Πυρκαγιές, πλημμύρες, φυσικές καταστροφές

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.463
Reaction score
42.445
που αντιγραφουν το τουιτερ και το φουβου , ή αναποδα.
Δεν ξέρω γιατί δεν έχω τέτοια πράματα εγώ στη ζωή μου. Βλέπω όμως πως συμπεριφέρεται ο καθένας μας εδώ μέσα.
Τρίβουμε και στη μούρη του αλλουνού διάφορα λίνκ από διάφορες σαχλοσελίδες ως απόδειξη ή γελοιογραφίες να υποβαθμίσουμε το γεγονός. Έχει παραγίνει η δλειά!!
 

kostas999

Ανάποδη Πυξίδα
Μηνύματα
950
Reaction score
978
Η Καναντέρ έχει κλείσει εδώ και πολλά πολλά χρόνια. Κάπου κοντά στο 2005 αν θυμάμαι καλά την αγόρασε η Viking αλλά το εργοστάσιο δεν δούλεψε ποτέ καθώς δεν υπάρχουν παραγγελίες. Και ούτε πρόκειται να ανοίξει για 10 παραγγελίες από την Ελλάδα. Όσοι γνωρίζουν λένε πως θέλει τουλάχιστον 50 για να βάλει μπροστά. Τώρα, πως είναι δυνατόν να ξέρουμε πόσο στοιχίζει ένα αεροπλάνο ενώ δεν υπάρχει γραμμή παραγωγής ούτε κάν εργοστάσιο σε λειτουργία, είναι ένα ερώτημα.
H DE Havilland που εξαγόρασε Canadair εχει στοκ και έχει και το νέο αναβαθμισμένο DHC-515 σε προπαραγγελία. Έτσι και αλλιώς θέλουν 2 χρόνια να έρθουν................ Αν δεν ξέρουν στο υπουργείο, ας με ρωτήσουν...............
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.463
Reaction score
42.445
... γιατι τρεχεις γρηγορα με το ποδηλατο και δε σε πιανει η απανταχου παρουσα κοινωνικη τοξικοτητα..
Δεν πάω εγώ γρήγορα, οι άλλοι δεν τρέχουν ή δεν μπορούν να τρέξουν ;)
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.615
Reaction score
38.023
-> νταξ, κανουν χιλιομετρα γυρω απο την ουρα τους... για να το πω δηλαδη στα εγγλεζικα, γιατι αμα το πω στα ελληνικα θα παρεξηγηθει. 🐒
 
Last edited:

gid

Μηνύματα
7.455
Reaction score
8.679
Παρενθετικά, σε ό,τι αφορά πυροσβεστικά αεροσκάφη:

Έχει καταστεί σαφές εδώ και μισο αιώνα πως η Ελλάδα κάθε καλοκαίρι τραβάει και θα τραβάει τα πάνδεινα λόγω πυρκαιϊών. Και ότι αν κάτι κάνει δουλειά στις φωτιές, αυτό είναι τα εναέρια μέσα, που είναι μονίμως ανεπαρκή σε αριθμό.

Στις δεκαετίες που έχουν περάσει ΟΦΕΙΛΑΜΕ να έχουμε στήσει δικιά μας παραγωγή πυροσβεστικών αεροσκαφών, να τα φτιάχνουμε όπως τα θέλουμε για τις συγκεκριμένες συνθήκες της χώρας μας και να κάνουμε και εξαγωγές.

Αρχικά με αρκετά ξένα εξαρτήματα, μετά με λιγότερα, και μετά με ακόμη λιγότερα, ώσπου σήμερα να είναι 95-100% δικιά μας παραγωγή.

Ντροπή μας που δεν το έχουμε κάνει, και που ούτε καν συζητείται το θέμα. Έχει κλείσει εδώ και χρόνια η γραμμή της πάλαι ποτέ Καναντέρ, η ευκαιρία γκαρίζει μέσα στα αυτιά μας, αλλά εμείς αχ τώρα καλέ τι θα κάνουμε.... Βοήθα Παναϊα μου...
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.036
Reaction score
6.845
Έχει καταστεί σαφές εδώ και μισο αιώνα πως η Ελλάδα κάθε καλοκαίρι τραβάει και θα τραβάει τα πάνδεινα λόγω πυρκαιϊών. Και ότι αν κάτι κάνει δουλειά στις φωτιές, αυτό είναι τα εναέρια μέσα, που είναι μονίμως ανεπαρκή σε αριθμό.

