Πώς αυξάνουμε την RAM σε Windows Vista 32 bit



xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.797
Reaction score
83.752
Απάντηση: Re: Πώς αυξάνουμε την RAM σε Windows Vista 32 bit

Εκτός από τους ράπτορες οι καινούργοι sataII με τα 32ΜΒ cache έχουν παραπλήσιες επιδόσεις ειδικά αν μπούν σε raid-0. ;)
Ωχχχ!!! Ο Κ.Κ. θα επανέλθει δριμύτερος!!! "happy_1"
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.121
Reaction score
20.630
Μπα, αν καταφέρω και δημοσιεύσω κάτι, όποιος θέλει ας ακούσει. Άκου RAID-0...
 

HV

Μηνύματα
3.939
Reaction score
0
Τα raid αν και καλα σε ταχυτητες ειναι επικυνδινα στο θεμα του οτι μπορουν να χασουν ευκολα πληροφοριες.....
 

Μηνύματα
732
Reaction score
0
Re: Την φιλοσοφία την κατάλαβα - Το πρόβλημα είναι πώς το κάνουνε

Μήπως ξέρει κανείς πού στον κόρακα βρίσκεται αυτό το Boot.ini file?
Και τέλος πάντων τί σημαίνουν τα παραπάνω:

"multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(2)
\WINNT="Windows ???? Datacenter Server" /PAE /basevideo /sos
" ?

Ευχαριστώ
Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να αποεπιλέξεις την επιλογή Tools>Folder Options>View>Hide protected operating system files.

Μετά από αυτό θα το δεις στο C:\.
 

Μηνύματα
167
Reaction score
0
Εκτός από τους ράπτορες οι καινούργοι sataII με τα 32ΜΒ cache έχουν παραπλήσιες επιδόσεις ειδικά αν μπούν σε raid-0. ;)
Απ'όσο έχω διαβάσει μέχρι τώρα από εντυπώσεις χρηστών (και όχι θεωρητικές αναλύσεις) σε διάφορα φόρουμ, η αύξηση της cache του σκληρού δεν προσφέρει τίποτε σε σημερινές εφαρμογές/παιχνίδια.

Το raid αυξάνει τρελά την ταχύτητα και σε παιχνίδια και σε εκκίνηση συστήματος, το έχω δει και με τα μάτια μου.
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Γιατί άργησα να ασχοληθώ με τους υπολογιστές;

Κατ' αρχήν (και κατ' αρχάς) να ευχαριστήσω όλους σας για τις επεξηγήσεις και τα "μονοπάτια" ανεύρεσης των πληροφοριών.

Ιδιαίτερα ευχαριστώ τον Κώστα τον Κόγια για όλες τις αναλυτικές πληροφορίες και το κ-α-τ-α-π-λ-η-κ-τ-ι-κ-ό thumbnail που ανέβασε και επεξηγεί σε μας τους αρχάριους την μέθοδο.

Βεβαίως, θα ήθελα να είχα ένα ανάλογο "μονοπάτι" και για τα Vista, αλλά σιγά-σιγά κι ένα-ένα.

Θέλω να καταθέσω το παράπονό μου (απ' τη ζωή) και να ομολογήσω και κάτι.

Η πρώτη μου επαφή με υπολογιστή ήταν το 1987, σε ένα πλοίο, που ο Γραμματικός (η ναυτική ορολογία για τον Υποπλοίαρχο) είχε μαζί του έναν υπολογιστή που χρησιμοποιούσε για αποθηκευτικό μέσο κασσέττα (όχι τύπου DAT αλλά κανονική κασσέττα ήχου). Ο άνθρωπος τον είχε στο πλοίο γιατί τον βοηθούσε στον υπολογισμό της φόρτωσης, πράγμα που μέχρι τότε γινότανε κυριολεκτικά στο χέρι, με μόνη βοήθεια κανένα αρχαίο calculator, αν υπήρχε κι αυτό. Δεν φαντάζεστε τί εντύπωση μου προξένησε, αλλά τότε είπα: "Άσε, δεν είμαστε εμείς για τέτοια".

Το δυστύχημα ήταν ότι για μένα αυτή η σκέψη έπρεπε να θεωρείται απαράδεκτη, διότι η επαφή μου με την τεχνολογία, τόσο κατ' επάγγελμα όσο και σαν χόμπυ (τί διάλο, από το 1967 είχα μπει στον κόσμο του Hi-Fi) ήταν συνεχής.

