ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΗΧΟΥ ΣΤΟ PS3

Μηνύματα
3
Reaction score
0
Καλησπέρα σε όλους.
Καταρχήν να σας πω ότι είναι το πρώτο postarisma που κάνω στο forum, μιας και είμαι νέος στην παρέα.
Θα ήθελα την βοήθεια σας στο εξής:
Αγόρασα το Ps3 40gb και έχω κάποιες απορίες κυρίως όσον αφορά τον ήχο.
Να σας πω ότι έχω συνδέσει το Ps3 με την tv Samsung 40" (hd ready) μέσω hdmi και με οπτική ίνα σε 5.1 ενισχυτή της Sony.
Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι το εξής:
ήχο μπορώ να ακούσω είτε μόνο από την Tv είτε μόνο από τον ενισχυτή.
Δηλαδή αν βλέπω κάποια ταινία χωίς ενισχυτή, αν θελήσω να τον ανοίξω χρειάζεται να ανατρέξω πάλι στις ρυθμίσεις του ps3 και να επιλέξω σύνδεση με optical.
Επειδή υποψιάζομαι ότι κάτι δεν κάνω σωστά στις ρυθμίσεις, μήπως θα μπορούσατε να με βοηθήσετε στο συγκεκριμένο πρόβλημα;
Είναι πολύ κουραστικό να χρεάζεται κάθε φορά να αλλάζω τις ρυθμίσεις ανάλογα με τις ορέξεις μου και τους γείτονες(χα,χα,χα..)
Και μια και σας βρίσκω εύκαιρους θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ μέσω της κονσόλας,να βλέπω αρχεία από το pc (φωτο,μουσική και video).
Το ps3 το έχω συνδέσει wireless με το ασύρματο router μου.
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
Βασίλης
 

Μηνύματα
487
Reaction score
0
Για τον ήχο αν και δεν το έχω ψάξει ιδιαίτερα πολύ νομίζω πως δεν γίνεται αυτό που θέλεις...
Δηλαδή το ps3 μπορεί να δίνει ήχο ή μόνο από την οπτική ή μόνο από το hdmi/component/s-video

Όσο για τα αρχεία που ρωτάς...αν δεν έχεις εξεζητημένες απαιτήσεις..δηλαδή αν σου αρκεί να βλέπεις φωτογραφίες, να ακούς τα Mp3 σου και να βλέπεις divx/mp4 βίντεο από τον υπολογιστή σου ...μπορείς να το κάνεις και officially μέσω του windows media player, αρκεί να του ενεργοποιήσεις η ρύθμιση για να λειτουργεί ως media server και να αναγνωρίζει το ps3 σαν έγκυρη συσκευή.
 

Μηνύματα
1.356
Reaction score
1
Απάντηση: ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΗΧΟΥ ΣΤΟ PS3

Δεν έχεις κάνει κάτι λάθος στις συνδέσεις του ήχου.
Σήμα δίνει ή από την οπτική ή από το hdmi,όχι και από τα δύο ταυτόχρονα.
 

Μηνύματα
3
Reaction score
0
Έυχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις σας.
Μια διευκρίνηση όσον αφορά στο streaming.
Πέρα από την ρύθμιση στον windows media player ,χρειάζεται να του περάσω στην ηλεκτρονική βιβλιοθήκη του, όλα μου τα αρχεία;
 

Μηνύματα
487
Reaction score
0
Έυχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις σας.
Μια διευκρίνηση όσον αφορά στο streaming.
Πέρα από την ρύθμιση στον windows media player ,χρειάζεται να του περάσω στην ηλεκτρονική βιβλιοθήκη του, όλα μου τα αρχεία;
Χρειάζεται να περάσεις όσα θέλεις στη βιβλιοθήκη του wmp.
Το ps3 βλέπει αυτόματα τα αρχεία που περιλαμβάνει η βιβλιοθήκη του wmp στον υπολογιστή....
Αν έχεις όρεξη για ψάξιμο και πειραματισμούς υπάρχουν και άλλα προγράμματα, και καλά πιο εξειδικευμένα, σε σχέση με το wmp.
Ψάξε στο φόρουμ για TVersity
 

Μηνύματα
180
Reaction score
0
Έυχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις σας.
Μια διευκρίνηση όσον αφορά στο streaming.
Πέρα από την ρύθμιση στον windows media player ,χρειάζεται να του περάσω στην ηλεκτρονική βιβλιοθήκη του, όλα μου τα αρχεία;
Ναι... Πάντως γενικά σαν Media server καλύτερα να βάλεις το TVersity. Σε εμένα ακόμα και με πολύ αργό μηχάνημα (PC) δουλεύει άψογα ακόμα και σε transcoding VIDEO (Χαμηλής ανάλυσης βέβαια) Είναι λίγο μπέρδεμα να δουλέψει αλλά όταν δουλέψει είναι ΟΤΙ καλύτερο. Στο Forum μας θα βρείς ΟΛΕΣ τις πληροφορίες που χρειάζεσαι! Απλά κάνε τα σωστά Search! :) :smoking:
 



