Πρόταση για DAC?

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.662
Καθόλου εύκολο δεν είναι.

Επίσης καθόλου εύκολο δεν είναι να παραδεχτούμε ότι τα αυτιά μας και τα μάτια μας δεν είναι μετρητικα εργαλεία, και πολύ εύκολα ξεγελιουνται..


FB_IMG_1632144939196.jpg
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Δεν υπάρχει αντιπροσωπος για το TEAC και σε ότι δεν ακούς η έστω δεν διαβάζεις κριτικες είμαι της γνώμης ότι δεν το αγοράζεις. Δεν έχω διαβάσει θετικές κριτικές για το εν λόγω DAC. Ο Amir είχε κάνει σύγκριση μεταξύ του RME ADI2 και BENCHMARK DAC 3 και το 2ο να το βγαζει καλύτερο. Το αρνητικό είναι οι περιορισμοί μεχρι 192 και dsd 64. Στον DAC του CXA81 δεν καταλαβαίνεις διαφορά μεταξύ στην δειγματοληψια 44.1 και 384
Οι μετρησεις του Αμιρ ειναι ενα μερος της ιστοριας.Το κυριοτερο ειναι να τα ακουσεις ο ιδιος.

Στην λιστα των 2 που εχεις,προσθεσε το Chord Qutest και κατι παρομοιας αξιας απο Denafrips.Οτι μετραει καλα δεν παιζει παντα αντιστοιχως καλα.

Οτι μπορεις να βρεις απο αυτα τα 4 να ακουσεις θα κανει καλο στην επιλογη και στο πορτοφολι σου. ;)
 

Μηνύματα
96
Reaction score
10
Οι μετρησεις του Αμιρ ειναι ενα μερος της ιστοριας.Το κυριοτερο ειναι να τα ακουσεις ο ιδιος.

Στην λιστα των 2 που εχεις,προσθεσε το Chord Qutest και κατι παρομοιας αξιας απο Denafrips.Οτι μετραει καλα δεν παιζει παντα αντιστοιχως καλα.

Οτι μπορεις να βρεις απο αυτα τα 4 να ακουσεις θα κανει καλο στην επιλογη και στο πορτοφολι σου. ;)
Συμφωνώ απόλυτα ότι πρέπει να ακούσεις πρίν αγοράσεις και αν μπορείς από το δικό σου σύστημα στο χώρο σου (ιδανικό). Επειδή το κάθε DAC έχει και το δικό χαρακτήρα ήχου δεν σημαίνει απόλυτα ότι θα παίζει καλύτερα από το DAC του ενισχυτή. Σκεφτόμουν το RME αλλά δυστυχώς δεν έχει usb digital input.
 

Μηνύματα
13.610
Reaction score
6.566
Ειδικά για εμάς που παίζουμε αμιγώς ψηφιακά, αυτό φαίνεται να είναι το πιο λογικό. Όλη η διαδρομή σε ψηφιακό στάδιο και μια μόνο μετατροπή σε αναλογικό, στο τέλος της αλυσίδας ( μέσα στα ηχεία ή πριν τον τελικό, whatever ). Στερνή μου γνώση, να σ'είχα πρώτα ( άσχετα αν προς το παρόν παρεκκλίνω λίγο, κάποια στιγμή θα πάρω κι εγώ τα ενεργά μου 2.x όπου χ>=2 και θα ησυχάσω :p )
Δηλαδή Μeridian.....
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Τί γνώμη έχετε για τα R2R dac που ξαναήλθαν στη μόδα;
Καπάκι στο γειτονικό νήμα περί διαφάνειας,παρατηρώ και το ανωτέρω ερώτημα...

Έχουμε φτάσει σ'ένα άκρως οξύμωρο στάδιο,δηλαδή ν'αποζητούμε DAC τα οποία θ'απέδιδαν με ΄΄εξωτικούς΄΄ τρόπους το σήμα,προκειμένου να ξεχώριζαν υπό τυπικές οικιακές συνθήκες από το ΄΄σωρό΄΄ όσων σύγχρονων προσιτών υλοποιήσεων θα έκαναν απλώς τη δουλειά τους.

