Πωλείται Nvidia Shield TV Pro 2019

Status
Not open for further replies.

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.100
Reaction score
124.654
Dolby vision? Υπάρχει τέτοιο πράμα στις ταινίες που κυκλοφορούν; δεν νομίζω να διαθέτω καμία ταινία ως τώρα που να το έχει..

Προφανώς όμως, στην επόμενη αναβάθμιση σε Android 11 στο shield, θα γίνουν κι όλα αυτά πακέτο.
 


Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Dolby vision? Υπάρχει τέτοιο πράμα στις ταινίες που κυκλοφορούν; δεν νομίζω να διαθέτω καμία ταινία ως τώρα που να το έχει..

Προφανώς όμως, στην επόμενη αναβάθμιση σε Android 11 στο shield, θα γίνουν κι όλα αυτά πακέτο.
Υπάρχει και κοντεύει να γίνει mainstream.
Προσωπικα το απολαμβάνω στο set up μου.

Πληροφοριακά το dolby vision ενώ αποκαλείται layer δεν είναι παρά ένα αρχειο ολίγων kilobyte..

Τα έχει πει και ο @alexis σε άλλο thread ;)

Να ενημερώσω επίσης το φιλοθέαμον κοινό ότι ήδη έχουμε hybrid releases remux Με Dolby vision παρμένο από τα streams
 
Last edited:



rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.151
Reaction score
93.263
Dolby vision? Υπάρχει τέτοιο πράμα στις ταινίες που κυκλοφορούν; δεν νομίζω να διαθέτω καμία ταινία ως τώρα που να το έχει..
Και το Netflix έχει ταινίες και σειρές με dolby vision, και κυκλοφορούν πολλές ταινίες σε 4Κ & dolby vision. Στην τηλεόραση αναγνωρίζονται δείχνοντας τη σχετική ένδειξη στην οθόνη, στον Ν7 περνάνε ως HDR.
 

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Και το Netflix έχει ταινίες και σειρές με dolby vision, και κυκλοφορούν πολλές ταινίες σε 4Κ & dolby vision. Στην τηλεόραση αναγνωρίζονται δείχνοντας τη σχετική ένδειξη στην οθόνη, στον Ν7 περνάνε ως HDR.
Ναι το NF κάνει fallback σε HDR10 σε όσους δεν έχουν DV capable device
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.100
Reaction score
124.654
Ναι το NF κάνει fallback σε HDR10 σε όσους δεν έχουν DV capable device
Εκτιμώ ότι αυτό θα αλλάξει στην αναβάθμιση σε Android 11 όταν θα είναι διαθέσιμη για το shield.

Αποκλείεται να το αφήσουν έτσι το shield, είναι πολύ δυνατή η Nvidia στο σοφτγουερ.

Αφού υπάρχει όπως λέτε dolby vision, ε είναι χρήσιμο να μπορεί το μηχάνημα να το παίζει όπως προβλέπεται.
 

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Εκτιμώ ότι αυτό θα αλλάξει στην αναβάθμιση σε Android 11 όταν θα είναι διαθέσιμη για το shield.

Αποκλείεται να το αφήσουν έτσι το shield, είναι πολύ δυνατή η Nvidia στο σοφτγουερ.

Αφού υπάρχει όπως λέτε dolby vision, ε είναι χρήσιμο να μπορεί το μηχάνημα να το παίζει όπως προβλέπεται.
Δεν είναι θέμα shield αλλά software να εκμεταλευτεί το hardware.
Για αυτό είπαμε για συγκεκριμένο kodi build.

Αντίθετα, για NF DV είναι και θέμα πληρωμής αδειών στην Dolby εφόσον το μηχανάκι θα κάνει απόκωδικοποίηση του DV, αυτή τη φορά η Nvidia πρέπει να τα δώσει.
(για το τελευταίο έχω μια επιφύλαξη, μικρούλα όμως)

Υγ: Ακόμα σε αγγελία είμαστε? :roflmao:
 
Last edited:

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.849
Reaction score
4.594
άσε με εμένα...έχω νεύρα τώρα
μου ήρθε καφές με τρύπιο καλαμάκι και για να πιω μια γουλιά κάνω ντιπθρόουτ :lolsign:
Παλικάρι έχω κάνει την καβάτζα μου να ξέρεις, 100.000 ΠΛΑΣΤΙΚΑ καλαμάκια ...

Αυτες τις μλκιες τα χάρτινα, τα οικολογικά δεξερωγωτι, οποιος τα έφτιαξε να μην του ξανασηκωθεί ...
Πληροφοριακά το dolby vision ενώ αποκαλείται layer δεν είναι παρά ένα αρχειο ολίγων kilobyte..
Metadata είναι (data about data)
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
αρα μπορώ να πω τον πόνο μου εδώ…. :p

από το πρωι σήμερα τηλεπικοινωνίες wind γιόκ από Ξάνθη κ πάνω μη σεσω….>:(>:(>:(
 




Status
Not open for further replies.

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.075
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top