Πώς να κάνω το πικάπ να ακούγεται καλύτερα από τα ψηφιακά;

head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Οι νόμοι είναι για τους νομικούς και νομικίζοντες. Ο γράφων είναι της θετικής κατεύθυνσης! 🙂
 


Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Ω,ρε φίλε. Όσο σκέφτομαι ότι λόγω πορωσης είχα κι εγώ τέτοιες παρωπίδες και έλεγα τέτοια χαριτωμένα, δεν ξέρω. Νιώθω ντροπή.
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Ω,ρε φίλε. Όσο σκέφτομαι ότι λόγω πορωσης είχα κι εγώ τέτοιες παρωπίδες και έλεγα τέτοια χαριτωμένα, δεν ξέρω. Νιώθω ντροπή.
Πόρωση φίλε μου είχες εσυ. Και τότε και τώρα. Μπάμ κάνεις. Εγω κάνω πλάκα με όλους σας.

Και επειδή απο χιούμορ δεν βλέπω να καταλαβαίνεις , για εμένα να μην μιλάς έτσι για παρωπίδες και ντροπές.

Άντε απο εκεί βραδιάτικά μη πω κανά χοντρό και φάω μπάν.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Πόρωση φίλε μου είχες εσυ. Και τότε και τώρα. Μπάμ κάνεις. Εγω κάνω πλάκα με όλους σας.

Και επειδή απο χιούμορ δεν βλέπω να καταλαβαίνεις , για εμένα να μην μιλάς έτσι για παρωπίδες και ντροπές.

Άντε απο εκεί βραδιάτικά μη πω κανά χοντρό και φάω μπάν.
Δεν μίλησα για εσένα, εγώ νιώθω ντροπή που έλεγα τέτοιες μπούρδες και τις εννοούσα. Εσύ όπως λες κάνεις πλάκα, άρα σε αυτή τη περίπτωση γιατί θίχτηκες? Δεν καταλαβαίνω
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Δεν μίλησα για εσένα, εγώ νιώθω ντροπή που έλεγα τέτοιες μπούρδες και τις εννοούσα. Εσύ όπως λες κάνεις πλάκα, άρα σε αυτή τη περίπτωση γιατί θίχτηκες? Δεν καταλαβαίνω
Γαιτί φαντάζομαι με το head stef et al , συμφωνείς και το γνωρίζω επειδή σε παρακολουθώ. Αρα το έλεγες για εμένα.

Και γεινικά για όποιον και να το έλεγες ... κακώς το λες με το στύλ που το λές και ούτε καν ενα γελάκι. Μπούρδες λές εσυ, εδω είπες μπούρδες εργασία χωρίς καν να την έχεις διαβάσει. Απο εκεί να καταλάβεις.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Γαιτί φαντάζομαι με το head stef et al , συμφωνείς και το γνωρίζω επειδή σε παρακολουθώ. Αρα το έλεγες για εμένα.

Και γεινικά για όποιον και να το έλεγες ... κακώς το λες με το στύλ που το λές και ούτε καν ενα γελάκι. Μπούρδες λές εσυ, εδω είπες μπούρδες εργασία χωρίς καν να την έχεις διαβάσει. Απο εκεί να καταλάβεις.
Όχι, σοβαρά το λέω. Ντρέπομαι για τις βλακειες που έλεγα, άρα δεν υπήρχε λόγος να προσθέσω γελακι.
Όσο για την "εργασία ",κάνε μια αναζήτηση περί ακουστικής μνήμης του ανθρώπου και θα καταλάβεις γιατί δεν μπήκα καν στη διαδικασία να τη διαβάσω ολόκληρη.
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Όχι, σοβαρά το λέω. Ντρέπομαι για τις βλακειες που έλεγα, άρα δεν υπήρχε λόγος να προσθέσω γελακι.
Όσο για την "εργασία ",κάνε μια αναζήτηση περί ακουστικής μνήμης του ανθρώπου και θα καταλάβεις γιατί δεν μπήκα καν στη διαδικασία να τη διαβάσω ολόκληρη.
Ναι έκανα την έχει και στα references.

