Πυρκαγιές, πλημμύρες, φυσικές καταστροφές

ika

News
Μηνύματα
13.754
Reaction score
12.823
Και οι κεραμιδοσκεπές, όσο ωραίο είναι, είναι επικίνδυνες για φωτιά
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.958
Reaction score
6.684
αυτοί που παίρνουν τις αποφάσεις - ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ - γνωρίζουν πότε πρέπει να ρίξουν επιβραδυντικό και πότε νερό.
Φιλαράκι είσαι σίγουρος γι'αυτό;
Τα'χουν διαβάσει αυτά τα λινκσ στο φεισμπουκ που λέει ο φίλος; Για επιβραδυντικό κλπ.;

Δεν ξέρω, δεν είμαι ειδικός εγώ, ρωτάω όμως, γιατί αμφιβάλλω.
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.389
Reaction score
93.967
ο ανεφοδιασμός (επιβραδυντικού) σε συγκεκριμένο αεροδρόμιο (απόσταση-χρόνος) απαιτεί 15 λεπτά (μόνο ο ανεφοδιασμός)
Ο Μάρκου το κάνει σε 10 λεπτά!
 



ika

News
Μηνύματα
13.754
Reaction score
12.823
όχι αν έχουν μπεί πάνω σε πλάκα από τσιμέντο.
Ναι, αλλά οι περισσότερες είναι με ξυλοδοκούς. Η πλάκα με κλίση κοστίζει αρκετά πάνω από την οριζόντια απ΄ όσο ξέρω.
 

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.413
ναι κοστίζει προφανώς , γιατί εκτός από το δικό της κόστος είναι και αυτό της υπόλοιπης κατασκευής που την στηρίζει.

γενικά πρέπει να γνωρίζει ο κόσμος αν το σπίτι που βρίσκεται είναι ασφαλές ή όχι σε περιπτώσεις σεισμού και δασικής φωτιάς ώστε να μπορούν να πάρουν μια απόφαση αν μένουν μέσα ή φεύγουν (και προς τα πού)

ένα σπίτι που δεν έχει ξύλο ή καύσιμη ύλη σε εξωτερικό όριο που έχει δίοδο στο εσωτερικό του σπιτιού είναι ασφαλές να μείνεις μέσα σε μια πυρκαγία. αν έχεις ξύλινα κουφώματα ή ξύλινη οροφή δεν μένεις ούτε για αστείο . Δεν έχεις καμία δυνατότητα να το προστατέψεις (ρίχνοντας νερό με το λάστιχο - το οποιό εξατμίζεται σε δευτερόλεπτα) θα καείς ζωντανός.

αν έχεις τσιμέντο και μεταλλικά κουφώματα και έχεις την δυνατότητα να τα κλίσεις ερμητικά μένεις μέσα και περιμένεις εκτός αν είσαι σίγουρος οτι μπορείς να μεταβείς με ασφάλεια σε άλλη περιοχή και να μην καείς στον δρόμο (Μάτι)
 

Μηνύματα
3.044
Reaction score
10.101
Βέβαια ας μην ξεχνάμε ότι αν καίγεται αρκετή ώρα ένα δομικό στοιχείο από οπλισμένο Σκυροδεμα , παθαίνει ανεπανόρθωτη βλάβη διότι αφενός ο σίδηρους οπλισμός διαστέλλεται και αποκολλαται το μπετόν που το περιβάλει, πολλες φορές με εκρηκτικό τρόπο και επιπλέον, υπάρχει η περίπτωση να «μαλακώσει» ο οπλισμός (τείνει να ρευστοποιηθεί ), οπότε χάνει τελείως τις ιδιότητες του (τάνυσμα) για τις οποίες χρησιμοποιείται.
Γι αυτό πολλά κτίρια μετά από έντονη φωτιά, κατεδαφίζονται αφού δεν πληρούν τις προϋποθέσεις στατικής επάρκειας, παρότι θα σκεφτόταν κάποιος ότι μετά το πέρας της πυρκαγιάς ο οπλισμός θα κρυώσει και σχηματικά θα είναι ίδιος με αυτόν πριν τη φωτιά, αλλά δεν …..
 

