Ραδιοενισχυτης με ροπή χαμηλά;

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Γιατί ρε συ?Το eq είναι ωραίο πράμα.Διορθώνει τις αδυναμίες των ηχείων και του χώρου.Δεν είναι κακό να το χρησιμοποιείς.Είναι μάλιστα αναγκαίο!Απλά θέλει να μην το παρακάνεις όταν ανεβάζεις db.
 

meganers

Guest
Μηνύματα
93
Reaction score
32
Γιατί ρε συ?Το eq είναι ωραίο πράμα.Διορθώνει τις αδυναμίες των ηχείων και του χώρου.Δεν είναι κακό να το χρησιμοποιείς.Είναι μάλιστα αναγκαίο!Απλά θέλει να μην το παρακάνεις όταν ανεβάζεις db.
Στα σωστά ηχοσυστήματα , στον ακριβή ήχο, το eq δεν χωράει νομίζω.
Μάλιστα δε είναι τρομερά δύσκολο να το ρυθμίσεις σωστά.
Εχω φάει σήμερα πάνω από 5 ώρες και δεν μπορω να το φέρω .
Από την άλλη, τι πιο τίμιο σε καταστάσεις φλατ να μην έχεις σωστό ήχο;
Γιατί δλδ να πρέπει να το ρυθμίσω έτσι;
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Κοίτα..
Παλιά,βλέπαμε τους hi end ενισχυτές που δεν είχαν tone controls και λέγαμε"ναι σωστά δεν έχουν γιατί χαλάνε τον ήχο τον σοβαρό,τον hi end"
Τώρα που μπήκαν στη ζωή μας οι πολυκάναλοι με τα συστήματα ισοστάθμισης,καταλάβαμε ότι το eq είναι αναγκαίο σε όλες τις υλοποιήσεις για να μπορέσει το σύστημα να παίξει όσο πιο κοντά γίνεται στην λεγόμενη "target curve" δηλαδή στην κυματομορφή που αρέσει στον καθένα μας ή σ'αυτήν της αναφοράς η οποία φυσικά επηρεάζεται από τις δυνατότητες των ηχείων και πάρα πολύ από το χώρο.
Άρα θα επιμείνω λέγοντας ότι το eq είναι αναγκαίο καλό! :)

Edit:
Η επίδραση του χώρου στην κυματομορφή που φτάνει στα αφτιά μας είναι λιγότερη όσο πιο κοντά στα ηχεία καθόμαστε.
Εσύ,τί απόσταση ακρόασης έχεις?
 
Last edited:

meganers

Guest
Μηνύματα
93
Reaction score
32
Το ηχοσύστημα βρίσκεται σε ένα χώρο 48τ,μ με όλα τα έπιπλα φυσικά.
Κάνω καλιμπραισον και σε επίπεδο πολυκαναλο παίζει κάτι πάνω από εξαιρετικά.
Σε επίπεδο στέρεο, δικαναλο δλδ παίζει μουντά .
Σε επίπεδο 5καναλο μουσικά παίζει επίσης εξαιρετικά, μόνο όταν βάλω στέρεο να ακούσω μουσική εκεί, τα χαλάει.
Ενώ έχει δύναμη περισσότερη από κάθε ενισχυτή που δοκίμασα παίζει λες και εχω βάλει φίλτρα.
Αν επεμβεις στο εκουαλαιζερ και το βρεις αλλάζει αλλά ρε φίλε μου, θέλει πολύ δουλειά και πολύ δοκιμή, και εκεί λέω γιατί;
Θα το παλέψω γαμωτο.....
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Πόσο μακριά κάθεσαι από τα ηχεία?
Τα ηχεία ποια είναι?
 

meganers

Guest
Μηνύματα
93
Reaction score
32
Πόσο μακριά κάθεσαι από τα ηχεία?
Τα ηχεία ποια είναι?
Αν διαβάσεις όλο το τρεντ και δεν βαριέσαι θα τα δεις , είναι καλή πολύ μάλιστα ιδιοκατασκευη από άνθρωπο του χώρου.
Ωστόσο ας ξαναπώ, πως ο εν λόγω ενισχυτής έχει δύναμη πολύ μάλιστα αλλά πρέπει να γίνουν υποχωρήσεις από ότι βλέπω.
Είναι ροκαδικος όχι από αυτούς που λέμε γλυκός ήχος τύπου Denon η Sony που τα πάει καλά αν ανεβάσεις αρκετά το volume .
Σε καταστάσεις χαλαρής βραδινής ακρόασης τα πάει μαύρα χάλια και δεν μπορείς να ακούσεις σε καμία περίπτωση ποιότητα.
Ο μικρός Yamaha RXV 661 που είχα ήταν πολύ καλύτερος.
Η θέση μου σε ταινίες με βρίσκει στο κέντρο στα 4,5 μέτρα και σε μουσική ακρόαση κάπου δεξιά στο 1,5 μέτρο εκεί είναι η θέση μου που χουζουρεύω και τεντώνω το κεφάλι να δω αν έχει καεί το τουιτερ μου....
Αν παίξω με εκουαλαιζερ κάπου βελτιώνει κάπου χαλάει.
Φλατ .."...δυστυχώς .
 

TGD

Μηνύματα
7.193
Reaction score
7.219
Κάτσε, δηλαδή στη μουσική ακρόαση ΔΕΝ είσαι στο κέντρο;
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Κάνε μια δοκιμή και φτιάξε ένα ισόπλευρο τρίγωνο με πλευρά 1,5-2 μέτρα το πολύ με τα ηχεία να σε κοιτούν και κάτσε στην κορυφή του να ακούσεις αν θες,έτσι για δοκιμή.Θα δεις ότι θα αναθεωρήσεις για τον ενισχυτή.
 

meganers

Guest
Μηνύματα
93
Reaction score
32
Όχι απαραίτητα πάντα.
Γιατί αλλάζει κάτι;
Όταν παίζει μουντά θα αλλάξει κάτι αν είμαι στο κέντρο;
 


meganers

Guest
Μηνύματα
93
Reaction score
32
Μετά από πολλά τηλέφωνα και γνώμες πήρα ένα απλό rca έδωσα εικόνα στην τηλεόραση με τις ρυθμίσεις του ενισχυτή και εχω καλύτερη οπτική εικόνα αυτών.
Βοηθάει πολύ η εικόνα από αυτή του ενισχυτή και ελπίζω .
Θα αναγκαστώ να τον προσαρμοσω βάση εκουαλαιζερ αναγκαστικά , γιατί όπως είπαμε σε συνθήκες φλατ είναι πολύ hard rock η απόδοση του.
Ευχαριστω όλους σας παιδιά για την βοήθεια να είστε καλά.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.867.486
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top