).
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
κατά πόσο είμαστε σε θέση να ακούσουμε αυτό που προσφέρουν τα νέας γενιάς dacs
Ούτε τα παλιάς.
Και τα πιο παλιάς.

Τώρα αν έχεις σκάσει κάνα 15-χιλιαρο για το χώρο, άλλα τόσα για σαμπ, και τόσα και περισσότερα για πολλούς δορυφόρους, ή πιθανώς να αρχίσεις να μπορείς να ακούσεις τα παλιάς ή όχι, δε σε νοιάζει, γιατί τα ενεργά ηχεία σου κατά 99% έχουν μέσα dac.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Ούτε τα παλιάς.
Και τα πιο παλιάς.

Τώρα αν έχεις σκάσει κάνα 15-χιλιαρο για το χώρο, άλλα τόσα για σαμπ, και τόσα και περισσότερα για πολλούς δορυφόρους, ή πιθανώς να αρχίσεις να μπορείς να ακούσεις τα παλιάς ή όχι, δε σε νοιάζει, γιατί τα ενεργά ηχεία σου κατά 99% έχουν μέσα dac.
Ακριβώς εκεί θέλω να καταλήξω, με βάση τις απόψεις σου που έχεις ξαναγράψει σε άλλα νήματα, αλλά και όσα παράλληλα έχω δει - διαβάσει και έχω κάτσει να σκεφτώ λιγουλάκι. Δηλαδή, είναι τέτοιες οι επιδόσεις των μηχανημάτων που είναι αδύνατο να τις ακούσουμε ( αδύνατο απο πλευράς δυνατοτήτων των δικών μας αυτιών, ως άνθρωποι γενικότερα ), ο σηματοθορυβικός λόγος είναι για άλλο πλανήτη ( ή χώρο με πολύ χαμηλό κατώφλι θορύβου και σε εντάσεις που δεν μπορούμε να ακούσουμε ), ενώ την ίδια στιγμή υπάρχουν τόσα άλλα μηχανήματα στην αλυσίδα του ηχοσυστήματος που δεν μπορούν να ακολουθήσουν τις υψηλές προδιαγραφές που παρέχουν τα dacs και ενώ όπως το περιγράφεις, το σύνολο συστήματος και χώρου θα πρέπει να παίζει άριστα ( και επιστρέφω στο πρώτο σκέλος όπου και πάλι δεν θα είμαστε σε θέση να ακούσουμε π.χ. το 24bit/96KHz αρχείο, πόσο μάλλον 32bit/512KHz, 768KHz και που θα φτάσουν ).
Τα λέω καλά doc?
Test για το πόσο καλά το έχω καταλάβει αυτό με το snr.Για να ακούσουμε αυτό που προσφέρει το μηχάνημα, πρέπει το σύστημα να παίζει σε ένταση απο το κατώφλι θορύβου τα db που προσφέρει το μηχάνημα για να φτάσουμε στο σημείο να ακούσουμε ( αν έχουμε ακοή δηλαδή και δεν κουφαθούμε ) τον θόρυβο του ίδιου μηχανήματος. Αν δηλαδή έχουμε 40db κατώφλι θορύβου και το μηχάνημα προσφέρει ένα ταπεινό 90άρι db, τότε για να φτάσουμε στο σημείο να μπορούμε να αξιολογήσουμε τα π.χ. 95 db ενός άλλου μηχανήματος, θα πρέπει το σύστημα να παίζει σε στάθμη 140db. Και αυτό για να "ακούσουμε" τη διαφορά μεταξύ του 90αριού και του 95αριού, ενώ αν πάμε να συγκρίνουμε ένα των 105 με ένα των 130db, τότε μιλάμε για ένταση μεταξύ 145 και 170 db. Ε?
(χμ, κάτι δεν μου κολλάει ως προς το κατώφλι θορύβου, μάλλον το μπέρδεψα με τη δυναμική περιοχή. Γιατρέ, δώσε τα φώτα σου :p :p :p )
 
Last edited:

Μηνύματα
247
Reaction score
125
τελικά αξίζει να δαπανήσει κανείς περισσότερα χρήματα για dac με δυνατότητα mqa ή θεωρούμε οτι είναι "δώρον άδωρον"
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Τα λέω καλά doc?
Ναι, αλλά ακούς διαφορές σε καλώδια.
Α βγάλε άκρη.

Τέλος πάντων, τα ντακ θα έπρεπε να απαγορευτούν, όπως τα rca, τα δικάναλα και οι κασέτες βινυλια πομπινες λατερνες και τηλεοράσεις καθοδικου σωλήνα.

