Πόσο αληθινό είναι το ηχητικό αποτέλεσμα σε ένα hifi όταν αυτό φιλτράρεται μέσα από πολλά ψηφιακά και αναλογικά στάδια;





Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Ας τα στέρεα, εγώ άλλο θέλω να μαθω:

Οι ντοματες που τρώμε πόσο αληθινές είναι;
Βρέθηκε λύση, να είναι καλά οι φασματογράφοι αερίων.

 


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.048
Reaction score
20.452
Μήπως όλα τα πρόσθετα είναι μέρος του καταναλωτισμού και όχι της καλύτερης αναπαραγωγής και απλά ένας ενισχυτής με 2 ηχεία να σου δώσει αυτό που θέλεις να ακούσεις;
Όχι. Αυτό είναι στερεότυπο που συντηρείται από συγκεκριμένους κατασκευαστές (και ρηβιούερς, οι οποίοι δεν είναι καθόλου ανοικτοί σε καινοτομίες, αλλά επηρεάζουν πολύ κόσμο).

Η τεχνολογική εξέλιξη των ηχογραφικών μέσων επέδειξε θεαματική εξέλιξη μεταπολεμικά, και ήδη από το μέσον της 10ετίας του '60, κάποια στούντιο ηχογραφούσαν πολυκαναλικά, ενώ ακόμη πιο πριν, η Mercury ηχογραφούσε σε τρία κανάλια. Μόλις δέκα χρόνια μετά, μια τυπική ηχογράφηση αξιώσεων γινόταν ήδη σε 16 κανάλια, τα οποία πολύ σύντομα αυξήθηκαν περαιτέρω.

Λόγω των τεχνικών απαιτήσεων, αλλά και για λόγους marketing, η βιομηχανία ουδέποτε παρέσχε πολυκαναλικά μαγνητόφωνα στον καταναλωτή, διότι αυτή η επιλογή θα αποτύγχανε εμπορικά, καθώς η τιμή τους ήταν απαγορευτική - χωρίς να υπολογίσουμε το κόστος των προσθέτων ενισχυτών και ηχείων. Γι' αυτόν το λόγο, προέβαιναν σε downmix σε δύο κανάλια, επιλογή συμβατή με το ευρέως διαδεδομένο και φθηνό μέσο, που ήταν ο φωνογραφικός δίσκος.

Δηλαδή, το stereo ήταν ένας συμβιβασμός που γινόταν και γίνεται για οικονομικούς λόγους. Όχι τεχνικούς.
 



Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
συμφωνώ ότι η τεχνολογία έχει κάνει τεράστια βήματα,
αλλά άμα ήτανε να διασκεδάσω και δεν με ενδιέφερε οικονομία και χρόνοι στην πίστα,
δεν θα άλλαζα το παρακάτω με κανένα ηλεκτρικό, ακόμη και αν πέταγε
 

Μηνύματα
27.074
Reaction score
25.005
Δυστυχώς δεν το βλέπουν όλοι έτσι.
Το ίδιο έχω να πω και γώ για το δικό μου μηχανάκι , αλλά εδώ ο κόσμος σκέφτεται διαφορετικά.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
https://www.bing.com/videos/search?...ch?q=pinhole+camera+in+a+matchbox&FORM=VDRESM


Όλα εξαρτώνται από το τι θέλει να κάνει ο καθένας, τι τον ευχαριστεί, τι τον γεμίζει..
Είναι καλό να γνωρίζουμε τι είναι σωστό, τι δυνατότητες έχουμε με την κάθε ιδέα - τεχνολογία, αλλά ακόμα πιο σημαντικό τελικά είναι να γνωρίζουμε τι πραγματικά θέλουμε εμείς για τον χώρο μας ή για την ευχαρίστηση μας..
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.096
Reaction score
124.651
Ε, βέβαια, όπως και να το κάνεις, ένα τηλέφωνο με καντράν έχει άλλη χάρη.
Δε το αλλάζω με τίποτα.

(κινητό τηλέφωνο λέμε)
 





Auditory

Επαγγελματίας
Μηνύματα
521
Reaction score
671
Δεν είναι μόνο το τεχνικό μέρος που αδυνατεί να προσεγγίσει την αίσθηση της "ζωντανής" μουσικής.
Υπάρχει τεράστια διαφορά ψυχολογικής προσέγγισης.

Κλείσιμο εισιτηρίων, αναμονή έως το μουσικό γεγονός, προετοιμασία πριν την έξοδο, συνεννοήσεις, η παρέα (ή και όχι), αλλαγή εικόνων… όλα αυτά δημιουργούν μία προδιάθεση που δεν υπάρχει όταν απλά επιλέγουμε την «κονσέρβα» από το ράφι ή από την πλατφόρμα μουσικής ροής.

Οπότε, προσωπικά, έχοντας συνειδητοποιήσει πως άλλο το "ζωντανό" και άλλο η "κονσέρβα", δημιουργώ ένα σύστημα που βρίσκεται μέσα στις οικονομικές μου δυνατότητες, ταιριάζει στις χωροταξικές συνθήκες που θα κληθεί να λειτουργήσει, που με ευχαριστεί, που με "κρατά" στην ακρόαση της μουσικής, που καλύπτει τα προσωπικά μου "κολλήματα" σε τεχνικούς τομείς και αν για κάποιους είναι λάθος το όλο στήσιμο, τελικά, αυτός που πρέπει να το ευχαριστιέται είμαι "εγώ", όσο εγωιστικό και αν ακούγεται!

Αν υπάρχουν καλύτερα συστήματα; Ουουου, πολλά!
Αν υπάρχουν χειρότερα συστήματα; Άλλα τόσα!

Όταν όμως βάζω τα αγαπημένα μου μουσικά θέματα και με κάνει να μην ασχολούμαι με το πώς παίζει αλλά με το τί παίζει, τότε τα ξεχνώ όλα :)
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Δεν με λές παληκάρι μηχανή καβαλάς?
Περιμένει να βγάλει η Τέσλα μηχανάκι.

 



Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.309
Μηνύματα
2.858.052
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top