Πόσο energy efficient είναι τελικά το σύστημα μας;;;

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Καλημέρα σε όλους

Βλέποντας το πολύ καλό ντοκιμαντέρ του David Attenborough "A life on our planet" μου γεννήθηκε η παραπάνω απορία. Γεμίσαμε πρίζες για να λειτουργήσουν τα ενεργά, ενισχυτές, μεγάλες ίντσες σε οθόνες, διάφορες συσκευές αναπαραγωγής, δεύτερα συστήματα στο γραφείο κτλ κτλ. Μήπως τελικά η αναζήτηση του οπτικοακουστικού Holy Grail επιβαρύνει το περιβάλλον και τελικά και την δική μας ζωή; Σαφώς δεν είναι το μόνο που επιβαρύνει αλλά λόγω του θέματος του φόρουμ θα ήθελα να ακούσω την άποψή σας.

Φιλικά Κωνσταντίνος
 

Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
Ότι κάνουμε επιβαρύνει το περιβάλλον δυστυχώς,
το εύκολο είναι να πει κανείς αφού οι άλλοι δεν ασχολούνται, γιατί να ενδιαφέρει εμένα και γιατί να κάνω κάτι.

Και επίσης είναι δύσκολο να ξεφύγουμε από την καταναλωτική μανία της εποχής,
και εγώ θέλω καλύτερα ηχεία, καινούριο EV όχημα, καινούριο PC κλπ. και τα οποία δεν αποφεύγω καλώς ή κακώς.

Έτσι προσπαθώ όσο μπορώ να μειώσω την επιβάρυνση που προκαλώ εγώ προσωπικά, με διάφορους τρόπους

πχ
- αντιστέκομαι στη συχνή αλλαγή συσκευών πχ κινητό όσο μπορώ να πάω στα 4 ή 5 χρόνια, παρότι με τιμολόγια θα μπορούσα να έχω σχεδόν τσάμπα κάθε χρόνο καινούριο
- οδηγώ όσο μπορώ οικονομικά στο δρόμο
- αποφεύγω αλλαγές και αγορές σε πράματα που θεωρώ δευτερεύουσας σημασίας πχ κυκλοφορώ στη δουλειά με σακίδιο πλάτης 20ετίας, αν δεν λιώσει τελείως δεν παίρνω άλλο
- σβήνω πάντα ενεργά ηχεία, οθόνες κλπ, ακόμη και το server τα βράδυα για το λόγο αυτό
κλπ
 


hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Ο λόγος που αναφέρομαι στο θέμα είναι νομίζω αυτή την περίοδο ιδιαίτερα ευαίσθητος λόγω και της έλλειψης ενεργειακών πόρων και της κλιματικής αλλαγής/καταστροφής. Δεν είναι ένα θέμα μόνο του HiFi προς Θεού. Ωστόσο κρίνοντας από το δικό μου σπίτι τα οπτικοακουστικά συστήματα είναι από τα πιο ενεργοβόρα σε κατανάλωση μαζί με τις κλασσικές συσκευές (ψυγεία κλτ). Και αν πάμε σε ολοκληρωμένο σύστημα με 7 ή 9 περιφερειακά ηχεία, 4 subs 15'' το λιγότερο μιλάμε για τρελές καταναλώσεις.
 





Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
Ρε λαμπα otl να καιει να ζεματαει, σιδερα φουλ χιλαδες βολτ ανορθωση και αναισθητα ηχεια ταμαμ, να τερματιζει ρε η ταση κι η Δεη !
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Υπάρχουν έξυπνες πρίζες που μετράνε και την κατανάλωση. Παίρνεις μια, τα βάζεις όλα πάνω και σε μια βδομάδα ή ένα μήνα έχεις τον μέσο όρο κατανάλωσης τους συστήματος.
Αν τώρα υπάρχει γραμμή στον πίνακα που δίνει ρεύμα σε πολλές πρίζες του ιδίου συστήματος υπάρχει έξυπνος διακόπτης ράγας που κάνει και μέτρηση κατανάλωσης.

Δεν καιν και λίγο πάντως. Πόσο μάλλον όταν υπάρχουν 10-15 ενεργά ηχεία-subs.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.626
Reaction score
83.105
Ελα ρε μην χαλάτε το thread μου, αποκτήστε οικολογική συνείδηση :p
Ξεκινήσαμε με θρησκευτικές ενοχές, μετά ήρθαν οι ιδεολογικές, οι ανθρωπιστικές, και τώρα στη μόδα είναι οι οικολογικές.

Μέσα στο πλαίσιο της ελευθερίας κανένα πρόβλημα για τα γούστα του καθενός. Όταν όμως γίνονται πεδίο εκμετάλλευσης πολιτικών και εντάσσουν τη μόδα στην ατζέντα τους, τα πράγματα αλλάζουν.

Καμία διάθεση άρνησης των προβλημάτων. Η βιασύνη που συνοδεύει κάθε δράση είναι το ζητούμενο. Όταν δεν είσαι έτοιμος οικονομοτεχνικά για το επόμενο στάδιο, δημιουργείς νέα θέματα από το πουθενά. Και το βασικό: πρώτα συμφωνείς σε κοινό παγκόσμιο σχέδιο και μετά ξεκινάς. Αλλιώς κάποιοι θα παιδεύονται και θα αισθάνονται ηθικά ικανοποιημένοι (μπλιααααχ) και κάποιοι άλλοι θα ακυρώνουν τους πρώτους.