Μηνύματα
460
Reaction score
0
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι με τη σειρά μου?
Όταν συνδέσεις το PS3 με τον πεντακάναλο ενισχυτή σου μέσω optical σε προτρέπει να του δώσεις τι είδους ήχο να στείλεις δηλαδή έχεις τις επιλογές μεταξύ linear - dolby 5.1-dts 5.1-AAC- κλπ.
Εγώ τα τσεκάρω όλα και συνεχίζω,.... αλλά εχτές που είδα μια ταινία και ήταν 5.1 το sub δεν λάμβανε σήμα και έκλεισε μόνο του(μπήκε στο stand by).
Μετά απο αυτό ξαναρύθμισα το PS3 να δίνει στην optical μόνο 5.1 σήμα dolby και το sub "άκουγε" κανονικά....
ΓΙΑΤΙ??????
Πώς πρέπει να τα ρυθμίσω?

Άαααα και κέτι τελευταίο ποιά η διαφορά μεταξύ linear και bitstream?
Κάπου ζητάει το PS3 αυτή τη ρύθμιση και δεν ήξερα ακριβώς την διαφορά...υποψιάζομαι όμως οτι δεν μπορώ να έχω 5.1 μέσω linear εεεεε???
 

Μηνύματα
180
Reaction score
0
Σωστά υποψιάζεσαι!!!! Αν έχω καταλάβει και εγώ καλά το Linear πάει μέχρι Stereo (αλλά και χωρίς κωδικοποίηση οπότε και χωρίς απώλειες) To Bitstream είναι αυτό που στέλνει τα κωδικοποιημένα σήματα DD, DTS κλπ.

Για να ακούσεις παράδειγμα πεντάναλο Linear PCM ήχο που έχουν σχεδών όλα τα Blu Ray Μόνο μέσω HDMI audio και ανάλογο AV Receiver με in & out.

Τώρα.. Αν κάποιος έχει καταλάβει ΠΟΙΑ η χρησιμότητα της επιλογής Linear στο PS3 που λεέι και ο φίλος μας, ας μας το πει σε όλους να ξέρουμε! :)

Πιθανώς το Sub δεν έπαιζε επειδή έιχες επιλέξει Linear. Η υπάρχει και περίπτωση να έπαιζες χαμηλά και να μην πήγαινε αρκετό Ρεύμα να το "ανοίξει". Αυτό μου έχει τύχει και εμένα. Αν διαπιστώσεις ότι όταν το έχεις ΤΣΙΤΑ ανάβει τότε δοκίμασαι να του δίνεις παραπάνω "ρευμα" ακόμα και όταν παίζεις συνολικά χαμηλή ένταση.
 


Μηνύματα
629
Reaction score
0
Απάντηση: ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΗΧΟΥ ΣΤΟ PS3

Mεσω Liner μπορεις να ακουσεις ηχο sd αναλυσεις να το πω.Δηλαδη μεσω Hdmi θα σου δωσει σε μια ταινια με 5,1pcm απλο στερεο..Αν δωσεις μεσω bstream θα σου δωσει kanonika 5.1 pcm τωρα αν πας να ακουσεις κατι απο τα νεα προτοκολλα της dolby,dts θα παρεις στην πρωτη περιπτωση τα ιδη υπαρχοντα dd,dts5.1 ενω στην δευτερη 5,1 pcm παλι..Αν δεν κανω λαθος αυτες ειναι η διαφορες

 

Μηνύματα
143
Reaction score
0
Re: Απάντηση: ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΗΧΟΥ ΣΤΟ PS3

Δεν έχεις κάνει κάτι λάθος στις συνδέσεις του ήχου.
Σήμα δίνει ή από την οπτική ή από το hdmi,όχι και από τα δύο ταυτόχρονα.
Αυτο ειναι και ενα απο τα βασικα μειονεκτηματα του PS3 μαζι με οτι και επισης δε μπορει να δωσει ταυτοχρονη εξοδο εικονας σε Hdmi & Scart (Multi AV), με αποτελεσμα να πρεπει να ανοιγοκλεινεις συνεχεια τις πηγες σου και να αλλαζεις τα settings στο PS3 .
 

Μηνύματα
110
Reaction score
8
Απάντηση: ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΗΧΟΥ ΣΤΟ PS3

Να κανω κι΄εγω μια ερωτηση?τα καινουρια φορμα του ηχου τα υποστηριζει τελικα το ps3?κι΄αν οχι υπαρχει περιπτωσει με μια αναβαθμιση να τα υποστηριζει?γιατι οσους εχω ρωτησει μου δινουν και μια διαφορετικη απαντηση.αλλος μου οτι ο ενισχυτης του του εδειξε με το ps3 master audio,αλλος οτι δεν προκειται ποτε να τα υποστηριξει και αλλος οτι με αναβαθμισει γινεται.τελικα τι ισχυει γιατι θελω να αγορασω καινουριο ενισχυτη αυτες τις μερες.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.652
Μηνύματα
2.870.364
Members
37.933
Νεότερο μέλος
daemon76
Top