Πώς να κάνω το πικάπ να ακούγεται καλύτερα από τα ψηφιακά;

Μηνύματα
889
Reaction score
201
Αυτη η ιστορια με τους παπουδες που ακουνε εκστασιασμενοι ενα πικαπ μου θυμιζει λιγο την αλληγορια του σπηλαιου του Πλατωνα, ειμαι σιγουρος οτι η πρωτη εντυπωση αυτου που μας μετεφερε την ιστορια ειναι λαθος αν ακουγε προσεκτικα για ικανο χρονικο διαστημα το συστημα, και οχι μονο για ενα τεταρτο, θα αρχιζε σταδιακα να αναγνωριζει αυτα τα προτερηματα που ακουγαν και οι παπουδες ... Αλλωστε ποσοι και ποσοι οι οποιοι ξεκινησαν κυνηγωντας τις υψηλες τεχνικες προδιαγραφες τα ακριβα high end και την politically correct ορθοδοξια των χαμηλων παραμορφωσεων δεν αναφωνησαν "μα ο βασιλιας ειναι γυμνος !!!", καταληγοντας στην ζεστη αγκαλη των παραμορφωσεων του vintage η του πικαπ
 

Μηνύματα
15.008
Reaction score
20.731
Αυτη η αφήγηση μου είχε προκαλέσει αποστροφή για το πικαπ και σαν αποτέλεσμα ήταν να τα πουλήσω όλα ( πικαπ και δίσκους)
WTF ?????

πούλησες μια συσκευή επειδή άκουσες μια ιστορία για μια άλλη συσκευή (του ιδίου τύπου);;;;;

σοβαρά;;;;;
προσωπική άποψη μηδέν;

δεν μπορεί να τα διαβάζω αυτά , δεν μπορεί...
πάω να δω maverick
 

exile

Videocameras
Μηνύματα
6.053
Reaction score
4.347
Ναι νταξ, αλλά άμα δε ξανάρχεσαι δε μετράει.

Άμα όταν ξαναπήγαινες, ξαναξανάρθει ο άλλος, δε ξέρω τι γίνεται.

Λογικά όποιος ξαναξανάρχεται, κερδάει.
Όλα είναι γραμμένα πολλά χρόνια πρίν...:whistling::sneaky::biggrin:

 

Μηνύματα
1.866
Reaction score
4.431
WTF ?????
πούλησες μια συσκευή επειδή άκουσες μια ιστορία για μια άλλη συσκευή (του ιδίου τύπου);;;;;
σοβαρά;;;;;
προσωπική άποψη μηδέν;
Οχι, απλως πιστευε σε καποιον που μεχρι τοτε θεωρουσε γκουρου..
Αλλα κι εσυ διαλεξε, προσωπικη αποψη η μετρησεις:
 

Μηνύματα
15.008
Reaction score
20.731
Η άποψη άποψη και οι μετρήσεις μετρήσεις.
Αν σου αρέσει κάτι που μετράει λάθος γούστο σου και τρελά σου , το παραδέχεσαι και όλα καλά. Δεν θα βγεις να πεις όμως ότι αυτό που σου αρέσει είναι το σωστό .
Αλλά να πουλήσεις κάτι το οποίο γνωρίζεις από πρώτο χέρι τι κάνει με βάση μια ιστορία για κάτι συναφές δεν έχει καμία απολύτως λογική .
Δηλαδή να 0ουλησω πχ το cx7 επειδή κάποιος οδήγησε cayenne στο χώμα και δεν του άρεσε; Σοβαρά τώρα ;
 


Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
σοβαρά τώρα γράφτηκε τέτοια μλκ;;;;;;;;
τι ζούμε ρε πστμ....
Μα δεν παρακολουθείς; :laugh:
WTF ?????

πούλησες μια συσκευή επειδή άκουσες μια ιστορία για μια άλλη συσκευή (του ιδίου τύπου);;;;;

σοβαρά;;;;;
προσωπική άποψη μηδέν;

δεν μπορεί να τα διαβάζω αυτά , δεν μπορεί...
πάω να δω maverick
Να πας! Ταινίαρα, από τις λίγες που θα την έβλεπα και 2η φορά σε λίγες μέρες.
 

