Πόσο αληθινό είναι το ηχητικό αποτέλεσμα σε ένα hifi όταν αυτό φιλτράρεται μέσα από πολλά ψηφιακά και αναλογικά στάδια;

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Εφόσον συνήθως ακούμε τη ζωντανή μουσική ενισχυμένη και επεξεργασμένη, πόσο νόημα έχει να είμαστε κοντά στην αλήθεια; Ποιανού την αλήθεια; Του ηχολήπτη της συναυλίας;
Απαντήθηκε στις προηγούμενες σελίδες.
Προσπαθούμε να αναπαράγουμε πιστά, το περιεχόμενο του μουσικού αρχείου που έχουμε στα χέρια μας, είτε ως δισκάκι ασημί ή μαύρο , είτε ως FLAC.
Αυτήν την αλήθεια λοιπόν.

Στην δημιουργία αυτής της αλήθειας έχουν συμβάλλει ηχολήπτες, παραγωγοί αλλά και ο ίδιος ο καλλιτέχνης (πχ ο Μαέστρος της ορχήστρας). Και η διαδικασία αυτή είναι επίσης τέχνη.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.665
Η οικιακή αναπαραγωγή και κατ'επεκταση η υψηλή πιστότητα αναπαραγωγής, αφορούν το μουσικό αρχείο, αυτό πρέπει να αναπαραχθεί πιστά, ως έχει, χωρίς τονικές αλλοιώσεις, χωρίς παραμορφωσεις, χωρίς να του πηδήξουμε τη μαμακα που το έκανε.

Και αυτό, μετριέται.
Ναι, μπορούμε να το μετρήσουμε.
100% αλήθεια λένε οι μετρήσεις.

Αυτή είναι και η μόνη σωστή απάντηση στο ερώτημα του τίτλου. Την αλήθεια τη λένε οι μετρήσεις στο hi-fi.

Κι αυτή είναι η πικρή αλήθεια.

Τα υπόλοιπα είναι κουβέντες καφενέ.
Για τον καφενέ όλα καλά είναι.
Πχ.
10 εκατομμύρια πρόστιμο ρε.
Αυτοχθονες ιθαγενείς ενωθείτε.
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Το THD των D ενισχυτών π.χ. πως μετριέται ? Με την ίδια μέθοδο που μετριέται και στους άλλους ενσχυτές ? Και εέν ναι, είναι σωστό αυτό (ή μάλλον έχει την ίδια "αημασία" η μέτρηση) ? Πόσο ακριβή είναι τα μοντέλα μέτρησης της ?
 






Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Να τα "αληθινά" τα αναρωτιόταν εδω , και ο συγχωρεμένος ο Tom (μια και λέγαμε για bias και χαζοτέστ σύγκρισης κάπου άλλου).

 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.665
Να τα "αληθινά" τα αναρωτιόταν εδω , και ο συγχωρεμένος ο Tom (μια και λέγαμε για bias και χαζοτέστ σύγκρισης κάπου άλλου).

Πάλι μουλερ λαϊερ που έδειξες και στα ντακ. Από δω τα είδες;

Είδες ο τομ;
 


hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Η όλη ερώτηση έγινε από μένα στην απορία μου τελικά τι έχει στο μυαλό του ο κάθε δημιουργός και τελικά τι είναι αυτό που ακούμε στα διάφορα συστήματα μας. Με απλά λόγια ακούμε μηχανήματα η ακούμε δημιουργίες; Μάλλον το πρώτο και πάντα σύμφωνα με τα αυτιά μας.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.688
Εξαρτάται τι είσαι.
Αν είσαι μηχανάκιας ακούς το μηχάνημα. Δεν θα κάτσεις με ένα μηχάνημα ακόμα και αν βρήκες αυτό που σου αρέσει γιατί σε "τρώει". Πως θα είναι με αυτό; Ή με το άλλο;
Αν δεν είσαι μηχανάκιας κάποια στιγμή θα βρεις αυτό που θες και θα κάτσεις εκεί για πολλά πολλά χρόνια.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Εξαρτάται τι είσαι.
Αν είσαι μηχανάκιας ακούς το μηχάνημα. Δεν θα κάτσεις με ένα μηχάνημα ακόμα και αν βρήκες αυτό που σου αρέσει γιατί σε "τρώει". Πως θα είναι με αυτό; Ή με το αυτό;
Αν δεν είσαι μηχανάκιας κάποια στιγμή θα βρεις αυτό που θες και θα κάτσεις εκεί για πολλά πολλά χρόνια.
Έχεις δίκιο. Ελπίζω να παραμείνω στο σύστημα που έχω τώρα για πολλά χρόνια καθότι με καλύπτει ηχητικά. Δεν θέλω να γίνω μηχανάκιας και να ψάχνω το ιερο δισκοπότηρο του ήχου. Πηγές σίγουρα θα αλλάξω αλλά για καλήτερη υποστήριξη των ψηφιακών μέσων και όχι για καλήτερο ήχο (νέα φορμά κτλ).
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.688
Για τα δεδομένα του ήχου τα αποτελέσματα προκαλούν γέλιο.
Όμως αυτά δεν είναι καθόλου τυχαία καθώς ο εγκέφαλος πρέπει να κρίνει και με τα μάτια, και όπως είναι γνωστό αποφασίζει με τα μάτια.

