Πυρκαγιές, πλημμύρες, φυσικές καταστροφές


Μηνύματα
12.397
Reaction score
14.596
Να δείτε τι καλά θα παίζουν τα στερεοφωνικά όλων με σταθερή συχνότητα ρεύματος. :)

Μέρη με χαμηλή σεισμικότητα ή και ακόμη καλύτερα συγκεκριμένα (λίγα είναι η αλήθεια στην Ελλάδα) μέρη, που αποτελούν κάποιου είδους τουλάχιστον κρατονικής πλατφόρμας, έχουν προταθεί.
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.609
Reaction score
94.505
 



billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.499
Reaction score
5.657
Τρομερή ετοιμότητα... για την δε φύλαξη των επικίνδυνων για πυρκαγιά/εμπρησμό δασών κλπ... δεν σχολιάζω τίποτα. Στις περιοχές μου πέρασα από τόσα σημεία, και ουδείς υπεύθυνος... μπάτε σκύλοι αλέστε ήμασταν και είναι ακόμα.
 

Μηνύματα
3.761
Reaction score
2.898
Τρομερή ετοιμότητα... για την δε φύλαξη των επικίνδυνων για πυρκαγιά/εμπρησμό δασών κλπ... δεν σχολιάζω τίποτα. Στις περιοχές μου πέρασα από τόσα σημεία, και ουδείς υπεύθυνος... μπάτε σκύλοι αλέστε ήμασταν και είναι ακόμα.

23 Αυγούστου για !
 


Μηνύματα
3.703
Reaction score
3.085
Από τα κριτήρια εναντίον των ανεμογεννητριών, το πιο αστείο είναι η "ασχήμια".

Βλέποντας αυτούς που το παραθέτουν, το ύφος τους, τους τρόπους τους, τα πιστεύω τους, την καθημερινότητά τους, καταλαβαίνω ότι κάτι δεν έχουν καταλάβει περί ομορφιάς.
Το ντύσιμο τους και τα παπούτσια τους,μπλιαχ
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.609
Reaction score
94.505
 


Μηνύματα
13.638
Reaction score
6.602
Το να πάρει κάπου φωτιά και να μην προλάβεις να την ελέγξεις...... ε πάει στο διάολο, αλλά να σου πάρει φωτιά, σχεδόν στην ίδια περιοχή που κατακαηκε για μέρες και να σου ξεφύγει πάλι, δεν μπορεί ρε παιδιά, κάποιος μαλάκας υπάρχει στην όλη φάση ( και πολύ υψηλά ιστάμενος )......
 

gid

Μηνύματα
7.393
Reaction score
8.627
Ρώτησα προ ημερών αν ξέρει κανείς αν αξιοποιούνται δορυφόροι για επόπτευση και άμεση αυτόματη ειδοποίση εντός λίγων λεπτών από την πρώτη φλόγα. Ορισμένοι γράψατε πως είναι δωρεάν διαθέσιμη η υπηρεσία άρα μάλλον γίνεται χρήση και από το κράτος. Ωστόσο διαρκώς ακούω για περιπολίες, για πυροφυλάκια, για ελικόπτερα που εποπτευουν, και παραμένω δύσπιστος. Αντίθετα δεν έχω ακούσει ποτέ το παραμικρό για χρήση δορυφόρων, μόνο σαν σκέψη πριν πολλά χρόνια. Αν όντως γίνεται αυτό το έγκλημα, να μην αξιοποιείται το 2021 κάτι τόσο χρήσιμο, τότε.... χ3σ3 μέσα Πολυχρόνη που δε γίναμε ευζώνοι...
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.606
Reaction score
27.946
Το γνωστό site από τη NASA την φωτιά στην Κερατέα δεν την είχε ούτε εντός ώρας. Έψαχνα εκείνη την ώρα που δεν ήμουν σπίτι να δω που είναι. Τίποτα.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.129
Τι ομορφιά να έχει το δάσος; άντε ντε....

Μερικές τυχαίες φωτό από τα γειτονικά μου ορεινά χωριά της Πίνδου:

Τα έχω περπατήσει σχεδόν όλα, είτε ως επισκέπτης είτε εργαζόμενος στο Δασαρχείο οπότε ας πούμε πως έχω μια ευαισθησία παραπάνω και ας το λήξω εκεί το θέμα...

1629723113334.png 1629723132351.png 1629723149289.png 1629723177960.png 1629724342654.png
 
Last edited:

gid

Μηνύματα
7.393
Reaction score
8.627
Το γνωστό site από τη NASA την φωτιά στην Κερατέα δεν την είχε ούτε εντός ώρας. Έψαχνα εκείνη την ώρα που δεν ήμουν σπίτι να δω που είναι. Τίποτα.
Εκεί είναι το θέμα, μια υπηρεσία μπορεί να είναι δωρεάν, αλλά δεν είναι απαραίτητα αυτή που χρειάζεται ως προς ταχύτητα και ανάλυση και αυτοματισμούς. Αυτές πιθανότατα θέλουν συνδρομή, που σίγουρα αξίζει να πληρωθεί εκεί που έχουμε φτάσει όχι φέτος αλλά εδώ και δεκαετίες.
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.499
Reaction score
5.657
Το γνωστό site από τη NASA την φωτιά στην Κερατέα δεν την είχε ούτε εντός ώρας. Έψαχνα εκείνη την ώρα που δεν ήμουν σπίτι να δω που είναι. Τίποτα.
Το firms ανανεώνεται κάθε 3ωρο... πιθανόν να έχει πιο άμεση ανανέωση για κρατικές υπηρεσίες ή υπό πληρωμή όμως.