Μηνύματα
15.008
Reaction score
20.731
ανατρίχιασα ναουμ
εντάξει εκεί που έκλεψε ιρανικό-λειτουργικό-οπλισμένο F14 που το απογείωσε σε 200 μέτρα διάδρομο (χωρίς ράμπα/εκτοξευτή κλπ) και κατέρριψε 2 su57like το τράβηξε από τα βιζγιά αλλά ταινιάρα , ούτε σουπερ ήρωες ούτε θάνος ούτε κώστας μήτσος.
 

Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.800
Αυτη η ιστορια με τους παπουδες που ακουνε εκστασιασμενοι ενα πικαπ μου θυμιζει λιγο την αλληγορια του σπηλαιου του Πλατωνα, ειμαι σιγουρος οτι η πρωτη εντυπωση αυτου που μας μετεφερε την ιστορια ειναι λαθος αν ακουγε προσεκτικα για ικανο χρονικο διαστημα το συστημα, και οχι μονο για ενα τεταρτο, θα αρχιζε σταδιακα να αναγνωριζει αυτα τα προτερηματα που ακουγαν και οι παπουδες ... Αλλωστε ποσοι και ποσοι οι οποιοι ξεκινησαν κυνηγωντας τις υψηλες τεχνικες προδιαγραφες τα ακριβα high end και την politically correct ορθοδοξια των χαμηλων παραμορφωσεων δεν αναφωνησαν "μα ο βασιλιας ειναι γυμνος !!!", καταληγοντας στην ζεστη αγκαλη των παραμορφωσεων του vintage η του πικαπ
Ποια ακριβά high end? Η ουσία δεν είναι στο πόσο κοστίζει ένα σύστημα, αλλά στο πόσο καλά θα στηθεί. Τουλάχιστον για εμάς τους ταπεινούς που αρεσκόμαστε στο να ακούμε μουσική και όχι να κομπάζουμε για τα αποκτήματά μας.

Οχι, απλως πιστευε σε καποιον που μεχρι τοτε θεωρουσε γκουρου..
Αλλα κι εσυ διαλεξε, προσωπικη αποψη η μετρησεις:
Κρίμα που έπαψε να τον θεωρεί γκουρού και ακούει άλλους γκουρού.
 

Μηνύματα
1.065
Reaction score
1.116
Χθες προχθές θα έβαζα ένα δίσκο στο πικάπ.
Όλο το αναβάλλω, λέω φτάνει πχια φτάνει, θα βάλω.
Φέτος δεν έχει παίξει ακόμα.
Έβαλα ένα.. Harry Styles που πήρα δωράκι στην γυναίκα μου, έτσι για τα πόστερ και την φάση , ολοκαίνουργιο, γυαλιστερό, πολύ προσεγμένη έκδοση.
μια χαρά ακούγεται ρε σκέφτηκα και χορέψαμε και γελάσαμε..
Ε και σίγουρα θα ξαναβάλω σύντομα κάποιο απ' τα παλιά τα αγαπημένα μου..

Και σιγά μην ασχολήθηκα ξανά.
Βαρεμάρα.. κανένας λόγος.
Και εχω 3Κ δίσκους ε.
 

