Πυρκαγιές, πλημμύρες, φυσικές καταστροφές

Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.799
Οκ, το ό,τι λειτουργεί το 112 είναι ένα πολύ θετικό πράγμα, αλλά δεν μπορείς να το χρησιμοποιείς ως επιχείρημα για το 18 εκ των υστέρων. Τότε για - δεν ξέρω ποιους λόγους ακριβώς - δεν είχε ενεργοποιηθεί αυτό το σύστημα ακόμα, δεν λειτουργούσε. Αν λειτουργούσε και δεν είχαν αποσταλεί μηνύματα, τότε θα είχες κάθε λόγο να το αναφέρεις.
Ε, κάτσε βρε Σώτο. Πως είναι δυνατόν να μη λειτουργούσε μέχρι και τις εκλογές του 19 και με το που έγινε η στραβή στη Χαλκιδική, ξαφνικά να αρχίζει να μας στέλνει μηνύματα το 112 σαν - όπως μου αρέσει να λέω - ξαναμμένη γκόμενα που θέλει απεγνωσμένα...ταίρι??? Πως στο διάολο το κατάφερε να λειτουργήσει σε σύντομο χρονικό διάστημα και ο ΣΥΡΙΖΑ που καυχιόταν ότι αυτός το έφτιαξε, δεν έκανε ούτε μια δοκιμαστική αποστολή; Και πως εξηγείς το γεγονός ότι με τα ίδια ακριβώς στελέχη στο ΠΣ το 18 κάηκε τόσος κόσμος και απο το 19 δεν έχει ανοίξει ούτε μύτη; Τι στο διάολο, Τόσο γκαντέμης ήταν ο Αλέξης και τόσο κωλόφαρδος ο Κούλης να του πάνε όλα μέλι; Αν είναι έτσι, να αναθεωρήσουμε απόψεις για το ποιος είναι ο εθνικός γκαντέμης ρε φίλε!!!
 

Μηνύματα
19.216
Reaction score
13.491
Να το ψάξεις, ναι δεν λειτουργούσε, δεν ήταν έτοιμες οι εταιρείες να το εφαρμόσουν ενώ υπήρχαν κι άλλα θέματα προς επίλυση... Όχι με μαγικό ραβδάκι τα έφτιαξε ολα ο Μητσοτάκης σε μερικούς μήνες...


Το τι έγινε με το Μάτι, έχει αναφερθεί πολλάκις, και για τις ευθύνες των αξιωματικών κι άλλων παραγόντων (πέρα από τις κυβερνητικές δηλαδή) που είχαν το πρόσταγμα εκείνη την περίοδο. Γιατί πάνε στο δικαστήριο όλοι αυτοί;


" Την παραπομπή σε δίκη 21 από τους συνολικά 24 κατηγορουμένους στην υπόθεση της εθνικής τραγωδίας στο Μάτι, τον Ιούλιο του 2018, με τους 103 νεκρούς, τους δεκάδες εγκαυματίες και πυρόπληκτους, αποφάσισε το Συμβούλιο Εφετών,

Ειδικότερα με βούλευμα που έξεδωσε το αρμόδιο Δικαστικό Συμβούλιο παραπέμπονται να δικαστούν για αδικήματα σε βαθμό πλημμελήματος ο ηλικιωμένος που προκάλεσε την πυρκαγιά, η πρώην περιφερειάρχης Αττικής, Ρένα Δούρου (σ σ. προσφάτως αθωωθείσα για την υπόθεση της φονικής πλημμύρας στη Μάνδρα), δήμαρχοι της περιοχής, αυτοδιοικητικοί παράγοντες και στελέχη της Περιφέρειας, στελέχη της Πολιτικής Προστασίας, της Πυροσβεστικής και της Αστυνομίας για λάθη και παραλείψεις στην πρόληψη και την κατάσβεση της πυρκαγιάς αλλά και τους χειρισμούς που έγιναν με σκοπό τη διάσωση των ανθρώπινων ζωών.
Αντίθετα, απαλλάσσονται τρεις αστυνομικοί, καθώς το Δικαστικό Συμβούλιο αποφάσισε πως δεν θα πρέπει να παραπεμφθούν σε δίκη, κρίνοντας επαρκείς τις εξηγήσεις που έδωσαν στο πλαίσιο της κύριας ανάκρισης."
 

Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.799
@billpeppas Και αυτό που μάλλον δεν κατάλαβες, να στο κάνω πιο λιανά. Πριν 3 χρόνια, στα πλαίσια των δικαιολογητικών που χρειαζόμουν για το "εξοικονομώ" χρειάστηκε να πάρω αντίγραφο αδείας οικοδομής απο τη πολεοδομία. Πήγα λοιπόν στο υποκατάστημα της Ομόνοιας, άκρη δεν έβγαλα. Το σύστημα δεν λειτουργούσε, δεν ήξεραν που ήταν ο τόμος, ένα χάος. Με αρκετό τρέξιμο, πήραμε αντίγραφο αδείας με τη βοήθεια της μηχανικού μου. Φέτος, για την ηλεκτρονική ταυτότητα ακινήτου, πάλι χρειάστηκα αντίγραφο όλου του φακέλου της αδείας. Δεν πήγα πουθενά. Απο τον υπολογιστή μου, αιτήθηκα μέσω των ηλεκτρονικών υπηρεσιών του Δήμου Αθηναίων όποιο δικαιολογητικό χρειαζόμουν, μου έστειλαν μήνυμα με ραντεβού, πήγα στη Συγγρού, μέσα σε λίγα λεπτά καθάρισα. Για να καταλάβεις, απο Κολωνό, με ένα εισιτήριο ΗΣΑΠ ( 90 λεπτών ) πήγα Συγγρού, περπάτησα μέχρι τη πολεοδομία, πήρα σε 10 λεπτά τα χαρτιά μου, περπάτησα προς το μετρό, πήγα Σύνταγμα, πηγα στο Κολωνάκι να πάρω ένα χαρτί απο τον συμβολαιογράφο που συνέταξε τότε το καταστατικό της πολυκατοικίας, πίσω Σύνταγμα με τα πόδια και πίσω στον Κολωνό. Μέσα σε 90 λεπτά είχα κάνει όλες τις δουλειές μου.
Εχμ... Θύμησέ μου λίγο, τί ακριβώς συζητάμε; Για το έργο που έχει αρχίσει να γίνεται; Α, ναι. Καληνύχτα σας!
Να το ψάξεις, ναι δεν λειτουργούσε, δεν ήταν έτοιμες οι εταιρείες να το εφαρμόσουν ενώ υπήρχαν κι άλλα θέματα προς επίλυση... Όχι με μαγικό ραβδάκι τα έφτιαξε ολα ο Μητσοτάκης σε μερικούς μήνες...

Και ξαφνικά οι εταιρείες υποστήριξαν το 112 με το που βγήκε ο Κούλης. Άσε βρε Σώτο, κατάλαβα. Οι εταιρείες σαμποτάριζαν τον ΣΥΡΙΖΑ και δεν του άφηναν το 112 να λειτουργήσει. Κουκουρούκου. Όλα της φταιν' της Μαριορής, ο φερετζές της έλειπε.

Απο το κείμενο που παρέθεσες:

το έργο αυτή τη στιγμή προχωράει κανονικά και, βάσει του χρονοδιαγράμματος, το νέο "112" αναμένεται να τεθεί σε πλήρη λειτουργία στις αρχές του 2019, ενώ γίνεται προσπάθεια για ταχύτερη υλοποίηση»."

ΑΡΧΕΣ 2019 αναμενόταν να λειτουργήσει πλήρως, και καλοκαίρι του 2019 ( πότε έγινε το περιστατικό στη Χαλκιδική ) ξεκίνησαν οι δοκιμαστικές αποστολές και σε σύντομο χρονικό διάστημα άρχισε να λειτουργεί. Το καταλαβαίνεις ότι ό,τι πεις θα χρησιμοποιηθεί εναντίον τους,ε?
 