Στη συνέχεια, το 1989, όντας Α' Μηχ/κός σε ένα Super Tanker ή πιο σωστά σε ένα ULCC (Ultra Large Crude Carrier) της εταιρείας στην οποία δουλεύω από τότε συνεχώς, έπρεπε να μπορώ να χειριστώ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ τον υπολογιστή του πλοίου για απλούστατες εργασίες, κυρίως σαν κειμενογράφο.
Τότε άρχισα να ανακαλύπτω τί δυνατότητες έχουν αυτά τα μηχανήματα του διαόλου. Και να σκεφτεί κανείς ότι κάθε άλλο παρά φιλικό προς τον χρήστη πρόγραμμα είχαμε. Σε ένα αρχαίο UNIX δουλεύαμε τότε, χωρίς παράθυρα, γραφικά, ήχο, τίποτα.

Στα μέσα του 90, όταν πια κλήθηκα να σκήσω τα καθήκοντα του αρχιμηχανικού, ο υπολογιστής έγινε αναπόσπαστο τμήμα της δουλειάς μου στο γραφείο και σε όποιο πλοίο έπρεπε να επισκεφθώ για παρακολούθηση.

Πάλι όμως με το ίδιο αρχαίο UNIX, μόνο που τώρα έμπαινα πιο βαθειά, γνωρίζοντας κάποια στοιχειώδη γραφικά (ήχος ακόμα, πάντως) και έναν καλύτερο κειμενογράφο.

Το 1996 είπα πως έφτασε η ώρα να έχω κι εγώ υπολογιστή. Τον θεωρούσα απαραίτητο εργαλείο, κυρίως για κείμενα, διότι τόσο η επαγγελματική όσο και οι υπόλοιπες δραστηριότητές μου απαιτούσαν να έχω κάπου να αποθηκεύω τα γραφόμενά μου, οποιασδήποτε φύσης κι αν ήταν αυτά, επαγγελματικά ή προσωπικά. Με τη βοήθεια του παιδικού μου φίλου, στήσαμε έναν με Windows 95, 160άρη Pentium MMX, και έναν τεράστιο σκληρό των 3.2 GB.

Α, και με εξελιγμένη (έτσι μου φάνηκε, τρομάρα μου) κάρτα γραφικών, βέβαια και με σύνδεση στο Internet (HOL), φυσικά.

Μεγάλο βήμα, αλλά από Windows και Office ουδέν "σκάμπαζα".

Κάποιος μου σφύριξε: "στου Παπασωτηρίου έχει βοηθήματα"

Πήγα κι εγώ, αλλά τί να πρωτοπάρω και τί να πρωτοαφήσω. Πήρα την εξελληνισμένη έκδοση για τα Windows 95, αλλά αποτυχία, ποτέ δεν κατάφερα να βρω χρόνο να την διαβάσω και να ασχοληθώ μαζί της μπροστά στον υπολογιστή.

Ο καιρός πέρασε και ξαφνικά αγοράζω την πρώτη μου videocamera mini-DV. Μετά από 2 περίπου χρόνια, μαθαίνω πως μπορείς να αποθηκεύεις και να επεξεργάζεσαι το video στον υπολογιστή.

Με την πρώτη ευκαιρία, παίρνω από την Αμερική μια κάρτα σύλληψης Matrox RV-2000 και αναγκαστικά αλλάζω υπολογιστή πηγαίνοντας σε έναν με Athlon 800άρη και 27άρη σκληρό. Αυτό ήταν και το πρώτο μου σοβαρό βήμα για την εκμάθηση του κόσμου των computers.

Ο καιρός πέρασε βέβαια και από τότε πολλά άλλαξαν.

Σήμερα όμως αναπολώ τις ημέρες των πρώτων ετών της δεκαετίας του 80, τότε που πολλοί από τους συναδέλφους μου στην Ελλην. Αεροπορική Βιομ/νία είχαν αρχίσει να αποκτούν τους πρώτους Amstrad και Atapi και μετά τις Amiga κι εγώ τους κοιτούσα σαν εξωγήϊνους (βεβαίως, κι αυτοί με κοιτούσαν σαν εξωγήϊνο, όταν τους μιλούσα για ενισχυτές, watt RMS, dB, ηχεία, Fequency Response και άλλα τέτοια). Πού να φανταστώ πως θα υπήρχε μια μέρα που αυτοί οι δυο "εξωγήϊνοι" κόσμοι θα συναντιόντουσαν και θα έκαναν μια τόσο στενή σχέση.