Μηνύματα
889
Reaction score
201
δεν διαφωνω με τον αστροναφτη το στησιμο παιζει ρολο, αλλα η ουσια που ηθελα να επικοινωνησω, και εδω θα το προχωρησω λιγο ακομα, ειναι οτι το συγχρονο high end (το οποιο by definition ειναι ακριβο) ειναι μια υποθεση για λιγους οι οποιοι δεν ενδιαφερονται για την μουσικη τους ευχαριστηση αλλα συνηθως η / και κυριως για επιδειξη. Αυτο επιτεινεται βεβαια απο τους διαφορους guru του ειδους, στο ιντερνετ και αλλου, οι οποιοι κανουν χρυσες δουλειες πανω στις πλατες ανυποψιαστων κοροιδων. Καποιος μπορει να στησει ενα συστημα (κατα την γνωμη μου βινταζ, αλλα αυτο ειναι αλλη υποθεση) με λιγα χρηματα το οποιο θα προσφερει περισσοτερα απο το ακριβοπληρωμενο high end. Πολλοι, και εγω και φιλοι μου, το διαπιστωσαν οταν ειχαν δωσει σεβαστα ποσα στο high end, αλλα ετσι ειναι δεν μπορεις να εχεις τις εμπειριες εκ γενετης και αν δεν κανεις την διαδρομη σου ...
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.558
Reaction score
37.835
δεν μπορεις να εχεις τις εμπειριες εκ γενετης και αν δεν κανεις την διαδρομη σου
... εχει αλλαξει η εποχη, η δια ζωσης εμπειρια εχει αποδομηθει σε ενα μεγαλο (και απαραιτητο) βαθμο.
 


Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.800
δεν διαφωνω με τον αστροναφτη το στησιμο παιζει ρολο, αλλα η ουσια που ηθελα να επικοινωνησω, και εδω θα το προχωρησω λιγο ακομα, ειναι οτι το συγχρονο high end (το οποιο by definition ειναι ακριβο) ειναι μια υποθεση για λιγους οι οποιοι δεν ενδιαφερονται για την μουσικη τους ευχαριστηση αλλα συνηθως η / και κυριως για επιδειξη. Αυτο επιτεινεται βεβαια απο τους διαφορους guru του ειδους, στο ιντερνετ και αλλου, οι οποιοι κανουν χρυσες δουλειες πανω στις πλατες ανυποψιαστων κοροιδων. Καποιος μπορει να στησει ενα συστημα (κατα την γνωμη μου βινταζ, αλλα αυτο ειναι αλλη υποθεση) με λιγα χρηματα το οποιο θα προσφερει περισσοτερα απο το ακριβοπληρωμενο high end. Πολλοι, και εγω και φιλοι μου, το διαπιστωσαν οταν ειχαν δωσει σεβαστα ποσα στο high end, αλλα ετσι ειναι δεν μπορεις να εχεις τις εμπειριες εκ γενετης και αν δεν κανεις την διαδρομη σου ...
Το στήσιμο παίζει ρόλο, αλλά για να στήσει κάποιος σωστά, δυστυχώς δεν αρκεί να βασιστεί στα αυτιά του. Αυτό έρχεται σε αντίφαση με την επιθυμία κάποιων να ξεχωρίσουν στο πλήθος και να πάρουν την ικανοποίηση ότι είναι ανώτεροι σε ένα τομέα. Όταν κάποιος θεωρεί ( και διατυμπανίζει ) για τον οποιοδήποτε λόγο ότι έχει τα χρυσά αυτιά, προφανώς και δεν μπορεί να δεχτεί και να συμπορευτεί με αυτό που λέει η επιστήμη.
Ολιγόβατα μηχανήματα που κοστίζουν πολύ περισσότερο απο έτοιμα ενεργά ηχεία περιοπής, επειδή οι κάτοχοί τους "ξέρουν" ενώ όλοι οι υπόλοιποι είναι "@rh1d1a". Όλα κινούνται γύρω απο το "εγώ" του καθενός και πως επιθυμεί να το πλασάρει στους άλλους, προκειμένου να εισπράξει τον θαυμασμό τους και να νιώσει "o high".
Μιας που αναφέρθηκες στα vintage μηχανήματα, άλλη τρελή μπίζνα κι αυτή. Ναι, υπάρχουν καλά μηχανήματα παλιότερων εποχών, αλλά αυτό το χάλι που ο καθένας πουλάει τη παλιατζούρα του για όσα του λείπουν επειδή είναι "vintage", στο λαιμό μου κάθεται. Και καλά οτιδήποτε σύγχρονο δεν φτιάχνεται με το μεράκι που φτιάχνονταν τα μηχανήματα παλιά ( είτε μιλάμε για το audio, είτε μιλάμε για αυτοκίνητα, είτε για οτιδήποτε άλλο ). Όταν όμως ένα vintage σύστημα καταλήγει να κοστίζει αρκετά χρήματα και το συνολικό κόστος πλησιάζει αυτό ενός πλήρους συστήματος ενεργών, ειδικά όταν το vintage θεοποιείται ως ο εκπρόσωπος του αγνού ήχου, αρχίζει και χαλάει η σούπα.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.558
Reaction score
37.835
.. οπως και η μουσικη κρινεται (και) απο το κοινο της...ετσι και τα μηχανηματα ετσι και οι αποπσεις.. 🐒
 