Και αυτες που λές εσυ τις ξέρω. Καμια σχέση, τα καταλαβαίνεις λάθος για εμένα τα πράγματα. Εγω τα καταλαβαίνω αλλιώς.
Ντρέπομαι για τις βλακειες που έλεγα
Εσυ να κανεις ότι θέλεις, δεν μας ενδιαφέρει. Εμεις δεν ντρεπόμαστε, δεν θα μας κάνει εσυ να ντρεπόμαστε.
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Ωραία περνάτε, ε; Κρίμα που δεν έχω κουράγιο να συμμετέχω κι εγώ.
Μια-δυό μικρές επισημάνσεις:

Όλες οι συσκευές αναλογικής εγγραφής σε ταινία, και γενικά όλες οι γραμμικές συσκευές αποθήκευσης, δεν είναι γραμμικές, παρά μόνον εντός κάποιων ορίων. Δηλαδή, αν ένα κασσετόφωνο γράψει σε 4πλή ταχύτητα, δηλαδή 7,5ips (!), δεν θα εγγράψει 80KHz.

Ο τρόπος λειτουργίας του CD είναι τελείως διαφορετικής αντίληψης. Δοθέντος ότι ο ρυθμός διαμεταγωγής πρέπει να είναι αυστηρά σταθερός, 1411Kbps, και δοθέντος επίσης πως τα δεδομένα αυτά αναγιγνώσκονται από δίσκο τυχαίας προσπέλασης, όπου η ακτίνα ανάγνωσης μεταβάλλεται, πρέπει απαραιτήτως να παραμένει σταθερή η γραμμική ταχύτητα. Επομένως και αναγκαστικά, ο δίσκος περιστρέφεται με συνεχώς μεταβαλλόμενη γωνιακή ταχύτητα, 500 - 200 στροφές/λεπτό, ξεκινώντας δηλαδή από το εσωτερικό προς το τα έξω, αντίστροφα σε σχέση με το πικάπ. Αυτός ο τρόπος επελέγη, ώστε να είναι εφικτή η χρήση και μικρότερων δίσκων 3 ιντσών, cd single, που σήμερα έχουν εκλείψει πλήρως.

Αν εμποδιστεί η περιστροφή του CD, ο ήχος δεν θα αλλοιωθεί τονικά, όπως συμβαίνει στο πικάπ -πρόκειται για μεγάλη παρεξήγηση που βλέπω πως κυκλοφορεί ακόμα στην πιάτσα, και απορώ πώς τα καταφέρνει, μετά από τόσα χρόνια. Απλώς, το σύστημα θα διορθώνει τα παραγόμενα σφάλματα ανάγνωσης, εξακολουθώντας να παίζει ακριβώς στο ίδιο pitch, μέχρις ενός ορίου, πέραν του οποίου θα διακοπεί η διαμεταγωγή, άρα θα σταματήσει να παίζει. Αυτό είναι όλο.
Ύλη δημοτικού στο φόρουμ μας.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Ο λόγος που συνεχίζει η εξέλιξη των μέσων αποθήκευσης με ταινία είναι η αξιοπιστία στο χρόνο.
Καλά τα SSD και τα "Clouds" δεν υπάρχει θέμα, αλλά για συγκεκριμένη χρήση.

Όταν ο βασικός λόγος αποθήκευσης είναι η αξιοπιστία στην επαναφόρτωση ψηφιακών δεδομένων η λύση είναι τα tapes. Αν τα αποθηκεύσεις σωστά (κλιματολογικές συνθήκες δωματίου), θα τα έχεις για πάντα.

Είχαμε ένα τέτοιο της ΙΒΜ στην Graal, το οποίο το είχαν πάρει μεταχειρισμένο από τα κεντρικά της Εθνικής Τράπεζας.
 

Μηνύματα
1.864
Reaction score
4.430
Πολύ θεωρητική η συζήτηση. Το digital προσφέρεται για θεωρίες ....
Για πέστε μας και κάποια προβλήματα που δεν αφήνουν το "κορυφαίο" να είναι κορυφαίο.
.
Παρακαλουνται αυτοι που προσπαθουν να κανουν το πικαπ ν'ακουγεται καλυτερα απο τα ψηφιακα,
να μην αποπροσανατολιζουν αυτους που εχουν κανει το ψηφιακο ν'ακουγεται καλυτερα απο τα αναλογικα..
 