Στις δεκαετίες που έχουν περάσει ΟΦΕΙΛΑΜΕ να έχουμε στήσει δικιά μας παραγωγή πυροσβεστικών αεροσκαφών, να τα φτιάχνουμε όπως τα θέλουμε για τις συγκεκριμένες συνθήκες της χώρας μας και να κάνουμε και εξαγωγές.
Όλες οι ερωτήσεις είναι καλοπροαίρετες:

Η Ελλάδα είναι η μόνη χώρα παγκοσμίως που τραβάει τα πάνδεινα λόγω πυρκαγιών;
Από τις υπόλοιπες χώρες (π.χ. Γαλλία, Ισπανία, Ιταλία κλπ.) δεν υπάρχουν κάποιες με πολύ μεγαλύτερη βιομηχανική παραγωγή και τεχνογνωσία σε κατασκευή αεροσκαφών; Γιατί καμία από αυτές τις χώρες δεν έχει προχωρήσει σε ανάλογη κίνηση;
Από που τεκμαίρεται ότι τα εναέρια μέσα "κάνουν δουλειά"; Είναι αίσθησή σου ή υπάρχουν έρευνες επ'αυτού; Πως κρίνεται εν τέλει αυτό;
Ποιος μπορεί να μας πει τελικά μετά βεβαιότητος πόσα εναέρια μέσα έχουμε διαθέσιμα κάθε χρόνο και αν αυτά είναι σταθερά, μειώνονται ή αυξάνονται; Π.χ. τα τελευταία χρόνια νοικιάζουμε ελικόπτερα, κάτι που δεν συνέβαινε παλιότερα. Πως κρίνεται η "επάρκεια;"
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.732
Reaction score
28.105
H DE Havilland που εξαγόρασε Canadair εχει στοκ και έχει και το νέο αναβαθμισμένο DHC-515 σε προπαραγγελία. Έτσι και αλλιώς θέλουν 2 χρόνια να έρθουν................ Αν δεν ξέρουν στο υπουργείο, ας με ρωτήσουν...............
Πίσω από όλα είναι η Viking. Αυτή σχεδιάζει το 515. Το οποίο ήταν CL515 και έγινε DHC515 επειδη θα το τρέξει μαζί με την DE Havilland κατά το 2025, αν όλα πάνε όπως τα θέλουν. Δηλαδή να έχουν πρώτα το νέο εργοστάσιο που θέλουν να κάνουν, και βέβαια παραγγελίες.

On 31 March 2022, Viking Air through De Havilland Canada renamed the CL-515 as the DHC-515.

DHC-515 (formerly CL-515)
updated version under development by Viking Air of British Columbia,[18] later renamed as the DHC-515 and to be produced in Calgary, Alberta.[4

Και κάτι βασικό, σύμφωνα με τους ίδιους. Για να πάρει μπροστά η γραμμή παραγωγής θέλει περίπου μισό δις δολάρια. 😎

Παλαιότερα είχα βρει κείμενο της Viking που έκανε αναφορά σε 10 προπαραγγελίες της Ελλάδας. Αν θυμάμαι ο Μιτσοτάκης έχει αναφερθεί σε νέα πτητικά μέσα όταν θα είναι διαθέσιμα.

Αλλά άσε τι λέω εγώ. Ακόμα και ο ιδιοκτήτης του περιοδικού Πτήση έχει πει Χ φορές στα μέσα πως δεν υπάρχουν διαθέσιμα ούτε σε κατασκευή αεροπλάνα.
 
Last edited:

gid

Μηνύματα
7.455
Reaction score
8.679
Η Ελλάδα είναι η μόνη χώρα παγκοσμίως που τραβάει τα πάνδεινα λόγω πυρκαγιών;
Δεν ξέρω πόσα στρέμματα καίγονται σε κάθε χώρα παγκοσμίως κάθε καλοκαίρι. Ειδικα σε ποσοστό έκτασης της χώρας. Και πόσα αποκαθιστώνται φυσικά μετά από Ν χρόνια λόγω ευνοϊκότερων κλιματολογικών συνθηκών σε σχέση με την θεόξερη Ελλάδα.

