Πυρκαγιές, πλημμύρες, φυσικές καταστροφές

ika

News
Μηνύματα
14.236
Reaction score
13.145
Θα έχει νόημα να έλθουν σε 3-4 χρόνια νέα Canadair?
Δεν θα έχει μείνει τίποτα να καεί.
Όπως έσκασε στα χέρια του Γ. Παπανδρέου η χρεοκοπία, έτσι και στα χέρια του Κ. Μητσοτάκη σκάνε οι φωτιές.
Και είναι 5η χρονιά στην εξουσία, ο Γιωργάκης ήταν δεν ήταν μία.
Πλήρης αποτυχία/αδυναμία/ανικανότητα/αδιαφορία/ανοργανωσιά?

Καλό και σωστό το αφήγημα περί προστασίας της ζωής, αλλά δεν φτάνει μόνο αυτό κάθε φορά.
Την μιά φταίει αυτός που καίει χόρτα με 10bf, την άλλη αυτός με τον τροχό, την τρίτη ο λαθρομετανάστης εμπρηστής, οι γύφτοι που καίνε για να πάρουν τα μέταλα....
Καλά αφού μας λένε πως δεν περνάει κουνούπι από τα σύνορα, πως περνάνε απαρατήρητοι οι λαθρομετανάστες?
Μήπως τους περνάνε τίποτα δικοί μας? Λέω μήπως.
Η ΕΥΠ δεν ξέρει τίποτα γιά τα περί υβριδικού πόλεμου?
Αν όχι, τότε τι δουλειά κάνει?
Αν ξέρει, έκανε κάτι?
Καλά τα βιντεάκια με αυτοκίνητα να πηγαίνουν αντίθετα στην Εγνατία, αλλά μέχρι πότε?

Τελικά ο μουστάκιας "κάνε ότι κοιμάσαι" μήπως είχε γενικώς δίκιο?
 



Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.315
Reaction score
27.334
Γιώργαρε ευχαριστώ ρε συ.
Σορυ για την καθυστέρα .
Πού είσαι ρε Τζώνυ? Είσαι εντάξει?

Τι να πω ρε παιδιά? Όλη η Λευκάδα έχει φρικάρει. Που είμαστε εδώ στην άκρη κι έφτασαν μέχρι εδώ οι καπνοί! Συνεχίζεται και σήμερα, από χθες νωρίς το πρωί!! :cry:
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.838
Reaction score
28.253

@daharis666 και εσείς στα κόκκινα.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
38.107
Reaction score
77.948

@daharis666 και εσείς στα κόκκινα.
σήμερα καίγονται τα ρουθούνια μας....
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.906
Reaction score
84.132
Όπου δεν είναι πράσινο κλείστε παράθυρα και καθίστε μέσα.

View attachment 303256
Φαντάσου ότι στη Νέα Μάκρη το βράδυ ήταν αποπνικτικά. Από τη 1 π.μ. και μετά η μυρωδιά καμένου ήταν τόσο έντονη που ο ύπνος ήταν αδύνατος. Μετά τις 5 τα ξημερώματα ηρέμησε λίγο η κατάσταση.

Ο αέρας παίζει απρόβλεπτα παιχνίδια.
 




D

Deleted member 50795

Guest
δυστυχώς έτσι όπως πάνε τα πράγματα, όποιος ζει στα πέριξ της αττικής (εκτός κυρίου αστικού ιστού) δίπλα ή μέσα σε δενδρόφυτες και θαμνώδεις περιοχές θα ζει κάθε χρόνο με το άγχος μιας πιθανής και απρόβλεπτης φωτιάς..>:(
 

ika

News
Μηνύματα
14.236
Reaction score
13.145
 

Μηνύματα
12.775
Reaction score
14.882
View attachment 303255

Όπου δεν είναι πράσινο κλείστε παράθυρα και καθίστε μέσα.
View attachment 303256
Εγώ στα πράσινα είμαι αλλά όποιος είναι και στα κόκκινα (όσο υψηλά και να είναι) και δεν έχει κάποιο χρόνιο πνευμονολογικό πρόβλημα δεν παθαίνει τίποτε για δύο ημέρες. Μετά ας πάρει και αυτός κάποια μέτρα (κλείσιμο παραθύρων κλπ).
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
38.107
Reaction score
77.948
Είναι κοντά αλλά όχι τόσο που να σηκωθώ να φύγω.
Δεν έχει φτάσει ακόμα Πανόραμα , αν φτάσει , τότε μας χωρίζει μόνο το ρέμα της πάρνηθας .
υπάρχει πυροσβεστική εκεί?
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.838
Reaction score
28.253
δυστυχώς έτσι όπως πάνε τα πράγματα, όποιος ζει στα πέριξ της αττικής (εκτός κυρίου αστικού ιστού) δίπλα ή μέσα σε δενδρόφυτες και θαμνώδεις περιοχές θα ζει κάθε χρόνο με το άγχος μιας πιθανής και απρόβλεπτης φωτιάς..>:(
Αυτό συμβαίνει έτσι κ αλλιώς. Δεν άλλαξε τώρα. Το γνωρίζεις πριν έρθεις σε αυτές τις περιοχές.