Last edited:

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.841
Reaction score
77.421
πάμε πάλι...για τον Σωτο μας....και τις επιμερισμένες ευθύνες της ζαίικης σπείρας

 

Μηνύματα
19.216
Reaction score
13.491
@billpeppas Και αυτό που μάλλον δεν κατάλαβες, να στο κάνω πιο λιανά. Πριν 3 χρόνια, στα πλαίσια των δικαιολογητικών που χρειαζόμουν για το "εξοικονομώ" χρειάστηκε να πάρω αντίγραφο αδείας οικοδομής απο τη πολεοδομία. Πήγα λοιπόν στο υποκατάστημα της Ομόνοιας, άκρη δεν έβγαλα. Το σύστημα δεν λειτουργούσε, δεν ήξεραν που ήταν ο τόμος, ένα χάος. Με αρκετό τρέξιμο, πήραμε αντίγραφο αδείας με τη βοήθεια της μηχανικού μου. Φέτος, για την ηλεκτρονική ταυτότητα ακινήτου, πάλι χρειάστηκα αντίγραφο όλου του φακέλου της αδείας. Δεν πήγα πουθενά. Απο τον υπολογιστή μου, αιτήθηκα μέσω των ηλεκτρονικών υπηρεσιών του Δήμου Αθηναίων όποιο δικαιολογητικό χρειαζόμουν, μου έστειλαν μήνυμα με ραντεβού, πήγα στη Συγγρού, μέσα σε λίγα λεπτά καθάρισα. Για να καταλάβεις, απο Κολωνό, με ένα εισιτήριο ΗΣΑΠ ( 90 λεπτών ) πήγα Συγγρού, περπάτησα μέχρι τη πολεοδομία, πήρα σε 10 λεπτά τα χαρτιά μου, περπάτησα προς το μετρό, πήγα Σύνταγμα, πηγα στο Κολωνάκι να πάρω ένα χαρτί απο τον συμβολαιογράφο που συνέταξε τότε το καταστατικό της πολυκατοικίας, πίσω Σύνταγμα με τα πόδια και πίσω στον Κολωνό. Μέσα σε 90 λεπτά είχα κάνει όλες τις δουλειές μου.
Εχμ... Θύμησέ μου λίγο, τί ακριβώς συζητάμε; Για το έργο που έχει αρχίσει να γίνεται; Α, ναι. Καληνύχτα σας!

Και ξαφνικά οι εταιρείες υποστήριξαν το 112 με το που βγήκε ο Κούλης. Άσε βρε Σώτο, κατάλαβα. Οι εταιρείες σαμποτάριζαν τον ΣΥΡΙΖΑ και δεν του άφηναν το 112 να λειτουργήσει. Κουκουρούκου. Όλα της φταιν' της Μαριορής, ο φερετζές της έλειπε.

Απο το κείμενο που παρέθεσες:

το έργο αυτή τη στιγμή προχωράει κανονικά και, βάσει του χρονοδιαγράμματος, το νέο "112" αναμένεται να τεθεί σε πλήρη λειτουργία στις αρχές του 2019, ενώ γίνεται προσπάθεια για ταχύτερη υλοποίηση»."

ΑΡΧΕΣ 2019 αναμενόταν να λειτουργήσει πλήρως, και καλοκαίρι του 2019 ( πότε έγινε το περιστατικό στη Χαλκιδική ) ξεκίνησαν οι δοκιμαστικές αποστολές και σε σύντομο χρονικό διάστημα άρχισε να λειτουργεί. Το καταλαβαίνεις ότι ό,τι πεις θα χρησιμοποιηθεί εναντίον τους,ε?
Ναι, περίμεναν να φύγει ο Σύριζα πρώτα, και να έρθει μία πιο φιλική κυβέρνηση... τον σαμποτάριζαν όπως το λες... :headbang: :rolleyes:

Τι κατάλαβες βέβαια είμαι πολύ περίεργος. Το άρθρο περιγράφει τα προβλήματα, αν δεν το πιστεύεις, δικό σου θέμα τελικά, αφού σου έχει κάτσει μία συγκεκριμένη ιδέα/άποψη για το θέμα, και δεν βγαίνει με τίποτα...
 

Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.799
Ναι, περίμεναν να φύγει ο Σύριζα πρώτα, και να έρθει μία πιο φιλική κυβέρνηση... τον σαμποτάριζαν όπως το λες... :headbang: :rolleyes:

Τι κατάλαβες βέβαια είμαι πολύ περίεργος. Το άρθρο περιγράφει τα προβλήματα, αν δεν το πιστεύεις, δικό σου θέμα τελικά, αφού σου έχει κάτσει μία συγκεκριμένη ιδέα/άποψη για το θέμα, και δεν βγαίνει με τίποτα...
σου απάντησα στη τροποποιημένη ανάρτησή μου. Αρχές 19 υπολόγιζαν ότι θα λειτουργούσε πλήρως, καλοκαίρι 19 επί ΝΔ άρχισαν οι δοκιμαστικές αποστολές και σε λίγους μήνες λειτούργησε στο 100%. Ναι... Το κεφάλαιο έριξε τον Τσίπρα και φταίει για το Μάτι. Ρε, τι θα ακούσουμε ( διαβάσουμε ) ακόμα...
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.499
Reaction score
5.658
@billpeppas Και αυτό που μάλλον δεν κατάλαβες, να στο κάνω πιο λιανά. Πριν 3 χρόνια, στα πλαίσια των δικαιολογητικών που χρειαζόμουν για το "εξοικονομώ" χρειάστηκε να πάρω αντίγραφο αδείας οικοδομής απο τη πολεοδομία. Πήγα λοιπόν στο υποκατάστημα της Ομόνοιας, άκρη δεν έβγαλα. Το σύστημα δεν λειτουργούσε, δεν ήξεραν που ήταν ο τόμος, ένα χάος. Με αρκετό τρέξιμο, πήραμε αντίγραφο αδείας με τη βοήθεια της μηχανικού μου. Φέτος, για την ηλεκτρονική ταυτότητα ακινήτου, πάλι χρειάστηκα αντίγραφο όλου του φακέλου της αδείας. Δεν πήγα πουθενά. Απο τον υπολογιστή μου, αιτήθηκα μέσω των ηλεκτρονικών υπηρεσιών του Δήμου Αθηναίων όποιο δικαιολογητικό χρειαζόμουν, μου έστειλαν μήνυμα με ραντεβού, πήγα στη Συγγρού, μέσα σε λίγα λεπτά καθάρισα. Για να καταλάβεις, απο Κολωνό, με ένα εισιτήριο ΗΣΑΠ ( 90 λεπτών ) πήγα Συγγρού, περπάτησα μέχρι τη πολεοδομία, πήρα σε 10 λεπτά τα χαρτιά μου, περπάτησα προς το μετρό, πήγα Σύνταγμα, πηγα στο Κολωνάκι να πάρω ένα χαρτί απο τον συμβολαιογράφο που συνέταξε τότε το καταστατικό της πολυκατοικίας, πίσω Σύνταγμα με τα πόδια και πίσω στον Κολωνό. Μέσα σε 90 λεπτά είχα κάνει όλες τις δουλειές μου.
Εχμ... Θύμησέ μου λίγο, τί ακριβώς συζητάμε; Για το έργο που έχει αρχίσει να γίνεται; Α, ναι. Καληνύχτα σας!

Και ξαφνικά οι εταιρείες υποστήριξαν το 112 με το που βγήκε ο Κούλης. Άσε βρε Σώτο, κατάλαβα. Οι εταιρείες σαμποτάριζαν τον ΣΥΡΙΖΑ και δεν του άφηναν το 112 να λειτουργήσει. Κουκουρούκου. Όλα της φταιν' της Μαριορής, ο φερετζές της έλειπε.
Ελέω COVID έγιναν και κάποια βήματα μπρός...
Πόσα όμως έγιναν και πίσω; ή πόσο "λειτουργικά" είναι τα συστήματα;
Να δούμε τον πελάτη μου που το σύστημα δεν αναγνωρίζει την κόρη του και για να βγάλει πιστοποιητικό αρνητικού rapid test έκανε 50 τηλ και τελικά χρειάστηκε να πάει σε Δημαρχείο, Ληξιαρχείο, ΚΕΠ για να τα καταφέρει;

Για το ότι ακόμα έχουμε 50 νούμερα, και ενώ στην DB υπάρχουν όλα κάθε φορά, σε κάθε login ζητάνε περιττά πράγματα;

Είναι δε, τόσο καλοί, τόσο οργανωμένοι, που στους καλλιτέχνες τα ένσημα που έβαλαν το 2021... ακόμα δεν φαίνονται και αναγνωρίζονται στο efka / ika / οαεδ, κλπ...