Από τις υπόλοιπες χώρες (π.χ. Γαλλία, Ισπανία, Ιταλία κλπ.) δεν υπάρχουν κάποιες με πολύ μεγαλύτερη βιομηχανική παραγωγή και τεχνογνωσία σε κατασκευή αεροσκαφών; Γιατί καμία από αυτές τις χώρες δεν έχει προχωρήσει σε ανάλογη κίνηση;
Δεν ξέρω τι στρατηγική και τι εναλλακτικές λύσεις έχει η κάθε χώρα. Εξάλλου μια πυρκαϊά σε περιοχή 100-200-300χλμ από την κοντινότερη ακτή καθιστά τα αεροπλάνα άχρηστα. Στην Ελλάδα, σχεδόν σε κάθε φωτιά υπάρχει δυνατότητα πρόσληψης νερού από κοντινή θάλασσα. Αυτό και μόνο δικαιολογεί γιατί μια χώρα μπορεί να υποφέρει από φωτιές αλλά να μη βλέπει λόγο να ασχοληθεί με αεροπλάνα που παίρνουν νερό από θάλασσα ή άλλο υδάτινο πόρο.

Από που τεκμαίρεται ότι τα εναέρια μέσα "κάνουν δουλειά"; Είναι αίσθησή σου ή υπάρχουν έρευνες επ'αυτού; Πως κρίνεται εν τέλει αυτό;
Από ρεπορτάζ, όλα τα ρεπορτάζ, κάθε χρόνο, σε κάθε φωτιά, συνεντεύξεις με πυροσβέστες, με ειδικούς πολιτικής προστασίας, δεν χωράει καμία αμφιβολία. Κάθε φορά τονίζουν πως "δυστυχώς νυκτώνει και η φωτιά θα ξαναπάρει μέγεθος γιατί τα αεροσκάφη θα καθηλωθούν ως το πρώτο φώς αύριο...." Ελπίδα προσφέρει ΜΟΝΟ το εναέριο μέσο.

Ποιος μπορεί να μας πει τελικά μετά βεβαιότητος πόσα εναέρια μέσα έχουμε διαθέσιμα κάθε χρόνο και αν αυτά είναι σταθερά, μειώνονται ή αυξάνονται; Π.χ. τα τελευταία χρόνια νοικιάζουμε ελικόπτερα, κάτι που δεν συνέβαινε παλιότερα. Πως κρίνεται η "επάρκεια;"
Κάθε χρόνο ανακοινώνεται ο αριθμός διαθέσιμων μέσων. Συνήθως είναι περί τα 8-12 καναντέρ. Πρόσφατα προστέθηκαν τα ελικόπτερα. Αυτά ψιλοεπαρκούν για δύο ταυτόχρονες μεγάλες φωτιές.

Στο Μάτι δεν υπήρξε συμμετοχή εναέριων μέσων γιατί ήταν απασχολημένα στη φωτιά στη δυτική Αττική και σε άλλες φωτιές. Αυτό είναι πασίγνωστο. Αυτό συμβαίνει σε σχεδόν καθε μεγάλη φωτιά. Λϊγα τα αεροπλάνα, δεν έχουν τη στοιχειώδη τεχνολογία να πετούν νύκτα, πάπαλα.

Βασικά, τι καθόμαστε τώρα και συζητάμε;;;;
 

TGD

Μηνύματα
7.269
Reaction score
7.286
Ας δούμε τα ελικόπτερα Firehalk που μπορούν να επιχειρήσουν τη νύχτα και είναι σε παραγωγή, και αν ενδιαφερθούν κι άλλοι ευρωπαίοι για τα Canadair το ξανασυζητάμε.

Οι ιδιωτικές εταιρίες μετακινούν τα εναέρια πυροσβεστικά μέσα ανάλογα με την εποχή από το ένα ημισφαίριο στο άλλο, έτσι βγάζουν κέρδη. Δεν τα έχουν να κάθονται του 8-10 μήνες του χρόνου.
 

