Πόσοι κατασκευαστές ηχείων πάνελ υπάρχουν;...

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Απάντηση: Πόσοι κατασκευαστές ηχείων πάνελ υπάρχουν;...

Αυτό είναι ribbon οχι πάνελ.
Είναι το πνεύμα ενός θέματος που οφείλει να υπερισχύει έναντι του γράμματος στη συνείδηση του poster,αγαπητέ Watson.:137:
Nικ,μηπως να τα χωριζες σε κατηγοριες?
:119:
Κι αυτό σωστό. Κάτσε να τελειώσουμε και θα το κάνω. :126:...
 

Μηνύματα
126
Reaction score
0
Απάντηση: Πόσοι κατασκευαστές ηχείων πάνελ υπάρχουν;...

Να προσθέσω και την Sanders, εξ Αμερικής.

Πολύ ενδιαφέροντες δείχνουν οι ενισχυτές που κατασκευάζει. Διαβάστε τα white papers που έχουν γι' αυτούς και ειδικά για τους Magtech οι οποίοι είναι τελικοί ενισχυτές με regulated power supply.
Ενα μικρό off topic για την απαιτητική ενίσχυση αυτών των ηχείων και για το κατά πόσο ο κος Sanders είναι σοβαρός σε αυτά που γράφει και κατασκευάζει θα ήταν ευπρόσδεκτο.
Με άλλα λόγια βρήκε τη λύση για την ενίσχυση των ηλεκτροστατικών (όπως διατείνεται) ή λέει παραμύθια?

YΓ: για ηλεκτροστατικά έχει τον ESL amp, αλλά μου κίνησε περισσότερο την περιέργεια ο Μagtech (και η τεχνολογία του) ο οποίος οδηγεί ολα τα είδη ηχείων.
 

Μηνύματα
126
Reaction score
0
Απάντηση: Πόσοι κατασκευαστές ηχείων πάνελ υπάρχουν;...

Να προσθέσω και την Sanders, εξ Αμερικής.

Πολύ ενδιαφέροντες δείχνουν οι ενισχυτές που κατασκευάζει. Διαβάστε τα white papers που έχουν γι' αυτούς και ειδικά για τους Magtech οι οποίοι είναι τελικοί ενισχυτές με regulated power supply.
Ενα μικρό off topic για την απαιτητική ενίσχυση αυτών των ηχείων και για το κατά πόσο ο κος Sanders είναι σοβαρός σε αυτά που γράφει και κατασκευάζει θα ήταν ευπρόσδεκτο.
Με άλλα λόγια βρήκε τη λύση για την ενίσχυση των ηλεκτροστατικών (όπως διατείνεται) ή λέει παραμύθια?

YΓ: για ηλεκτροστατικά έχει τον ESL amp, αλλά μου κίνησε περισσότερο την περιέργεια ο Μagtech (και η τεχνολογία του) ο οποίος οδηγεί ολα τα είδη ηχείων.
Είδε κανένας αυτούς τους ενισχυτές ? Πείτε κανένα σχόλιο για τα χαρακτηριστικά τους ....
 

Μηνύματα
81
Reaction score
5
Απάντηση: Πόσοι κατασκευαστές ηχείων πάνελ υπάρχουν;...

Παιδιά γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει στην Ελλάδα εργαστήριο ή τεχνικός που να αναλαμβάνει την επισκευή των ηχείων ACOUSTAT 3 ( MK 121-2) ή γενικότερα που να ξέρει από ηλεκτροστατικά ηχεία?

τηλ, 6972617467

Τάσος
 

Μηνύματα
90
Reaction score
275
Eπισης (στο πνευμα και οχι στο γραμμα του thread) η Mark&Daniel φτιαχνει ηχεια με πλαναρ/ribbon μεσαια και πριμα τυπου ΑΜΤ: http://www.mark-daniel.com/index.asp?BigID=8&table=dr
Επισης και η Armonia loudspeakers (made in Italy) εχει ενδιαφερουσες υλοποιησεις:
http://www.armonialoudspeakers.com/eng/home.htm
Eπειδη εχω μεγαλο ενδιαφερον για το θεμα των πλαναρ μεγαφωνων (χρησιμοποιω ενα τετοιο υβριδικο Quadral Vulkan MKV που εχω τροποποιησει)
και σκεφτομαι καποια εντελως δικη μου κατασκευη...υπαρχει κανεις που μπορει να αναγνωρισει τον τυπο μαγνητη σε ενα "λυμενο" τετοιο μεγαφωνο;
Η εταιρια δεν δινει στοιχεια και δεν ξερω αν ειναι κεραμικος,σαμαριου κοβαλτιου η νεοδυμιου...
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Εχεις φωτό του μαγνήτη?
Αν είναι νεοδυμίου , σίγουρα θα είναι μικρός και ελαφρύς.
 

Μηνύματα
90
Reaction score
275
Το μεγαφωνο ειναι το τελευταιας γενιας L-EMIM (High Energy Emim) της Infinity που μπηκε στο τελευταιο
πραγματικα σπουδαιο ηχειο που εβγαλε...το EPSILON.
Ειναι ηχειο για το χαμηλομεσαιο φασμα (απο 150 Hz) και εχω στην κατοχη μου ενα κομματι που αγοραστηκε
φτηνα ως "βλαμμενο"...και ποτε αλλοτε δεν βρηκα δευτερο...
Με τα πολλα βρηκα εταιρια που μπορει να μου κοπιαρει τη μεμβρανη, τα υπολοιπα τα κοβω μονος μου,
μενει ο τυπος του μαγνητη.
Ειναι μαυρος αλλα αυτο δε λεει τιποτε... Photo0261-Optimized.jpg Photo0262-Optimized.jpg
 

Attachments



Μηνύματα
90
Reaction score
275
M ένα γρήγορο ψάξιμο , βρήκα πως είναι samarium cobalt, ο μαγνήτης.
Eλα βρε συ!Mεχρι την εταιρια στην Αμερικη εχω παρει και κανουν την παπια!
Μπορεις να μου πεις που βρηκες αυτη την πληροφορια;Το link?
 




TGD

Μηνύματα
6.984
Reaction score
7.069
Με τα πολλα βρηκα εταιρια που μπορει να μου κοπιαρει τη μεμβρανη, τα υπολοιπα τα κοβω μονος μου,
Εμένα μου μοιάζει πολύ με το μικρό ribbon της Spicom.
 

Μηνύματα
90
Reaction score
275
Δεν βλεπω που μοιαζει...
Το ενα ειναι μακρυ και λεπτο ενω το αλλο ειναι 20Χ40εκ!
Η Spicom τα φτιαχνει μακρια και λεπτα αλα Β&G με νοοτροπια ενος σημειου κρος
ενω αυτο εχει φτιαχτει σαν μοναδα ενος συστηματος με 30αρι γουφερ,και μετα χαμηλομεσαιο,μεσαιο,tweeter
ολα ribbon.
Ειναι για να ενταχτει σε ηχειο καλυψης μεγαλου χωρου...υψηλη απολαβη ισχυος με πολλα db...
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.165
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top