Πόσο αληθινό είναι το ηχητικό αποτέλεσμα σε ένα hifi όταν αυτό φιλτράρεται μέσα από πολλά ψηφιακά και αναλογικά στάδια;

Μηνύματα
12.495
Reaction score
14.648
Καλέ μας και αξιότιμε thva,είναι δεκτόν το να επισημαίνεις σ'έναν απλό ΄΄λαϊκό΄΄ ότι κάποιος ειδικός διαφωνεί μαζί του σε σχετικά με το δικό του αντικείμενο θέματα,θα ήταν όμως θεμιτό ν'αναφέρεις κιόλας ο ίδιος τα σημεία διαφοράς,ιδίως από τη στιγμή που αναρωτιέσαι μήπως τα παρερμηνεύεις- πράγμα που σημαίνει ότι είσαι ενήμερος γι αυτά...

Ο Δημιουργός του Κόσμου μπορεί να είχε διάφορα κατά νου,αλλά το επιχείρημα ότι η πιστότητα δεν είναι προαπαιτούμενη για την ποιότητα στην αναπαραγωγή,μου φαίνεται κομματάκι...απίθανο.

Το κύριο επιχείρημα ότι ΄΄τα αυτιά μας δεν είναι μικρόφωνα΄΄ λειτουργεί και αντιστρόφως,αφού είναι εξ αυτού άτοπον να ζητάμε από εκείνα ικανότητα να ρυθμίσουν καταλλήλως την απόκριση ηχοσυστημάτων σε χώρους ακρόασης.
Σόρρυ, νόμιζα θα τα έβρισκες. Αυτός ασχολείται με ανάπτυξη νέων μεθόδων μέτρησης και simulations για καλύτερες μετρήσεις D ενισχυτών. Θεωρεί ότι οι κλασικές μετρήσεις που μετράμε τους ΑΒ δεν επαρκούν και αναπτύσσει δικές του.

Με πολλά ασχολείται. Θέματα : Αδυναμία μέτρησης αρμονικών παραμορφώσεων π.χ. στα 20Κ Ηz λόγω των φίλτρων, όχι ότι είναι ακουστές αλλά αποτελούν ένδειξη για IMD στο ακουστό φάσμα .... bus pumping προβλήματα μετρήσεων .... vertical (mos) fet .... συσχετισμός των μετρητικών αποτελεσμάτων με την υποκειμενική αντίληψη αλλά και με τις άλλες τοπολογίες και ανάπτυξη μεθόδων για καλυτερο συσχετισμό.

Δεν υπάρχει διαφωνία παρά μόνο εάν κάποιος θεωρεί ότι οι μετρήσεις είναι πανάκια, ότι μπορεί να βασίζεται απόλυτα σε αυτές και ότι έχουν ερευνηθεί όλα. Εξάλλου οι "ειδικοι" διαφωνούν και μεταξύ τους. Εμείς οι λαικοι απλώς παρακολουθουμε τα δρώμενα.
 



Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.566
Reaction score
37.866
να ειμαστε καλα, και θα το σκεφτω...
δυστηχως ο εν λογω χωρος μαζευει πολυ χιπστερ και τον αποφευγω οπως ο εξω απο εδω το λιβανι.. 🐒
οπ, τωρα το ειδα ειναι στη Λυρικη μεσα.. νοτ μπαντ..αξιζει μια φορα στη ζωη μου να παω σε χωρο που εχει γινει ακουστικη μελετη.. :)
 