Οι περισσότερες R2R υλοποιήσεις - σε μη εξωπραγματικά αντίτιμα - δεν επιτελούν καν αμιγώς R2R ψηφιοαναλογική μετατροπή,αφού λόγω των πάντα αναπόφευκτων ανοχών από τις εμπλεκόμενες αντιστάσεις απαιτείται πρόσθετη ψηφιακή επεξεργασία προκειμένου να ρεγουλαριστεί το σήμα που οδεύει προς την έξοδο της συσκευής κατά τρόπον ώστε να είχε πραγματική συνάφεια προς εκείνο της εισόδου...Αυτές οι συσκευές στην ουσία πλασάρουν δια λόγους marketing μια διαφορετικότητα η οποία δεν πιστοποιείται συνήθως κατά την ακρόαση σε σχέση προς τα σύγχρονα ΔΣ τσιπάκια.

Υπάρχουν βεβαίως κι εταιρείες όπως η Chord που χρησιμοποιούν custom τσιπάκια...Αξίζει όμως τόση φασαρία και το ανώτερο αντίτιμο υπό τυπικές οικιακές συνθήκες όπου η απόκριση τείνει να κάνει φιγούρες zig-zag εξαιτίας άλλων πιο θεμελιωδών παραγόντων άσχετων προς την ψηφιοαναλογική μετατροπή;
Είναι επίσης απορίας άξιον τι σόϊ ακροαματικές συγκρίσεις θα μπορούσαν να γίνουν υπό τέτοιες συνθήκες... (προφανώς...sougamoto soi)

Οι δε εταιρείες που χρησιμοποιούν εξεζητημένες λύσεις για τη διατήρηση ενός πιουρίστικου χαρακτήρα κυκλοφορούν υλοποιήσεις με αντίτιμα που ουσιαστικά δεν αξίζουν τον κόπο - με βάση κιόλας τον εφήμερο χαρακτήρα σε αυτήν την κατηγορία συσκευών - ενώ μπορεί να συνοδεύονται και από μετρήσεις που θα φανέρωναν ότι κάθε άλλο παρά πιστή θα ήταν η μετατροπή υπό τους όρους δεδομένης σχεδίασης.
 




Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Καθόλου εύκολο δεν είναι.

Επίσης καθόλου εύκολο δεν είναι να παραδεχτούμε ότι τα αυτιά μας και τα μάτια μας δεν είναι μετρητικα εργαλεία, και πολύ εύκολα ξεγελιουνται..


View attachment 223869
Έχει και άλλα πιο καλά. Ακόμα προσπαθούν να τα εξηγήσουν απο το 1860.


 

Μηνύματα
247
Reaction score
125
topping e30 https://www.avsite.gr/forum/threads/Πρόταση-για-dac.185884/
Σε αυτά τα χρήματα, δεν ξέρω πόσο ασφαλές είναι να πας σε δικτυακή αγορά από κινεζοεταιρεια (οχι υποστήριξη στην χωρα μας δηλαδη κλπ)...... κοίτα αυτό(παρακατω), ασφαλής επιλογή, αλλά να πω την αλήθεια, ακόμα δεν έχω καταλάβει αν υπάρχει αντιπρόσωπος στην χωρά μας.



Δεν υπάρχει λόγος να φοβάσαι, απλά όλα αυτά τα dac με την εξωτερική τροφοδοσία από τροφοδοτικά της πλάκας (ή από την usb), βελτιώνονται πολύ με κάποιο εξωτερικό γραμμικό τροφοδοτικό. Αυτό όμως ανεβάζει το κόστος τουλάχιστον 100 ευρώ, όποτε το SMSL Su-8s, είναι πρακτικά το ίδιο. Βέβαια το δυνατό χαρτί της smsl, σε λογικά χρήματα, είναι το SMSL Su-9, που κάνει ότι θέλεις και έχει εξαιρετικό ήχο (μιλώ από προσωπική εμπειρία, αφού είχα τη δυνατότητα να το ακούσω αρκετές ώρες σε σύστημα φίλου).
Τελικά πήρα το topping e30. Πρώτη φορά αγοράζω κάτι απ' έξω και ελπίζω να μην έχω θέματα. Ένα θέμα που μένει όμως είναι να βρώ ένα καλό τροφοδοτικό. Για παράδειγμα η τάση εξόδου για το e30 είναι 5V1A ενώ το i-power της ifi είναι 5V2,5A. Είναι συμβατό ή θα θα καψω το dac? Στο νετ από μια γρήγορη έρευνα που έκανα υπάρχουν κάποια τροφοδοτικά 5V1A, πάμφθηνα μεν αλλά δεν γνωρίζω αν αξίζουν ή όχι.. ξέρει κανείς κάτι να μου πει και μένα τι στην ευχή να κάνω?
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
topping e30 https://www.avsite.gr/forum/threads/Πρόταση-για-dac.185884/

