Πως ξεκινήσαμε να ακούμε μουσική

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.916
1973.....μάλλον! Φορητό ραδιο-πικαπ Philips της μητέρας μου....τα πρώτα ακούσματα από δισκάκια 45 στροφών που έχουν χαραχτεί στη μνήμη μου: Shocking Blue Venus (το γνωστό στα ελληνικά Κορίτσι του Μάη) και Η Εκδρομή της Βίκυ Λεάνδρου
 

Μηνύματα
691
Reaction score
1.102
Καλησπέρα,:D
Αρχές των 80s διακοπές στο Ξυλόκαστρο με κασετόφωνακι του μπαμπά και "εκδίκηση της γυφτιας".
Στα μέσα της δεκαετίας μου αγόρασε ένα φορητό ραδιοκασετοφωνο sharp! Και ξεκίνησε η αποστολή από τις ξαδέρφες μου στη Λάρισα προς Αθήνα κασετών με cure joy division tuxedomoon μέχρι sussie tom waits και τρυπες...:)
 

Μηνύματα
299
Reaction score
321
Εννοείται ότι οι Eloy είναι must στη δισκοθήκη. Ο ντράμμερ τους με είχε επηρεάσει στο παίξιμο, καθώς έπαιζα χρόνια σε συγκροτήματα, ενώ οι μελωδίες ταξιδιάρικες. Poseidon's creation, καταπληκτικό.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.001
Reaction score
8.045
Εννοείται ότι οι Eloy είναι must στη δισκοθήκη. Ο ντράμμερ τους με είχε επηρεάσει στο παίξιμο, καθώς έπαιζα χρόνια σε συγκροτήματα, ενώ οι μελωδίες ταξιδιάρικες. Poseidon's creation, καταπληκτικό.
Πράγματι καταπληκτικό! Ο δε Bodo μεγαλουργεί!


Όμως ακόμη σήμερα! Μετά από τόσα χρόνια! Δεν το γνώριζα!
 
Last edited:

Μηνύματα
958
Reaction score
2.426
Η ιστορια της μουσικης στη ζωη μου ειναι σχεδον απο τη γεννηση μου (1972),αφου ποτε στο σπιτι δεν ελειπαν τα ακουσματα αρχικα απο ενα μπαρακι-κρυσταλιερα-πικακ το οποιο αμυδρα θυμαμαι αλλα ποτε δεν το εζησα να το χρησιμοποησω.Επισης καπου υπηρχε κι ενα deck με 8 ιντσες κασσετα;Η ενασχοληση μου με τη μουσικη γενικοτερα αρχισε απο το 1978 που ξεκινησα μαθηματα κλασσικης κιθαρας στο εθνικο ωδειο.Αυτο που πρωτα θυμαμαι ειναι ενα φορητο ραδιοκασετοφωνο (δεν μπορω να θυμηθω μαρκα με τιποτα) το οποιο ηταν και μεγαλουτσικο με δυο μεγαφωνα σε σχημα dial νικελο,το οποιο πρωτοπηρα 6η δημοτικου στο σχολειο σε καποια εκδρομη.
1981 χρονια σταθμος (9 ετων εγω) αφου ερχεται σπιτι ενα πακετο Sanyo plus αγορασμενο απο μαγαζι στην Καλλιθεα εαν δεν με απατα η μνημη μου καπου στην Αραπακη θυμαμαι κατεβηκαμε με τον πατερα μου 3 σκαλακια.Ερχεται λοιπον σπιτι πακετο με το επιπλο του αφου θυμαμαι περιοδικα στερεοφωνια κλπ να αλωνιζουνε σπιτι καμποσο καιρο.

Πικαπ Sanyo plus q40
Ενισχυτης Sanyo plus A35
Tuner Sanyo plus T35
Deck Sanyo plus D62
Hχεια Tamon 75w

(Παρεμπιπτοντως να αναφερω οτι το εν λογω συστημα εκτος των ηχειων ζει και βασιλευει ακομα στο σαλονι μου)

Κασσετες αρχικα,βινυλιο αμεσως με το που ηρθε το συστημα o πατερας μου ακουγε σχεδον τα παντα λαικο και ρεμπετικο,engelbert humperdinck,adamo,rolling stones,aphrodite's child,beatles,tom jones,sarl aznavour,the jacksons,kraftwerk,olympians,julio iglesias,enrique massias,al bano & romina power, disco και αλλα πολλα.
Δεν χρειαζεται να σημειωσω πως υπηρχαν εντελως αμουσοι στην πολυκατοικια στο Χαιδαρι και η αστυνομια ελαμβανε αρκετες κλησεις....μεσημερια και βραδυα.
Πρωτος μου δισκος 14 super hits of the year


