Πρόταση καλωδίων για Atc scm 40v2

Μηνύματα
208
Reaction score
48
Καλησπέρα σε όλους.
Αν κάποιος έχει εμπειρία με τα συγκεκριμένα ηχεία και έχει πρόταση για καλώδια…..
Μήκος 2χ4μ.
Τελικός Parasound A21.
Ευχαριστώ!
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Χωρίς να έχω ακούσει τα ηχεία σου,


Ένα καλώδιο με άριστες προδιαγραφές, πολύ καλή τιμή και όπως αναφέρεται στο site του συγκεκριμένου καταστήματος ( γι'αυτό και παραθέτω τον συγκεκριμένο σύνδεσμο ), με δοκιμή πριν την αγορά. Δεν γνωρίζω τις προϋποθέσεις της δοκιμής μιας που δεν χρειάστηκε να κάνω χρήση αυτής της δυνατότητας, αλλά αξίζει το κόπο να το δοκιμάσεις.

Έχοντας καλύψει την αναζήτηση του καλού καλωδίου ( ως αγωγού ), εντύπωση μου κάνει η ανάγκη για το μεγάλο μήκος του καλωδίου. Έχεις τα ηχεία σε τόσο μεγάλη απόσταση μεταξύ τους ( 2χ4 μέτρα ) ή απλά είναι μεγάλη η απόσταση μεταξύ τελικού και ηχείων;
 



Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Καλησπέρα σε όλους.
Αν κάποιος έχει εμπειρία με τα συγκεκριμένα ηχεία και έχει πρόταση για καλώδια…..
Μήκος 2χ4μ.
Τελικός Parasound A21.
Ευχαριστώ!
Οτι καλωδια και να βαλεις,κοιταξε να ειναι χοντρα και οσο πιο κοντα γινεται!

Σιγουρα θελεις 4 μετρα;
 



dcure

Επαγγελματίας
Μηνύματα
761
Reaction score
349
Σαφώς και θα έχεις διαφορές με τα καλώδια και τα βύσματα! Πάντα όμως με γνώση προς τα που θέλεις να πάει ο ήχος σου.Στα ελληνικά η ορολογία είναι fine tuning................Θα έλεγα επειδή είναι πολλά τα μέτρα να πας σε Audioquest Type ή Rocket σειρές με το μέτρο ανάλογα τι θα διαθέσεις και οπωσδήποτε τερματισμό μα τα βύσματα της.
 

Μηνύματα
208
Reaction score
48
Τερματισμένα είναι με μπανάνες τις van den hul.
Έχουν ένα χρωματισμό τα δικά μου κ λέω να πάω σε κάτι πιο ουδέτερο.
 

Μηνύματα
97
Reaction score
77
Δες και μία άλλη άποψη : https://www.atcforums.com/forum/for...0-v2-passive-tri-wire-connection-linking-bars
Αλλά αν έχεις Van Den Hul 122 hybrid - στα 2.96 mm² / AWG 12.5 και πας π.χ. σε D-352 Hybrid 5.23 mm² / AWG 10 που φαίνονται στο forum ένα κάτι ελάχιστο % σε σώμα και έλεγχο μπορεί να κερδίσεις . Τώρα, από εμπειρία φίλου με τα μικρότερα ATC 20 , είχε σταδιακά Van den Hul , Kimber και κατέληξε σε Nordost (??!!!) (αλλά παιρνώντας σε class-D ιδιοκατασκευή). Αν δεν είχες αυτές τις αποστάσεις θα έλεγα κι εγώ άστα ως έχουν.
 


Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Τερματισμένα είναι με μπανάνες τις van den hul.
Έχουν ένα χρωματισμό τα δικά μου κ λέω να πάω σε κάτι πιο ουδέτερο.
Με συγχωρείς για την ερώτηση, αλλά πως τον κατάλαβες αυτόν τον ''χρωματισμό'' και τι θα πρέπει να αλλάξεις για να μην τον έχεις?
Εννοώ έγινε κάποια έρευνα-μέτρηση ή δοκιμές?
Δεν είμαι καθόλου των μετρήσεων δεν έχω ασχοληθεί ποτέ, αλλά στην περίπτωση σου πως είσαι σίγουρος τι ακριβώς ενοχλεί, από που προέρχεται και ότι με νέο καλώδιο θα αλλάξει προς το καλύτερο?
Δεν τρολλάρω, ούτε επιθυμώ να ''χαλάσω'' το νήμα σου απλά δεν έχω καταλάβει.. :idk:
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.847
Καλησπέρα, φίλε μου τα Vun de hul είναι ένα καλό OFC καλώδιο για τα λεφτά τους, τι δε ικανοποιεί τα μπάσα, τα πρίμα αν αλλάξεις καλώδια ίσως πάλι να μην σε ευχαριστεί το ηχητικό αποτέλεσμα πέρα από τα λεφτά που θα έχεις δώσει, και silver καλώδια να πάρεις πχ ένα qed genesis ίσως κερδίσεις υψηλές και χάσεις χαμηλές.
Τώρα αν σε τρώει η τσέπη σου να τα σκάσεις χοντρά ............. it's up to you !!!
Η άποψή μου.
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Χωρίς να έχω ακούσει τα ηχεία σου,


Ένα καλώδιο με άριστες προδιαγραφές, πολύ καλή τιμή και όπως αναφέρεται στο site του συγκεκριμένου καταστήματος ( γι'αυτό και παραθέτω τον συγκεκριμένο σύνδεσμο ), με δοκιμή πριν την αγορά. Δεν γνωρίζω τις προϋποθέσεις της δοκιμής μιας που δεν χρειάστηκε να κάνω χρήση αυτής της δυνατότητας, αλλά αξίζει το κόπο να το δοκιμάσεις.

Έχοντας καλύψει την αναζήτηση του καλού καλωδίου ( ως αγωγού ), εντύπωση μου κάνει η ανάγκη για το μεγάλο μήκος του καλωδίου. Έχεις τα ηχεία σε τόσο μεγάλη απόσταση μεταξύ τους ( 2χ4 μέτρα ) ή απλά είναι μεγάλη η απόσταση μεταξύ τελικού και ηχείων;
Εσύ κάποια στιγμή που θα ακούσεις κάνα σοβαρό καλώδιο με το σοκ που θα πάθεις θα ψάχνεις όλο το avsite να σβήνεις μηνύματα και δεν ξέρω αν σου δίνει τέτοια δυνατότητα!!😂😂😂😂😂😂😂
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Εσύ κάποια στιγμή που θα ακούσεις κάνα σοβαρό καλώδιο με το σοκ που θα πάθεις θα ψάχνεις όλο το avsite να σβήνεις μηνύματα και δεν ξέρω αν σου δίνει τέτοια δυνατότητα!!😂😂😂😂😂😂😂
Στο μυαλό μου είσαι!! Από καιρό σκέφτομαι τι μπούρδες έγραφα παλιά και θα ήθελα να υπήρχε τρόπος να σβηνονταν!!!
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.062
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top