Ευτυχώς πάντως η παρούσα κυβέρνηση έκοψε τα ψευτοεπιδόματα και τις μίζες... κάτι χαζά στυλ "σκοιλ ελικικού" κλπ :D
 

Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.799
Ελέω COVID έγιναν και κάποια βήματα μπρός...
Πόσα όμως έγιναν και πίσω; ή πόσο "λειτουργικά" είναι τα συστήματα;
Να δούμε τον πελάτη μου που το σύστημα δεν αναγνωρίζει την κόρη του και για να βγάλει πιστοποιητικό αρνητικού rapid test έκανε 50 τηλ και τελικά χρειάστηκε να πάει σε Δημαρχείο, Ληξιαρχείο, ΚΕΠ για να τα καταφέρει;

Για το ότι ακόμα έχουμε 50 νούμερα, και ενώ στην DB υπάρχουν όλα κάθε φορά, σε κάθε login ζητάνε περιττά πράγματα;

Ευτυχώς πάντως η παρούσα κυβέρνηση έκοψε τα ψευτοεπιδόματα και τις μίζες... κάτι χαζά στυλ "σκοιλ ελικικού" κλπ :D
Ναι, φυσικά. Τολμάς να σκεφτείς τί θα γινόταν αν πετύχαινε ο Covid τον ΣΥΡΙΖΑ...? Εγώ δεν τολμώ. Δεν μου αρέσουν οι ταινίες τρόμου!!!
 

Μηνύματα
19.216
Reaction score
13.491
σου απάντησα στη τροποποιημένη ανάρτησή μου. Αρχές 19 υπολόγιζαν ότι θα λειτουργούσε πλήρως, καλοκαίρι 19 επί ΝΔ άρχισαν οι δοκιμαστικές αποστολές και σε λίγους μήνες λειτούργησε στο 100%. Ναι... Το κεφάλαιο έριξε τον Τσίπρα και φταίει για το Μάτι. Ρε, τι θα ακούσουμε ( διαβάσουμε ) ακόμα...
Ε τι να διαβάσουμε, μερικούς ύμνους ακόμα για τη ΝΔ, κατάρες για σύριζα... τετριμμένα πράγματα 😜 :roflmao:
 


Μηνύματα
19.216
Reaction score
13.491
Ναι, φυσικά. Τολμάς να σκεφτείς τί θα γινόταν αν πετύχαινε ο Covid τον ΣΥΡΙΖΑ...? Εγώ δεν τολμώ. Δεν μου αρέσουν οι ταινίες τρόμου!!!
300,000 θα ήταν οι νεκροί από covid, ενώ τώρα ευτυχώς, μόνο 30.000... :rolleyes:
 

Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.799
Ε τι να διαβάσουμε, μερικούς ύμνους ακόμα για τη ΝΔ, κατάρες για σύριζα... τετριμμένα πράγματα 😜 :roflmao:
Γεγονότα αγαπητέ. Τώρα, αν εκεί στη Κουμουνδούρου τους τσούζει, ας ήταν πιο προσεκτικοί. Άλλωστε, ο λαός υπολόγιζε πολλά απο τη "πρώτη φορά αριστερά", υποθέτω ότι πλέον ούτε ζωγραφιστούς δεν θέλει να τους δει. Μπορείς να το πεις και καλό αυτό, χαλάλι όσα πληρώσαμε. Είναι σαν τη γκόμενα που σου έχει καρφωθεί στο μυαλό και σου μένει απωθημένο. Τη...ζεις, βλέπεις ότι δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο και συνεχίζεις τη ζωή σου.
 