gid

Μηνύματα
7.455
Reaction score
8.679
Οι ιδιωτικές εταιρίες μετακινούν τα εναέρια πυροσβεστικά μέσα ανάλογα με την εποχή από το ένα ημισφαίριο στο άλλο, έτσι βγάζουν κέρδη. Δεν τα έχουν να κάθονται του 8-10 μήνες του χρόνου.
Κι εμείς θα νοικιάζαμε τα δικά μας 8 μήνες το χρόνο. Αν δεν το κάνουμε ήδη με τα λίγα που έχουμε.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.949
Reaction score
77.639
Αστείες δικαιολογίες! Ζούμε σε κράτος με ξηρασία και 40ρια!!!! Τι να κάνουμε! Αν από 40 πάει 44, το ίδιο είναι. Δεν έχουμε πάρει αεροπλάνα από το 1998 . ΚΑΝΕΝΑΣ! Τα 10 νέα Καναντερ με 3 χρόνια ανταλλακτικά και συντήρηση, κοστίζουν 330 εκατομμύρια!!! Γελοίο κόστος μπροστά στις καταστροφές δισεκατομμυρίων!!! Αλλά θα δώσουμε και 5 δις για F35!!! Και νοικιάζουμε αεροπλάνα σαπάκια με 10πλάσιο κόστος!!! Στα επόμενα Τέμπη, πάλι θα βρούμε κάτι άλλο, όχι ότι δε δουλεύει τίποτε!!!!! ΜΠΑΧΑΛΟ ΚΡΑΤΟΣ
έσκισες και εδώ.....τα σημειώνω....όπως στο νήμα της Ουκρανίας :laugh:
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.949
Reaction score
77.639
Να ξαναμιλήσουμε το βράδυ που θα έχουμε την αποτελεσματικότητα του κρατικού μηχανισμού!!! Εγώ πάντως φέτος έχω εγκαταστήσει μόνος μου σύστημα πυρόσβεσης με υπόγειες δεξαμενές και κανόνια! Γιατί εμπιστεύομαι πάρα πολύ τον αρμόδιο υπουργό!!!!! Διέπρεψε στον covid.............
γεννήτρια έχεις για αυτά?
 

Μηνύματα
3.138
Reaction score
10.384
Να ξαναμιλήσουμε το βράδυ που θα έχουμε την αποτελεσματικότητα του κρατικού μηχανισμού!!! Εγώ πάντως φέτος έχω εγκαταστήσει μόνος μου σύστημα πυρόσβεσης με υπόγειες δεξαμενές και κανόνια! Γιατί εμπιστεύομαι πάρα πολύ τον αρμόδιο υπουργό!!!!! Διέπρεψε στον covid.............
ΠΜ ή ΜΜ ;;;;
τα έκανες αυτά ;;;

Υ. Γ.
προ Μάτι ή μετά Μάτι
 


Μηνύματα
2.804
Reaction score
423
Ένας Ρουμάνος είναι ο αλλοδαπός. Το θέμα είναι θα μάθουμε ποτέ ποιος τους βάζει; όλοι απλά αγνοί πυρομανεις είναι;
Κάνεις δεν είναι βαλτός;
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.732
Reaction score
28.105
Όρος Όλυμπος, Σαρωνίδα.
20230717_210856.jpg
20230717_210919.jpg
20230717_211738.jpg


Πάνιο όρος, Καλύβια.
20230717_211725.jpg

FB_IMG_1689619327803.jpg


Πανόραμα Σαρωνίδας. Δεν έχω εικόνα τι γίνεται πίσω από το βουνό αλλά μόνο από όσα βλέπω έχουν καεί σπίτια σίγουρα.
FB_IMG_1689619339548.jpg
Screenshot_20230717_214428_Facebook.jpg
 
Last edited:


Μηνύματα
2.804
Reaction score
423
Βλέπω κάθε καλοκαίρι τα σπίτια μέσα στο δάσος με τα πεύκα αγκαλιά και απορώ πως αντέχουν να ζουν με αυτό το άγχος οι άνθρωποι και να ψοδευουν περιουσίες χτίζοντας σπίτια μέσα στα πεύκα.
Και οικόπεδο να είχα του παππού θα το πουλούσα για κάτι πιο αστικό και ας έφευγα από τον "πνεύμονα".
Δεν αντέχεται αυτό το άγχος...
Καλή δύναμη και τύχη σε ανθρώπους και ζωάκια.
 
Last edited:

Μηνύματα
433
Reaction score
574
ΚΑΗΚΕ ΤΟ ΔΙΠΛΑΝΟ ΣΠΙΤΙ ΑΠ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΕΝΩ.....

ΣΑΡΩΝΙΔΑ ΟΔΟΣ ΑΡΕΩΣ...
Καίγονται δηλαδή σπίτια στη κορυφή του βουνού της Σαρωνίδας... Άρχισε να κατεβαίνει προς τα κάτω;;;
Ελπίζω και εύχομαι να πάνε όλα καλά...
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.649
Μηνύματα
2.870.748
Members
37.928
Νεότερο μέλος
Spirand
Top