Aρχισα εννοειται να γραφω κασσετες με scorpions,rainbow,deep purple.led zeppelin,rory gallagher,judas priest,jon bon jovi,europe,whitesnake,metallica,aerosmith.
Aρκει να αναφερω πως τα tamon συχνα πυκνα εβγαιναν στην βεραντα κι εκαναν κανταδα στον πρωτο μου ερωτα (την Ευτυχια) φυσικα με καποια μπαλαντα απο scorpions η οποια εκανε κουνια στην απεναντι πλατεια...:lolsign:
Aπο εκει και περα ακουσματα απο pop,disco,rap της εποχης rock-hard rock και λιγο metal μεχρι latin,blues,ethnic,ambient,downtempo κλπ.
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.444
Reaction score
50.546
Πρωτος μου δισκος 14 super hits of the year

- αναγραφόμενα τραγούδια & όχι συγκροτήματα , καθ΄ότι πρωτίστως τα ακούγαμε / μαθαίναμε στις disco . . . τα μεσημέρια όμως 16:05 μέχρι 17:00 σημειώναμε και τα γκρούπ , ακούγοντας Γιάννη Πετρίδη :rolleyes:

- why can' t we live together , τι μας θύμισες τώρα , εδώ στην καλύτερή του κατ εμέ εκδοχή . . . enjoy . . .



Timmy Thomas - Why can't we live together


. . . ωραίο φαλτσέτο στην φωνή




- στην εποχή του πάντως η Κυρία το ''απογείωσε'' . . .

Sade - Why Can't We Live Together (Audio)



 


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.001
Reaction score
8.045
Πρέπει να βρω ενα βερμουτάκι να πιω και ν αρχίσω να γράφω...
Πάντα υπάρχει στο μπαράκι μου! Ποτέ δεν το αποχωρίστηκα, και τότε και τώρα λοιπόν. Βοηθά στην ψυχολογία, κατά την ακρόαση, όπως και το γύρισμα του πλατό, με το ανεπαίσθητο ανεβοκατέβασμα της βελόνας !
 


Μηνύματα
691
Reaction score
1.102
Πάντα υπάρχει στο μπαράκι μου! Ποτέ δεν το αποχωρίστηκα, και τότε και τώρα λοιπόν. Βοηθά στην ψυχολογία, κατά την ακρόαση, όπως και το γύρισμα του πλατό, με το ανεπαίσθητο ανεβοκατέβασμα της βελόνας !
"Στο φιλντισενιο μου μαρκουτσι
Γαλέρες έρχονται και πάνε
Ρεσάλτα κάνουνε οι Κούρδοι
Κι οι πειρατές μεθοκοπανε
Στο καπηλειό το λιμανισιο"
 

gonis

Luger
Μηνύματα
4.221
Reaction score
11.499
Ωραίο θρεντ,τώρα το ανακάλυψα.
Το πρώτο μου 33αρι,είχαν προηγηθεί αρκετά 45αρια πριν με το βδομαδιάτικο του πατέρα μου
5F02E3C1-F256-4091-8E4F-09AC975091AB.jpeg


Τον εχω ακομη:)
Από σύστημα,ένα κόμπακτ ράδιο πικαπ ηχεία και ένα ντεκ,αυτά τα πλακέ με ξύλινα πλαϊνά,δεν θυμάμαι καθόλου τις μάρκες.Το είχε φέρει ένας γνωστός του πατέρα μου από το «εξωτερικό»:D
Είχα φίλο εκείνη την εποχή,ένα χρόνο μεγαλυτερό μου,που αγόραζε δίσκους χωρίς να έχει κάτι να τους ακούσει :o
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.001
Reaction score
8.045
I'm a melancholy man, that's what I am,
All the world surrounds me, and my feet are on the ground.
I'm a very lonely man, doing what I can,
All the world astounds me and I think I understand
That we're going to keep growing, wait and see.
When all the stars are falling down
Into the sea and on the ground,
And angry voices carry on the wind,
A beam of light will fill your head
And you'll remember what's been said
By all the good men this world's ever known.
Another man is what you'll see,
Who looks like you and looks like me,
And yet somehow he will not feel the same,
His life caught up in misery, he doesn't think like you and me,
'Cause he can't see what you and I can see.



