Ρυθμίσεις για Energy Take Classic 5.1

Μηνύματα
33
Reaction score
0
Παιδιά τα φώτα σας...
Μετά από χρόνια αποχής από το σπορ λόγο έλλειψης χώρου και χρόνου αποφάσισα να σετάρω ένα playroom κυρίως για ταινίες και video games (nintento switch).
Ξέθαψα λοιπόν εναν pioneer vsx920 που είχα για χρόνια στην αποθήκη, μαζί με κάτι τεράστια B&W και mission, και αγόρασα ένα σετ Energy Take Classic 5.1 που βρήκα μεταχειρισμένο σχετικά φθηνά.

Το πρόβλημα: Τα μικρά ηχεία έχουν απόκριση απο 115hz και πάνω ενό το sub 40-150hz. Οι ρυθμίσεις στον vsx920 για το LFE είναι 50,80,100,150,200hz χωρίς να υπάρχει κάτι ενδιάμεσο.
Με το LFE στα 100hz χάνω το φάσμα 100-115 και με μια δοκιμή σε ψηλές εντάσεις υπάρχει παραμόρφωση στα ηχεία. Με το LFE στα 150hz παίζει πολύ καλύτερα αλλά μπουμάρει ελαφρώς το sub. (τα τεστ έγιναν με ότι άρπαξε το άυτι και ο κ̌0λ@€ μου λόγο απόλειας μικροφώνου)

Τώρα θέλω γνώμες και ιδέες για ρυθμίσεις... Να πάρω άλον ενησχιτη ή μεγάφωνα δεν παίζει...
Υπάρχεί στες επιλογές μου να πάρω 2ο sub που να μπορεί να παίζει από λίγο πιο ψηλά 180-200 (πχ. yamaha ns-sw100 ή κάτι παρόμοιο) για να είναι πιο άνετο με το LFE στα 150hz.

Συγνώμη αν σας κούρασα.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.413
Reaction score
74.722
Με το LFE στα 150hz παίζει πολύ καλύτερα αλλά μπουμάρει ελαφρώς το sub. (τα τεστ έγιναν με ότι άρπαξε το άυτι και ο κ̌0λ@€ μου λόγο απόλειας μικροφώνου)
Δοκίμασες διαφορετικές θέσεις στο sub μπας και βελτιωθεί η κατάσταση;
 

Μηνύματα
33
Reaction score
0
Δοκίμασες διαφορετικές θέσεις στο sub μπας και βελτιωθεί η κατάσταση;
Όσο μπορουσα ναι, με θέση και phase(επιλογή μονο 0° και 180°), όχι πολλά πολλά λόγο περιορισμένου χώρου.
Δοκίμασες διαφορετικές θέσεις στο sub μπας και βελτιωθεί η κατάσταση;
Ψάχνω από τους γνώστες του 920 αν υπάρχει τρόπος να γίνουν αλλαγές στες επιλογές του LFE, πιστεύω το ιδανικό για το σετ μου θα ήταν στα 120-130hz αλλά απο 100hz παει απευθείας στα 150hz.

Ισος βρω να δανιστώ το μικρόφωνο για το MCACC auto setup και βλέπουμε
 
Last edited:


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.621
Μηνύματα
2.868.360
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top