Τελικά πήρα το topping e30. Πρώτη φορά αγοράζω κάτι απ' έξω και ελπίζω να μην έχω θέματα. Ένα θέμα που μένει όμως είναι να βρώ ένα καλό τροφοδοτικό. Για παράδειγμα η τάση εξόδου για το e30 είναι 5V1A ενώ το i-power της ifi είναι 5V2,5A. Είναι συμβατό ή θα θα καψω το dac? Στο νετ από μια γρήγορη έρευνα που έκανα υπάρχουν κάποια τροφοδοτικά 5V1A, πάμφθηνα μεν αλλά δεν γνωρίζω αν αξίζουν ή όχι.. ξέρει κανείς κάτι να μου πει και μένα τι στην ευχή να κάνω?
Ποτε δεν διαβασα καλες κριτικες για τροφοδοτικα ifi...Αν θελεις ενα σιγουρο και καλο αποτελεσμα πηγαινε σε Sbooster με το κερασακι στην τουρτανα ειναι η προσθηκη ECO.


Αν θελεις διαβασε και εδω για χρηστες τροφοδοτικων για το Chord Qutest ποθ χρειαζεται ιδια ταση.
 

Μηνύματα
13.610
Reaction score
6.566
topping e30 https://www.avsite.gr/forum/threads/Πρόταση-για-dac.185884/

Τελικά πήρα το topping e30. Πρώτη φορά αγοράζω κάτι απ' έξω και ελπίζω να μην έχω θέματα. Ένα θέμα που μένει όμως είναι να βρώ ένα καλό τροφοδοτικό. Για παράδειγμα η τάση εξόδου για το e30 είναι 5V1A ενώ το i-power της ifi είναι 5V2,5A. Είναι συμβατό ή θα θα καψω το dac? Στο νετ από μια γρήγορη έρευνα που έκανα υπάρχουν κάποια τροφοδοτικά 5V1A, πάμφθηνα μεν αλλά δεν γνωρίζω αν αξίζουν ή όχι.. ξέρει κανείς κάτι να μου πει και μένα τι στην ευχή να κάνω?
Η πιο απλή λύση (αφού το E30 έρχεται με το αντίστοιχο καλώδιο), πάρε (αν δεν έχεις δηλαδή) ένα powerbank (να είναι 20000mAh όμως για να έχει διάρκεια) και είσαι οκ. Μέτα πρέπει να πας σε γραμμικό τροφοδοτικό. Έτσι δουλεύω ένα από τα δυο ifi zen dac που έχω και δουλεύει μια χαρά και πολλές ώρες, ενώ με αυτό τον απλό τρόπο το έχω κάνει και..... portable (αν και πάντα μέσα στο σπίτι).
Έτσι κάνει και τούτος......

μην ξεχάσεις το πιο βασικό όμως, να το βάλεις μόνιμα στην ρύθμιση με σταθερή έξοδο και όχι στην επιλογή pre.
 
Last edited:

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Η πιο απλή λύση (αφού το E30 έρχεται με το αντίστοιχο καλώδιο), πάρε (αν δεν έχεις δηλαδή) ένα powerbank (να είναι 20000mAh όμως για να έχει διάρκεια) και είσαι οκ. Μέτα πρέπει να πας σε γραμμικό τροφοδοτικό. Έτσι δουλεύω ένα από τα δυο ifi zen dac που έχω και δουλεύει μια χαρά και πολλές ώρες, ενώ με αυτό τον απλό τρόπο το έχω κάνει και..... portable (αν και πάντα μέσα στο σπίτι).
Έτσι κάνει και τούτος......