Κι εννοείται οι πάσης φύσεως λάμπες πυράκτωσης. Άκου κει λαμπάτα μηχανήματα.. Που είμαστε ρε; στο χίλια οχτακόσχια;

τελικά αξίζει να δαπανήσει κανείς περισσότερα χρήματα για dac με δυνατότητα mqa ή θεωρούμε οτι είναι "δώρον άδωρον"
Εμένα μ'αρεσει να υποστηρίζεται το mqa από τα μηχανήματα που έχω, γιατί αλλιώς νιώθω παρακατιανος.
Είναι θέμα πρεστίζ.
 
Last edited:

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
τελικά αξίζει να δαπανήσει κανείς περισσότερα χρήματα για dac με δυνατότητα mqa ή θεωρούμε οτι είναι "δώρον άδωρον"
Έχω δοκιμάσει με το SMSL M500 τόσο τα MQA του Tidal, όσο και τα "απλά" άλμπουμς απο Qobuz. Ξεκαθαρίζοντας ότι είναι δύσκολο κάποιος να έχει Qobuz στην Ελλάδα, δεν άκουσα ουσιώδεις διαφορές. Έβλεπα στο youtube το βίντεο ενός τεχνικού ήχου που εξηγούσε γιατί είναι περιττή η ανησυχία για τη δειγματοληψία και το bit depth ( αυτά που έγραψα στη πρώτη απάντησή μου ). Αντ'αυτού, βρίσκω πολύ σημαντικό το να λειτουργεί αθόρυβα το σύστημα, να μην ακούγεται το παραμικρό φύσημα ή βουητό, άρα προσωπικά πλέον εκτιμώ τις καλές υλοποιήσεις ως μηχανήματα ενώ μπορώ να ζήσω και με ένα ασύγχρονης μετάδοσης usb dac μικρότερης δειγματοληψίας απο αυτή που υποστηρίζει το SMSL. Αν και εξυπηρετεί και άλλους σκοπούς ( ενεργό κροσόβερ ), πλέον χρησιμοποιώ το Minidsp 2x4HD και σαν usb dac χωρίς να νιώθω ότι κάνω υποχώρηση σε κάποιο τομέα ( υποστηρίζει δειγματοληψία μέχρι 192KHz, δεν αποκωδικοποιεί DSD ή MQA αρχεία, αλλά το τελευταίο δεν με ενδιαφέρει κιόλας ). Δεν προτείνω το minidsp σαν λύση ( αν και αποτελεί έναν πρώτης τάξης "μαέστρο" στη περίπτωση χρήσης ζεύγους subs... ), αλλά το αναφέρω συγκριτικά με ένα dac θεωρητικά υψηλότερων επιδόσεων που όμως, αν και το απαρνήθηκα επειδή έτσι έπρεπε, δεν νιώθω να μου λείπει.

Ναι, αλλά ακούς διαφορές σε καλώδια.
Α βγάλε άκρη.

Τέλος πάντων, τα ντακ θα έπρεπε να απαγορευτούν, όπως τα rca, τα δικάναλα και οι κασέτες βινυλια πομπινες λατερνες και τηλεοράσεις καθοδικου σωλήνα.


Εμένα μ'αρεσει να υποστηρίζεται το mqa από τα μηχανήματα που έχω, γιατί αλλιώς νιώθω παρακατιανος.
Είναι θέμα πρεστίζ.
Δεν είμαι σίγουρος πλέον ότι ακούω διαφορές ανάμεσα σε καλώδια, με εξαίρεση το ζήτημα των παρεμβολών που βάζω έναν αστερίσκο. Ακόμα και αν υποθέσω ότι άκουσα κάποιες διαφορές, πλέον έχω καταλάβει τον τρόπο με τον οποίο μπορώ να τις αντισταθμίσω. Προτιμώ λοιπόν να βάλω subs αντί να ασχοληθώ ξανά με καλώδια, ΔΑΣΚΑΛΕ!! χαχαχαχαχαχα!!
Όσο για το MQA, καρφάκι δεν μου καίγεται. 'Ξηγιέμαι qobuz τώρα. Όταν λήξει η "συνδρομή" μου και αν δεν έχω τη δυνατότητα να την ανανεώσω, θα δω τι θα κάνω. Έχω ένα εξάμηνο ακόμα για να ασχοληθώ με αυτό το ζήτημα. :p
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.135
Reaction score
26.694

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Όταν έλεγα εγώ ότι θέλω ψηφιακές εξόδους στα AV πέσατε να με φάτε...
Ειδικά για εμάς που παίζουμε αμιγώς ψηφιακά, αυτό φαίνεται να είναι το πιο λογικό. Όλη η διαδρομή σε ψηφιακό στάδιο και μια μόνο μετατροπή σε αναλογικό, στο τέλος της αλυσίδας ( μέσα στα ηχεία ή πριν τον τελικό, whatever ). Στερνή μου γνώση, να σ'είχα πρώτα ( άσχετα αν προς το παρόν παρεκκλίνω λίγο, κάποια στιγμή θα πάρω κι εγώ τα ενεργά μου 2.x όπου χ>=2 και θα ησυχάσω :p )
 


Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Τί γνώμη έχετε για τα R2R dac που ξαναήλθαν στη μόδα;

Αυτό που λέει ο Κώστας:
Τέλος πάντων, τα ντακ θα έπρεπε να απαγορευτούν
( και ας με διορθώσει αν το πω λάθος ) σημαίνει ότι πρέπει να απαγορευτούν και οι κλασικές υλοποιήσεις των συστημάτων όπως τα γνωρίζουμε ( ενισχυτής, παθητικά ηχεία, γιατί, που θα συνδέσεις την αναλογική έξοδο του ντακ; Σε μια αναλογική είσοδο του επόμενου σταδίου ). Ψηφιακό το σήμα σε όλη τη διαδρομή, ενεργό ηχείο στο τέλος το οποίο ρυθμίζεται απο dsp processor ( ο οποίος δέχεται ψηφιακό σήμα ). Υπό μία έννοια, πιο οντιοφίλ συνδεσμολογία - διαδρομή σήματος δεν γίνεται. Καμία περιττή ψηφιοαναλογική / αναλογικοψηφιακή μετατροπή, καμία απώλεια απο καλώδια, καμία απώλεια απο το παθητικό κροσόβερ, ωμή βία στο εκάστοτε μεγάφωνο και τέλος. Σιάχνεις τον χώρο, χώνεις σαμπ, τελείωσες ( άντε, να φέρεις και ένα μάστορη να στα κουλαντρίσει ).

Τα δύο μηχανήματα εξυπηρετούν διαφορετικούς σκοπούς, ενώ έχουν το κοινό χαρακτηριστικό του να παίζουν σαν usb dacs. Είχα την ευκαιρία να τα ακούσω επί ίσοις όροις, όταν έβγαλα το smsl και έβαλα το minidsp να παίξει σε δικάναλη λειτουργία, όπως έπαιζε και το smsl... Όντας λιγότερο πολωμένος πια, δεν διέκρινα κάποιες διαφορές που δεν θα μπορούσαν να χαρακτηριστούν ως placebo. Απο την άλλη, όταν το minidsp ορίστηκε να λειτουργεί σύμφωνα με το σκοπό που εξυπηρετεί ( ενεργό κροσόβερ ), είχα ξεκάθαρες διαφορές, αδιαμφισβήτητες. Δεν άκουγα όμως το dac του minidsp μόνο, αλλά και το ενεργό του κροσάρισμα, τις διαφορετικές κλίσεις, την απαλλαγή απο το παθητικό κροσόβερ ( με ό,τι αυτό συνεπάγεται ) κλπ. Το smsl είναι ακριβότερο απο το minidsp ( με τα ίδια χρήματα βέβαια, κάποιος αγοράζει το ddrc24 που τρέχει dirac... ). και υποτίθεται ότι έχει καλύτερο τσιπάκι, με περισσότερες δυνατότητες. Ούτως ή άλλως δεν μπορώ να επιστρέψω στο smsl πλέον. Ακόμα και αν μπορούσα όμως, δεν θα το έκανα, αν ήταν να απαρνηθώ αυτό που μου προσφέρει το minidsp. Kαι αν ακόμα αλλάξω σύστημα, πάλι σε κάτι παρόμοιο θα πάω, ενεργά με subs και dsp να έχει τον έλεγχο. Εγώ και τα παθητικά, γίναμε πλέον απο δυο χωριά χωριάτες. :p
 




Μηνύματα
343
Reaction score
872
Δεν είμαι σίγουρος πλέον ότι ακούω διαφορές ανάμεσα σε καλώδια, με εξαίρεση το ζήτημα των παρεμβολών που βάζω έναν αστερίσκο.
Οι σπόροι της αμφιβολίας που σου έσπειραν στο διαβολικό avsite έχουν αρχίσει να δίνουν καρπούς
 


Μηνύματα
247
Reaction score
125
Τέλος πάντων, τα ντακ θα έπρεπε να απαγορευτούν, όπως τα rca, τα δικάναλα και οι κασέτες βινυλια πομπινες λατερνες και τηλεοράσεις καθοδικου σωλήνα.
Όχι, τα ενεργά πρέπει να καταργηθούν, δεν είναι εύκολο από ένα σημείο και μετά να παραδεχτείς ότι τόσα χρόνια στο hifi, "στραβά αρμενίζουμε"...
και τα ρημάδια τα subs θα΄λεγα
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.202
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top