Πως να ρυθμισω το sub οταν εχω ηχεια δηλωμενα σαν large ???

H

HomeCinema-Maniac

Guest
Πως πρέπει να εχω ρυθμισμενο το subwoofer μου όταν εχω δηλωσει τα ηχεια σαν large στον ενισχυτη μου?
Το εχω ρυθμισει όπως αναφερει το εγχειρίδιο του pioneer vsx 1015 s δηλ σαν yes και σαν plus (κατι αντίστοιχο του both η mix που εχουν άλλοι AV) και στο menu του ενισχυτη το εχω ανεβασει και στα + 10 db για να ακουσω την διαφορα στα πολύ χαμηλα όπως το πατειμα ενός δεινόσαυρου!
Tο volume το εχω και εκει ανεβασει και μεσα από τον ενισχυτή αλλα και από το volume του sub.
Aποτελεσμα? Παλι δεν το ακουω να παιζει αν και όταν βαζω το χερι μου και πιανω το woofer του αυτό πάλλεται.
Οσο ανεβαζω το volume από το sub αυτό που ανεβαίνει στον ηχο είναι οι χαμηλες στα ηχεια. Ετσι πρεπει να γινεται?
Χανετε τοσο πολύ η ακουστικη στο sub όταν τα ηχεια είναι δηλωμενα large?
Ισα ισα που ακουγετε το sub. :sad: :sad:

Yπαρχει κατι που μπορω να κανω να ακουω και το sub όπως το ακουγα όταν ειχα τα ηχεια σαν small δηλωμενα? Η να το ξεχασω?
Εχω κανει κανα λαθος στην ρυθμιση? Εκανα ακριβως ότι αναφερει το manual του pioneer για αυτόν τον τροπο συνδεσης του sub με τα ηχεια σαν large.

To subwoofer μου είναι το Yamaha YST-SW 515 Amplifier Output (100 Hz, 5 ohms, 10% THD) 250 W
Frequency Response....20 Hz - 160 Hz

Mε απλα λογια και large να εχεις δηλωσει τα ηχεια ο ηχος στο subwoofer το 0.1 παει και παλι στο subwoofer.
Δεν θα επρεπε να ακουγετε το ιδιο? :roll: :roll:
Να παιζουν τοσο δυνατα τα ηχεια σαν large που να σκεπαζουν τις χαμηλες του sub και αυτό δεν στεκει γιατι το δοκιμασα το sub με τα μπροστα ηχεια κλειστα και επαιζε πολύ ποιο σιγα τις χαμηλες.
Προς τι η μείωση λοιπόν?
Ετσι γίνετε η……………………………

Ειμαι μπερδεμενος παλι! :cry: :cry: :cry:

Εχω διαβασει σχετικα θεματα αλλα δεν βοηθηθηκα και πολυ. :mrgreen: :mrgreen:
 

Μηνύματα
32
Reaction score
0
EGW EIXA TON PIONEER VSX-859 KAI OTAN DILONIS TO SUB PLUS EINAI MONIMA ENERGO SE STEREO KAI DILBY DIGITAL K.A. ME YES MONO OTA EINAI SE POLIKANALO THA TA AKOUSIS,PANTOS KALITERA DILOSE TA HXIA SMALL DIOTI DINAMONI KAI O EXISXITIS SA ENTASI ,GNOMI DIKIAMOU PISTEBO OTI O PIONEER EPEZE KALITERA ETSH. :wink:
 

H

HomeCinema-Maniac

Guest
Δεν θα τα δηλωσω small γιατι χανεις πολυ σε ηχο δηλ...
Με τα ηχεια small εχεις μονοτονο χαμηλο μονο απο το sub κατι που το καταλαβαινεις αμεσα!
Με τα ηχεια large (εαν ειναι καλα και παιζουν αποδιδουν τις χαμηλες) γεμιζει ο χωρος καλυτερα με χαμηλες και απλωνετε καλυτερα!
Πιστευα ομως οτι το θα επαιζε και το sub...
Mηπως λογο ρευματος επειδη στελνω και επιφορτιζω τον ενισχυτη με τις χαμηλες να στελνει στα ηχεια ο ηχος μειωνετε στο sub?
Αλλα και παλι το sub δεν εχει και δικο του ενισχυτη?
Μια βοηθεια κυριοι γιατι πελαγωσα με αυτη την ιστορια.
ΟΥΦ !!! :neutral: :neutral: :neutral:
 

Μηνύματα
2.679
Reaction score
5
Δυο είναι οι ρυθμίσεις του sub είτε δηλώσεις τα ηχεία small η large και αυτή είναι η σωστή στάθμη και το σημείο cross. Υπάρχουν και η ρυθμίσεις στον ενισχυτή που έχουν να κάνουν με το sub που έχουν άμεση επίδραση και αυτές είναι το σημείο cross για τα μικρά ηχεία, και οι άλλες επιλογές όπως είναι both sub και main.
 