μην ξεχάσεις το πιο βασικό όμως, να το βάλεις μόνιμα στην ρύθμιση με σταθερή έξοδο και όχι στην επιλογή pre.
Τα powerbanks δεν ειναι καλη επιλογη διοτι εχουν μεσα κυκλωμα inverter για να αυξησουν την ταση της μπαταριας που ως συνηθως ειναι 3.7V.Με λιγα λογια ειναι σα να χρησιμοποιεις ενα κακης ποιοτητας διακοπτικο τροφοδοτικο.

Θα ελεγα οτι η κορυφαια λυση με διαφορα ειναι τα τροφοδοτικα με Supercaps οπως αυτο που εχω εγω,το οποιο ειναι μια βελτιωμενη εκδοχη του Allo Shanti.
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Γενικώς αλλά και ειδικώς με πορδίτσες δεν βάφεις αυγά. Δύσκολο έως ακατόρθωτο!
 

Μηνύματα
247
Reaction score
125
Δεν ξέρω αν τα powerbanks είναι κατάλληλα ή όχι, αλλά για μένα δεν είναι ιδιάιτερα βολικό να ασχολούμαι κάθε λίγο με τη τροφοδοσία του dac. Ούτε θέλω να δώσω άλλα τόσα λεφτά όσο το e30 ή και περισσότερα για ένα τροφοδοτικό.. Καμία συγκεκριμένη πρόταση κανείς?
 


Ultra Audio

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.763
Reaction score
2.188
Δεν ξέρω αν τα powerbanks είναι κατάλληλα ή όχι, αλλά για μένα δεν είναι ιδιάιτερα βολικό να ασχολούμαι κάθε λίγο με τη τροφοδοσία του dac. Ούτε θέλω να δώσω άλλα τόσα λεφτά όσο το e30 ή και περισσότερα για ένα τροφοδοτικό.. Καμία συγκεκριμένη πρόταση κανείς?
το νέο iPower-2 (σειρά Silent power)



 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Δεν ξέρω αν τα powerbanks είναι κατάλληλα ή όχι, αλλά για μένα δεν είναι ιδιάιτερα βολικό να ασχολούμαι κάθε λίγο με τη τροφοδοσία του dac. Ούτε θέλω να δώσω άλλα τόσα λεφτά όσο το e30 ή και περισσότερα για ένα τροφοδοτικό.. Καμία συγκεκριμένη πρόταση κανείς?
Όσο περισσότερα δώσεις τόσο καλύτερα θα ακούς. Αν σε ενδιαφέρει να ακούς βέβαια αυτό, αλλιώς μια χαρά είναι και η κάρτα του υπολογιστή.
Ελάτε παιδιά, ορμάτε οι killer των γιγάντων με 300 ευρω :gotcha: :gotcha:
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.009
Οχι μωρέ εντάξει μην το παρακάνουμε.
Αλλά από την άλλη , υπάρχουν και μηχανάκια που κάνουν 300e και όντως τα πατάνε κάτω κάτι κυριλέ dacs των πολλών χιλιάδων .
Ολοι έχουμε δει πανάκριβα dacs , που δεν συνάδουν απαραίτητα με την τιμή τους.
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Βρε συ Γιάννη μου οκ, να υπάρχει ένα μηχανάκι στο 500ρικο που θα παίζει καλύτερα από κάποια στο χιλιάρικο δεν είναι εξαίρεση , συμβαίνει τακτικά αλλά αυτό που έγραψες για πολλές χιλιάδες ευρώ αν συμβαίνει θα είναι ΗΗΗ εξαίρεση που και πάλι δεν παίζει τέτοιο σενάριο. Κατ' εμέ ότι πληρώσεις παίρνεις. Ειδικά σε σοβαρές εταιρίες που έχουν γνώση και στέκονται πολλά χρόνια στην κορυφή του audio.
Η άλλη περίπτωση είναι να είσαι κουφός , όχι εσύ ( σε τρίτο πρόσωπο ). Αν είσαι όλα μαμάνε και δέρνουνε!!
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.161
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top