Πυκνωτές cross over

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Nichicon θα σου έλεγα , αλλά λίγο δύσκολο να βρείς νομίζω.
Δες τι έχει ο Φανός. Ολο και κάποιους NiPPON CHEMICON θα έχει .
Καλοί είναι , δεν είναι της πλάκας.
Επίσης καλοί είναι και οι panasonic. Αν βρείς .


Αν θέλεις να παραγγείλεις.
NICHICON CORPORATION | Product & Technology
 

Μηνύματα
512
Reaction score
1.111
Nichichon έχει κ το παλικάρι εκεί για τα χαμηλά κ μου είπε ότι δεν έχει κ που νόημα σε σχέση με τους alcap που του έβαλε. Τους αλλάζει αν θέλω με τα ίδια χρήματα από ότι μου είπε.
Για τα ψηλά μου είπε ότι ο bennic που φοραει είναι ναι καλύτερος σε σχέση με τους nichichon. Δεν έχει ετοιμοπαραδοτη εγφαμμιλη ποιότητα.... θα πρέπει να περιμένω αν δεν βρει κάτι κ αύριο, αλλιώς τα περνώ έτσι....
Ξενέρωσα τη ζωουλα μου σήμερα
 


Μηνύματα
833
Reaction score
776
Συμφωνώ με τον Γιάννη!!
Η γνώμη μου είναι να μήν βιαστείς να πράξεις!
Πάρε τα ηχεία από εκεί, κάνε μία λίστα με τα υλικά που έχουν ήδη τα κρός επάνω τους και γράψε τα εδώ.
Μπορούμε να κάνουμε ένα κοστολόγιο των υλικών και να δούμε τί θα στοιχίσουν κατά προσέγγιση.

Μετά μένει να βρεθεί τεχνικός να σου κάνει την εργασία.
 

Μηνύματα
512
Reaction score
1.111
Να βάλω ότι φόραγε σε φρέσκο να τελειώνω.....;;;

Πα να παρω ένα docking station κ ένα 5gh aceess point για να γουστάρω και ασταδιαλα με τους πυκνωτες....
Αααααα ρε κουφάλα γιωργηηηηηηη...καλά ησαντο με το Logitech το 2.1 που με έμπλεξες ρε γιωωωωργηηηηηηη
Μια bennic 1,5 uf φοράει και έναν alcap 300mfd, τα έχω σε φώτο παραπάνω.
Από τα λίγα που κοίταξα κ εγώ σε τιμές οι 100mf παίζουν οι φτηνότεροι κοντά στα 30-40 ο ένας σε foil...και θέλω 6....
Ταραντινε μη γελάς ψυχοραγω εδώ χάμω χαχαχαχαχαα
 


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.051
Reaction score
20.464
  1. Άστα όπως είναι.
  2. Πούλησέ τα όπως είναι.
  3. Στείλε ένα μήνυμα στον petermeni να σου φτιάξει νέα κρος και κράτησε τις παλιές πλακέτες για να τα επαναφέρεις στην αρχική κατάσταση όταν θελήσεις να τα πουλήσεις.
 




Μηνύματα
12.831
Reaction score
10.048
και έναν alcap 300mfd, τα έχω σε φώτο παραπάνω.
Από τα λίγα που κοίταξα κ εγώ σε τιμές οι 100mf παίζουν οι φτηνότεροι κοντά στα 30-40 ο ένας σε foil...και θέλω 6....
Πρόσεχε μη μπερδεύεσαι!!!

Άλλο πράγμα τα 300 microFarad που συμβολίζονται 300μF ή 300uF και άλλο πράγμα τα 300mF που σημαίνει 300 milliFarad, που είναι 1000 φορές περισσότερη χωρητικότητα.
 

Μηνύματα
833
Reaction score
776
Αυτό θέλω να πώ Πέτρο!!!
Πρέπει να έχει γίνει λάθος υπολογισμός κόστους υλικών...!!

Άλλα λεφτά κοστίζει ένας πυκνωτής 300μF και άλλα ένας 300mF...