Μηνύματα
19.216
Reaction score
13.491
Ναι, γεγονότα, όπως τα βλέπει ένας νεοδημοκράτης όμως... με γαλάζιες παρωπίδες 😜
 

Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.799
300,000 θα ήταν οι νεκροί από covid, ενώ τώρα ευτυχώς, μόνο 30.000... :rolleyes:
Για δες και άλλες, πιο "προηγμένες" χώρες, να δεις τί στατιστικά θνησιμότητας είχαν... Εντάξει, αν δεν είχαμε φάει το lockdown κατακέφαλα ( κάτι που είμαι σίγουρος ότι δεν θα έκανε ο ΣΥΡΙΖΑ, θα μας άφηνε όλους ξαμολημένους και θα προσλάμβανε 100000 υγειονομικούς να μετράνε πτώματα ), για σκέψου πόσους νεκρούς θα είχαμε.
Ναι, γεγονότα, όπως τα βλέπει ένας νεοδημοκράτης όμως... με γαλάζιες παρωπίδες 😜
Ό,τι δεν βλέπει το κομματόσκυλο αγαπητέ. Εγώ δεν είμαι νεοδημοκράτης. Αλλά δεν παρασύρομαι πλέον απο τους λαϊκιστές. ;)
 

Μηνύματα
19.216
Reaction score
13.491
Καλά δεν είσαι, αλλά είσαι... :roflmao:

ή μήπως είσαι Πασοκτζής; :rolleyes:

ΥΓ. Ωραίο πράγμα να φτιάχνεις "πραγματικότητα", πώς-θα-ήταν-τα-πράγματα-αν, με φαντασία. Αρκεί βέβαια να μην τα θεωρείς και δεδομένα αυτά τα σενάρια, ότι θα ήταν έτσι τα πράγματα... αν...
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.281
Reaction score
93.722
Ρε Σώτο, μια ερώτηση....πιστεύεις αλήθεια ότι ο Τσίπρας τη μοιραία νύχτα στο Μάτι, όταν δήλωνε ότι δεν υπάρχουν νεκροί, όντως δεν γνώριζε, όπως δήλωσε; Ακόμα κι αν παραδέχτηκε εκ των υστέρων ότι «μου είχαν πει για έναν-δύο νεκρούς από αναθυμιάσεις»;

Αυτό δεν σου λέει τίποτα για το ποιόν του ανθρώπου;
 

Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.799
Καλά δεν είσαι, αλλά είσαι... :roflmao:

ή μήπως είσαι Πασοκτζής; :rolleyes:
Για να δεις πόσο λάθος είσαι. Ο ΣΥΡΙΖΑ θεωρεί ότι αν είχαμε προσλάβει κάτι χιλιάδες πυροσβέστες και είχαμε και καμιά δεκαριά επιπλέον καναντερ, θα σωζόταν ας πούμε ο εθνικός δρυμός στη Δαδιά. Μια χαρά. Μόνο που το πρόβλημα δεν είναι οι δυνάμεις, αλλά ότι το νερό δεν φτάνει να αγγίξει τη φωτιά. Μένει στα κλαδιά και απο κάτω έχει μισό μέτρο προσάναμμα. Καταλαβαίνεις για τί στόκους μιλάμε; Λέει ότι δεν είχαμε μέσα δασοπυρόσβεσης στη Πεντέλη, όταν σου λένε οι αρμόδιοι ότι και τα λίγα καναντέρ ( ας πούμε ότι έχουμε λίγα ρε παιδί ), ΔΕΝ ΧΩΡΟΥΣΑΝ ΝΑ ΠΕΤΑΞΟΥΝ ΟΛΑ ΜΑΖΙ ΣΤΗ ΠΕΡΙΟΧΗ. Δηλαδή, και 100 καναντέρ να είχαμε, αν πετούσαν, θα στουκάρανε μεταξύ τους. Στη δε πυρκαγιά στα Μέγαρα, ε, είδες πόσο γρήγορα έσβησε. Για τη πυρκαγιά στη Λέσβο, παραδέχομαι ότι δεν έχω παρακολουθήσει ειδήσεις για να βγάλω πόρισμα. Αλλά είμαι 101% σίγουρος ότι οι ζαίοι πάλι μ@λακίες θα λένε.
 