Μηνύματα
889
Reaction score
201
Σε μερικά θα διαφωνήσω με τον αστροναύτη και σε άλλα θα συμφωνήσω, αυτόν που θα σου πουλήσει το σαπακι για πρώτης τάξεως βινταζ στηρίζεται στην άγνοια σου επομένως το μάθημα είναι αν θέλεις να ασχοληθείς με βινταζ η οτιδήποτε άλλο μάθε πρώτα το αντικείμενο σου για να μην σε πιάνουν "κότσο". Άλλωστε το ίδιο συμβαίνει με ευπόληπτες εταιρείες high end που πουλάνε φύκια για μεταξωτές κορδέλες, απλώς σε άλλο επίπεδο (τσέπης). Δεύτερον το high end δεν εφευρέθηκε σήμερα υπάρχει εδώ και πολλές δεκαετίες και όπως και σήμερα έχει τις λαμπρές του στιγμές και τις αποτυχίες του (περισσότερο). Τρίτον ένα μέρος της τιμής ενός βινταζ μηχανήματος οφείλεται στην σπανιότητα του δεν είναι λογικό για παράδειγμα ένας κορυφαίος βινταζ ενισχυτής όπως ο Sansui AU-X1 να αυξάνεται η τιμή του διαχρονικά ? πόσοι υπάρχουν εν λειτουργία και σε καλή κατάσταση και πόσοι θα υπάρχουν σε 20 χρόνια? ανεξαρτητα που ακουγεται καλα και οντως ακουγεται. Τέταρτον, το αγνοούν κάποιοι, δεν είναι καλύτερο να σωθεί ένα μηχάνημα 50 ετών στο σαλόνι κάποιου από ότι να βρεθεί στα σκουπίδια και μετά στο πιάτο σου? Πέμπτο μένουν και κάποια λεφτά στην Ελλάδα σε τεχνικούς upgrades κλπ. γιατί ως γνωστόν high end στην Ελλάδα γιοκ. Τωρα οταν συγκρινεις βινταζ με ενεργα τα εχεις νομιζω κανει ελαφρως "αχταρμα" (να σου θυμισω μονο το ενεργο κρος Sony TA-4300F εν ετη 1970). Οσο γενικα για τις τιμες να σου θυμισω οτι τις τιμες στα βινταζ τις καθοριζει η αγορα δηλαδη εγω και εσυ και ολοι μας εν τελη δηλαδη ειναι μια τελειως δημοκρατικη διαδικασια ενω τις τιμες στα high end καινουργια μηχανηματα τις καθοριζει η guru εταιρεια αναλογα με την τσεπη του κοροιδου
 

Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.800
Έχω κάποια vintage μηχανήματα απο το παλιό σύστημα του πατέρα μου ( κάποια τα χαρίσαμε, μεγάλη βλακεία, το μετανιώνω πραγματικά ) και φυσικά τα κρατάω, αν και παρατημένα μέχρι να βρω πολύ χρόνο για να ασχοληθώ με την αναπαλαίωση και τη βελτίωσή τους. Δεν θα τα πέταγα σε καμία περίπτωση. Προτιμώ να τα χαρίσω με τη σειρά μου, αλλά σε συγγενικά πρόσωπα, όχι σε κανένα ξένο, anyway. Επί τούτου όμως, δεν θα αγόραζα vintage μηχάνημα γιατί με ενδιαφέρουν οι επιδόσεις ενός μηχανήματος και όχι το συναισθηματικό ή συλλεκτικό κομμάτι. Και φυσικά, δεν είμαι απο αυτούς που αναπολούν τις παλιές ημέρες λέγοντας ότι τα παλιά μηχανήματα κατασκευάζονταν με μεράκι και δεν τα φτιάχνουν τόσο καλά πια. Και βλέπουμε σημερινά μηχανήματα με 4layer pcb's σε αντίθεση με τα vintage που είναι τίγκα στο καλωδιομάνι και συνήθως, ούτε καν ξεχωρισμένα, όλα χύμα στο κύμα.
Είδα για παράδειγμα το κροσόβερ που ανάφερες. Δεν μου λέει τίποτα. Πολύ καλωδιομάνι για το τίποτα ( τόσο μπορούσαν για εκείνη την εποχή, τόσο έφτασαν ) ενώ δεν έχει ούτε το 1/10 των δυνατοτήτων του minidsp 2x4HD μου ( για να μην αναφέρω κάποιο ανώτερο μοντέλο δηλαδή ). Συγκεκριμένα βήματα ως προς τις συχνότητες αποκοπής, δεν υπάρχει η δυνατότητα επιλογής του τύπου κροσόβερ και της κλίσης του, δεν έχει delay, δεν έχει peq που ακόμα και το πιο απλό dsp crossover τα έχει σαν standard, ενώ το minidsp μου συνεργάζεται και με dirac. Οι δε επιδόσεις του, να με συμπαθάς, αλλά είναι κατώτερες του minidsp μου.
Επίσης, δεν νομίζω ότι τα έχω κάνει αχταρμά ως προς τα ενεργά, με ενδιαφέρει η τεκμηρίωση της άποψής σου. Προκαταβολικά να σου πω ότι στο κόστος του Sansui ολοκληρωμένου που αναφέρεις ( στο ebay τον βλέπω να παίζει άνω των 1500€ ), κάποιος αγοράζει 2.2. σύστημα περιοπής και έχει επαρκέστατη ισχύ για τις μονάδες των ηχείων, dsp, subwoofers για τη καλύτερη συνεργασία με το χώρο, ενώ θα έχει και σαφώς υψηλότερες στάθμες στη θέση ακρόασης σε όλο το ακουστικό φάσμα.
Δεν λέω, ο Sansui AU-X1 είναι ένα μηχάνημα που δείχνει να έχει κατασκευαστεί σωστά και δεν είναι απο τα "πιτσιρίκια" της Sansui. Για τη δουλειά που προορίζεται να κάνει όμως ( να παίζει μουσική ), πως στο καλό θα καταφέρει να παίξει καλύτερα απο ένα σύστημα που έχει όση ισχύ του χρειάζεται, εκεί που τη χρειάζεται και διαχειρίζεται καλύτερα και τον χώρο;
Τί να ζηλέψει το νέας γενιάς μηχάνημα; Τη πλήρως ή μερικώς διακριτή κατασκευή του vintage? Αν ήταν έτσι, τώρα θα έπρεπε όλοι να ποστάραμε στο avsite με έναν eniac στο σαλόνι μας ( εμείς να γράφαμε απο τη κουζίνα, γιατί δεν θα χωρούσαμε στο σαλόνι :p ) και να είχαμε ρίξει στο πυρ το εξώτερον πάσης φύσης ολοκληρωμένα και επεξεργαστές.
Κατανοώ και σέβομαι την ανάγκη σας για αγορά συλλεκτικών αντικειμένων, ακόμα και τη προτίμησή σας στον vintage ήχο, φτάνει να μη λέμε ότι τα vintage είναι καλύτερα μηχανήματα ( γιατί, το έχω ακούσει και αυτό και κόντεψα να καραφλιάσω σαν τον Κωσταυτιά ).
 

