Πυροσβεστήρα έχετε;

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.185
Reaction score
27.660
Ας το κάνω λίγο θέμα.

Εχθές στο μαγαζί μου κάνοντας ηλεκτροκόλληση κάποια σπίθα πετάχτηκε κάπου και έδωσε έναυσμα να ξεκινήσει φωτιά.
Εγώ αφού τελείωσα πήγα στον τόρνο και δούλευα εκεί χωρίς να βλέπω πίσω τι γινόταν.
Κάποια στιγμή από τον καπνό που γέμισε γυρνάω και βλέπω να έχει φουντώσει μια φωτιά και να καίει ότι ήταν εκεί γύρω.
Όλα άρχισαν να φλέγονται τόσο γρήγορα.
Αρπάζω τον πυροσβεστήρα και αρχίζω την κατάσβεση.
Αφού αυτός άδειασε πριν πάρω τον δεύτερο με την βοήθεια του λάστιχου με νερό που έχω συνδεμένο στην βρύση και ενός κουβά με νερό κατάφερα και την έσβησα.
Αν δεν είχα πυροσβεστήρα θα γινόταν χαμός, μάλλον θα ερχόταν ολική καταστροφή.
Ευτυχώς η ζημιά είναι μικρή.

Λοιπόν παιδιά όσοι δεν έχετε πυροσβεστήρα, να ξέρετε ότι η ύπαρξή του μπορεί να σας σώσει.
Προμηθευτείτε έστω έναν για ώρα ανάγκης. Και στα σπίτια και στα μαγαζιά.
Ας υπάρχει για να μην χρειαστεί ποτέ.
Αν δεν υπάρχει, θα χρειαστεί. (νόμος του Μέρφυ)
 


profi

Γκαντεμόσαυρος του λασπολόγου
Μηνύματα
802
Reaction score
1.438
κ καλό είναι να έχουμε κ τον κατάλληλο πυροσβεστήρα.
οι ξηράς σκόνης,αυτοί που έχουν στα αυτοκίνητα δηλαδή εκτός από ψιλοάχρηστοι(δηλαδή θέλεις μεγάλες ποσότητες) τα κάνουν κ όλα μα όλα χάλια.κ δεν εννοώ χάλια ποιος ξεσκονίζει τώρα,εννοώ πχ σκληρός δίσκος που δεν ήρθε σε επαφή με φωτιά θερμοκρασία καπνό κτλ θα έχει πρόβλημα αν λειτουργούσε την ώρα που υπήρχε το σύννεφο του πυροσβεστήρα στον χώρο.
αν είχες τέτοιον Μιχάλη δεν θέλω να φανταστώ σε τι κατάσταση είναι το μαγαζί τώρα(κ δεν είναι κ αθώα σκόνη)
καλοί είναι αυτοί που είναι για λάδια κτλ,δεν θυμάμαι πως λέγονται.τον πήρα για το αυτοκίνητο.θα ρωτήσω κ θα το γράψω.
 


Y

Yiannis_B

Guest
...
οι ξηράς σκόνης,αυτοί που έχουν στα αυτοκίνητα δηλαδή εκτός από ψιλοάχρηστοι(δηλαδή θέλεις μεγάλες ποσότητες) τα κάνουν κ όλα μα όλα χάλια.κ δεν εννοώ χάλια ποιος ξεσκονίζει τώρα,εννοώ πχ σκληρός δίσκος που δεν ήρθε σε επαφή με φωτιά θερμοκρασία καπνό κτλ θα έχει πρόβλημα αν λειτουργούσε την ώρα που υπήρχε το σύννεφο του πυροσβεστήρα στον χώρο.
αν είχες τέτοιον Μιχάλη δεν θέλω να φανταστώ σε τι κατάσταση είναι το μαγαζί τώρα(κ δεν είναι κ αθώα σκόνη)
καλοί είναι αυτοί που είναι για λάδια κτλ,δεν θυμάμαι πως λέγονται.τον πήρα για το αυτοκίνητο.θα ρωτήσω κ θα το γράψω.
:rolleyes: :laugh:

 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Εκείνη την ώρα, αυτό ακριβώς θα σκεφτώ. :D
 

profi

Γκαντεμόσαυρος του λασπολόγου
Μηνύματα
802
Reaction score
1.438
χαχαχα όντως.
με ηρεμεί όμως η ιδέα οτι μετά δεν θα αρχίσουν να εμφανίζονται 1002 άλλα προβλήματα.:)
 



Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.185
Reaction score
27.660
Oι πυροσβεστήρες που έχω είναι διοξειδίου του άνθρακα.
Δεν αφήνουν κατάλοιπα και ψύχουν τα αντικείμενα.
Οι σκόνης δεν μου αρέσουν καθόλου.
Οι καλύτεροι είναι μάλλον οι Hallon αλλά καταργήθηκαν για οικολογικούς λόγους.
 

