Πως βάζουμε στή σειρά τα κανάλια σε μια Samsung UE32ES6100?

Μηνύματα
7.366
Reaction score
2.554
Eννοώ στη σειρά που θέλω εγώ και όχι αυτή!
Μπορώ να τα βάλω σε κάποιο από τα 5 favorites αλλά προτιμώ να τα βάλω απλά στη σειρά που με βολεύει, δηλ. να δώσω ένα συγκεκριμενο αριθμό καναλιού στο κάθε κανάλι, όπως μπορώ να κάνω π.χ. με την Samsung UE40B6000.
 





Μηνύματα
7.366
Reaction score
2.554
Έννοείται ότι έχω κατεβάσει και το Αγγλικό και το Ελληνικό Manual.
Aν είχα βγάλει άκρη δεν θα ρωτούσα!
[DOUBLEPOST=1483089960][/DOUBLEPOST]
http://www.samsung.com/gr/support/model/UE32ES6100WXXH

Μενου>Κανάλι>Επεξεργασία αριθμού καναλιού.
Αμ δε!
Το γύρισα στα Ελληνικά (συνήθως έχω Αγγλικά για να μη μπερδεύομαι).
Στην επιλογή "Μενου>Κανάλι" δεν υπάρχει το "Επεξεργασία αριθμού καναλιού"
 


Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Δείτε λίγο τις σελίδες 35-45.
Νομίζω πως αφού επιλέξετε κανάλι πατάτε το κουμπί "εργαλεία" (tools) και εκεί ανοίγει η επιλογή " Επεξεργασία αριθμού καναλιών"
 

Μηνύματα
7.366
Reaction score
2.554
Δείτε λίγο τις σελίδες 35-45.
Νομίζω πως αφού επιλέξετε κανάλι πατάτε το κουμπί "εργαλεία" (tools) και εκεί ανοίγει η επιλογή " Επεξεργασία αριθμού καναλιών"
Δυστυχώς αφού επιλέξω κανάλι και πατήσω TOOLS δεν ανοίγει η συγκεκριμενη επιλογή.
Όλη αυτή την ώρα έψαχνα τα μανουαλ Αγγλικό και Ελληνικό (που διαφέρουν αρκετα)
Είναι και πολύ κουραστικά γιατί είναι φτιαγμένα να διαβάζονται από την τηλεόραση με το T/X.
Η Ελληνική έκδοση ώς συνήθως είναι για πέταμα - δεν βγάζεις άκρη... Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί βάζουν άσχετους να κάνουν τη μετάφραση.

Τέλος πάντων απ΄ότι γράφουν, ωρισμένα πράγματα ισχύουν για κάποιες χώρες και δεν ισχύουν για τις μπανανίες. Η δική μου είναι για Ελλάδα, Τσεχία, Σλοβακία, Ουγγαρία, Πολωνία και "άλλες χώρες". Δοκίμασα με όλες τις χώρες αλλά δεν δίνει πουθενά αλλαγή αριθμού καναλιού ή διαφορετική ταξινόμηση.

Υποψιάζομαι ότι δεν μπορείς απλά και τέλος!

ΥΓ Ευτυχώς από δίπλα μου δόθηκε λύση.
Για τη σειρά ES SMART TV (5500 και πάνω) είναι αυτή:
  • 1. Πιέστε SMART HUB
  • 2. Επιλέξτε ΚΑΝΑΛΙ ή CHANNEL (ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΟΛΛΑ ΑPPS ΠΟΥ ΕΜΦΑΝΙΖΟΝΤΑΙ !!!!!!!)
  • 3. Επιλέγξτε από τη λίστα το κανάλι που θέλετε να αλλάξετε θέση χωρίς να πατήσετε ENTER
  • 4. Πιέστε TOOLS από το τηλεχειριστήριο.
ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΗ ή ΕΠΕΞΕΓΑΣΙΑ ΑΡΙΘΜΟΥ ΚΑΝΑΛΙΩΝ: Μετακινήστε το στη θέση που θέλετε, και πιέστε ENTER. Θα εμφανιστεί ειδοποίηση: “Το κανάλι χρησιμοποιείται ήδη. Αντικατάσταση Καναλιού;”. Πιέστε ΝΑΙ ή ΟΚ.

