Πόσο αληθινό είναι το ηχητικό αποτέλεσμα σε ένα hifi όταν αυτό φιλτράρεται μέσα από πολλά ψηφιακά και αναλογικά στάδια;

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.011
Ελεγε ότι τις (πίκλες) χρησιμοποιούσαν οι βλάχοι χωρικοί , για να κορέσουν την πείνα τους με κάτι οικείο τους.
Grillman 7ης γενιάς ο STAN από ORLANDO δλδ από κάποιους προγόνους που ε'ίχαν πιο πολύ σχέση με τους Ινδιάνους της περιοχής.
Κάποια στιγμή , μου είχε πεί , ότι το αίμα τους μπασταρδεύτηκε από Ελληνες. Κάποιοι μετανάστες έφτασαν εκεί και τα γνωστά.
Ο ίδιος είχε νομίζω προγιαγιά Ελληνίδα ή κάτι τέτοιο . Τα συζητούσαμε τα βράδια αργά οι δυό μας , πίνοντας καμιά μπύρα μετά το new york stake εγώ και το Burger αυτός ή το ανάποδο.
Το burger έλεγε πρέπει να είναι απλό ,γευστικό και χορταστικό . Αμα το πλακώνεις στις πίκλες τα λαχανικά και όλες τις άλλες μαλακίες που του βάζουν μέσα , δεν είναι πιά burger αλλά μια αποτυχία.
Ποτέ μου δεν κατάλαβα πως αυτός ο άνθρωπος έχασε 4grill houses , στον τζόγο . Μα ΤΕΣΣΕΡΑ ? 4? γμτ μου?
Το δικό του ,και δικό μου burger ήταν double berger ,bacon , cheddar . Αυτό τίποτα άλλο.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
... (προσωπικα) κριτηριο ειναι πχιο συστημα μπορει να σου φερει το παρακατω, χωρις "παραισθησεις" αλλες απο την ιδια τη μουσικη (και ηχητικη) :

... με 2καναλο δεν μπορει να γινει, μη το δοκιμασεις σπιτι. 8-) 🐒
τα ρεστα μου..
 
Last edited:



Μηνύματα
163
Reaction score
96
Το αποτέλεσμα που ζητάς, είναι τόσο αληθινό όσο αληθινή είναι μια κονσερβοποιημένη ηχογράφηση η οποία έχει περάσει απο μικρόφωνα, κονσόλες ήχου, συσκευές εγγραφής (αναλογικές η ψηφιακές δεν έχει σημασία) μουσικής παραγωγής και mastering απο μηχανικούς ήχου και τελικής κονσερβοποίησης στο εκάστοτε φορμάτ με τους όποιους περιορισμούς.

Η ερώτηση σου ΄δηλαδή έχει να κάνει με την πλάνη οτι αυτο που αναπαράγεις στο οποιοδήποτε σύστημα έχει έστω και την παραμικρή πιθανότητα με το να αναπαράγει μεαπόλυτη ακρίβεια ένα αληθινο μουσικό γεγονός.

Για σκέψου το και να ήταν τεχνολογικά εφικτό αυτό θα έπρεπε να ξέρουν οι μηχανικοί ηχογράφησης και ο μηχανικός την ακριβή θέση που κάθησες η ακόμα και την κατάσταση της υγείας σου και την γενικότερη διάθεση σου εκείνη την ημέρα..

Με λίγα λόγια ψάχνεις να πετύχεις κάτι που δεν υπάρχει κάτι που βολεύει πολυ τις εταιρίες που κατσκευάζουν audio μπλιμπλίκια εφόσον θα σε έχουν με αυτό τον τρόπο μόνιμα στο "δώσε" στα πλαίσια της αναζήτησης ενός δισκοπότηρου το οποίο ανήκει μόνο στην χώρα της φαντασίας.

Φυσικά δεν εποννοώ πως η όλη ενασχόληση με την καλή αναπαραγωγή ήχου είναι μάταιη. Απλά προσπαθω να σου ξεδιαλύνω τον καπνό που πιθανόν να σου στερεί την απλόλαυση που αυτό το χόμπι μπορεί να σου προσφέρει η οποία καμια σχέση με αυτό που ψάχνεις.
 
Last edited:

