Πόσοι κατασκευαστές ηχείων πάνελ υπάρχουν;...

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Τα δίπολα της - πάλαι ποτέ - κραταιάς Apogee κατασκευάζονται ξανά μετά απο πολύ καιρό στην Αυστραλία όπου ο κ. Perigee αγόρασε όνομα, δικαιώματα, κλπ κλπ.

Να μπεί στην λίστα κ. Διαχειριστά....
Είχα την αίσθηση ότι αυτός απλά ασχολείται με επιδιορθώσεις. Αλλά για να το λες εσύ, κάτι θα ξέρεις. :126:

...
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Πόσοι κατασκευαστές ηχείων πάνελ υπάρχουν;...

Ότι και να πω είναι λίγο γιατί θα μπορούσα να σε ρωτάω μέχρι αύριο γι αυτό το ηχείο. Είμαι πολύ περίεργος για τον τρόπο στήριξης του ribbon μπροστά από το mylar, αν το mylar δουλεύει με μαγνήτες μπρος πίσω (push pull)...
Άκυρον... βιάστηκα. Καλοβλέποντας τις φωτογραφίες μου φύγανε και οι απορίες. :126:
Για την προέλευση του ribbon, αν έχεις πρόβλημα ρίχτο με pm.

...
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Τελικά είναι μπόλικοι. Ορίστε μια πρόχειρη λίστα, παρακαλώ για προσθήκες.

1. Acoustat
2. Quad
3. Magnepan
4. Soundlab
5. Audiostatic
6. Martin Logan
7. Analysis
8. Innersound
9. Alternate
10. Genesis
11. Wisdom
12. Newform Research
13. Spicom
14. Audio Technologies
15. Final Sound
16. Apogee - Perigee

...
Τρεις εγχώριοι κατασκευαστές δεν είναι μικρό πράγμα. Γενικώς, υποψιάζομαι ότι πρώτο σε πωλήσεις παγκοσμίως είναι το Martin Logan φυσικά λόγω marketing αλλά κυρίως λόγω πληθώρας επιλογών. Ξέρει κανείς πως κινείται η αγορά έξω;

...
 

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Εμενα αποψη μου ειναι οτι αν κατι πραγματικα αξιζει τοτε γινεται και γνωστο παγκοσμιως. Προσφατα παραδειγματα η TLA κυριως και η Υpsilon.
Αν κατι ειναι απλα καλο τοτε οντως μπορει το οτι ειναι απο την Ελλαδα να μην το ευνοησει. Απλα πραγματα.
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Εμενα αποψη μου ειναι οτι αν κατι πραγματικα αξιζει τοτε γινεται και γνωστο παγκοσμιως. Προσφατα παραδειγματα η TLA κυριως και η Υpsilon.
Αν κατι ειναι απλα καλο τοτε οντως μπορει το οτι ειναι απο την Ελλαδα να μην το ευνοησει. Απλα πραγματα.
Άλλο λέει ο Νίκος. Ότι για να γίνει γνωστό ένα προϊόν, όσο καλό κι αν είναι, πρέπει να πλασαριστεί στο εξωτερικό. Και οι μάρκες που αναφέρεις, όπως και η Analysis ή τα ηχεία του Πάρη του Μπουρατζή, στο εξωτερικό γίνονται brand names. Όσο έμεναν ή μένουν εδώ, δεν τα δίνει κανείς σημασία. Αν υπάρχει (που υπάρχει) ένα προϊόν που παίζει παπάδες, αυτό δεν μπορεί να γίνει αποδεκτό ακόμη και στην Ελληνική αγορά, αν δεν κάνει πορεία στο εξωτερικό. Άλλωστε αν δεν γίνει αυτό, δεν συμφέρει και η παραγωγή του. Η Ελλάδα είναι πολύ μικρή αγορά, με πολύ περίεργους αγοραστές.

...
 

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Σωστα και η Analysis.

Ετσι οπως το λες συμφωνω. Αν και νομιζω οτι ενας εμπειρος ακροατης αν ακουσει κατι και του κανει κλικ, και εχει και καλο επιπεδο κατασκευης τοτε δεν νομιζω οτι πρεπει να διστασει επειδη ειναι ελληνικο.
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Σωστα και η Analysis.