Μηνύματα
2.750
Reaction score
1.190
Πρέπει να ΓΝΩΡΙΖΕΙ κάποιος να χρησιμοποιεί πυροσβεστήρα !
και πρέπει να γνωρίζει ΠΩΣ να αντιδρά σε μια φωτιά εσωτερικού ή εξωτερικού χώρου ! Και δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις όλους τους πυροσβεστήρες σε όλα τα υλικά που καίγονται !
Δεν φτάνει απλά λοιπόν να έχεις τον πυροσβεστήρα !
Εχω 2 φίλους πυροσβέστες και μια κουβέντα που έκανα μαζί τους με δίδαξε πολλά !
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.185
Reaction score
27.660
Εγώ ως πολλαπλά υπότροπος σε φωτιές με δική μου υπαιτιότητα (2 φορές στο σπίτι και μία τώρα στο μαγαζί) έχω να πω ότι καταρχήν θέλει ψυχραιμία και γρήγορη αντίδραση.
Και φυσικά γνώση της χρήσης των πυροσβεστήρων.
Κυρίως όμως πρόληψη.
 

Y

Yiannis_B

Guest
Ένας CO2 και ένας AFFF FOAM, και αναλόγως χρησιμοποιείς.(και μια βρεγμένη πετσέτα για το τηγάνι :biggrin:).
CO2 (Carbon Dioxide) Fire Extinguishers are NOT suitable for deep fat fryers, as the strong jet from the extinguisher carries the burning fat out of the fryer and into the room!

In fact the British Standard does not allow powder extinguishers in offices and living accommodations any longer. The clean up after applying a powder extinguisher is also very difficult and the powder causes damage to soft furnishing, carpets and computer drives etc. So a careful balance has to be struck between the generally quite cheap but powerful powder extinguishers and the cleaner, but less powerful and sometimes more expensive foam/water (with additive) extinguishers.

http://www.fireservice.co.uk/safety/extinguishers
 
Last edited by a moderator:

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.185
Reaction score
27.660
Επανέρχομαι στο θέμα για να σας πω κάτι ενημερωτικά.
Προχθές παρέλαβα ένα δέμα με μία πυρίμαχη κουβέρτα.
fireblanket.jpg

Είναι άκαυστη και πολύ χρήσιμη ειδικά στα σπίτια στα οποία συνήθως η φωτιά είναι αποτέλεσμα π.χ. ενός ξεχασμένου τηγανιού με λάδι επάνω στο μάτι της ηλεκτρικής κουζίνας.
Αν πάρει φωτιά ένα τηγάνι με λάδι και ρίξουμε νερό γίνεται της πόπης, σχεδόν έκρηξη.
Την κουβέρτα αυτήν απλά την πετάς από πάνω και σβήνει η φωτιά.
Αν πετάξουμε μια οποιαδήποτε ακρυλική κουβέρτα που είναι από συνθετικό υλικό μπορεί κι αυτή να πάρει φωτιά.
Είναι από τα πιο χρήσιμα πράγματα που πρέπει να έχουμε στο σπίτι.
Την κρεμάς και αν χρειαστεί, απλά τραβάς τα λουριά και ανοίγει και την πετάς στην φωτιά.
Κάνει ακόμη και για να τυλιχτείς με αυτήν και να περάσεις μέσα από φωτιά (σε ακραίες περιπτώσεις) χωρίς να καείς.
Την πήρα με 6,86 €

Με κάτι τόσο φθηνό που μπορεί να σε σώσει από μεγάλη ζημιά, θεωρώ ότι είναι απαραίτητη για κάθε σπίτι, όπως κι ένας πυροσβεστήρας.
Τώρα που την είδα θα παραγγείλω άλλες δύο.
Μία για το μαγαζί και μία να δώσω στην αδερφή μου.
 



Μηνύματα
14.877
Reaction score
20.422
Έχω πάρει κουβέρτα για τα αυτοκίνητα.
Για κουζίνα είναι βασικός εξοπλισμός αν τηγανίζεις με πολύ λάδι , σε οικιακή κουζίνα η αλήθεια είναι ότι δύσκολα θα συμβεί.

Οι πυροσβεστήρες κόνεως έχουν ένα σοβαρό πλεονέκτημα. Άπαξ και έχουν πίεση και συντηρούνται ετησίως* θα δουλέψουν .
Μπορείς να ξέρεις αν θα δουλέψει αφού θα τον κουνήσεις και θα καταλάβεις ότι η σκόνη είναι σε μορφή άμμου και όχι σε πέτρες που είναι και το μόνο πρόβλημα λειτουργικό.
Επίσης σημαντικό , μπορούν να χρησιμοποιηθούν σε ηλεκτρολογικό υλικό.