Για αυτό σας λέω: Η ζωή μου φέρθηκε άκαρδα. Έπρεπε να είχα μάθει από πολύ νωρίτερα αυτόν τον κόσμο.

Το ερωτηματικό μου είναι: Τώρα είναι αργά ή προλαβαίνω να μάθω κι εγώ κάτι;
 


Μηνύματα
14.213
Reaction score
1.842
Απάντηση: Γιατί άργησα να ασχοληθώ με τους υπολογιστές;

.... Το ερωτηματικό μου είναι: Τώρα είναι αργά ή προλαβαίνω να μάθω κι εγώ κάτι;
Χρειάζεσαι ένα υπολογιστή για "χάλασμα", όχι ηλεκτρικό ή ηλεκτρονικό, αλλά λογισμικό χάλασμα, και 5-6 ώρες την εβδομάδα για 5-6 μήνες, για να φτάσεις σε επίπεδο "τεχνικού" καταστήματος, ή όπως το λέμε ελληνικά advanced user! :happy_9:
Ά, και γνώση αγγλικών απαραίτητη.
:happy_4:

Υ.Γ.: Έχω raid-0 από το 2002, και έχω να πω πως όποιος δεν έχει δει υπολογιστή με raid-0 δεν ξέρει τι είναι ο πραγματικά γρήγορος υπολογιστής.
Επίσης το ποσό μνήμης είναι ουσιαστικό. Ο επεξεργαστής είναι η αντλία των δεδομένων και η μνήμη ο σωλήνας παροχής. Όπως ανάλογα με την ιπποδύναμη της αντλίας πάει και η διατομή του σωλήνα, έτσι ανάλογα με την ικανότητα υπολογισμού (ας πούμε απλοποιημένα συχνότητα) πάνε και τα Mbytes της μνήμης (Gbytes πλέον).
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.121
Reaction score
20.630
Re: Απάντηση: Γιατί άργησα να ασχοληθώ με τους υπολογιστές;

Υ.Γ.: Έχω raid-0 από το 2002, και έχω να πω πως όποιος δεν έχει δει υπολογιστή με raid-0 δεν ξέρει τι είναι ο πραγματικά γρήγορος υπολογιστής.
Επίσης το ποσό μνήμης είναι ουσιαστικό. Ο επεξεργαστής είναι η αντλία των δεδομένων και η μνήμη ο σωλήνας παροχής. (...)
Πριτς!!
 

Μηνύματα
98
Reaction score
0


Μηνύματα
98
Reaction score
0
Re: Απάντηση: Γιατί άργησα να ασχοληθώ με τους υπολογιστές;

Υ.Γ.: Έχω raid-0 από το 2002, και έχω να πω πως όποιος δεν έχει δει υπολογιστή με raid-0 δεν ξέρει τι είναι ο πραγματικά γρήγορος υπολογιστής.
Επίσης το ποσό μνήμης είναι ουσιαστικό. Ο επεξεργαστής είναι η αντλία των δεδομένων και η μνήμη ο σωλήνας παροχής. Όπως ανάλογα με την ιπποδύναμη της αντλίας πάει και η διατομή του σωλήνα, έτσι ανάλογα με την ικανότητα υπολογισμού (ας πούμε απλοποιημένα συχνότητα) πάνε και τα Mbytes της μνήμης (Gbytes πλέον).

Δεν είναι έτσι τα πράματα.
Σωλήνας παροχής είναι το bus (ο δίαυλος επικοινωνίας) μεταξύ cpu και ram και ο «σωλήνας» μεταξύ ram και hdd (σκληρού).

Όσο γρήγοροι και αν είναι οι σωλήνες μεγάλο ρόλο παίζει η ικανότητα του δίσκου να δώσει δεδομένα όταν αυτά ζητηθούν (αναζήτηση και διαμεταγωγή) ή αντίθετα να τα αποθηκεύσει μετά την επεξεργασία τους (εγγραφή).
Και δυστυχώς η τεχνολογία τους έχει μείνει αρκετά πίσω μέχρι πριν από λίγο καιρό που άρχισε η εμπορική εφαρμογή των SSD δίσκων (solid state disk) που δεν έχουν κινούμενα μέρη.

Τέλος, πάλι δεν έχουν σχέση η ικανότητα υπολογισμού του επεξεργαστή με το μέγεθος της μνήμης.
Συγκυρία και αυξημένη παραγωγή είναι που επέτρεψαν να πέσουν οι τιμές και να είναι εφικτά τα οικιακά συστήματα με 4GB ram.