Ρώτησα προ ημερών αν ξέρει κανείς αν αξιοποιούνται δορυφόροι για επόπτευση και άμεση αυτόματη ειδοποίση εντός λίγων λεπτών από την πρώτη φλόγα. Ορισμένοι γράψατε πως είναι δωρεάν διαθέσιμη η υπηρεσία άρα μάλλον γίνεται χρήση και από το κράτος. Ωστόσο διαρκώς ακούω για περιπολίες, για πυροφυλάκια, για ελικόπτερα που εποπτευουν, και παραμένω δύσπιστος. Αντίθετα δεν έχω ακούσει ποτέ το παραμικρό για χρήση δορυφόρων, μόνο σαν σκέψη πριν πολλά χρόνια. Αν όντως γίνεται αυτό το έγκλημα, να μην αξιοποιείται το 2021 κάτι τόσο χρήσιμο, τότε.... χ3σ3 μέσα Πολυχρόνη που δε γίναμε ευζώνοι...
Υποτίθεται ότι κάνουν δήθεν φύλαξη αστυνομία και στρατός...
Έτσι είπε ο Κούλης.
Επί του πρακτέου, στις περιοχές γύρω μου που έκανα βόλτες τα τελευταία 2 βράδια, δεν συνάντησα κανέναν πουθενά, πέραν από 1 πυροσβεστικό (αντλία) του δήμου στον δρόμο πρός το μοναστήρι στην Πεντέλη.
Στο Άλσος Συγγρού έχουν 1 πυροσβεστικό στο μέτωπο της Κηφισίας... στην πίσω πλευρά ο κανένας... έτοιμοι για backdoor πάσα οι οργανωμένοι...
Πίσω από την Σταμάτα και στον Διόνυσο φύλαγε το δάσος ο μπαμπούλας.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.407
Τι ομορφιά να έχει το δάσος; άντε ντε....

Μερικές τυχαίες φωτό από τα γειτονικά μου ορεινά χωριά της Πίνδου:

Τα έχω περπατήσει σχεδόν όλα, είτε ως επισκέπτης είτε εργαζόμενος στο Δασαρχείο οπότε ας πούμε πως έχω μια ευαισθησία παραπάνω και ας το λήξω εκεί το θέμα...

View attachment 221618 View attachment 221619 View attachment 221620 View attachment 221621 View attachment 221629
Η Πτολεμαΐδα όμως στα παπάρια μας.
CE5A702E-C288-475D-A9FE-2A5DEDD7AC16.jpeg
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.129
Η Πτολεμαΐδα όμως στα παπάρια μας.
View attachment 221633
άσπρο και μαύρο ... όπως πάντα...

άλλωστε ποιος είμαι εγώ που θα τολμήσω να πω πως κάποια μέρη έχουν και άλλου είδους αξία εκτός από το να τους βάλουμε φουρφούρια...
 

Μηνύματα
29.236
Reaction score
23.274
άσπρο και μαύρο ... όπως πάντα...
ΣΩΣΤΑ....ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΛΑΥΡΙΟ...

ΟΠΟΤΕ ΕΙΧΕ ΝΟΤΙΑ ΒΛΕΠΑΜΕ ΣΚΟΥΡΙΕΣ ΣΤΑ ΜΑΡΜΑΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟΡΟΥΣΑΜΕ.

ΤΑ ΔΥΟ ΜΕΓΑΛΑ ΦΟΥΓΑΡΑ ΔΟΥΛΕΥΑΝ ΜΑΖΟΥΤ ΑΠΟ ΤΟ 70.

ΤΑ 6-8 ΜΙΚΡΑ ΔΟΥΛΕΥΑΝ ΑΕΡΙΟ ΑΠΟ ΤΟ 80-90.

Ο ΠΑΡΟΝΟΜΑΣΤΗΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΙΔΙΟΣ...ΑΣ ΜΗΝ ΤΟ ΞΕΧΝΑΜΕ.

Η ΠΛΑΚΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΑΡΑΓΟΝΤΕΣ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΕΝΑΝΤΙΟΝ

ΤΩΝ ΑΝΕΜΟΓΕΝΝΗΤΡΙΩΝ!!!! ΓΙΑΤΙ ΧΑΛΑΝΕ ΤΟ ΤΟΠΙΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΓΕΝΝΑΝΕ

ΤΑ ΑΜΝΟΕΡΙΦΙΑ.....

 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.865.587
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top