Μηνύματα
12.495
Reaction score
14.648
να ειμαστε καλα, και θα το σκεφτω...
δυστηχως ο εν λογω χωρος μαζευει πολυ χιπστερ και τον αποφευγω οπως ο εξω απο εδω το λιβανι.. 🐒
οπ, τωρα το ειδα ειναι στη Λυρικη μεσα.. νοτ μπαντ..αξιζει μια φορα στη ζωη μου να παω σε χωρο που εχει γινει ακουστικη μελετη.. :)
Εγω όποτε πήγαινα όλο γέροι ήταν 70 -80 ετών και οι μόνοι νέοι κάτι παιδιά κάτι πρέσβεων χά χά πλάκα κάνω για το Μέγαρο λέω. Άσε που την μέλέτη την πήρανε κάτι "ροκάδες" ακουστολόγοι και τον κάνανε σουπερ dead για ρόκ. Εξέφρασα τη γνώμη μου, σε εναν που συμμετείχε στο έργο και μου λέει ... ε, εντάξει τώρα , έχεις δίκιο αλλά .... (τα υπόλοιπα με p.m. γιατί είναι σόκινγκ ). Της Θεσσαλονίκης είναι πιο καλό. Του Νιαρχου καλά είναι, αλλά δε μπορώ να είμαι αντικειμενικός γιατί είμαι φίλος με τον διευθυντή χά χά. Θα πληρώσουμε όμως ε, δεν είμαστε και τιποτε τζαμπατζήδες. Η Λυρική επίσης καλή. Κάτσε να κοιτάξω, τι είναι το χίπστερ τώρα γιατί δε ξέρω καλά τι είναι.

Εδιτ : είδα τι έιναι .... δεν έχεις άδικο χά χά
 




Μηνύματα
12.495
Reaction score
14.648
Τρομερή ανάλυση. Στην εποχή μας ήταν μόνο ροκάδες καρεκλάδες και σκάγανε μύτη οι Cure άδες. Δύσκολο να είσαι νέος σήμερα. Αστα, να πάνε.

Τα παραλέω δεν είμαι και τόσο μεγάλος αλλά τα πρόλαβα.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Εγώ πάντως ήμουν και είμαι ροκας αλλά όχι καρεκλας. Και όταν άρχιζε η σχιζοφρένεια οι υπόλοιποι κάνανε τσι κότες χαχαχαχα.
 







Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Σόρρυ, νόμιζα θα τα έβρισκες. Αυτός ασχολείται με ανάπτυξη νέων μεθόδων μέτρησης και simulations για καλύτερες μετρήσεις D ενισχυτών. Θεωρεί ότι οι κλασικές μετρήσεις που μετράμε τους ΑΒ δεν επαρκούν και αναπτύσσει δικές του.

Με πολλά ασχολείται. Θέματα : Αδυναμία μέτρησης αρμονικών παραμορφώσεων π.χ. στα 20Κ Ηz λόγω των φίλτρων, όχι ότι είναι ακουστές αλλά αποτελούν ένδειξη για IMD στο ακουστό φάσμα .... bus pumping προβλήματα μετρήσεων .... vertical (mos) fet .... συσχετισμός των μετρητικών αποτελεσμάτων με την υποκειμενική αντίληψη αλλά και με τις άλλες τοπολογίες και ανάπτυξη μεθόδων για καλυτερο συσχετισμό.

Δεν υπάρχει διαφωνία παρά μόνο εάν κάποιος θεωρεί ότι οι μετρήσεις είναι πανάκια, ότι μπορεί να βασίζεται απόλυτα σε αυτές και ότι έχουν ερευνηθεί όλα. Εξάλλου οι "ειδικοι" διαφωνούν και μεταξύ τους. Εμείς οι λαικοι απλώς παρακολουθουμε τα δρώμενα.
Το στοιχείο που υποστηρίζει είναι ότι η αντιπαράθεση THD+noise σε ζώνη ύψους 20 KHz δεν έχει νόημα στα class-D ενισχυτικά στάδια,αφού μεσολαβεί φιλτράρισμα επίμαχων υπερηχητικών συνιστωσών.Παράλληλα,η αντιπαραβολή τιμών THD+n σε τυπική ζώνη 1 KHz δεν παρέχει επαρκή στοιχεία σύγκρισης μεταξύ των δοκιμίων.

Συνιστά οπωσδήποτε τη μέτρηση προϊόντων από ενδοδιαμόρφωση με δοκιμαστικούς τόνους σε 19 KHz & 20 KHz αντίστοιχα,αλλά και τη δοκιμή με σήμα multitone (αποτελούμενο από συνυπάρχοντες ξεχωριστούς καθαρούς τόνους ) κατά τρόπον ώστε να διερευνώνται οι σχετικές παρασιτικές συνιστώσες κείμενες σε αρκετά κατώτερες ζώνες του ακουστού φάσματος,στις οποίες τείνει να εμφανίζει αυξημένη ευαισθησία η ακουστική μας αντίληψη.