H

HomeCinema-Maniac

Guest
Τα εχω πειραξει και αυτα και παλι δεν ακουγετε :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:
Δεν μαμιεται θα τα βαλω small να ακουω το sub τουλαχιστον...
Δεν βρισκω λυση......... :mad: :mad: :mad:
 

Μηνύματα
32
Reaction score
0
ENA SOSTO STISIMO HXION KAI SAB KAI MIA SOTI RITHMISI CROSS KAI LEVEL
THA SOU DINI TIN ENTIPOSI OTI O HXOS THA EINAI SIMPAGES KAI TO BASO OTI EXRXETE APO TA HXIA.
ETSI OPOS KATALAVENO MALON FTEI I RITHMISI TOU ENISXITI OI SE ARESI NA AKOUS BOUBOUNITO BASO ME APOTELESMA NA GINETE ANTILIPTI I THESI TOU SUB.
APOTI XERO O PIONEER 1015 EXEI AIR MIC AUTOMATI ISOSTATHIMISI TIN EXEIS
DOKIMASI ?
EGW EXW 1 CENTER 6,5" KAI 4 KOLONES TWN 2X8" WOUFER KAI TA EXW DILOMENA OLA SMALL ALA PISTEBO OTI EINAI SOSTA RITHMISMENA KAI AKOUO BASO POLI DINATO KAI EPIBLITIKO XORIS NA GINETE ANTILIPTO TO SUB (12")
OI ALITHIA OTAN EIXA TON PEONEER VSX859 EIXA LIGO PROBLIMA STO RITHMISMA TOU BASS KAI ENA ENOXLITIKO "NTOUK" STO SUB ORISMENES FORES
POU ALAZA PIGI PANTOS TORA ME TON DENNON 3806 OLA GINA POLI POIO EFKOLA STIN RITHMISI ME TO MIC KAI MIA PSILO EPEMBASI !
KALO XEPERDEMA. :mrgreen:
 

Μηνύματα
129
Reaction score
0
Ελεγχο φασης του υπογουφερ?
Δοκιμασε να αλλαξεις την φαση του,γιατι ειναι πιθανον λογω του χωρου και της τοποθετησης των ηχειων σου να θετεις εκτος φασης το μπασο.
 

H

HomeCinema-Maniac

Guest
Μαλλον αυτο θα γινετε αλλα και παλι δεν ακουω οπως πρωτα!
Το πηρα αποφαση και τα αφησα small τα ηχεια με το sub να αναλαμβανει τον σαματα.
Ειναι αλλη φαση ομως τα large! Aλλα...
thanx ολους για την βοηθεια :wink:
 

Μηνύματα
10.483
Reaction score
5
Γρηγορη, αλλο ειναι εκτος φασης, οχι το sub....

Ρε συ το δικο μου το εχω στο 1/3 της εντασης.... πανω σε μαρμαρο και μαμει την πλατη μου οταν παιζει....

Επισης μαλλον εισαι σε λαθος δρομο... προσπαθεις να ακουσεις το sub...
To sub δεν το ακους... απλα το νιωθεις....!!!
 

H

HomeCinema-Maniac

Guest
Ουτε το νιωθω βρε Γιωργο τι να κανω?
Να το βαλω στον κ................................................... για να το νιωσω? :lol: :lol:

Ουτε το ακουω ουτε το νιωθω!
Τελος παντων τα εβαλα small τα ηχεια και τωρα το ακουω το sub μια χαρα.
 

Μηνύματα
578
Reaction score
6
Η γνώμη μου είναι να βρείς ένα test dvd με το οποίο σου βγάζει έναν ηχο μεταβαλλόμενο από πχ 30Hz έως 500Hz, για να δείς την "συνέχεια" του ήχου (cross). Θα πρέπει να ρυθμίσεις την αποκοπή το sub π.χ. να αναλαμβάνει τις συχνότητες κάτω από 140Hz, ανάλογα με τις δυνατότητες των main ηχείων. Πάντως το sub όντως δεν το ακούς αλλά το νιώθεις. Εάν τα ηχεία main είναι μαμάτα (π.χ. 100W rms βάλτα σαν large)
 

