Πώς να κάνω το πικάπ να ακούγεται καλύτερα από τα ψηφιακά;

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.131
Αυτο που ξέρω είναι τι ακούν τα αυτάκια μου και είμαι 47……
Το πικαπ μου ( το οποίο δεν χρειάζεται να αναφερθεί και Δεν κοστίζει πολλά ) παίζει πολύ καλύτερα από τα ψηφιακά που διαθέτω. ( στον ίδιο χώρο , στο ίδιο σύστημα ).
ΟΧΙ πολυ καλυτερα μρε PMC;) διαφορετικα λεμε;) για να μην αγριεψουμε τον χερ ντοκτορ:dance2: γιατι
Σχετικα ηπιο τον ειδα μεχρι στιγμης;)
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.389
Reaction score
1.843
. . . όλοι αυτοί που κάποτε είχαν γραμμόφωνο, τηλέφωνο με καντράν και γουόκμαν, όσοι ζουν τελοσπαντων😜, άμα τους ρωτήσεις που είναι, θα σου πουν ότι το πέταξαν. . . .
. . . δηλαδή . . . γιατρέ μου . . . εγώ που έχω και από τα τρία* . . . να κοιταχτώ ?? :oops:

.
* το γραμμόφωνο Dual λαμπάτο παρακαλώ, κρυσταλική κεφαλή, μπάσα, πρίμα, και δίδρομο καπάκι με έναν μοναδικό μπιπόλαρ πυκνωτή στο χάρτινο τουίτερ.
 

mouseslept

Buckalis Επαγγελματίας
Μηνύματα
425
Reaction score
343
Με το να σταματήσουμε να διαβάζουμε την άποψη των γκουρού του avsite για αυτό. :D
Δεν ειναι "αποψη" τους.... "Πολιτικη ηθελημενης διαστευλωσης της πραγματικοτητας" ειναι,,,

Γνωριχουν οτι τα πικαπ παιζουν ποοοοολυ καλυτερα απ' οποιοδηποτε ψηφιακο (καμμια σχεση μαλιστα)!
 


Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.009
Δεν ειναι "αποψη" τους.... "Πολιτικη ηθελημενης διαστευλωσης της πραγματικοτητας" ειναι,,,

Γνωριχουν οτι τα πικαπ παιζουν ποοοοολυ καλυτερα απ' οποιοδηποτε ψηφιακο (καμμια σχεση μαλιστα)!
Ρε καλώς το παιδί.
 

mouseslept

Buckalis Επαγγελματίας
Μηνύματα
425
Reaction score
343
"Πώς να κάνω το πικάπ να ακούγεται καλύτερα από τα ψηφιακά;"

...Δεν φτάνει να το πιστεύω;
Αν εισαι της σχολης "μη ερευνα" μπορεις να πιστεψεις οτι θελεις...

Το οτι τα πικαπ ειναι πολλες κλασεις ανωτερα στον ηχο απο οποιοδηποτε ψηφιακο, ειναι γεγονος που το "ακουει και κουφος ακομα" σε οποιαδηποτε πραγματικη συγκριση.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
Κι εδώ βλέπουμε ένα βινυλιολάγνο που ανέβηκε στο μηχανάκι να πάει γρήγορα γρήγορα σπίτι να βάλει να ακούσει πικαπ:

344738_fc660f5db062ef14838096ed443ebe58.gif



ΥΓ. Χιονίζει πάλι..

357752_5cf22f5e64caee8468c3e2f4bd810df7.jpg
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.449
Reaction score
5.549
Άντε ρε εξυπνάκηδες που διαβάζετε Toole και νομίζετε ότι κάτι ξέρετε.
Έχουμε και τους βλάκες που τρελαίνονται με τα Tesla.
Τι να κάνει ρε το σαραβαλάκι σας;
Το Lada Niva είναι πιο γρήγορο :D

Πολύ τραγικό το placebo effect και το belief based opinion bias... άραγε, οι υποστηρικτές του βινύλιου, καταδέχεστε τα remote control στην TV ή προτιμάτε το σωστό και καλύτερο τρόπο με τα μπουτόν πάνω στην TV ? :D
 


head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Αν εισαι της σχολης "μη ερευνα" μπορεις να πιστεψεις οτι θελεις...