Δουλεύει!
Που να πάει το μυαλό μου ότι είναι μέσα στα apps!!! Διεστραμμένα μυαλά!
Το manual είναι για πέταμα!
 
Last edited:

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Δυστυχώς αφού επιλέξω κανάλι και πατήσω TOOLS δεν ανοίγει η συγκεκριμενη επιλογή.
Όλη αυτή την ώρα έψαχνα τα μανουαλ Αγγλικό και Ελληνικό (που διαφέρουν αρκετα)
Είναι και πολύ κουραστικά γιατί είναι φτιαγμένα να διαβάζονται από την τηλεόραση με το T/X.
Η Ελληνική έκδοση ώς συνήθως είναι για πέταμα - δεν βγάζεις άκρη... Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί βάζουν άσχετους να κάνουν τη μετάφραση.

Τέλος πάντων απ΄ότι γράφουν, ωρισμένα πράγματα ισχύουν για κάποιες χώρες και δεν ισχύουν για τις μπανανίες. Η δική μου είναι για Ελλάδα, Τσεχία, Σλοβακία, Ουγγαρία, Πολωνία και "άλλες χώρες". Δοκίμασα με όλες τις χώρες αλλά δεν δίνει πουθενά αλλαγή αριθμού καναλιού ή διαφορετική ταξινόμηση.

Υποψιάζομαι ότι δεν μπορείς απλά και τέλος!

ΥΓ Ευτυχώς από δίπλα μου δόθηκε λύση.
Για τη σειρά ES SMART TV (5500 και πάνω) είναι αυτή:
  • 1. Πιέστε SMART HUB
  • 2. Επιλέξτε ΚΑΝΑΛΙ ή CHANNEL (ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΟΛΛΑ ΑPPS ΠΟΥ ΕΜΦΑΝΙΖΟΝΤΑΙ !!!!!!!)
  • 3. Επιλέγξτε από τη λίστα το κανάλι που θέλετε να αλλάξετε θέση χωρίς να πατήσετε ENTER
  • 4. Πιέστε TOOLS από το τηλεχειριστήριο.
ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΗ ή ΕΠΕΞΕΓΑΣΙΑ ΑΡΙΘΜΟΥ ΚΑΝΑΛΙΩΝ: Μετακινήστε το στη θέση που θέλετε, και πιέστε ENTER. Θα εμφανιστεί ειδοποίηση: “Το κανάλι χρησιμοποιείται ήδη. Αντικατάσταση Καναλιού;”. Πιέστε ΝΑΙ ή ΟΚ.

Δουλεύει!
Που να πάει το μυαλό μου ότι είναι μέσα στα apps!!! Διεστραμμένα μυαλά!
Το manual είναι για πέταμα!
Την ίδια διαδικασία σας ανέφερα. Είναι αυτή που περιγράφεται στις σελ. 35-45 του ελληνικού μανιουαλ όπως σας έγραψα.
 

Μηνύματα
7.366
Reaction score
2.554
Την ίδια διαδικασία σας ανέφερα. Είναι αυτή που περιγράφεται στις σελ. 35-45 του ελληνικού μανιουαλ όπως σας έγραψα.
Σωατά. Αλλά που να πάει το μυαλό μου ότι το "επιλέξτε κανάλι" σημαίνει επιλέξτε "κανάλι" από τα apps που βγαiνουν όταν πατήσετε το Smart Hub και μην πατήσετε το enter.

Έπέλεγα ένα κανάλι (να παίζει) και μετά το tools δεν έβγαζε τίποτα σχετικό με ταξινόμηση.

Χάλια τα Ελληνικά μανιουαλ...
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Σωατά. Αλλά που να πάει το μυαλό μου ότι το "επιλέξτε κανάλι" σημαίνει επιλέξτε "κανάλι" από τα apps που βγαiνουν όταν πατήσετε το Smart Hub και μην πατήσετε το enter.

Έπέλεγα ένα κανάλι (να παίζει) και μετά το tools δεν έβγαζε τίποτα σχετικό με ταξινόμηση.

Χάλια τα Ελληνικά μανιουαλ...
Τέλος καλό, όλα καλά!
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.639
Μηνύματα
2.868.687
Members
37.944
Νεότερο μέλος
timurakhmetov
Top