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.917
Έχω κάποια vintage μηχανήματα απο το παλιό σύστημα του πατέρα μου ( κάποια τα χαρίσαμε, μεγάλη βλακεία, το μετανιώνω πραγματικά ) και φυσικά τα κρατάω, αν και παρατημένα μέχρι να βρω πολύ χρόνο για να ασχοληθώ με την αναπαλαίωση και τη βελτίωσή τους. Δεν θα τα πέταγα σε καμία περίπτωση. Προτιμώ να τα χαρίσω με τη σειρά μου, αλλά σε συγγενικά πρόσωπα, όχι σε κανένα ξένο, anyway. Επί τούτου όμως, δεν θα αγόραζα vintage μηχάνημα γιατί με ενδιαφέρουν οι επιδόσεις ενός μηχανήματος και όχι το συναισθηματικό ή συλλεκτικό κομμάτι. Και φυσικά, δεν είμαι απο αυτούς που αναπολούν τις παλιές ημέρες λέγοντας ότι τα παλιά μηχανήματα κατασκευάζονταν με μεράκι και δεν τα φτιάχνουν τόσο καλά πια. Και βλέπουμε σημερινά μηχανήματα με 4layer pcb's σε αντίθεση με τα vintage που είναι τίγκα στο καλωδιομάνι και συνήθως, ούτε καν ξεχωρισμένα, όλα χύμα στο κύμα.
Είδα για παράδειγμα το κροσόβερ που ανάφερες. Δεν μου λέει τίποτα. Πολύ καλωδιομάνι για το τίποτα ( τόσο μπορούσαν για εκείνη την εποχή, τόσο έφτασαν ) ενώ δεν έχει ούτε το 1/10 των δυνατοτήτων του minidsp 2x4HD μου ( για να μην αναφέρω κάποιο ανώτερο μοντέλο δηλαδή ). Συγκεκριμένα βήματα ως προς τις συχνότητες αποκοπής, δεν υπάρχει η δυνατότητα επιλογής του τύπου κροσόβερ και της κλίσης του, δεν έχει delay, δεν έχει peq που ακόμα και το πιο απλό dsp crossover τα έχει σαν standard, ενώ το minidsp μου συνεργάζεται και με dirac. Οι δε επιδόσεις του, να με συμπαθάς, αλλά είναι κατώτερες του minidsp μου.
Επίσης, δεν νομίζω ότι τα έχω κάνει αχταρμά ως προς τα ενεργά, με ενδιαφέρει η τεκμηρίωση της άποψής σου. Προκαταβολικά να σου πω ότι στο κόστος του Sansui ολοκληρωμένου που αναφέρεις ( στο ebay τον βλέπω να παίζει άνω των 1500€ ), κάποιος αγοράζει 2.2. σύστημα περιοπής και έχει επαρκέστατη ισχύ για τις μονάδες των ηχείων, dsp, subwoofers για τη καλύτερη συνεργασία με το χώρο, ενώ θα έχει και σαφώς υψηλότερες στάθμες στη θέση ακρόασης σε όλο το ακουστικό φάσμα.
Δεν λέω, ο Sansui AU-X1 είναι ένα μηχάνημα που δείχνει να έχει κατασκευαστεί σωστά και δεν είναι απο τα "πιτσιρίκια" της Sansui. Για τη δουλειά που προορίζεται να κάνει όμως ( να παίζει μουσική ), πως στο καλό θα καταφέρει να παίξει καλύτερα απο ένα σύστημα που έχει όση ισχύ του χρειάζεται, εκεί που τη χρειάζεται και διαχειρίζεται καλύτερα και τον χώρο;
Τί να ζηλέψει το νέας γενιάς μηχάνημα; Τη πλήρως ή μερικώς διακριτή κατασκευή του vintage? Αν ήταν έτσι, τώρα θα έπρεπε όλοι να ποστάραμε στο avsite με έναν eniac στο σαλόνι μας ( εμείς να γράφαμε απο τη κουζίνα, γιατί δεν θα χωρούσαμε στο σαλόνι :p ) και να είχαμε ρίξει στο πυρ το εξώτερον πάσης φύσης ολοκληρωμένα και επεξεργαστές.
Κατανοώ και σέβομαι την ανάγκη σας για αγορά συλλεκτικών αντικειμένων, ακόμα και τη προτίμησή σας στον vintage ήχο, φτάνει να μη λέμε ότι τα vintage είναι καλύτερα μηχανήματα ( γιατί, το έχω ακούσει και αυτό και κόντεψα να καραφλιάσω σαν τον Κωσταυτιά ).
Έχει αλλάξει τίποτε στην σχεδίαση ενος προενισχυτή ή ενός τελικού τα τελευταία 50 χρόνια; (πλην της εισαγωγής των class D). Εννοώ σε τι υπολοίπεται σε σχεδιασμό και υλικά ένας ενισχυτής του '80, '90 κ.λ.π από έναν σημερινό πέρα από την ενδεχόμενη παλαιότητα κάποιων εξαρτημάτων; Δεν αναφέρομαι βέβαια σε dsp κ.λ.π. Αναφέρομαι σε καθαρόαιμους προ και τελικούς. Σαφέστατα υπάρχουν ενισχυτές "vintage" που είναι πολύ ανώτεροι από πολλούς "μοντέρνους". Όπως υπάρχουν και ηχεία "vintage" που είναι πολύ πολύ καλύτερα από σημερινά ενεργά!
 

Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.800
Έχει αλλάξει τίποτε στην σχεδίαση ενος προενισχυτή ή ενός τελικού τα τελευταία 50 χρόνια; (πλην της εισαγωγής των class D). Εννοώ σε τι υπολοίπεται σε σχεδιασμό και υλικά ένας ενισχυτής του '80, '90 κ.λ.π από έναν σημερινό πέρα από την ενδεχόμενη παλαιότητα κάποιων εξαρτημάτων; Δεν αναφέρομαι βέβαια σε dsp κ.λ.π. Αναφέρομαι σε καθαρόαιμους προ και τελικούς.
Με βάση αυτά που έχω δει στους Naim και τους Bryston τουλάχιστον, η βασική σχεδίαση είναι η ίδια και κάνουν διαρκώς προσθήκες. Τα υλικά είναι διαφορετικά, ενώ σίγουρα δεν υπάρχει αυτό το καλωδιομάνι απο το οποίο έπασχαν τα παλιότερης γενιάς μηχανήματα ( αν και τόσο η Bryston, όσο και η Naim, με εξαίρεση τον NAC32 της δεύτερης, είχαν αρκετά λιγότερη καλωδίωση απο τον ανταγωνισμό ).
Τα ενεργά ηχεία όμως, ενώ έχουν πολύ καλύτερη συμπεριφορά απο ένα τυπικό ολιγόβατο σύστημα παθητικών ηχείων, χρησιμοποιούν - ως επί το πλείστον - class D ενισχυτές, ενώ χρησιμοποιούν - κατά κόρον - το dsp. Αν συνυπολογίσουμε το κόστος για ένα τόσο σπάνιο ( και καλό για την εποχή του ) μηχάνημα και δούμε τί αγοράζει κανείς στη σημερινή αγορά, βλέπουμε ότι μπορεί να έχει ένα αξιοπρεπέστατο 2.2 σύστημα που τόσο λόγω της ύπαρξης των subs απο πλευράς παρεχόμενης επιπλέον στάθμης, όσο και λόγω της δυνατότητας που παρέχει να συνεργάζεται καλύτερα με τον χώρο, έχει ένα σαφώς καλύτερο value for money, αφού de facto θα έχει καλύτερη απόδοση σε όλο το ακουστικό φάσμα.
Αυτό δηλαδή που λέω είναι ότι ναι μεν σέβομαι την αγάπη κάποιων για τα vintage μηχανήματα ( όπως και για το βινύλιο κλπ ), αλλά αν αυτό που απασχολεί κάποιον είναι η όσο το δυνατόν καλύτερη ( και ποιοτικότερη ) απόδοση του συστήματος που σκοπεύει να αγοράσει, τότε ένα vintage σύστημα με δικάναλο παθητικό χάνει κατά κράτος, γιατί το σύγχρονο σετ έχει πολλά περισσότερα εφόδια για να παίξει καλύτερα στο χώρο.
 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.872
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top