Το οτι τα πικαπ ειναι πολλες κλασεις ανωτερα στον ηχο απο οποιοδηποτε ψηφιακο, ειναι γεγονος που το "ακουει και κουφος ακομα" σε οποιαδηποτε πραγματικη συγκριση.
Ακριβέστατο, μόλις αφαιρεθεί το "και" και το "ακόμα".
Όμως, δεν μπορώ να πω ότι δεν σας κατανοώ...
 
Last edited:

mouseslept

Buckalis Επαγγελματίας
Μηνύματα
425
Reaction score
343
Ακριβέστατο, μόλις αφαιρεθεί το "και" και το "ακόμα".
Όμως, δεν μπορώ να πω ότι δεν σας κατανοώ...
Aγαπητε, καλη η (ανυπαρκτη) τεκμηριωση στην παραθεση των εντυπωσεων σου σαν πραγματικοτητα.... Η αληθεια ομως ειναι οτι το ιδιο ακριβως προγραγραμα αν αναπαραχθει σε πικαπ και ψηφιοποιηθει se CD (σε απλο CDR με καλο ADC μετατροπεα), μετα, το (ηχογραφημενο απο το πικαπ) CD ακουγεται ΣΑΦΩΣ καλυτερα απο το εργοστασιακο SACD της ιδιας ηχογραφησης!

Καλες οι ατεκμηριωτες "αρλουμπες" λοιπον, αλλα οταν εσυ "πηγαινες", εγω, ΔΕΝ ερχομουν... ξαναρχομουν!
 

head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Aγαπητε, καλη η (ανυπαρκτη) τεκμηριωση στην παραθεση των εντυπωσεων σου σαν πραγματικοτητα.... Η αληθεια ομως ειναι οτι το ιδιο ακριβως προγραγραμα αν αναπαραχθει σε πικαπ και ψηφιοποιηθει se CD (σε απλο CDR με καλο ADC μετατροπεα), μετα, το (ηχογραφημενο απο το πικαπ) CD ακουγεται ΣΑΦΩΣ καλυτερα απο το εργοστασιακο SACD της ιδιας ηχογραφησης!

Καλες οι ατεκμηριωτες "αρλουμπες" λοιπον, αλλα οταν εσυ "πηγαινες", εγω, ΔΕΝ ερχομουν... ξαναρχομουν!
...ξανακυλώντας την πέτρα προς την κορυφή.
 
Last edited:


mouseslept

Buckalis Επαγγελματίας
Μηνύματα
425
Reaction score
343
...ξανακυλώντας την πέτρα προς την κορυφή.
Mαλιστα θα "σου'λεγα" που το γραφω το Linn η το Kuzma σε σχεση με αλλα φθηνοτερα...
 

head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Mαλιστα θα "σου'λεγα" που το γραφω το Linn η το Kuzma σε σχεση με αλλα φθηνοτερα...
Εγώ δεν έχω γράψει ούτε για Linn ούτε για Kuzma... Κάποιος έμπλεξε τα νήματα και τις απαντήσεις...
 

mouseslept

Buckalis Επαγγελματίας
Μηνύματα
425
Reaction score
343
Εγώ δεν έχω γράψει ούτε για Linn ούτε για Kuzma... Κάποιος έμπλεξε τα νήματα και τις απαντήσεις...
Tι σημασια εχει? Ετσι η αλλοιως "εχεις αποψη" χωρις να εχεις ιδεα η εμπειρια απο πικαπ....
 


mouseslept

Buckalis Επαγγελματίας
Μηνύματα
425
Reaction score
343
Ρε σείς... αυτός κάνει οχτάρια...
TEKΜΗΡΙΩΜΕΝΑ οχταρια,... και επταρια και ασσους και δεκαρια και οτι αλλο θελεις.... Μονον τις ατεκμηριωτες αρλουμπες που εκτοξευει το συναφι σας δεν θα βρεις εδω...
 

Μηνύματα
2.194
Reaction score
2.715
Καλώς ήρθες boukaloutsen.
Μιας που είσαι της επιστημονικής τεκμηρίωσης για δείξε την.
Μέχρι στιγμής όλο μπλα μπλα και μου συγχιζεσαι.. μην ανεβάσεις πίεση. Κανείς ορθογραφικά λαθάκια με ακατανόητες λέξεις ( και νοήματα) . Μήπως περνάς κάποια φαση; κλιμακτήριο; κάτι άλλο; σου εύχομαι περαστικά.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.121
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top