GTX

Μηνύματα
3.813
Reaction score
39
Οπως πολύ σωστά ειπώθηκε το sub δε πρέπει να το ακούς αλλά να το νιώθεις, αν το extra μπάσο το ακούς σα να έρχεται απο τα ηχεία τότε είσαι σε καλό δρόμο. Τα ηχεία αν κατεβαίνουν χαμηλά τότε σίγουρα πρέπει να τα δηλώσεις large! Το πρώτο που πρέπει να κάνεις είναι να δείς μέχρι που κατεβαίνουν τα ηχεία, αν ας πούμε κατεβαίνουν μέχρι τα 40Hz τότε θα βάλεις το cross πάνω στο sub γύρω στο 50Hz για να αρχίζει δηλαδή να παίζει λίγο πρίν τελικίασουν τα ηχεία! Μετά θα βάλεις το volume πάνω στο sub στο 0 και θα βάλεις ν'ακούσεις ένα κομμάτι μουσικής ή κάποιο soundtrack με συνεχόμενο μπάσο και θα αρχίσεις να ανεβάζεις σιγά σιγά το volume μέχρι ν'αρχίσεις να το ακούς! Όταν περίπου αρχίσεις να το ακούς είσαι καλά, εσύ που είσαι ειδική περίπτωση :mrgreen: :mrgreen: ανέβασέ το λίγο ακόμα :wink:
Το θέμα της φάσης άσε να το λύσει το μικρόφωνο (έχει δεν έχει ο av σου?)
 

H

HomeCinema-Maniac

Guest
GTXTC THANX
ΘΑ κανω αυτο που λες...
Για να δουμε τι θα δουμε...

εχω mic ναι.

Tα ηχεια κατεβαινουν στα 30 Hz αλλα το ιδιο και τα surround. Eχω βαλει και αυτα large.
Επηρεαζει προς κατι αυτο? :???:
 

Μηνύματα
527
Reaction score
0
Καλο θα ηταν να απενεργοποιησεις το crossover του sub και να παιξεις μονο με το crossover του pioneer.Επισης για να κατεβει ενα ηχειο τοσο χαμηλα οσο το sub ειναι αρκετα δυσκολο εκτος αν μιλαμε για πολυ ακριβα ηχεια.
Τελος το sub πιστευω οτι πρεπει να το νιωθεις και να μην καταλαβαινεις απο που ερχεται το χαμηλο γι αυτο ειναι και δυσκολο σαν ηχειο στην τοποθετηση του.
 

GTX

Μηνύματα
3.813
Reaction score
39
Συγγνώμη ξέχασα να το πω αυτό εννοείται οτι θα παίξεις με ένα απο τα 2 cross το άλλο θα το έχεις στο full. Εγω προτιμώ γενικά τα ρυθμιστικά πάνω στο sub γιατί γίνεται πιο άμεσα αυτό που θες και πας πάνω κάτω πιο εύκολα!
 

Μηνύματα
32
Reaction score
0
MIPOS TELIKA FTEH TO SUB WOOFER SOU DEN MAS ANAFERIS MARKA KAI INJES ?
P.X. 8" 10" 12" 15"! 18"!!!. :idea:
MPORI NA MIN DENI ME TA HXIASOU OPOTE TO APOTELESMA NA MIN SE IKANOPIH.
 

Μηνύματα
8.256
Reaction score
4
Βρε maniac αγόρι μου, ανοίγεις διάφορα topics για τα πίσω σου ηχεία που δεν ακούγονται, για το sub που δεν ακούγεται, για τα μπροστά που δεν ακούγονται, για τα πλαϊνά που δεν ακούγονται, για αυτά στις 45 μοίρες που δεν ακούγονται... :shock: :p
Αφού σου αρέσουν να ακούς όλα τα ηχεία και το sub να παίζουν στις τσίτες, για να γίνεται χαμός και "surround" (προσοχή στα εισαγωγικά) μέσα στο δωμάτιο, γιατί βρε παιδί μου δεν τα βάζεις όλα στο maximum volume και να τελειώνεις; Έτσι όταν θα παίζεις κάτι θα βαράνε όλα μαζί (στον γάμο του καραγκιόζη βέβαια) αλλά εσύ θα είσαι ικανοποιημένος :mrgreen:

Αρκεί εσύ να είσαι καλά (που λέει και το τραγούδι) :lol:
 

H

HomeCinema-Maniac

Guest
ak1s Δεν εχεις και αδικο!
Κοιτα να δεις δεν ειμαι και τοσο τρελος maniac οσο νομιζεις.
Μπορει να φταινε πολλα.
Ιδιως η ακουστικη του χωρου που ειναι 20 τ.μ. με πολλα επιπλα που μπορει να ακυρωνουν πολλους ηχους.
Περα απο την πλακα που τα παρουσιαζω τα πραγματα για να εχουν και μια <<νοστιμαδα>> και να κανουμε και την πλακιτσα μας το προβλημα ειναι υπαρκτο!
Οπως σωστα ειπε και ο Γιωργος ισως επειδη τα surround ειναι πολυ κοντα στη θεση ακροασης να ρυθμιζονται πολυ σιγα απο τον AV με το mic και για αυτο ακριβως τον λογο οταν πειραζω manual τα EQ μονο τοτε παιρνω ικανοποιητικο ηχο.

