Πόσο αμαρτωλοί είστε;

D

Deleted member 23222

Guest
- δηλ. αντικειμενικά στον αέναο ''πόλεμο'' Εβραίων - Αράβων ( με τόσες ζωές χαμένες ) , ποιός είναι ο αμαρτωλός ;
Και οι δύο.
Έχουν σκοτώσει και έχουν ποθήσει τα αγαθά του άλλου...
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.501
Reaction score
50.853
Και οι δύο.
Έχουν σκοτώσει και έχουν ποθήσει τα αγαθά του άλλου...
- συμφωνώ , για εμάς όμως . . . αυτοί όμως βλέπουν του εαυτούς τους αθώους και του αντιπάλους αμαρτωλούς
 

D

Deleted member 23222

Guest
- συμφωνώ , για εμάς όμως . . . αυτοί όμως βλέπουν του εαυτούς τους αθώους και του αντιπάλους αμαρτωλούς
Μα, μη συγχέεις τη συνείδηση με την αμαρτία!
Αυτοί έχουν ήσυχη συνείδηση, ενώ εσύ κρίνεις οτι ειναι αμαρτωλοί.

Υπάρχει λοιπόν κριτής για τις αμαρτίες...
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.501
Reaction score
50.853
Μα, μη συγχέεις τη συνείδηση με την αμαρτία!
Αυτοί έχουν ήσυχη συνείδηση, ενώ εσύ κρίνεις οτι ειναι αμαρτωλοί.

Υπάρχει λοιπόν κριτής για τις αμαρτίες...
- όντως , εξαιρετικά περίπλοκο και πολυπαραγοντικό όμως θέμα
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.978
Reaction score
84.370
Εγώ πάντως είμαι με τους Εβραίους και σκασίλα μου οι αμαρτίες και η συνείδηση. :p
 


D

Deleted member 23222

Guest
Εγώ πάντως είμαι με τους Εβραίους και σκασίλα μου οι αμαρτίες και η συνείδηση. :p
Η συνείδηση θεωρείτο το τελευταίο καταφύγιο των άθεων,στις επικλήσεις της θρησκευτικής κοινότητας, περί του ανήθικου των άθεων κοινωνιών.
Το επιβεβαιώνεις και μόνος σου, και σε συγχαίρω...

Αλλά ευτυχώς θα παραμείνεις μια ελάχιστη μειοψηφία στον κόσμο...;)
Και φυσικά,με τα δικά σου κριτήρια και θέσεις,είναι ασφαλέστερο και ηθικότερο να κυβερνάται ο κόσμος,ακόμα και από τον ISIS,παρά από άθεους...δυστυχώς!!
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.978
Reaction score
84.370
Και φυσικά,με τα δικά σου κριτήρια και θέσεις,είναι ασφαλέστερο και ηθικότερο να κυβερνάται ο κόσμος,ακόμα και από τον ISIS,παρά από άθεους...δυστυχώς!!
Δεν με νοιάζει τι είναι οι κυβερνώντες αρκεί να μην το επιβάλλουν έστω και έμμεσα.
 


D

Deleted member 23222

Guest
Δεν με νοιάζει τι είναι οι κυβερνώντες αρκεί να μην το επιβάλλουν έστω και έμμεσα.
H Θρησκεία δεν επιβάλλεται, η δε αθεία, όταν επεβλήθη,απέτυχε οικτρά...
Απεναντίας, η αμαρτία μπορεί και να επιβάλλεται ακόμα και από την επίσημη πολιτεία...
 






Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
19.036
Reaction score
31.630
Καλά, η "κακή μουσική" όχι αμαρτία, ποινικό αδίκημα θα έπρεπε να είναι.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.978
Reaction score
84.370
Τι εστί "λαθροφαγία";
Το έψαξα γιατί δεν το είχα ξανακούσει...

screenshot-el.wiktionary.org-2017-04-19-14-58-59.png


Βρήκα και παράδειγμα! :D

Ένα άλλο περιστατικό από τη ζωή στο Άγιον Όρος του Μοναχού Χαρίτωνα, του άνθρώπου του Θεού. Ήταν καλοκαίρι και ο π. Χαρίτων βρισκόταν στον κήπο για εργασίες. Βλέποντας μία συκιά και επειδή πεινούσε, ανέβηκε στο δένδρο, για να φάει σύκα. Στο Άγιον Όρος οι μοναχοί δεν επιτρέπεται να τρώνε τίποτε εκτός τραπέζης, γιατί θεωρείται λαθροφαγία δηλαδή σοβαρό παράπτωμα.
 


Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
...

Ένα άλλο περιστατικό από τη ζωή στο Άγιον Όρος του Μοναχού Χαρίτωνα, του άνθρώπου του Θεού. Ήταν καλοκαίρι και ο π. Χαρίτων βρισκόταν στον κήπο για εργασίες. Βλέποντας μία συκιά και επειδή πεινούσε, ανέβηκε στο δένδρο, για να φάει σύκα. Στο Άγιον Όρος οι μοναχοί δεν επιτρέπεται να τρώνε τίποτε εκτός τραπέζης, γιατί θεωρείται λαθροφαγία δηλαδή σοβαρό παράπτωμα.
Πόσο ταιριαστό: :p



Αν οι ανήκοντες στο σιχαμένο συρφετό των χρυσοποίκιλτων μαυρορομπιτών δεν είχαν το Γ@ΜΗΜ3ΝΟ ΘΡΑΣΟΣ >:(>:(>:( να μιλούν για "πορνεία" και "παρδαλούς" κανένας δε θα είχε το παραμικρό πρόβλημα με το τι κάνουν στα κρεβάτια τους.

Επειδή όμως εκτός από ψεύτες, προδότες και υποκριτές είναι και ΘΡΑΣΥΤΑΤΟΙ, θέλουν ξεφτίλισμα σε κάθε ευκαιρία.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.841
Μηνύματα
2.878.272
Members
37.954
Νεότερο μέλος
pikoulou
Top