Από άνθρωπο που είναι στα πράγματα:

 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
Όταν όμως γίνονται πεδίο εκμετάλλευσης πολιτικών και εντάσσουν τη μόδα στην ατζέντα τους, τα πράγματα αλλάζουν.

Καμία διάθεση άρνησης των προβλημάτων. Η βιασύνη που συνοδεύει κάθε δράση είναι το ζητούμενο. Όταν δεν είσαι έτοιμος οικονομοτεχνικά για το επόμενο στάδιο, δημιουργείς νέα θέματα από το πουθενά.
Εγώ δεν διαφωνώ με αυτά που λες, αλλά δεν καταλαβαίνω και που μας οδηγεί αυτή η σκέψη.

Ναι, σίγουρα το περιβαλλοντικό θέμα θα γίνει πεδίο εκμετάλλευσης από τους πολιτικούς, όπως όλα. Από άλλους πάλι, θα αγνοηθεί παντελώς, με αποτέλεσμα να χάνουμε πολύτιμο χρόνο.

Ναι, κάποιοι διαταραγμένοι πολίτες (αριστεροί, δικαιωματιστές και δεν ξέρω και γω τι άλλο) θα βρουν πάλι ευκαιρία να βγάλουν τα ψυχολογικά τους με αφορμή αυτό το θέμα. Άλλοι πολίτες πάλι, όπως και παραπάνω, θα κάνουν πως δεν υπάρχει το πρόβλημα (γιατί έτσι τους βολεύει).

Εμείς λοιπόν που είμαστε στη μέση, τι κάνουμε;

ΟΚ, να μην πετάξουμε τα στέρεα, δεν θα λύσει το πρόβλημα προφανώς. Αλλά τι να κάνουμε;
Να φωνάξουμε; Πώς και σε ποιόν; Άμα βλέπουμε καμιά Γκρέτα να φωνάζει, την κοροϊδεύουμε βλέπω οι περισσότεροι.
Να μην φωνάξουμε; Και τότε τι; Να περιμένουμε στωικά την καταστροφή;

Δεν ξέρω.
 


Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
Ρε λαμπα otl να καιει να ζεματαει, σιδερα φουλ χιλαδες βολτ ανορθωση και αναισθητα ηχεια ταμαμ, να τερματιζει ρε η ταση κι η Δεη !
Είχα κάποτε τα προ τελικά της BAT..
Το κάθε κομμάτι ήθελε 600 watt..
Ο προ σε κατάσταση αναμονής τα έτρωγε αυτά τα βατ κανονικά...
Οικολογική συνείδηση δε το λες αλλά οικονομία στην τσέπη σίγουρα ο λόγος που τα έδωσα... 😁😁😁
 

Μηνύματα
3.044
Reaction score
10.101
Ότι κάνουμε επιβαρύνει το περιβάλλον δυστυχώς,
το εύκολο είναι να πει κανείς αφού οι άλλοι δεν ασχολούνται, γιατί να ενδιαφέρει εμένα και γιατί να κάνω κάτι.

Και επίσης είναι δύσκολο να ξεφύγουμε από την καταναλωτική μανία της εποχής,
και εγώ θέλω καλύτερα ηχεία, καινούριο EV όχημα, καινούριο PC κλπ. και τα οποία δεν αποφεύγω καλώς ή κακώς.

Έτσι προσπαθώ όσο μπορώ να μειώσω την επιβάρυνση που προκαλώ εγώ προσωπικά, με διάφορους τρόπους

πχ
- αντιστέκομαι στη συχνή αλλαγή συσκευών πχ κινητό όσο μπορώ να πάω στα 4 ή 5 χρόνια, παρότι με τιμολόγια θα μπορούσα να έχω σχεδόν τσάμπα κάθε χρόνο καινούριο
- οδηγώ όσο μπορώ οικονομικά στο δρόμο
- αποφεύγω αλλαγές και αγορές σε πράματα που θεωρώ δευτερεύουσας σημασίας πχ κυκλοφορώ στη δουλειά με σακίδιο πλάτης 20ετίας, αν δεν λιώσει τελείως δεν παίρνω άλλο
- σβήνω πάντα ενεργά ηχεία, οθόνες κλπ, ακόμη και το server τα βράδυα για το λόγο αυτό
κλπ
Μέχρι ενος σημείου είναι σωστό, αλλά υπάρχει και ο αντίλογος δηλ. Η καταναλωτική κοινωνία μας που προτρέπει στις συχνές εναλλαγές ηλ. συσκευών προβλέπει και την βελτίωση της κατανάλωσης ηλ. ρεύματος σε καλύτερη ενεργειακή κλάση , οπότε κάπως ισορροπεί το πράγμα.
 



Μηνύματα
93
Reaction score
142
αυτο σκεφτομουν προχτες οταν το αμπερομετρο χτυπουσε 16-18 αμπερ κορυφες σε καθε μποτια. φοβομουν μην τριπαρει η διπλη 16αρα καμπυλης C.και δεν σηκωσα αλλο ενταση.και λεω κοιτα τωρα αν παιζω με τοσα αμπερ για ωρα τι ρευμα καιω και ποσο ενεργοβορο ειναι το συγκεκριμενο συστημα.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Μόλις είδα ότι τα TPLINK πριζάκια που είχα για τα χριστουγεννιάτικα μετράνε και κατανάλωση. Θα γίνουν σήμερα οι απαραίτητες συνδέσεις και θα επανέλθω σε καμία βδομάδα.
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.091
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top