Που θα ήταν ΑΧΡΗΣΤΑ ούτως ή άλλως ΑΝ ΔΕΝ τα απαιτούσαν τα κακοσχεδιασμένα λειτουργικά και οι κακοσχεδιασμένες εφαρμογές για να λειτουργήσουν με κάποια αξιοπρέπεια.


Για το raid-0 τέλος θα συμφωνήσω ότι αυξάνει πολύ την ΑΠΟΔΟΣΗ σε ένα σύστημα, ΟΧΙ όμως και την ταχύτητα του. ;)
 

Μηνύματα
98
Reaction score
0
Τα raid αν και καλα σε ταχυτητες ειναι επικυνδινα στο θεμα του οτι μπορουν να χασουν ευκολα πληροφοριες.....

Tα raid δεν σχεδιάστηκαν αρχικά για ταχύτητα αλλά για real time ασφάλεια δεδομένων.

Εκτός λοιπόν από το Raid-0 όλα οι υπόλοιποι τύποι είναι πολύ ποιό ασφαλείς από έναν stand-alone δίσκο.

Ρίξε μια ματιά εδώ αν δεν βαριέσαι: http://www.acnc.com/04_01_01.html
 

Μηνύματα
14.213
Reaction score
1.842
Απάντηση: Re: Απάντηση: Γιατί άργησα να ασχοληθώ με τους υπολογιστές;

Δεν είναι έτσι τα πράματα.
Σωλήνας παροχής είναι το bus (ο δίαυλος επικοινωνίας) μεταξύ cpu και ram και ο «σωλήνας» μεταξύ ram και hdd (σκληρού).

Τέλος, πάλι δεν έχουν σχέση η ικανότητα υπολογισμού του επεξεργαστή με το μέγεθος της μνήμης.

Που θα ήταν ΑΧΡΗΣΤΑ ούτως ή άλλως ΑΝ ΔΕΝ τα απαιτούσαν τα κακοσχεδιασμένα λειτουργικά και οι κακοσχεδιασμένες εφαρμογές για να λειτουργήσουν με κάποια αξιοπρέπεια.


Για το raid-0 τέλος θα συμφωνήσω ότι αυξάνει πολύ την ΑΠΟΔΟΣΗ σε ένα σύστημα, ΟΧΙ όμως και την ταχύτητα του. ;)
Τα σημεία που διαφωνούμε είναι λιγώτερα απ' όσο νομίζεις.
Επειδή ο δίαυλος δεν αλλάζει τον άφησα απ'΄έξω.
Η μνήμη αποτελεί τμήμα της "σωλήνωσης".
Αν λοιπόν είναι λιγώτερη απ' όσο χρειάζεται, δημιουργεί στένωση (bottleneck) και επιβραδύνει το σύστημα.
Τα 4 Gb μνήμης είναι και με τις παρούσες συνθήκες άχρηστα, αν δεν υπάρχουν πολυνηματικές (multithreaded) εφαρμογές στον υπολογιστή, που στον οικιακό υπολογιατή δεν υπάρχουν.

Τη διαφορά απόδοσης και ταχύτητας θάθελα να την αναλύσεις, νομίζω δεν είμαι ο μόνος που δεν την καταλαβαίνει. Εκτός αν με το "ταχύτητα" εννοείς την ταχύτητα (σε Ghz) του επεξεργαστή, που καθαρά ανέφερα ότι είναι απλοποιημένη η ικανότητα υπολογισμού (σε Mflops), πλήθος πράξεων στο δευτερόλεπτο.

Οι σκληροί είναι οι στένωση των συστημάτων σήμερα, γι' αυτό μια συστοιχία raid-0 δίνει άλλον αέρα.

:happy_9:
 


Μηνύματα
98
Reaction score
0
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Γιατί άργησα να ασχοληθώ με τους υπολογιστές;

Τα σημεία που διαφωνούμε είναι λιγώτερα απ' όσο νομίζεις.
Επειδή ο δίαυλος δεν αλλάζει τον άφησα απ'΄έξω.
Η μνήμη αποτελεί τμήμα της "σωλήνωσης".
Αν λοιπόν είναι λιγώτερη απ' όσο χρειάζεται, δημιουργεί στένωση (bottleneck) και επιβραδύνει το σύστημα.
Τα 4 Gb μνήμης είναι και με τις παρούσες συνθήκες άχρηστα, αν δεν υπάρχουν πολυνηματικές (multithreaded) εφαρμογές στον υπολογιστή, που στον οικιακό υπολογιατή δεν υπάρχουν.