Μηνύματα
163
Reaction score
96
Μήπως όλα τα πρόσθετα είναι μέρος του καταναλωτισμού και όχι της καλύτερης αναπαραγωγής και απλά ένας ενισχυτής με 2 ηχεία να σου δώσει αυτό που θέλεις να ακούσεις; Ζητώ συγνώμη για τις ανησυχίες αλλά συνέχεια κάτι λείπει από την αλυσίδα, είτε είναι αυτό ένας audio processor, ή ενας αριθμός ηχείων ή subwoofers, είτε ένα dac με περισσότερη λεπτομέρεια, είτε ένα phono που να δώσει το κατιτίς παραπάνω κτλ κτλ. Αν κάποιος φτάσει στο σημείο να τα βάλει όλα αυτά θα ακούσει αυτό που ήθελε να ακούσει ο δημιουργός ή θα ακούσει αυτό που θέλει η βιομηχανία της μουσικής και των στερεοφωνικών;
Εγώ υποψιάζομαι οτι κάτι άλλο σου λείπει που δεν έχει να κάνει με αυτό που νομίζεις οπως ανέλυσα και σε προηγούμενο post. Προφανώς κάποιο στοιχείο στην αλυσίδα αναπαραγωγής σου στερεί την χαρά της απόλαυσης της κλασσικής μουσικής όπως θα ήθελες. Πιθανόναυτό να μην είναι κάν η πηγή. Εχε υπόψη σου οτη η σωστή αναπαραγωγή συμφωνικών έργων είναι η μεγαλύτερη πρόκληση για οποιοδήποτε σύστημα και μπορεί να ξεβρακώσει σε δευτερόλεπτα κάποια έλειψη η παράλειψη. Συνεπώς μιας και εσύ είσαι αυτός που έχει και ακούσει το ηχοσύστημα σου ξεκίνα απο την αρχή το ψάξιμο και σταδιακά φτάσε και στην πηγή. Στην θέση σου θα πήγαινα να ακούσω ένα δύο setup αναλογου κόστους με το δικό μου σε μαγαζια με λειτουργικό demo studio με την μουσική που θέλω και να κάνω κάποια συζήτηση με το τί με προβληματίζει με δυο τρείς έμπειρους επαγγελματίες ντήλερ και μετά να συγκρίμω τις πληροφορίες που πήρα σε σχέση με το τι βιώνω στο σπίτι οταν ακούω μουσική και μετά να θέσω κάποιο ανάλογο πλάνο. Τα υπόλοιπα άστα για τους παντογνώστες ή γιατ ους αιθεροβάμονες..
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Φιλε Gort Καλησπέρα. Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου. Το ερώτημα ήταν και είναι γενικό. Από εκείνη την περίοδο που τέθηκε μέχρι και σήμερα έχω κάνει κάποιες αλλαγές που με ευχαρίστησαν με το αποτελεσμα ακουστικά όσων αφορά το δικό μου σύστημα. Όσων αφορά όμως την γενική ερώτηση μόνο ο δημιουργός αν άκουγε την δημιουργία του στο συστημα μας θα μπορούσε να μας πει που χάνει ή που είναι αυτό που θα ήθελε να ακούσει. Έχω σταματήσει να το ψάχνω γιατί το βαρέλι δεν έχει πάτο.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Παίδες, πάρτε κι εσείς το βιβλίο του Dr. Toole. Στις πρώτες σελίδες θα σας κάνει τη καρδιά περιβόλι.
Μιλάμε για πιστότητα στη παραγωγή όταν δεν υπάρχει κάποιο standard πιστότητας ούτε καν στα studios. Δεν υπάρχει μια κατευθυντήρια γραμμή που να λέει "το μάστερινγκ πρέπει να γίνεται πληρώντας αυτές τις προδιαγραφές". Το κάθε στούντιο έχει τα δικά του μηχανήματα, τα οποία ακολουθούν τις δικές τους target curves στο monitoring και πάντα σύμφωνα με το γούστο όσων εμπλέκονται στην ηχογράφηση και το mastering. Και αν ακόμα καταφέρει κάποιος να ακούσει 1:1 αυτό που άκουσε ο μαστεράς ας πούμε, πως στο κόρακα θα ακούσει 1:1 αυτό που άκουσε ο μαστεράς σε ένα άλλο studio, με διαφορετικά μηχανήματα και αυτιά; Οέο;
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Παίδες, πάρτε κι εσείς το βιβλίο του Dr. Toole. Στις πρώτες σελίδες θα σας κάνει τη καρδιά περιβόλι.
Μιλάμε για πιστότητα στη παραγωγή όταν δεν υπάρχει κάποιο standard πιστότητας ούτε καν στα studios. Δεν υπάρχει μια κατευθυντήρια γραμμή που να λέει "το μάστερινγκ πρέπει να γίνεται πληρώντας αυτές τις προδιαγραφές". Το κάθε στούντιο έχει τα δικά του μηχανήματα, τα οποία ακολουθούν τις δικές τους target curves στο monitoring και πάντα σύμφωνα με το γούστο όσων εμπλέκονται στην ηχογράφηση και το mastering. Και αν ακόμα καταφέρει κάποιος να ακούσει 1:1 αυτό που άκουσε ο μαστεράς ας πούμε, πως στο κόρακα θα ακούσει 1:1 αυτό που άκουσε ο μαστεράς σε ένα άλλο studio, με διαφορετικά μηχανήματα και αυτιά; Οέο;
Σωστός 1000%
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Παίδες, πάρτε κι εσείς το βιβλίο του Dr. Toole. Στις πρώτες σελίδες θα σας κάνει τη καρδιά περιβόλι.
Μιλάμε για πιστότητα στη παραγωγή όταν δεν υπάρχει κάποιο standard πιστότητας ούτε καν στα studios. Δεν υπάρχει μια κατευθυντήρια γραμμή που να λέει "το μάστερινγκ πρέπει να γίνεται πληρώντας αυτές τις προδιαγραφές". Το κάθε στούντιο έχει τα δικά του μηχανήματα, τα οποία ακολουθούν τις δικές τους target curves στο monitoring και πάντα σύμφωνα με το γούστο όσων εμπλέκονται στην ηχογράφηση και το mastering. Και αν ακόμα καταφέρει κάποιος να ακούσει 1:1 αυτό που άκουσε ο μαστεράς ας πούμε, πως στο κόρακα θα ακούσει 1:1 αυτό που άκουσε ο μαστεράς σε ένα άλλο studio, με διαφορετικά μηχανήματα και αυτιά; Οέο;
Που να δεις τα γλέντια με τα Dolby Atmos albums. Πάει η Dolby να σετάρει το χώρο και μόλις φύγει βγάζουν τα μισά γιατί είτε δεν τους αρέσουν είτε τους "χάλασε" τα αγαπημένα τους ηχεία που με τόσο κόπο απέκτησαν. Ένας γνωστός μαστεράς τα έβγαλε σχεδόν όλα. Το είπε ο ίδιος. 😅
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Που να δεις τα γλέντια με τα Dolby Atmos albums. Πάει η Dolby να σετάρει το χώρο και μόλις φύγει βγάζουν τα μισά γιατί είτε δεν τους αρέσουν είτε τους "χάλασε" τα αγαπημένα τους ηχεία που με τόσο κόπο απέκτησαν. Ένας γνωστός μαστεράς τα έβγαλε σχεδόν όλα. Το είπε ο ίδιος. 😅
Οι πολυκάναλοι δόκτωρες να τα διαβάζουν αυτά!!!!!!!! :lolsign::lolsign::lolsign:
 