Μηνύματα
175
Reaction score
146
Έχουμε ένα πικαπ στην κατηγορία των 500 ευρώ - τα οποία συνήθως έρχονται με μια βασική ελλειπτική ή και σφαιρική βελόνα. (Στη συγκεκεριμένη περίπτωση είναι ένα Audio Technica AT-LP5X).
Είναι ¨σκέτο¨ έτσι? Δηλ. σε αυτήν την τιμή δεν έχεις εξωτερικό προενισχυτή phono , χρησιμοποιείς τον ενσωματωμένο ή του πικάπ ή του ενισχυτή αν έχει.
Συγκρινόμενο με ένα cd player παρόμοιας τιμής, ναι μεν έχεις έναν συμπαθητικό ήχο , γεμάτο, ξεκούραστο ρυθμικό , αλλά χάνει ενταξει, ακούς λιγότερα πράγματα, χάνεις ανάλυση, αέρα στα πρίμα, έκταση στα άκρα, control κτλ.
Κάποιους δεν θα τους πείραζε, και το δέχομαι , αλλά αν βάλεις και τον παράγοντα IGD (inner groove distortion) που ναι μεν δεν είναι πολύ δεν ακούγεται πολύ, αλλά υπάρχει ... εδώ έχουμε θέμα.
ΑΝ δε , το συγκρίνω με το dac μου (Rega Dac-R που είναι πιο ακριβό) δεν έχει καμμία τύχη, τρώει ξύλο.

Επειδή όμως έχω πολλά βινύλια και δεν θέλω ούτε να τα πουλήσω, ούτε απλά να τα βλέπω..
Πως θα κάνω το πικαπ μου να ακούγεται καλύτερα και να μην με πειράζει η σύγκριση ακόμα και με το ακριβότερο dac? Και ίσως να ακούγεται και καλύτερα και απο τα ψηφιακά? ...σε μερικούς τομείς τουλάχιστον?

1. Εξωτερικός προενιχυτής phono - 150 ευρώ (cambridge audio)
2. Βελόνα VM-95ML (microline) - 200 ευρώ
3. Ρύθμιση : protractor για το συγκερκριμένο πικαπ - βραχίονα από ebay - 35 ευρώ
4. Ένα ακόμα ζεύγος rca που θα χρειαστεί - 50 ευρώ (audioquest)

Φτάσαμε στην τιμή πλέον του ακριβότερου dac:

Goodbye.. IGD!
Welcome to .. Ανάλυση - ισορροπία - control!
Ρυθμός - timing - φυσικότητα στην ευρύτερη μεσαία περιοχή - ελαφρώς καλύτερα από το dac! To dac που όπως λένε έχει "αναλογικές αρετές" - και όντως ισχύει σε κάποιο βαθμό.
Λίγο πιο ξεκούραστο επίσης (συνολικά)
Καλύτερο πλέον από το (φθηνότερο τώρα) cd player (Yamaha cd-s700)

Σκοπός επετεύχθη!
 

gid

Μηνύματα
7.316
Reaction score
8.540
Ο λόγος που συνεχίζει η εξέλιξη των μέσων αποθήκευσης με ταινία είναι η αξιοπιστία στο χρόνο.
Καλά τα SSD και τα "Clouds" δεν υπάρχει θέμα, αλλά για συγκεκριμένη χρήση.
Δεν είναι, δηλαδή, αξιόπιστο το AWS S3?
 

Μηνύματα
347
Reaction score
273
Οι συζητήσεις μας μπορεί να είναι τροφή για περεταίρω σκέψη και διερεύνηση, αλλά μπορούν κάλλιστα να είναι και μια προσπάθεια επιβεβαίωσης της ορθότητας της κοσμοθεωρίας που μας οδήγησε στο πέρασμα του χρόνου σε μια σειρά «πρακτικών» κινήσεων.

Μερικές φορές αν τύχει να υπονοηθεί το ενδεχόμενο των λανθασμένων κινήσεων, ενδέχεται ανακλαστικά να οδηγηθούμε σε μια στείρα προσήλωση στην κοσμοθεωρία μας.