Screenshot_20210928_103513.jpg

 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.958
Reaction score
6.684
Και πώς είμαστε σίγουροι ότι τα μικρομόρια του κάθε χρώματος δεν επέφεραν διαφορετικές αλληλεπιδράσεις και ταλαντώσεις στον ήχο, με αποτέλεσμα το κάθε χρώμα να έχει τη δική του, ξεχωριστή ηχητική υπογραφή; Ε;

Εδώ οι γυάλινες οπτικές "βελτιώνουν" το (ψηφιακό) σήμα. Και πόσα άλλα παραδείγματα έχουμε για πράγματα που φαίνονται σε πρώτη ματιά ανεξήγητα, αλλά επηρεάζουν το τελικό αποτέλεσμα πέραν πάσης αμφιβολίας.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Το THD των D ενισχυτών π.χ. πως μετριέται ? Με την ίδια μέθοδο που μετριέται και στους άλλους ενσχυτές ? Και εέν ναι, είναι σωστό αυτό (ή μάλλον έχει την ίδια "αημασία" η μέτρηση) ? Πόσο ακριβή είναι τα μοντέλα μέτρησης της ?
Ta class-D στάδια παράγουν στην έξοδό τους συνιστώσες θορύβου από την ίδια τη διακοπτική τους λειτουργία,με θεμελιώδεις κείμενες σε ζώνη 200-400 KHz και αρμονικές σε ακόμα ανώτερες ζώνες.Είναι επόμενο να χρειάζεται ιδιαίτερο φιλτράρισμα αυτών πριν τη διαδικασία μέτρησης,αφού μπορεί μεν να μη γίνονται εκείνες άμεσα αντιληπτές από το ανθρώπινο ακουστικό σύστημα,αλλά θα γίνονταν από το μετρητικό σύστημα,αλλοιώνοντας έτσι τη διαδικασία υπολογισμού του THD+noise με τις άμεσα αντιληπτές και σημαντικότερες παραμορφώσεις...

Εννοείται ότι δεν επεκτεινόμαστε σε άλλες μη γραμμικές συνιστώσες παραμόρφωσης,όπως εκείνες που θα οφείλονταν σε φαινόμενο ΄΄dead times΄΄ ,δηλαδή παύσεις ανάμεσα στην προβλεπόμενη διακοπτική λειτουργία των στοιχείων.
Συγχωρέστε παρακαλώ την ελαφρώς off-topic τοποθέτηση μου, αλλά στην ερώτηση του θέματος "Πόσο αληθινό είναι το ηχητικό αποτέλεσμα σε ένα hifi όταν αυτό φιλτράρεται μέσα από πολλά ψηφιακά και αναλογικά στάδια;" θα ήθελα να "απαντήσω" με κάποιες ερωτήσεις:
Πόσο σημαντικό είναι να είναι "αληθινό" (με την έννοια της όσο πιο δυνατόν πιστότερης προσέγγισης του ζωντανού μουσικού γεγονότος) το ηχητικό αποτέλεσμα;
Πόσα ζωντανά μουσικά γεγονότα (π.χ. συναυλίες) παραδίδουν τη μουσική ανεπεξέργαστη;
Εφόσον συνήθως ακούμε τη ζωντανή μουσική ενισχυμένη και επεξεργασμένη, πόσο νόημα έχει να είμαστε κοντά στην αλήθεια; Ποιανού την αλήθεια; Του ηχολήπτη της συναυλίας;
Μήπως οι ωραιότερες ιστορίες δεν είναι οι πραγματικές, αλλά τα παραμύθια;
΄΄Παραμύθια΄΄ βγαλμένα από...την ίδια τη ζωή. :sneaky:

Από τη φύση του ακουστικού μας συστήματος,τείνουν να εμφανίζονται μικρές ποιοτικές αποκλίσεις κατά την ακροαματική αντίληψη,είτε ανάμεσα σε διαφορετικούς ακροατές,είτε και για τον ίδιο ακροατή σε διαφορετικούς χρόνους και υπό διαφοροποιημένες συνθήκες.

Αυτές όμως οι υποκειμενικές διαφοροποιήσεις δεν αντιπροσωπεύουν την ποιότητα κατασκευής και την πιστότητα των συσκευών,στοιχεία τα οποία εκφράζονται με αντικειμενικά δεδομένα προκύπτοντα από μετρήσεις.Πηγαίνοντάς το ακόμα παραπέρα,οι μικρές υποκειμενικές διαφοροποιήσεις δεν γίνεται ν'αξιολογούν την ποιότητα ενός setup όταν εκείνο δεν θα είχε ενδεδειγμένη σύνθεση ή/και διαρρύθμιση σε δεδομένο χώρο.Η δε ποιότητα σύνθεσης/διαρρύθμισης εκφράζεται κι εκείνη με αντικειμενικά μετρητικά δεδομένα.

Γι αυτό λοιπόν ακόμα και όσοι είναι επιρρεπείς σε διάφορα παραμύθια τα οποία προθυμοποιούνται να πληρώνουν,θα έπρεπε πρώτα να έχουν μεριμνήσει γι ακεραιότητα στην ΄΄αληθινή ιστορία΄΄ ενός ηχοσυνόλου σε δεδομένο χώρο.
 
Last edited:

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Πάλι μουλερ λαϊερ που έδειξες και στα ντακ. Από δω τα είδες;

Είδες ο τομ;
Εμ, τι νόμιζες κυριέ μου, μόνο εσύ διαβάζεις ? :) . Αλλά απο την άλλη, να δείς και πόσο σοβαρά παίρνουμε και κάθε πόστ σου και το εξετάζουμε (κοπλιμέν είναι αυτό).

Ευτυχώς για μένα βέβαια τα μαθαίνω όλα, μετά από την επιλογή του συστήματος μου, μειώνοντας μέχρι και το bias του μη-bias, αλλά χαίρομαι που δεν έκανα τα λάθη που αναφέρονται και ας μη τα γνώριζα. Προφανώς, απο άλλες εμπειρίες και ένστικτο αλλά και χαρακτήρα ... έχω εκπαιδευτεί να μην έχω πολλά ή τουλάχιστον να τα έχω περιορίσει. Επίσης, μου έκανε εντύπωση ότι ούτε καν η φωτό που έβαλες αλλά ούτε και αυτά που πόσταρα, με ξεγέλασαν για πάνω απο 2- 3 δευτερόλεπτα. Ποιός ξέρει γιατί. Θα έχω "εκπαίδευση" απο άλλους τομείς και δραστηριότητες μου.

Βέβαια, επειδή το πόσταρα δε σημαίνει οτι συμφωνώ και απόλυτα. Π.χ. ο Tom μπερδεύει κάποια πράγματα στο μυαλό του (εάν το διαβάσεις προσεκτικότερα) όπως για παράδειγμα το bias με κάποια ειλικρινή στάση και γνώση του εαυτού μας (που μπορεί να οδηγήσει σε bias βέβαια αλλά "σωζεται"). Το θέμα είναι εάν παίζει και μεγαλύτερο bias πολυ πιό βαθύ σε άλλα συνειδησιακά επίπεδα, το οποίο το αναφέρει μέν και μπράβο του αλλά δε πάει (και δε μπορεί να πάει) πιο βαθιά. Ευχαριστω (ούμε) για τα ερεθίσματα που μας δίνεις, να ψάχνουμε και ας φαινομενικά διαφωνούμε (ή δεν είμαστε ακόμη έτοιμοι να συμφωνήσουμε) απόλυτα σε όλα.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.314
Μηνύματα
2.858.221
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top