* Η συντήρηση πρακτικά είναι να βγάλεις την σκόνη , να την σπάσεις και αν την ξαναβάλεις μέσα σε περιβάλλον χαμηλής υγρασίας . Πρακτικά αν κουνάς τον πυροσβεστήρα συχνά κάνεις μια μορφή συντήρησης.

Ο αφρός θέλει αλλαγή κάθε 4 με 5 χρόνια. Αν είσαι εκεί γύρω αναλόγως ποιότητας μπορεί να έχεις μειωμένη κατασβεστική ικανότητα η να πήξει βγαίνοντας (και ας έχει πίεση).
Δεν νομίζω ότι είναι ότι καλύτερο για μη εξοικειωμένους χρήστες.

Οι διοξειδίου είναι ιδανικοί για πυρκαγιά σε ηλεκτρολογικό υλικό. Οι afff όμως όχι απαγορεύεται η χρήση τους κοντά σε ηλεκτρολογικό υλικό μπορεί να προκαλέσει έκρηξη η ηλεκτροπληξία.

Για αυτοκίνητα το λιγότερο είναι 2 κιλος σκόνης ΜΕΣΑ* στην καμπίνα και ετήσια συντήρηση.
Κάτι αφροι του κιλού από αξεσουάρ αυτοκινήτων είναι αγιοβασιλιατικοι.
*Μια φωτιά στο αυτοκίνητο μας αφορά όταν είμαστε μέσα , αν είμαστε έξω μη σώσει.
Αν εισαι μέσα και τον έχεις στις αποσκευές δε θα τον βρεις ποτέ. Όσο καθυστερείς το περιεχόμενο που μπορείς να κουβαλήσεις (2 με 3 κιλά ) δε θα σου φτάσει.
Δύο φορές μου έχει χρειαστεί πυροσβεστήρας.
Την πρώτη από καλώδιο μπαταρίας που γειωσε στη μηχανή και έγινε κάρβουνο , είδα καπνό , πήγα πίσω - ήταν άδειος ο χώρος αποσκευών - πήρα το μπουκαλάκι του αφρού , σήκωσα καπό πάτησα το κουμπί , έβγαλε αφρό ξυρίσματος και απλά επειδή το καλώδιο κόπηκε από το βραχυκύκλωμα δεν συνέχισε να καίγεται. Από τότε μόνο σκόνη 2 κιλά τουλάχιστον και μέσα στην καμπίνα.
Την δεύτερη φορά μου άρπαξαν κάτι μονωτικά που πέσαν πάνω στην τουρμπίνα (είχε φύγει ο κεραμοβαμβακας και ακούμπησαν αυτά που είναι μέχρι 200 βαθμούς) . Καπνοί , σταματάω αρπάζω πυροσβεστήρα από τη βάση του καθίσματος και του ρίχνω στο κεφάλι , σβήσανε αλλά επειδή εκεί που ήταν νόμιζα ότι είχε τρυπήσει μαρκουτσι λαδιού της τουρμπίνας τον άδειασα όλον (και για να δω πόση ώρα ρίχνεις , είναι αρκετή)
Από τότε πήρα και κουβετούλα
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Το βασικότερο όλων είναι η ψυχραιμία....
Οι σκόνης είναι καλύτεροι απτους co2.Το οτι λερωνουν ερχεται τελευταιο.
Οι co2 έχουν άλλη πίεση άρα και μεταφορά φλόγας.Επειδη ειναι πυροσβεστηρας δεν σημαινει οτι ειναι καταλληλοτερος για οικιακη χρηση.
Η πυρίμαχες κουβέρτες εάν δεν ξέρεις πως μπορει να μεταφερεις φλογα πανω σου...εχουν καει απο λαθος χρηση...
Κατεβαστε γενικους.199.πυριμαχη-πυροσβεστηρας.Απομακρυνση αντικειμενου απο εστια ....αυτα για τους ψυχραιμους...
Οι χαλον εχουν καταργηθει πανω απο 20 χρονια δυστυχως...
Αλλη μια ψυχραιμια.
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.185
Reaction score
27.660
Δεν νομίζω ότι είναι και καμιά επιστήμη το ρίξιμο της κουβέρτας επάνω στην φωτιά.
Ειδικά αν πρόκειται για μια απλή οικιακή φωτιά που προέρχεται από την συνηθισμένη αιτία.
Να ξεχάσουμε ένα τηγάνι με λάδι στο αναμμένο μάτι.

 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.323
Μηνύματα
2.858.556
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top