Για μένα το νούμερο 1 συγκρότημα! Και τότε νεαρός, και τώρα στην δύση μου!
(προσέξτε το ρεφρέν).
Ένας λόγος παραπάνω, το κομμάτι λόγω μπούλινγ στην εφηβική ηλικία (είχα αρκετά κιλά παραπάνω από το κανονικό). Από 20 χρονών όμως μέχρι και σήμερα... 1,70 ύψος 64 κιλά, με συνεχή δίαιτα τουλάχιστον 40 χρόνων...

Και από την Vicky μας, για όσους την θυμούνται, το ίδιο κομμάτι!


 

Μηνύματα
535
Reaction score
731
I'm a melancholy man, that's what I am,
All the world surrounds me, and my feet are on the ground.
I'm a very lonely man, doing what I can,
All the world astounds me and I think I understand
That we're going to keep growing, wait and see.
When all the stars are falling down
Into the sea and on the ground,
And angry voices carry on the wind,
A beam of light will fill your head
And you'll remember what's been said
By all the good men this world's ever known.
Another man is what you'll see,
Who looks like you and looks like me,
And yet somehow he will not feel the same,
His life caught up in misery, he doesn't think like you and me,
'Cause he can't see what you and I can see.
τι μου θύμισες τώρα...... περίπου 35 χρόνια πριν το πρωτάκουσα.... πόσο γρήγορα πέρασαν
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.444
Reaction score
50.546
- είμαστε περίπου στα τέλη του 1974 , χειμώνας και 6η δημοτικού , όταν στο σχολικό ακούγεται το ''ο πιο καλός τραγουδιστής'' , από τον Κώστα Τουρνά . . . μένω κάγκελο , ξαφνικά αγαπάω τα πάντα , και τα θέλω όλα

. . . έκτοτε , μια ζωή μουσική

1632475682003.png



... Στα δεκαπέντε του, άρχισε να παίζει λατινοαμερικάνικα τραγούδια, σε μουσικά συγκροτήματα. Όταν ανακοίνωσε στον πατέρα του ότι θέλει να γίνει μουσικός, εκείνος του απάντησε πως τους μουσικούς τους θάβουν με έρανο. Ο Κώστας Τουρνάς τότε, απάντησε πως θα προσπαθήσει να μη συμβεί κάτι τέτοιο ...

 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.552
Reaction score
37.801
... δεν εχει σημασια πως ξεκινησε κανεις... εχει σημασια πως (ή που) κατεληξε... τι ειπα παλι... η μαιμου... 🐒
 



Μηνύματα
5.613
Reaction score
3.426
Αξέχαστες θα μου μείνουν εκείνες οι Κυριακές στα μικρά οικογενειακά μας πάρτυ που το επιβλητικά όμορφο jukebox που είχε στείλει ο θείος μου (Αυστραλία) στο πατέρα μου έπαιζε ασταμάτητα

 

Μηνύματα
14
Reaction score
30
1980 ειμουν στο δημοτικο και στο σπιτι υπηρχε ενα φορητο ραδιοφωνο οπου επαιζε μονο λαικα οταν ηταν ο πατερας μου στο σπιτι. Η μητερα μου ακουγε rock n roll την υπολοιπη ημερα απο εναν σταθμο που δεν θυμαμαι.

Εκεινη την εποχη στο πανω σπιτι οπου εμενε η αδερφη της μητερας μου,ο ξαδερφος μου αγορασε με τον πρωτο του μισθο σε ηλικια 19 ετων περιπου εναν ραδιοενισχυτη με πικαπ Toshiba.
Tα ακουσματα του Queen,Doors,Led Zeppelin.Οποτε ακουγε μουσικη του εκανα παρεα!
Το 1983 στο γυμνασιο μου πηρε ο πατερας μου ενα φορητο Sanyo M9830K Radio Casette Japan 80's.

View attachment 59753

Mε το χαρτιλικι του παπου,μαζεψα και πηρα την πρωτη μου κασετα των ACDC For those about to rock.
Mε το φορητο αυτο την εβγαλα μεχρι το 1989,οπου αγορασα το πρωτο μου στερεοφωνικο σε κομματια.Ραδιοενισχυτη,κασετοφωνο,ηχεια Τechnics.

Aπο εκει και περα αρχισε η κατρακυλα στην Μetal μουσικη μεχρι τωρα,και στην αλλαγη πολλων μηχανηματων.

Έχω ακριβώς το ίδιο ! ! !
Εκτελεί κυρίως χρέη ραδιοφώνου στην αποθήκη που κάνω τα μαστορέματα μου.
 



Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.615
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top