Έχει αναφερθεί επίσης και σε πιθανά φαινόμενα από παραμόρφωση διάβασης (crossover distortion) σε στάδια class-D ιδίως σε χαμηλές στάθμες εξόδου.

Για πολλοστή φορά τονίζεται ότι έστω και αν η ακροαματική απόλαυση δεν αρχίζει και τελειώνει στα μετρητικά δεδομένα,χωρίς καλές μετρήσεις είτε ως προς τις συσκευές είτε ως προς τις αποκρίσεις στο χώρο ακρόασης,δεν έχει το παραμικρό αντίκρυσμα η επίκλησή της για τους άλλους,ούτε και θέση στο πλαίσιο του παρόντος νήματος,παρά μόνο ίσως για όποιον τη βρίσκει όπως του κατέβει.
 

Μηνύματα
12.495
Reaction score
14.648
Το στοιχείο που υποστηρίζει είναι ότι η αντιπαράθεση THD+noise σε ζώνη ύψους 20 KHz δεν έχει νόημα στα class-D ενισχυτικά στάδια,αφού μεσολαβεί φιλτράρισμα επίμαχων υπερηχητικών συνιστωσών.Παράλληλα,η αντιπαραβολή τιμών THD+n σε τυπική ζώνη 1 KHz δεν παρέχει επαρκή στοιχεία σύγκρισης μεταξύ των δοκιμίων.

Συνιστά οπωσδήποτε τη μέτρηση προϊόντων από ενδοδιαμόρφωση με δοκιμαστικούς τόνους σε 19 KHz & 20 KHz αντίστοιχα,αλλά και τη δοκιμή με σήμα multitone (αποτελούμενο από συνυπάρχοντες ξεχωριστούς καθαρούς τόνους ) κατά τρόπον ώστε να διερευνώνται οι σχετικές παρασιτικές συνιστώσες κείμενες σε αρκετά κατώτερες ζώνες του ακουστού φάσματος,στις οποίες τείνει να εμφανίζει αυξημένη ευαισθησία η ακουστική μας αντίληψη.

Έχει αναφερθεί επίσης και σε πιθανά φαινόμενα από παραμόρφωση διάβασης (crossover distortion) σε στάδια class-D ιδίως σε χαμηλές στάθμες εξόδου.

Για πολλοστή φορά τονίζεται ότι έστω και αν η ακροαματική απόλαυση δεν αρχίζει και τελειώνει στα μετρητικά δεδομένα,χωρίς καλές μετρήσεις είτε ως προς τις συσκευές είτε ως προς τις αποκρίσεις στο χώρο ακρόασης,δεν έχει το παραμικρό αντίκρυσμα η επίκλησή της για τους άλλους,ούτε και θέση στο πλαίσιο του παρόντος νήματος,παρά μόνο ίσως για όποιον τη βρίσκει όπως του κατέβει.
Για λαικός που είπες, μια χαρά βλέπω τα κατέχεις.

Αυτό δε νομίζω να ήταν απαραίτητο, εάν εννοείς εμένα (άσε που είναι και λάθος - αλλά και να μην ήταν) :

++ .... ούτε και θέση στο πλαίσιο του παρόντος νήματος,παρά μόνο ίσως για όποιον τη βρίσκει όπως του κατέβει.... ++
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Για λαικός που είπες, μια χαρά βλέπω τα κατέχεις.

Αυτό δε νομίζω να ήταν απαραίτητο, εάν εννοείς εμένα (άσε που είναι και λάθος - αλλά και να μην ήταν) :

++ .... ούτε και θέση στο πλαίσιο του παρόντος νήματος,παρά μόνο ίσως για όποιον τη βρίσκει όπως του κατέβει.... ++
Έχει αναγνωρίσει επίσης ότι η συμπερίληψη του φίλτρου για τις υπερηχητικές συνιστώσες στο βρόχο ανάδρασης όπως έχει γίνει στα Hypex nCore αποτελεί έξυπνη επιλογή για την εξάλειψη φαινομένων από παραμόρφωση διάβασης...

Μάθε να μην παίρνεις προσωπικά διάφορα σχόλια...Καθένας μας μπορεί να βρίσκει την απόλαυση όπως του κατέβει,στους δε κατόχους immersive ηχοσυνόλων κατεβαίνει κυριολεκτικά από...την οροφή. :wink:
 



Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.716
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top