Θα χρειαστεί ακριβής καταγραφή των υλικών, χωρίς λάθη, ώστε να γίνει σωστά η εκτίμηση.
Αν δεν υπάρχει η δυνατότητα αυτή, μπορούν να τραβηχθούν καλής ανάλυσης κοντινές φωτογραφίες των υλικών που θα φαίνονται καθαρά τα γράμματα τους, επάνω τους!

Η εργασία αντικατάστασης πυκνωτών με καινούργιους δεν μπορεί να κοστίζει (μαζί με τα υλικά) όσο περίπου κάνουν τα ηχεία να τα αγοράσεις, μεταχειρισμένα!!
 


Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Είπαμε 300μfd . τριακόσια μικροφαραντ.
Επίσης mf δλδ μιλιφαραντ δεν χρησιμοποιείται ώς μονάδα μέτρησης πουθενά.
Εγω δεν το έχω συναντήσει ποτέ.
Δεν υπάρχει περίπτωση να δείς ποτέ πυκνωτή 30000μf σε ηχείο.
Μόνο σε ενισχυτές υψηλής ισχύος με ένα τροφοδοτικό ναααα.
 


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.051
Reaction score
20.464
Εγώ τι θέλω;;;;; Χαχαχααχααχα με κάνατε κουρκούτι.
300μF. Το περίβλημα του πυκνωτή αναγράφει 300MF γιατί είναι κατασκευασμένο με non UTF εφαρμογή, που δεν υποστήριζε ελληνικά. Για να γράψουν οι ξένοι μF, συνήθως το γράφουν με πεζό u, που προσομοιάζει του ελληνικού μ. Ε, εδώ το έγραψαν με κεφαλαίο (που δεν εννοεί βέβαια Mega farad). 300mF στα 50V είναι αδύνατο να μπουν σε τόσο μικρή συσκευασία, ακόμα...
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Το σημαντικό για τον πυκνωτή που ψάχνεσαι είναι η ακρίβεια του, όσον αφορά την τιμή του (300 μF) και ΟΧΙ η ποιότητα του. Αυτό γιατί είναι μέρος ενός φίλτρου παράλληλου στον ήχο, που σκοπό έχει να περιορίσει ένα στενό συχνοτικό φάσμα.
Θα πρέπει δε να μετρηθεί και να είναι όσο ποιο κοντά γίνεται στην αρχική τιμή υπολογισμού του φίλτρου. Επίσης να γίνει επαλήθευση του αποτελέσματος με μέτρηση απόκρισης.
Ο άλλος πυκνωτής του 1,5 μF, που στην περίπτωση σου είναι ΜΚΤ, είναι αρκετά φτηνός ακόμα και αν πας σε κορυφαία ποιότητα.
 

Μηνύματα
512
Reaction score
1.111
Θα βάλω τον ίδιο καινούργιο στα μπάσα (προσωρινα...κάνα χρόνο δλδ χαχαχα) και miflex αλουμινίου στα ψηλά, όλα μαζί 45 ευρά.
Τώρα που ξέρω τι χρειάζεται θα κάτσω να ψάξω με το πάσο μου από εξωτερικό για καλούς ηλεκτρολυτικους (πχ jansen που είναι vfm)
Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια παιδιά!
 

Μηνύματα
512
Reaction score
1.111
Ένα μικρό feedback σχετικά με την αλλαγή.
Μετά την αλλάγη ζωντάνεψε το έργο.
Ο ήχος σε όλο το φάσμα του πήρε τα πάνω του, οι ψηλες έγιναν πιο λεπτομερείς, τα μεσσαια καθάρισαν και το μπάσο πέρα ότι δυνάμωσε έγινε και πιο κοφτό.
Γενικά ισορρόπησε κατά πολύ το ηχείο και μπορώ να πω ότι άξιζε τον κόπο η ιστορία.

Τώρα με τρώει ο κωλος μου για rewiring. Έχω κάνα 10μετρο 12αρι καλώδιο της nostone και κάθεται.......

Θα κρατησω τα μαμά κ θα το τολμήσω γιατί είμαι μπαγλαμάς και δεν έχω με τι να ασχοληθώ χαχαχχαχαχχαχα
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top