Μηνύματα
12.830
Reaction score
10.048
Που να δεις τα γλέντια με τα Dolby Atmos albums. Πάει η Dolby να σετάρει το χώρο και μόλις φύγει βγάζουν τα μισά γιατί είτε δεν τους αρέσουν είτε τους "χάλασε" τα αγαπημένα τους ηχεία που με τόσο κόπο απέκτησαν. Ένας γνωστός μαστεράς τα έβγαλε σχεδόν όλα. Το είπε ο ίδιος. 😅
Δηλαδή πάει η Dolby δίνει πιστοποίηση και όταν γίνεται η δουλειά, έχει γίνει με αλλαγμένο το studio;
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Οι πολυκάναλοι δόκτωρες να τα διαβάζουν αυτά!!!!!!!! :lolsign::lolsign::lolsign:
Ξέχασα να σου πω πως λόγο πανδημίας αρκετά από αυτά που ήδη κυκλοφορούν είναι φτιαγμένα σε σπίτια.
Δηλαδή πάει η Dolby δίνει πιστοποίηση και όταν γίνεται η δουλειά, έχει γίνει με αλλαγμένο το studio;
Σύμφωνα με αυτά που λένε οι ίδιοι, μάλλον κάτι τέτοιο γίνεται.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Ξέχασα να σου πω πως λόγο πανδημίας αρκετά από αυτά που ήδη κυκλοφορούν είναι φτιαγμένα σε σπίτια.

Σύμφωνα με αυτά που λένε οι ίδιοι, ναι.
Nα, κάτι τέτοια δεν μπορώ! Γι'αυτό δεν έχω επενδύσει σε atmos ακόμα, τί νομίζατε???
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Nα, κάτι τέτοια δεν μπορώ! Γι'αυτό δεν έχω επενδύσει σε atmos ακόμα, τί νομίζατε???
Να βάλεις. Εγώ που έχω 5.1 ακούω τα Atmos στο Tidal και είναι φανταστικά.
Βέβαια είμαι και λάτρης του πολυκάναλου σχεδόν 20 χρόνια, οπότε για μένα τώρα είναι παιδική χαρά.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.924
Οι πολυκάναλοι δόκτωρες να τα διαβάζουν αυτά!!!!!!!! :lolsign::lolsign::lolsign:
Μόλις μου ήρθε μια δεκάδα.
Οχι Πόκεμον ταινιες από ελληνικά στούντιο μάι ας.

Μουσική, από τα γνωστά στούντιο από Σκανδιναβία και Βερολίνο.
Αυτά που έχουμε δει τις φωτό τους επανειλλημένως εδώ στο φορουμ. Και τις συνεντεύξεις τους.

Λυπάμαι που θα σας χαλάσω το δικάναλο όνειρο, αλλά όταν τα ακούσετε θα πασαλείψετε το δικάναλό σας με μπάμιες.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Μόλις μου ήρθε μια δεκάδα.
Οχι Πόκεμον ταινιες από ελληνικά στούντιο μάι ας.

Μουσική, από τα γνωστά στούντιο από Σκανδιναβία και Βερολίνο.
Αυτά που έχουμε δει τις φωτό τους επανειλλημένως εδώ στο φορουμ. Και τις συνεντεύξεις τους.

Λυπάμαι που θα σας χαλάσω το δικάναλο όνειρο, αλλά όταν τα ακούσετε θα πασαλείψετε το δικάναλό σας με μπάμιες.
Ααααα σε παρακαλω οι μπάμιες είναι ωραίο φαγητό.
 





Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.280
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top