Ραδιοενισχυτής 5.1 ή ηχόμπαρα ;;;;

Μηνύματα
98
Reaction score
0
Καλημέρα.
Το μακρινό 2001 είχα στήσει το πρώτο και μοναδικό μου σύστημα homecinema με ραδιοενισχυτή Marantz και ηχεία τα B&W VM-1 & AS-1 sub.
Ο ενισχυτής κάποια στιγμή μετά από 10+ χρόνια υπηρεσίας τα έφτυσε και λόγο κρίσης είχα πάρει έναν μεταχειρισμένο ραδιοενισχυτή Denon από τις αγγελίες του insomnia.
Δυστυχώς και ο Denon αποδείχθηκε μάπα καθώς τελικά είχε πρόβλημα, ακόμα ποιό δυστυχώς όμως άργησα πολύ να το πάρω χαμπάρι οπότε ούτε μπορούσα να αποδείξω ότι με έπιασαν κορόιδο ούτε είχα την όρεξη να τον στείλω για επισκευή με επιπλέον κόστος καθώς είχα ήδη δώσει ένα σεβαστό ποσό για να τον πάρω και θα ήταν αμφιλεγόμενο το αποτέλεσμα.
Ως εκ τούτου κοιτάω για το εξής.

1- Το ποιό λογικό είναι να πάρω έναν καινούργιο ραδιοενισχυτή στην θέση του Denon και problem solved ΑΛΛΑ τo θέμα είναι ότι πρέπει να σκάσω ένα ποσό της τάξης των 500 ευρώ διότι τα ηχεία θέλουν αξιόλογη πηγή για να οδηγηθούν σωστά και δεν θα κάνουμε δουλειά με entry level μηχανάκια των 200 ευρώ. (δύσκολο τέτοιες εποχές)

2- Επειδή έχω στραβώσει από την όλη φάση σκέφτομαι να καταργήσω εντελώς όλο το σύστημα, να δώσω τα ηχεία και να βολευτώ με μία όσο το δυνατόν καλή ηχόμπαρα των 200 άντε μέχρι 300 ευρώ.

Μη βαράτε όλοι μαζί, ξέρω ότι είναι μεγάλη μ@λ@κία όλο αυτό διότι ο ήχος μεταξύ τους δεν συγκρίνεται αλλά οκ, μπορώ να βολευτώ γιατί είμαι εδώ και 1,5 χρόνο με τα ηχειάκια της τηλεόρασης και δεν την παλεύω άλλο.

Πηγές έχω ένα home-cinema pc και ένα cosmoteTV box αλλά για 4k, atmos, DTS-X, κλπ μοντερνικά ούτε λόγος και δεν με βλέπω να ασχολούμαι στην επόμενη 10τία.

Τί λέτε να κάνω ;;;
 


Μηνύματα
98
Reaction score
0
500€ είναι entry level. Προσωπικά θα έπαιρνα καλύτερο μεταχειρισμένο.
Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά έχω κάει μία φορά και δεν θέλω να ξαναμπλέξω με μεταχειρισμένα.
Επίσης αναγνωρίζω ότι παίζω στον λεγόμενο πάτο της αγοράς αλλά τέτοιες εποχές δεν μας πέρνει για ακριβότερα.
Πίστευα πάντως ότι συσκευές των 250+κάτι ευρώ που βρίσκω σε διάφορα καταστήματα είναι entry level, όχι των 500.
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Σίγουρα η σημερνή εποχή που ζούμε είναι οικονομικά στον πάτο και η αγορά τέτοιων συσκευών home cinema είναι δύσκολη, αλλά πιστεύω για όλους έχει ο μπαξές, αρκεί να μην έχεις απατήσεις( και τη πίτα ολόκληρη και το σκύλο χορτάτο).
Μπορείς να πάρεις πχ Σετ ηχείων και έναν ενισχυτή κοντά στα 500 ευρώ.
 