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.413
φυσικά αλλά το βασικό είναι οτι σε προστατεύει , ενώ δευτερευόντως πρέπει να εξετάσεις πόση ώρα διήρκεσε η καταπόνηση και να πάρεις κάποια δείγματα.
επίσης η μόνωση αν ήταν πολυστυρένιο (πχ dow) έχει καταστρεφεί στις πλευρές με την μεγάλη θερμοκρασία.
δεν έχεις ρέυμα, δεν έχεις νερό έχεις πολλά να επισκευάσεις , αλλά αν είσαι τυχερός και η έντονη καταπόνηση ήταν για μια ώρα , έχεις σπίτι να μείνεις
 

Μηνύματα
3.044
Reaction score
10.101
Αν το σπίτι καεί (και) εσωτερικά ολοκληρωτικά, δεν σώζεται. Μπορεί να στέκεται όρθιο, αλλά στον πρώτο καλούτσικο σεισμό θα φύγει άπατο.
Στην περίπτωση αυτή η αποκατάσταση - ενίσχυση δεν συμφέρει και το νέο θα είναι ασφαλέστερο και φθηνότερο.
(και δεν μένεις με την αμφιβολία )
 


Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.413
Αν το σπίτι καεί (και) εσωτερικά ολοκληρωτικά, δεν σώζεται. Μπορεί να στέκεται όρθιο, αλλά στον πρώτο καλούτσικο σεισμό θα φύγει άπατο.
Στην περίπτωση αυτή η αποκατάσταση - ενίσχυση δεν συμφέρει και το νέο θα είναι ασφαλέστερο και φθηνότερο.
(και δεν μένεις με την αμφιβολία )
μα δεν συζητάμε να περάσει η φωτιά μέσα.
συζητάμε για τα σπίτια που ήταν μέσα στη φωτία αλλά χωρίς να περάσει μέσα και σου επιτρέπουν να ζήσεις.
 

gid

Μηνύματα
7.318
Reaction score
8.541
Αν το σπίτι καεί (και) εσωτερικά ολοκληρωτικά, δεν σώζεται. Μπορεί να στέκεται όρθιο, αλλά στον πρώτο καλούτσικο σεισμό θα φύγει άπατο.
Δεν είναι έτσι, δε βγήκαν όλα τα (και εσωτερικά) καμμένα στο Μάτι κατεδαφιστέα.
 

Μηνύματα
3.044
Reaction score
10.101
Αν το σπίτι καεί (και) εσωτερικά ολοκληρωτικά, δεν σώζεται. Μπορεί να στέκεται όρθιο, αλλά στον πρώτο καλούτσικο σεισμό θα φύγει άπατο.
Στην περίπτωση αυτή η αποκατάσταση - ενίσχυση δεν συμφέρει και το νέο θα είναι ασφαλέστερο και φθηνότερο.
(και δεν μένεις με την αμφιβολία )
τα ποστ μου 1908 κ 1910 μιλούν γενικά , όπως και τα αντίστοιχα δικά σου, παράλληλοι δρόμοι που δεν συγκρούονται και ισχύουν ταυτόχρονα.
εγω δεν διαφωνώ με αυτά που έγραψες, αλλά έγραψα συμπληρωματικά σε αυτά που έγραψες, ώστε να ληφθούν υπ όψιν από αναγνώστη που (τυχόν), είχε την ατυχία να βρεθεί στην δυσάρεστη αυτή θέση.
Δεν είναι έτσι, δε βγήκαν όλα τα (και εσωτερικά) καμμένα στο Μάτι κατεδαφιστέα.
Προφανώς
Όλες οι περιπτώσεις δεν ειναι ίδιες, όπως και τα βλαμμένα από σεισμό, αλλά επισκευάζονται και άλλα όχι.
Απλα στην περίπτωση που το επισκευάσεις, πάντα σου μένει μια μικρή αμφιβολία
 





Μηνύματα
20.074
Reaction score
14.378
„Πριν μου κάνετε την ερώτηση, θέλω να σας πω ότι είστε απαράδεκτοι γιατί περιμένουμε εδώ και τρία τέταρτα, έχασα τρία τέταρτα ερευνητικού χρόνου στην περιοχή. Και ήμουν υποχρεωμένος να ακούω τις ανοησίες των πολιτικών από το στούντιό σας» είπε ο κ. Λέκκας.

«Ήταν ανοησίες αυτά που άκουγα και με εξόργισαν. Αν η πολιτική νοοτροπία είναι αυτή που άκουσα, πραγματικά, μας αξίζουν αυτά τα χάλια. Δεν πρόκειται ποτέ οι πολιτικοί να αλλάξουν», υπογράμμισε.

«Δεν μας σέβεστε, μαζί με τον ρεπόρτερ, δεν μας σέβεστε, τρία τέταρτα μέσα στον ήλιο και έχετε την άνεση των πολιτικών, να παρουσιάζεται πολιτικούς μισή ώρα και να τους ακούμε μέσα στον ήλιο χάνοντας και ερευνητικό χρόνο, και εγώ και οι συνεργάτες σας εδώ που είναι», είπε με τους παρουσιαστές να του ζητούν συγγνώμη.


6ACBD899-61D5-4722-AE50-7C44D12A565A.jpeg
 

Attachments




Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.216
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top