Σε αυτήν την περίπτωση ας θυμηθούμε ότι το μυαλό είναι σαν το αλεξίπτωτο.

Δουλεύει μόνο όταν είναι ανοικτό.
Από τα καλύτερα post που έχω διαβάσει εδώ. :hi:
 

Μηνύματα
347
Reaction score
273
Ω,ρε φίλε. Όσο σκέφτομαι ότι λόγω πορωσης είχα κι εγώ τέτοιες παρωπίδες και έλεγα τέτοια χαριτωμένα, δεν ξέρω. Νιώθω ντροπή.
Νικ, μπορείς να εξακολουθείς να νιώθεις ντροπή μιας και ακόμα είσαι σε φλου κατάσταση σαν τον Μπάμπη..
 


Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.009
Goodbye.. IGD!
Welcome to .. Ανάλυση - ισορροπία - control!
Ρυθμός - timing - φυσικότητα στην ευρύτερη μεσαία περιοχή - ελαφρώς καλύτερα από το dac! To dac που όπως λένε έχει "αναλογικές αρετές" - και όντως ισχύει σε κάποιο βαθμό.
Λίγο πιο ξεκούραστο επίσης (συνολικά)
Καλύτερο πλέον από το (φθηνότερο τώρα) cd player (Yamaha cd-s700)

Σκοπός επετεύχθη!
Αλήθεια πιστεύεις ότι όλα αυτά που γράφεις , ακόμα και το IGD , τα απαλοίφεις με ένα καλώδιο , μία βελόνα , και ένα καλύτερο phono ? αλήθεια ?
Οτι λάθος έκανε η προηγούμενη βελόνα της κεφαλής , το ίδιο ακριβώς θα κάνει και η επόμενη , στο inner groove του δίσκου. ΔΕΝ αλλάζει αυτό , ότι και να κάνεις , που να χτυπάς τον κώλο σου κάτω.
Ετσι είναι , έτσι είναι γραμμένο , έτσι αναπαράγεται από το σύστημα βραχίονας κεφαλή , έτσι θα το ακούσεις .
ΟΣΕΣ κεφαλές ή βελόνες και αν αλλάξεις. Οσα Phono stage και αν συνδέσεις και αλλάξεις , το ίδιο σφάλμα θα υπάρχει πάντα.
Γιατί? Γιατί , έτσι είναι σχεδιασμένο το σύστημα ανάγνωσης του βινυλίου. PERIOD.
Δεν συζητάμε τι σου αρέσει , με τι την βρίσκεις. Αλλά πιο παίζει πιο σωστά . Ε! αυτό δεν είναι το βινύλιο .
Αμα έχεις τα κάκαλα και γουστάρεις κάργα αναλογικό , πήγαινε πάρε κανά μπομπινόφωνο ανοιχτής ταινίας , που να δουλεύει , ΑΝ βρείς ! και πάρε και μερικές ,αν βρείς προεγγραμένες ταινίες στουντιακές ,να ακούς να γουστάρεις αναλογικό ήχο αξιώσεων , με το φύσημά του , την συμπίεσή του , τον θόρυβό του και ότι άλλο συνεπάγεται η αναλογική αναπαραγωγή ποιότητας. Μόνο μην γράφεις τέτχια σαν αυτά που έγραψες και μας σηκώνεται η τρίχα.
Μην φανταστείς ! και εγώ έχω 3 πικάπ , το ένα SL 1200 MK2 , με Βραχίονα JELCO , και τα άλλα SANSUI , SR 929 , SR 838 , όλα με κεφαλές κινητού πηνίου , ακόμα και DENON 304 που είναι η αγαπημένη μου . Τρείς έχω.
Α ! και ένα DUAL CS 435 της κυράς .
Δεν είναι ότι δεν μου αρέσει το βινύλιο ,αλλά μην λέμε αηδίες , μας διαβάζει κόσμος.
 


Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.009
Τις θεωρώ και είναι υποδεέστερες των MC .
ΟΧΙ ότι είναι κακές , απλά , δεν συγκρίνονται ηχητικά .
Οι περισσότερες .
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.163
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top