Μηνύματα
19.216
Reaction score
13.491
Ρε Σώτο, μια ερώτηση....πιστεύεις αλήθεια ότι ο Τσίπρας τη μοιραία νύχτα στο Μάτι, όταν δήλωνε ότι δεν υπάρχουν νεκροί, όντως δεν γνώριζε, όπως δήλωσε; Ακόμα κι αν παραδέχτηκε εκ των υστέρων ότι «μου είχαν πει για έναν-δύο νεκρούς από αναθυμιάσεις»;

Αυτό δεν σου λέει τίποτα για το ποιόν του ανθρώπου;
Δεν μπορώ να ξέρω, τι ήξερε και τι δεν ήξερε. Υπάρχει αναφορά κάπου ότι είχε πληροφόρηση για τον αριθμό των νεκρών εκείνη τη βραδιά; Αν τα ήξερε, όντως είναι άθλιος...
 

Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.799
Ρε Σώτο, μια ερώτηση....πιστεύεις αλήθεια ότι ο Τσίπρας τη μοιραία νύχτα στο Μάτι, όταν δήλωνε ότι δεν υπάρχουν νεκροί, όντως δεν γνώριζε, όπως δήλωσε; Ακόμα κι αν παραδέχτηκε εκ των υστέρων ότι «μου είχαν πει για έναν-δύο νεκρούς από αναθυμιάσεις»;

Αυτό δεν σου λέει τίποτα για το ποιόν του ανθρώπου;
Και πέραν του θεάτρου που έπαιξε ( που αν έβγαινε αμέσως και έλεγε "με μεγάλη μας λύπη ενημερωθήκαμε ότι θρηνούμε ήδη τους πρώτους νεκρούς και δυστυχώς αναμένεται η λίστα με τα θύματα να μεγαλώσει", εγώ θα του έβγαζα το καπέλο ), επιμένω, πόσο βλάκας ήταν ώστε να πιστέψει ότι δεν θα μαθαίναμε την αλήθεια αργά ή γρήγορα, άρα πόσο εύκολα υιοθέτησε τις συμβουλές που του έδωσαν να κάνει το ψόφιο κοριό, ενώ αυτό θα έπληττε ανεπανόρθωτα ( όπως και έπληξε ) την εικόνα του ως πρωθυπουργού;
 

Μηνύματα
19.216
Reaction score
13.491
Για να δεις πόσο λάθος είσαι. Ο ΣΥΡΙΖΑ θεωρεί ότι αν είχαμε προσλάβει κάτι χιλιάδες πυροσβέστες και είχαμε και καμιά δεκαριά επιπλέον καναντερ, θα σωζόταν ας πούμε ο εθνικός δρυμός στη Δαδιά. Μια χαρά. Μόνο που το πρόβλημα δεν είναι οι δυνάμεις, αλλά ότι το νερό δεν φτάνει να αγγίξει τη φωτιά. Μένει στα κλαδιά και απο κάτω έχει μισό μέτρο προσάναμμα. Καταλαβαίνεις για τί στόκους μιλάμε; Λέει ότι δεν είχαμε μέσα δασοπυρόσβεσης στη Πεντέλη, όταν σου λένε οι αρμόδιοι ότι και τα λίγα καναντέρ ( ας πούμε ότι έχουμε λίγα ρε παιδί ), ΔΕΝ ΧΩΡΟΥΣΑΝ ΝΑ ΠΕΤΑΞΟΥΝ ΟΛΑ ΜΑΖΙ ΣΤΗ ΠΕΡΙΟΧΗ. Δηλαδή, και 100 καναντέρ να είχαμε, αν πετούσαν, θα στουκάρανε μεταξύ τους. Στη δε πυρκαγιά στα Μέγαρα, ε, είδες πόσο γρήγορα έσβησε. Για τη πυρκαγιά στη Λέσβο, παραδέχομαι ότι δεν έχω παρακολουθήσει ειδήσεις για να βγάλω πόρισμα. Αλλά είμαι 101% σίγουρος ότι οι ζαίοι πάλι μ@λακίες θα λένε.
Δηλαδή λες ότι αυτό που λείπει είναι ένα ολοκληρωμένο σχέδιο, όχι μόνο το προσωπικό. Φυσικά κι έτσι είναι... Ποιος το φτιάχνει; Έχουμε κι ειδικό υπουργείο πλέον με υπουργό που υποτίθεται έχει ιδιαίτερες γνώσεις για τα θέματα αυτά, γι αυτό κι η "μεταγραφή" του από την Κύπρο...
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.615
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top