Ρεύματα ενισχυτή;


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
να ρωτήσω και εγώ κάτι επι του ίδιου θέματος .... έχοντας τον Yamaha rxv 1600 και ηχεία τς paradigm premier 800 , και κατόπιν παρότρυνσης μελών από το σίτε , σε παράπονα μου σε σχέση με τα ηχεία μου , πήρα τον rotel 981 για ίσως καλύτερη οδήγηση των ηχείων . Εντυπώσεις !!! Μικρή έως καμία διαφορά στην ήχο , ίσως λίγο καλύτερο μπάσο σε δυνατή ένταση . Η ερώτηση είναι ... αξίζει ο ροτελ σαν δύναμη η χρειάζεστε πιο δυνατός ; 2 χ120 ..είναι . και από ότι διάβασα πιο πάνω , τα ηχεία μου αυτά δεν με ευχαρίστησαν ποτέ ... πριν είχα και έχω τα Dm 303 bw .. σαν να φταίει κάτι στις μεσαίο ψηλές συχνότητες ! και επίσης το κεντρικό δεν μου δίνει το ίδιο γέμισμα σκηνής που είχα πριν . Έχω ξαναγράψει για το παράπονο μου στο σάιτ . Και να πω την αλήθεια δεν περίμενα κάποια σημαντική αλλαγή με τον rotel . Το λοιπόν ..... πως τα γιατρεύουμε ;;; Επίσης ... γιατί ο κύριος πιο πάνω με 100 watt ηχεία , θέλει 200 watt ενισχυτή ;;; Δλδ εάν πάρω 250 watt θα αλλάξει το ηχείο ;; Θα γλυκάνουν οι χροιές , ;;;
Το πιο συχνό πρόβλημα των συστημάτων είναι η κακή τοποθέτηση των ηχείων σε συνδυασμό με προβληματικό χώρο.
Άνοιξε ενα θέμα και δώσε τα δεδομένα.
 


Μηνύματα
90
Reaction score
39

250W λέει, για class D σε βλέπω....
Δηλαδή ; Επαγγελματικός είναι ο D ; Λέει ότι δουλεύει από 15 έως 250 watt γιατί θέλω το μάξιμουμ ; Θα έχω διαφορά στον ήχο ;
 
Last edited:


Μηνύματα
90
Reaction score
39
Γιατί ? λες και δεν υπάρχουν class AB.
D είναι οι επαγγελματικοί ;;
Το πιο συχνό πρόβλημα των συστημάτων είναι η κακή τοποθέτηση των ηχείων σε συνδυασμό με προβληματικό χώρο.
Άνοιξε ενα θέμα και δώσε τα δεδομένα.
Ψάχνω να βρω πως να στείλω φωτογραφία
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.011
Oχι. Είναι απλώς μία άλλη τοπολογία , με αμφιλεγόμενες αρετές , και ποιότητα ήχου. Για οδήγηση sub είναι μια χαρά.
Για οδήγηση ηχείων πλήρους φάσματος , υπάρχουν σοβαρές αντιρρήσεις.
 
  • Like
Reactions: PMC


Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.011
Πατάς στο πορτοκαλί παραλληλόγραμο κάτω από το πλαίσιο που γράφεις το οποίο λέει attach files.
 

Μηνύματα
90
Reaction score
39
Oχι. Είναι απλώς μία άλλη τοπολογία , με αμφιλεγόμενες αρετές , και ποιότητα ήχου. Για οδήγηση sub είναι μια χαρά.
Για οδήγηση ηχείων πλήρους φάσματος , υπάρχουν σοβαρές αντιρρήσεις.
Κρίνετε ότι μου αρκεί ο rotel ?
 

Attachments



Μηνύματα
90
Reaction score
39
Το πιο συχνό πρόβλημα των συστημάτων είναι η κακή τοποθέτηση των ηχείων σε συνδυασμό με προβληματικό χώρο.
Άνοιξε ενα θέμα και δώσε τα δεδομένα.
Ο χώρος που είναι στημένο είναι 540 χ 510
 

ika

News
Μηνύματα
13.753
Reaction score
12.822
Δηλαδή ; Επαγγελματικός είναι ο D ; Λέει ότι δουλεύει από 15 έως 250 watt γιατί θέλω το μάξιμουμ ; Θα έχω διαφορά στον ήχο ;
Για το κόστος το είπα, με λιγότερα χρήματα παίρνεις περισσότερα WATT σε D από ότι σε ΑΒ.
Τα WATT που θέλεις εξαρτάται από το μέγεθος του χώρου και το πόσο δυνατά θέλεις να ακούς, τα 15 watt που λέει σαν ελάχιστο ξέχνα το.
class D είναι αυτά που λέει στο #15 ο musicfanatic

Ομως εδώ τα εξηγεί η Paradigm
και λέει 180W και ενισχυτή εως 250W.
 