Υπάρχουν μέτρα τα οποία μπορείς να πάρεις αν ξεκινήσεις από το μηδέν. Δηλαδή να διαλέξεις οικόπεδο και να κτίσεις. Αν το πάρεις έτοιμο τα πράγματα δυσκολεύουν, αλλά δεν είναι αδύνατα.

Σε κάθε περίπτωση, η ασφάλεια κατοικίας επιβάλλεται. Δεν το συζητώ καν.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.724
Reaction score
38.245
... ο John M. ειναι πολυ χαλαρος τυπος ... και γι αυτο τον παω - "ν@" και αν καουμε "ν@" και αν δε καουμε . :beach:
~ σε προηγουμενη ζωη ειμαι σιγουρος οτι συναγωνιζομασταν ποιος ηταν πιο βαρυς βαρυμαγκας ~
 

Μηνύματα
3.146
Reaction score
10.415
Τόβαλα σε άλλο θρεντ , αλλά νομίζω ταιριάζει εδώ περισσότερο.

Πρέπει να σταματήσουν οι αναδασώσεις με πεύκα και άσχημα είναι και βρώμικα, πέρα απο το εύφλεκτο ρετσίνι που έχουν.
Ισως μόνο έλατα και αυτά υπό προϋποθέσεις.
Τόσα άλλα δένδρα υπάρχουν , οξυές, δρυς, πουρνάρια, κλπ όλα καίγονται βέβαια αλλά το πεύκο βγάζει και πολύ άχρηστη ξερή καύσιμη ύλη με τις πευκοβελόνες.
Και ας σταματήσει η παπαριά με τον καθαρισμό των δασών απο την ξερή καύσιμη ύλη. ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ , ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΦΙΚΤΟ. ΕΛΕΟΣ Σα να προσπαθείς να αδειάσεις τη θάλασσα.
Το ζω καθημερινά , έχω 7 πεύκα κολλητά με το εξοχικό σε μια επιφάνεια 5χ5 (ναι 25τμ) και κάθε 2 μέρες θέλει σκούπισμα το ΧΩΜΑ !!! Δε γίνεται λέμε, και όταν λείπω ένα μήνα , τι γίνεται ;;

Το ίδιο λένε και για τα περιβόητα φρεάτια που βουλώνουν στις πλημύρες.
Τώρα , να στο καθαρίσω, μόλις έχεις πλημμυρικά φαινόμενα, οι φερτές ύλες που θα οδηγηθούν στα φρεάτια απο το πολύ νερό θα το βουλώσουν σε dt.

Στα λόγια οι δημοσιογράφοι και η αντιπολίτευση είναι μανούλες.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.838
Reaction score
28.253
Συμφωνώ απόλυτα, εκτός από το θέμα καθαρισμού δασών. Οι δασολόγοι λένε πως παλιά υπήρχαν άνθρωποι για αυτή τη δουλειά. Καθαρισμός δασών. Εκατοντάδες υπάλληλοι ανά δασαρχείο. Κάτι θα έκαναν δεν γίνεται. Της Βόρειας Εύβοιας άκουσα πως ήταν πάνω από 150 άτομα.

Έχω και εγώ ένα πεύκο στο οικόπεδο. Το έβαλαν οι δικοί μου πολύ παλιά και έχει γίνει θηρίο. Πολύ βελόνα λέμε. Έχει καταντήσει κουραστικό. Αν το αφήσεις κανένα μήνα δεν θα βλέπεις τα πλακάκια από τις βελόνες. Αποφασίσαμε πως θα φύγει. Και για λόγους ασφαλείας καθώς είναι πολύ κοντά στο σπίτι.

Στο απέναντι βουνό από εμένα έχεις δεκάδες σπίτια μέσα στα πεύκα. Αν μπει εκεί μέσα δεν θα μείνει όρθιο ούτε ένα σπίτι. Ευτυχώς την έχουν προλάβει 2 φορές. Όπως κατεβαίνω για Ανάβυσσο περνάω από έναν οικισμό τραπεζών. Όλα τα σπίτια καινούργιες μονοκατοικίες. Όλα μέσα στα πεύκα. Στους δρόμους στις αυλές. Αν γίνει καμία στραβή δεν θα μείνει τίποτα. Ένας τώρα φτιάχνει ξύλινο προκάτ και τα πεύκα ακριβώς πίσω του στα 5 μέτρα το πολύ.
 
Last edited:

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.801
Reaction score
31.285
Το να βάλεις πεύκο δίπλα σε σπίτι και λες και λιγάκι χαζό.
Στο δάσος ναι είναι αυτοφυές είδος με ελάχιστες απαιτήσεις και με καλή αναγέννηση σε πυρκαγιές.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.758
Μηνύματα
2.874.906
Members
37.945
Νεότερο μέλος
LLLEFTERIS
Top