Μηνύματα
98
Reaction score
0
Σίγουρα η σημερνή εποχή που ζούμε είναι οικονομικά στον πάτο και η αγορά τέτοιων συσκευών home cinema είναι δύσκολη, αλλά πιστεύω για όλους έχει ο μπαξές, αρκεί να μην έχεις απατήσεις( και τη πίτα ολόκληρη και το σκύλο χορτάτο).
Μπορείς να πάρεις πχ Σετ ηχείων και έναν ενισχυτή κοντά στα 500 ευρώ.
Γιατί να ξαναπάρω ηχεία αφού ήδη στημένα τα B&W ;;
 

Μηνύματα
1.296
Reaction score
2.568
Κρίμα είναι να σκοτώσεις τα ηχειάκια που έχεις.
Τι πρόβλημα έχει ο Denon ;
 

gid

Μηνύματα
7.316
Reaction score
8.540
O Yamaha που σου πρότεινε ο φίλος παραπάνω είναι όντως entry-level αλλά το αποτέλεσμα που θα σου δώσει θα είναι η μέρα με τη νύκτα σε σχέση με την τηλεόρασή σου, και βέβαια θα αξιοποιήσεις και τα ηχεία που ήδη έχεις, οπότε ίσως είναι ό,τι καλύτερο μπορείς να κάνεις αφού δε θέλεις να ξαναρισκάρεις με ΜΤΧ.
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Γιατί να ξαναπάρω ηχεία αφού ήδη στημένα τα B&W ;;
Συγνώμη νόμιζα ότι ήθελες να τα αλλάξεις, από τι στιγμή που είσαι ευχαριστημένος με τα B&W δε χρειάζεται να πάρεις άλλα.
 

Μηνύματα
98
Reaction score
0
Κρίμα είναι να σκοτώσεις τα ηχειάκια που έχεις.
Τι πρόβλημα έχει ο Denon ;
Όσο είναι χειμώνας και κάνει κρύο παίζει καλά.
- Μόλις πιάσουν οι ζέστες χάνει την επαφή η θύρα HDMI OUT, το κουλό είναι ότι πατώντας με το χέρι επάνω στο καπάκι του ακούγεται ένας ήχος σαν διακόπτης και ψιλοεπανέρχεται η σύνδεση αλλά όχι για πολύ.
- Επίσης εκεί που παίζει κανονικά κάνει ένα κλάκ και χάνεται ο ήχος από το κεντρικό κανάλι.
Λύση για αυτό, που την προτείνουν στο ίντερνετ, είναι να τον ανασηκώσεις από μπροστά λίγα εκατοστά και να τον αφήσεις να πέσει. :oops:
Με το τράνταγμα διορθώνει.

Πρόβλημα των ψυχρών κολλήσεων στην πλακέτα του είναι από όσο το έψαξα στο ίντερνετ και παρουσιάζεται σε πολλά μοντέλα Denon της εποχής εκείνης δυστυχώς. >:(
O Yamaha που σου πρότεινε ο φίλος παραπάνω είναι όντως entry-level αλλά το αποτέλεσμα που θα σου δώσει θα είναι η μέρα με τη νύκτα σε σχέση με την τηλεόρασή σου, και βέβαια θα αξιοποιήσεις και τα ηχεία που ήδη έχεις, οπότε ίσως είναι ό,τι καλύτερο μπορείς να κάνεις αφού δε θέλεις να ξαναρισκάρεις με ΜΤΧ.
Ευχαριστώ για τη ναπάντηση.
Σύμπτωση ;;;; αλλά σε δυό καταστήματα που ρώτησα αναφέροντας το ιστορικό μου πρότειναν και αυτοί να δώ YAMAHA, τον RXV-4A συγκεκριμένα, που είναι κάτω από το όριο των 500ων ευρώ και είναι σχετικά απλός σε λειτουργίες αφού δεν θα χρειαστώ κάτι παραπάνω από ότι έχω τώρα.

Το θέμα είναι ότι τσινάει λίγο η γυναίκα για το ποσό για αυτό το λόγο άνοιξα το θέμα εδώ ρωτώντας μήπως τελικά πάω για την κουρτίνα 2. :)
 
Last edited:


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.163
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top