Ετσι οπως το λες συμφωνω. Αν και νομιζω οτι ενας εμπειρος ακροατης αν ακουσει κατι και του κανει κλικ, και εχει και καλο επιπεδο κατασκευης τοτε δεν νομιζω οτι πρεπει να διστασει επειδη ειναι ελληνικο.
Τώρα μη με φουντώνςςς κι αρχίσω ξαναμανά για τα διεθνή trends του hi end, την μανία της μάρκας, του ξένου ριβιούερ, της ξένης κ@λοφυλλάδας και της ελληνικής αρχοντογυφτιάς του νεόπτωχου τραμπάκια.
Άιντε βραδιάτικα. :137:

...
 

Μηνύματα
5
Reaction score
0
Απάντηση: Re: Πόσοι κατασκευαστές ηχείων πάνελ υπάρχουν;...

Εμενα αποψη μου ειναι οτι αν κατι πραγματικα αξιζει τοτε γινεται και γνωστο παγκοσμιως. Προσφατα παραδειγματα η TLA κυριως και η Υpsilon.
Αν κατι ειναι απλα καλο τοτε οντως μπορει το οτι ειναι απο την Ελλαδα να μην το ευνοησει. Απλα πραγματα.
Φιλοι μου η διεθνης καριερα θελει ή να εχεις την οικονομικη ανεση ή να στη δωσει η εγχωρια αγορα. Τελος παντων ειναι μια ιστορια δεκαετιας, τωρα ασχολουμαστε με αλλες διεθνεις πρωτιες με τα Spicom 96 εως 99 db, εχεις ακουσει την αγαπημενη σου 2Α3 με τα 2,5 βατακια απο πανελ?
Εαν καποιος για την ιστορια των Ελληνικων προσπαθειων θελει να εχει ιδια αποψη για το ηχειο που λεγαμε (δεν υπαρχει πλεον εμπορικο οφελος γιατι δεν παραγεται) ας επικοινωνησει μαζι μου στο 210 7751401
 

Μηνύματα
518
Reaction score
77
Είχα την αίσθηση ότι αυτός απλά ασχολείται με επιδιορθώσεις. Αλλά για να το λες εσύ, κάτι θα ξέρεις. :126:

...
τσεκαρισμένο..... :144:

O Perigee τα κατασκευάζει κατόπιν παραγγελίας αλλά πέραν των Apogee κατασκευάζει και δικά του δίπολα βασισμένα - υποθέτω - στα Apogee...

http://apogeeacoustics.com/classic.html
 





platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.275
Reaction score
1.356
Mia αγνωστη εταιρεια αλλαπρεπει να ειναι ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ .

http://www.transmissionaudio.com/home.html


Σχεδον ολο το ιστορικο, ειναι και ο Mark Levinson "μεσα", εδω......

http://www.transmissionaudio.com/home/investorinfo.html

http://www.transmissionaudio.com/overview.html

http://www.transmissionaudio.com/ourspeakers.html

Ψαξτε τα γιατι εγω εχω παθει την πλακα μου, τρεμουλο μεπιασε.
 



Μηνύματα
1
Reaction score
0
Απάντηση: Πόσοι κατασκευαστές ηχείων πάνελ υπάρχουν;...

επισκευη Magnepan στην Αθηνα ???
ξερει κανεις ?
στην Lyric ειναι λιγο μπερδεμενα τα πραγματα..!
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Απάντηση: Πόσοι κατασκευαστές ηχείων πάνελ υπάρχουν;...

επισκευη Magnepan στην Αθηνα ???
ξερει κανεις ?
στην Lyric ειναι λιγο μπερδεμενα τα πραγματα..!

Studio Genesis
Ζωδιάτης Γεώργιος

Δημοκρίτου 7Α
TK 10671
TΗΛ 2103623946
 


Μηνύματα
27.202
Reaction score
25.160
Απάντηση: Πόσοι κατασκευαστές ηχείων πάνελ υπάρχουν;...

Αυτό είναι ribbon οχι πάνελ.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.578
Μηνύματα
2.864.819
Members
37.931
Νεότερο μέλος
kowalski
Top