Πόσο Σας Ενοχλεί;

Μηνύματα
8.676
Reaction score
6
Ο λόγος γίνετε για τα καμένα pixels στις οθόνες TFT LCD.
Και ειδικά όταν η οθονη είναι ολοκαίνουργια στο κουτί της.
Σχεδόν όλες οι κατασκευάστριες εταιρείες τέτοιων οθονών δίνουν σαν μίνιμουμ εγγύηση από 4 – 7 pixels.
Ακόμα όμως και όταν το ξέρουμε αυτό, υπάρχει η ελπίδα ότι δεν θα τύχη σε μας .
Πριν από λίγο σύνδεσα μια τέτοια οθόνη στον υπολογιστή μου και αυτή η ελπίδα γκρεμίστηκε την στιγμή που μια μικρή κουκίδα φάνηκε να προβάλει πάνω και λίγο δεξιά .
Φυσικα δεν είναι κατι που φαίνεται έντονα ,παρόλα αυτά με εχω πιάσει ήδη αρκετές φορες να το ψάχνω ,λέγοντας όταν το βρίσκω, “#αμo την ατυχία μου πάλι #$@!”.
Για να δω εσάς σας ενοχλεί; Η λέτε, δεν βαριέσαι;
Εκτός και αν κανείς από δω μέσα δεν το έχει πάθει συνεπώς η καντεμιά μου με σπρώχνει να ξαναπώ “#αμo την ατυχια μου παλι #$@!”.
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Εμένα πάντως, καθότι "ψείρας" σε τέτοια θέματα θα μπορούσε να με τρελάνει κάτι τέτοιο...Εδώ μια γρατζουνιά έχει η CRT Samsung μου στο πλαστικό της και την κοιτάζω συνέχεια...

Αξίζει να σημειώσουμε πως εξαίρεση αποτελούν οι TFT οθόνες της LG. Η συγκεκριμένη εταιρεία προσφέρει αντικατάσταση απο το 1ο καμμένο pixel!!(όταν κάποια στιγμή πάρω TFT - για τα προσωπικά μου standards δεν είναι ακόμα "ώριμες" - θα πάρω LG)
 


Μηνύματα
77
Reaction score
0
Και οπως ειπα και πριν λιγο στον Ανδρεα και εμενα φανταζομαι θα με ενοχλουσε αν ηταν σε ορατο ομως σημειο. Εχει και η δικια μου ενα καμμενο pixel αλλα ειναι κατω κατω αριστερα και πεφτει μεσα στο quick launch οποτε για να το δω πρεπει να σκυψω κοντα στην οθονη και ψαχνω κανα 2 λεπτα γιατι ποτε δεν θυμαμαι που ακριβως ειναι. Ε αυτο δεν με ενοχλει.
 





Μηνύματα
10.483
Reaction score
5
μπορει να ειναι καμμενο(μαυρο) ή κολλημενο σε μια κατασταση (κοκκινο/πρασινο/μπλε). Αν ειναι κολλημενο ειναι χειροτερο. ειδικα κοκκινο.
παιζει ρολο και η θεση του στην οθονη.
Μπορει και να με ενοχλουσε, εκτος και αν το συνηθιζα...
 

Μηνύματα
296
Reaction score
0
Δεν υπάρχει περίπτωση να μη με χαλάσει το να δω καμένα pixels …

Μιχάλη είναι επιβεβαιωμένο ότι η LG δέχεται το 0% ...? (υποθέτω ότι είναι μια και το λες άλλα στην προκείμενη περίπτωση ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΑΚΟΥΩ...) και κάτι άλλο μόνο για οθόνες PC η και για TV που με ενδιαφέρει πιο πολύ...
 

Μηνύματα
10.483
Reaction score
5
Δεν υπάρχει περίπτωση να μη με χαλάσει το να δω καμένα pixels …

Μιχάλη είναι επιβεβαιωμένο ότι η LG  δέχεται το 0% ...? (υποθέτω ότι είναι μια και το λες άλλα στην προκείμενη περίπτωση ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΑΚΟΥΩ...) και κάτι άλλο μόνο για οθόνες PC η και για TV που με ενδιαφέρει πιο πολύ...
Ναι. Υπαρχει και καταχωρηση σε περιοδικο.

Παντως στην εταιρια που ειμαι τους τελευταιους 6 μηνες υπηρξαν 2 κρουσματα μονο με πιξελ, απο ενα καμμενο εκαστο...
 

Μηνύματα
12
Reaction score
0
Επιβεβαιωμένο για τα 0 πιξελ αφου η πρώτη lg 175s είχε ένα καμμένο subpixel και μου την άλλαξαν επιτόπου
 

Μηνύματα
218
Reaction score
0
Και εγώ έχω μια TFT LG 17'' στο pc και ο ένας λόγος που την πήρα ήταν η zero pixel εγγύηση που δίνουν(η μόνη εταιρία που έχει τα @@ να κάνει κάτι τέτοιο) 8) .
Ο άλλος λόγος είναι οτί την θεωρώ την καλύτερη εταιρία όσον αφορά τον
δείκτη κόστους-ποιότητας.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.637
Μηνύματα
2.870.347
Members
37.929
Νεότερο μέλος
daemon76
Top