Επισης οτι αφορα το subwoofer πραγματι τα ηχεια μου εχουν καλη αποδοση στις χαμηλες οταν τα δηλωνω large με αποτελεσμα να <<σκεπαζει το sub>>

Aπο εδω και περα ειναι θεμα γουστου οπως λενε οι περισσοτεροι :mrgreen:

Εγω σας ξαναλεω οτι με την αυτοματη ρυθμιση εχω προβλημα.
Αμα δειτε ποσο χαμηλα ρυθμιζει ολες τις Hz παραμετρους στα ηχεια θα το καταλαβεται και μονοι σας.
Δεν ειναι λογικο ενας ενισχυτης σαν τον VSX 1015 S με τα ROISTER 6 μετα απο αυτοματη ρυθμιση για να ακους ταινια να θελει να ανεβει στα 0 db για να ακουγετε οταν τερματιζει στο
+7

Μετα απο τις αναγκαιες παρεμβασεις μου παιζει στα - 20 και σκοτωνει και σε αποδοση αλλα και σε υψηλες που ειναι ολο το ζουμι στις ταινιες (κατα'με)

Οσο για αυτο που ειπε ο Γιωργος οτι επειδη ειναι κοντα τα surround εχει δικιο στο πρωτο σκελος του volume.
Στο οτι μπορει να ακυρωνει το φασμα του ηχου αυτο οχι γιατι δεν τα εχω να κοιταει το ενα το αλλο ακριβως για να αποφυγω αυτο το προβλημα και τους εχω δωσει μια ελαφρα κλιση προς την θεση ακροασης.

Οσο για να τα βαλω πισω και οχι πλαγια σε ολλα τα σχεδιαγραμματα για set up ηχειων 6.1 τα surround μπαινουν στα πλαγια και το τριτο surround πισω.

Στα 5.1 και στα 7.1 συστηματα μπαινουν ολα πισω.
Τα εχω βαλει και πισω στο παρελθων αλλα πραγματι ειναι καλυτερα με αυτο το τροπο.

Οποτε η θα παρω ενα db μετρο και θα στησω τα ηχεια με βαση αυτο η θα τα αφησω οπως τα εχω τωρα.
Κακα τα ψεματα οι αυτοματες ρυθμισεις και οι <<κανονες>> περι σεταρισματος που γνωριζουμε δεν δινουν παντα τα καλυτερα αποτελεσματα!
Ποιος ρυθμιζει τα Hz (40,125,250 κλπ) σε ενα ηχειο συμφωνα με αυτο που μπορει να αποδωσει?
Δεν νομιζω κανεις μας να εχει την σωστοτερη ρυθμιση στον ενισχυτη του.
Αυτο θελει και αλλα εξωτερικα οργανα για να ρυθμιστουν.
Επισης αλλες οι ρυθμισεις για μουσικη και αλλες για ταινιες!

Ειναι ενας φαυλος κυκλος εντελει... :mrgreen:
 

Μηνύματα
8.256
Reaction score
4
Μα φυσικά ντεσιμπελόμετρο έπρεπε να είχες πάρει. Δεν υπάρχει καλύτερος τρόπος! Εκτός αν πας σε κάτι μεθόδους με laptop και καλό μικρόφωνο που κάνουν πολλαπλάσια λεφτά. Ή παίρνεις πακέτο και έναν calibrator (Βαγγέλη κλπ). Βέβαια εκεί αν θελήσεις να τσιτώσεις τα surround και το sub θα γίνει πόλεμος, αλλά αν το αποδεχθείς θα έχεις σωστά σεταρισμένο ήχο.
 

Μηνύματα
784
Reaction score
73
Παιδια να ζητησω και εγω τη συμβουλη σας... Τα κυρια ηχεια μου ειναι τα SONUS FABER Concerto και το subwoofer ειναι το SONUS FABER Gravis...
O AV ενισχυτης μου ειναι ο DENON 3806 με το Audessey....
Στη διαδικασια της αυτοματης παραμετρικής ισοστάθμισης ο 3806 βρίσκει τα SONUS FABER Concerto σαν large. Ποια ειναι γνωμη σας...? Να τα αφησω
έτσι... η να τα δηλώσω σαν small...????

Αν καταλαβα καλα οταν δηλώνεις large τα κεντρικά ηχεία, στο sub πηγαινουν μονο τα μονοφωνικά σηματα των εφφε ... ενω οι άλλες χαμηλές
πάνε στα κεντρικά ηχεία.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.094
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top