Last edited:

Μηνύματα
90
Reaction score
39
Ποιός ROTEL? sorry δεν θυμάμαι. Μιλάμε για οδήγηση μόνο των L,R ?
Ναι παίρνω από το pre out toy av
Για το κόστος το είπα, με λιγότερα χρήματα παίρνεις περισσότερα WATT σε D από ότι σε ΑΒ.
Τα WATT που θέλεις εξαρτάται από το μέγεθος του χώρου και το πόσο δυνατά θέλεις να ακούς, τα 15 watt που λέει σαν ελάχιστο ξέχνα το.
class D είναι αυτά που λέει στο #15 ο musicfanatic

Ομως εδώ τα αλλάζει η Paradigm
και λέει 130W και ενισχυτή εως 180W.
Όποτε μου κάνει ο ροτελ με 2 χ 130 που λεει.. και δεν ψάχνω την αλλαγή για πιο δυνατά αλλά για το μήπως Αλαξει η ακουστική των ηχειων..... εξάλλου δυνατά έπαιζε και ο AV αλλά συχνά τρεμοπαιζε η οθόνη του από την ..... μάλλον ... έλλειψη δύναμης η αποθήκης σε watt
 
Last edited:

ika

News
Μηνύματα
13.753
Reaction score
12.822
......
Όποτε μου κάνει ο ροτελ με 2 χ 130 που λεει.. και δεν ψάχνω την αλλαγή για πιο δυνατά αλλά για το μήπως Αλαξει η ακουστική των ηχειων
Λάθος για τα 700 ήταν τα 180W, το άλλαξα.
Αρα δεν σε νοιάζει η ισχύς, ψάχνεις άλλο ήχο.
 

Μηνύματα
90
Reaction score
39
Λάθος για τα 700 ήταν τα 180W, το άλλαξα.
Αρα δεν σε νοιάζει η ισχύς, ψάχνεις άλλο ήχο.
ακριβώς Παίζω τα περιφερειακά που είναι Dm 303 και ευχαριστούμε μουσική !!!!!
 

ika

News
Μηνύματα
13.753
Reaction score
12.822
Τον ισοσταθμιστή τι τον θες, δεν έχει ο ΥΑΜΑΗΑ DSP?

Στο 540X510 έχεις βάλει και την κουζίνα πίσω?
 

Μηνύματα
90
Reaction score
39
Το πιο συχνό πρόβλημα των συστημάτων είναι η κακή τοποθέτηση των ηχείων σε συνδυασμό με προβληματικό χώρο.
Άνοιξε ενα θέμα και δώσε τα δεδομένα.
Τον ισοσταθμιστή τι τον θες, δεν έχει ο ΥΑΜΑΗΑ DSP?

Στο 540X510 έχεις βάλει και την κουζίνα πίσω?
οχι. Η κουζίνα είναι 540 χ 345 Έχει αλλά αν βάζω direct δεν ισχειη
οχι. Η κουζίνα είναι 540 χ 345 Έχει αλλά αν βάζω direct δεν ισχειη
Τελικά βρε παιδιά κάνει τίποτα ο ενισχυτής η να τον αλλάξω ; Τον έχω πάρει με δοκιμή και μπορώ να τον επιστρέψω
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Τι αποσταση εχει το καθε ηχείο απο τον ακροατή;
Τι αποσταση εχει το αριστερό απο το δεξί ηχείο;
Έχει γίνει κάποια ισοσταθμιση;
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Oχι. Είναι απλώς μία άλλη τοπολογία , με αμφιλεγόμενες αρετές , και ποιότητα ήχου. Για οδήγηση sub είναι μια χαρά.
Για οδήγηση ηχείων πλήρους φάσματος , υπάρχουν σοβαρές αντιρρήσεις.
Αυτό δεν έπρεπε να το γράψεις... (τα bold)
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.181
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top