Τη διαφορά απόδοσης και ταχύτητας θάθελα να την αναλύσεις, νομίζω δεν είμαι ο μόνος που δεν την καταλαβαίνει. Εκτός αν με το "ταχύτητα" εννοείς την ταχύτητα (σε Ghz) του επεξεργαστή, που καθαρά ανέφερα ότι είναι απλοποιημένη η ικανότητα υπολογισμού (σε Mflops), πλήθος πράξεων στο δευτερόλεπτο.

Οι σκληροί είναι οι στένωση των συστημάτων σήμερα, γι' αυτό μια συστοιχία raid-0 δίνει άλλον αέρα.

:happy_9:

Σαφώς και η διαφωνία μας είναι στις λεπτομέρειες... :)

Λοιπόν, η RAM είναι μια περιοχή προσωρινής αποθήκευσης.
Χρειάζεται επειδή το i/o access της είναι ασύγκριτα καλύτερο σε σχέση με αυτό των δίσκων και για αυτό το λόγο της έχει ιδιαίτερη αδυναμία ο επεξεργαστής.
Το μέγεθος της πάλι, δεν αποτελεί botlleneck αφού το λειτουργικό και οι εφαρμογές είναι αυτά που θέτουν τις απαιτήσεις.

Tο γενογώς ότι το Linux τρέχει άνετα με 128 ή 256Mb είναι χαρακτηριστικό.
Αν προσπαθήσεις να τρέξεις ΧΡ σε 256ΜΒ θα πρέπει να έχεις απλά υπομονή, για 128 πολύ υπομονή ενώ για λιγότερα δεν το συζητάμε καν.

Άρα η ύπαρξη ή όχι ικανής ποσότητας σε ένα μηχάνημα είναι συνάρτηση μόνο του s/w που θα λειτουργήσει σε αυτό.
Εξάλου, όπως είχε πεί κάποτε ο γνωστός Βασίλης Πύλες 640kb κρίνονταν υπέραρκετά για όλες τις εφαρμογές, άσχετα του τί έγινε μετά.)(

Οι πολυνηματικές εφαρμογές στις οποίες αναφέρεσαι έχουν να κάνουν περισσότερο με τον επεξεργαστή παρά με την μνήμη.
Η μνήμη βοηθάει αν θέλεις να φορτώσεις ταυτόχρονα πολλές εφαρμογές αλλά ο επεξεργαστής θα καθορίσει την λειτουργία των threads τους.
Αν η μνήμη δεν είναι αρκετή το λειτουργικό θα φορτώσει ένα κομμάτι της εφαρμογής που δεν χωράει στο swap file που βρίσκεται στον σκληρό δίσκο (νάτο το botlleneck) ενώ οι πραγματικά καλοσχεδιασμένες εφαρμογές θα φορτώσουν μόνο αυτό το κομμάτι που χρειάζονται την δεδομένη στιγμή σε αντίθεση με άλλες που απλά βασίζονται στην πολλή μνήμη που όλοι έχουμε για να φορτωθούν ολόκληρες.

Oι περισσότερες σημερινές εφαρμογές δεν μπορούν να εκμεταλευτούν τους πολυπύρηνους επεξεργαστές πάντως, όχι την μνήμη.


Η ΑΠΟΔΟΣΗ του υπολογιστή που αναφέρω είναι το άθροισμα της ποσότητας (όγκου) και της ταχύτητας λειτουργίας όλων των μερών που απαρτίζουν τον υπολογιστή και όχι μόνο του επεξεργαστή.
- Ποσότητα σκληρού, ταχύτητα data seek, data read/write, ταχύτητα μεταφοράς δεδομένων (sata, sataII, ide, scsi)
- Ποσότητα μνήμης, ταχύτητα μνήμης, άλλο τα 133 της SDRAM άλλο τα 1066 της ddr2.
- Ταχύτητα επεγεργαστή
κλπ κλπ κλπ.


Για το raid όπως είπα συμφωνούμε... :)
 


Μηνύματα
2.632
Reaction score
1
Ε, ρε, βλεπει το θεμα ο zoglair, θα αρχισει τη γκρινια για τα vista, και θα χει και δικιο :happy_9:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.684
Μηνύματα
2.869.883
Members
37.944
Νεότερο μέλος
beetlejeans
Top