Πως μπορω να κανω upload μια photo σε ενα Post ?

H

HomeCinema-Maniac

Guest
Δεν εχω καταλαβει ακομα πως η αν γινετε μαζι με το κειμενο που γραφω σε ενα μου post
αν μπορω να το συνοδεψω και με photo.
Βλεπω σε post απο αλλους οτι εχουν και photo.
Μηπως ειμαι τοσο χαζος υπαρχει καποιο κουμπακι upload και δεν το βλεπω? :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
 



Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Yπάρχουν δύο γενικές περιπτώσεις εισαγωγής φωτογραφίας σε post!!
Η 1η είναι η περίπτωση που βρίσκεις μια φωτό στο Internet και η 2η να έχεις μια φωτό στο pc σου και να θέλεις να την ανεβάσεις στο AVsite.......

Και οι δύο περιπτώσεις είναι απλές, τουλάχιστον από την στιγμή που θα το έχεις προσπαθήσει επιτυχημένα........

Έχουμε και λέμε παλικάρια μου: :roll: :D
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΦΩΤΟ ΑΠΟ INTERNET


Bρίσκουμε μια φωτό στο δίκτυο με κατάληξη ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ .jpg ή .gif

Αντιγράφουμε την διεύθυνσή της (πχ http://www. ωραία φωτογραφία .jpg)
(Κέρσορας πάνω στην φωτό, δεξί κλικ--->ιδιότητες----> διεύθυνση URL και αφού τονίζουμε την διεύθυνση με δεξί κλικ ζητάμε αντιγραφή.....)

Έχουμε ανοιχτό το παράθυρο του post reply και πάνω στα tags πατάμε μία φορά το κουμπί με την ένδειξη Img
Eμφανίζεται στο κουτί της απάντησής μας το: και αν παρατηρήσετε το κουμπάκι Img έχει τώρα αστερίσκο.
Στο δεξί άγκιστρο του [img] κάνουμε επικόλληση της διεύθυνσης της φωτογραφίας...
Οπότε εμφανίζεται αυτό:

[img]http://www. ωραία φωτογραφία .jpg


Σχεδόν τελειώσαμε......
Ξαναπατάμε το κουμπάκι Img (με τον αστερίσκο) και βγαίνει αυτό.....

[img][b][url]http://www[/url]. ωραία φωτογραφία .jpg[/b]

Η φωτογραφία είναι έτοιμη και φαίνεται κανονικότατα!!!!!! :D :D :D :D :D :D
 

H

HomeCinema-Maniac

Guest
Ολα καλα και ολα ωραια αλλα απο το pc μου πως κανω upload ενα attachment?
E, τι να κανω το παραδεχομαι. Ειμαι ενας amateur και ηξερα τον γρηγορο και απλο τροπο του πατας ενα κουμπι (οχι δεν βγαινει καμια χοντρη) που ονομαζετε attachment.
OK με τις photo απο ιντερνετ το εκανα και δουλεψε.
Απο το pc πως ανεβαζω ομως ???
HELP εναν AMATEUR
 

Μηνύματα
10.483
Reaction score
5
Attachment αν δεν εισαι συντονιστης στην κατηγορια σου δε γινεται...

Αν ειναι φωτογραφια και ειναι απο το pc σου τοτε την ανεβαζεις ή σε καποιον foto server και παιζεις με το
 


Μηνύματα
311
Reaction score
0
Προτεινομενο site για upload φωτογραφιων
www.imageshack.us

Στην κεντρικη σελιδα πατατε browse διαλεγετε τη φωτο που θελετε να ανεβασετε και πατατε host it




H επομενη οθονη θα ειναι κατι σαν και αυτη

Επιλεγετε το thumbnail for forums (ειδικα εαν ειναι μεγαλης αναλυσης η photo ωστε να τη βγαλει σε μικρο μεγεθος προεπισκοπιση και με κλικ πανω της το κανονικο μεγεθος)
ή
Hotlink for forums
κανετε copy-paste στο forum

Το αποτελεσμα θα ειναι καπως ετσι



 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Ολα καλα και ολα ωραια αλλα απο το pc μου πως κανω upload ενα attachment?
E, τι να κανω το παραδεχομαι. Ειμαι ενας amateur και ηξερα τον γρηγορο και απλο τροπο του πατας ενα κουμπι (οχι δεν βγαινει καμια χοντρη) που ονομαζετε attachment.
OK με τις photo απο ιντερνετ το εκανα και δουλεψε.
Απο το pc πως ανεβαζω ομως ???
HELP εναν AMATEUR

Εχθές με κρέμασε πάλι ο server του AVsite...........
Έγραψα και την δεύτερη επιλογή αλλά όταν έκανα κλικ να φύγει..........τζίφος!!! :( :(

Γκρρρρρρρ................... :( :( :(
 


Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Ένας άλλος καλός foto server είναι ο:

www.photobucket.com

Γράφεσαι εύκολα και χωρίς κόστος, και κάνεις upload των φωτό εύκολα......
Καλό θα είναι τις φωτό γενικά να μην τις ανεβάζουμε σε μεγάλο μέγεθος. Θα πρότεινα να μην ξεπερνούν σε διαστάσεις το 800*600

Επίσης καλό θα 'ταν να μην είναι αρχεία bitmap αλλά jpg ή jif
Αν δεν είναι κάντε ένα convert σε αυτές τις μορφές..........

Στο Photobucket, μετά το upload, εμφανίζεται κάτω από τις φωτό μια τριπλή επιλογή.
Τρία διαφορετικά πλαίσια απ' τα οποία μπορείς να κάνεις copy-paste την κατάλληλη διεύθυνση της φωτό, ανάλογα με τον τύπο του site που θα τις κατεβάσεις.

Για το AVsite το κατ'άλληλο κουτί είναι το τρίτο:

Url
Tag
Img
αφού εκεί εμφανίζεται η διεύθυνση της φωτό μέσα στα γνωστά πλέον



Kαλή τύχη!!!!
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Ααα......καλό θα ήταν Μιχάλη (giotamike) να κάνουμε το θέμα sticky για να μπορούν εύκολα να το βρουν όσοι θέλουν!!! :roll: :roll: :D :D
 



H

HomeCinema-Maniac

Guest
Ναι απλα ειχα συνηθισει σε διαφορα forum αυτα τα κουμπακια που τα παταγες και γινοταν η photo απο το pc σου upload στο forum. Τα λεγομενα attacments. Eδω εχουμε διαφορετικο τροπο...
Επισης μου εχει κανει εντυπωση οτι σε οποια σελιδα του forum και αν εισαι παντα αναφερετε σαν http://www.avsite.gr/
Ετσι αμα π.χ. ειμαι σε στο homecinema page σε ενα post μεσα δεν μπορω αυτο που διαβαζω να το στειλω σαν link (διευθυνση) παρα μονο με copy paste του κειμενου.
Οχι οτι με πειραζει. Απλα το αναφερω...
Ειναι καποια πραγματα λιγο διαφορετικα εδω χωρις να σημαινει οτι το forum υστερει σε εργονομια χρησης η κατι αλλο... :mrgreen:
 

H

HomeCinema-Maniac

Guest
Μολις ειδα οτι αμα ανοιξω μια σελιδα με open new window εμφανιζετε η διευθυνση κανονικα.
Αμα κανω αριστερο κλικ πανω της μονο τοτε δεν εμφανιζετε η διευθυνση της.
ΟΚ GOT IT !!!
 





Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.608
Μηνύματα
2.867.743
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top