Ρυθμισεις στα 1080ρ

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728


Οι περισσοτεροι απο εμας γνωριζουμε το Video Essentials και λιγο πολυ το εχουμε χρησιμοποιησει για να "φερουμε" τον βιντεοπροβολεα μας η την τηλεοραση μας στα "σωστα" τους.
Τι γινεται ομως με τις νεες αναλυσεις 1820χ1080?(αυτο πολυ θα ηθελα να το δω σαν ερωτηση, εαν δηλαδη χρειαζομαστε αλλα ρυθμιστικα για αλλες αναλυσεις:cool_4: )

Ιδου το DVE σε HD-DVD υβριδικο(αυτο σημαινει οτι εχει και το απλο DVD δισκακι)

Για διαβαστε το review:
http://www.hometheaterhifi.com/volume_14_2/mrg-145-april-2007-part-3.html#Digital Video Essentials

"...The montages are gorgeous and some of the best demo material I've seen yet...."

Δειτε και την βαθμολογια...:bravo:
 


ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Entertainment, 5???


Ο Βογιατζάκης έκανε το review?
:happy_5: :happy_5:

Προφανως υποννοει πως ειναι ενα δισκακι που θα περασει κανεις-αντιθετα με τις συνηθισμενες ταινιες που θα δουμε το πολυ 2-3 φορες-πολλες ωρες μαζι του προσπαθωντας για καλυτερα αποτελεσματα.
Αρα και στο Entertaiment παιρνει αριστα.
 

Μηνύματα
1.895
Reaction score
786
Οπως και να το κανουμε, τα τετραγωνακια και οι γραμμουλες ειναι οτι πρεπει για να μαζεψεις την παρεα και να περασουν ολοι ευχαριστα δυο-τρεις ωριτσες!
 

Χρήστος Ακρατόπουλος

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
14.836
Reaction score
53
Οπως και να το κανουμε, τα τετραγωνακια και οι γραμμουλες ειναι οτι πρεπει για να μαζεψεις την παρεα και να περασουν ολοι ευχαριστα δυο-τρεις ωριτσες!
2-3 ωρίτσες κάθε φορά... :pc:

Πάντως αξίζει να κάνουμε ένα test μεταξύ hd και sd για να δούμε αν υπάρχουν διαφορές στις ρυθμίσεις π.χ. στον ίδιο προβολέα με τα 2 διαφορετικά dve...
 


Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Entertainment, 5???


Ο Βογιατζάκης έκανε το review?

Χαχαχα! Το έχω προπαραγγείλει εδώ και κάμποσους μήνες από το Amazon, αλλά μάλλον θα κάνω πολύ καιρό ακόμα να το πάρω στα χέρια μου!
<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" /><o:p> </o:p>
Η ζήτησή του παγκοσμίως είναι απίστευτη, απορώ πως η εταιρεία του φίλτατου Joe Kane δεν προνόησε για μεγαλύτερους αριθμούς παραγωγής.
<o:p> </o:p>
Και να πούμε ότι προς το παρόν δεν παίζει δυστυχώς καθόλου (κολλάει στα αρχικά μενού), σε όσους χρησιμοποιούν το HD-DVD drive του X-box 360. Αντίθετα, παίζει απροβλημάτιστα στα HD-DVD players της Toshiba.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Το περιμένω σε αναμμένα κάρβουνα, και οι φήμες λένε ότι τα γνωστά video demonstrations που περιέχει είναι άψογα. Κλασική αξία από έναν πραγματικό γκουρού της εικόνας όπως ο Joe Kane, ίσως και ο τελευταίος των Μοϊκανών!...
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.240
Reaction score
27.870
Απάντηση: Ρυθμισεις στα 1080ρ

Το έχω παραγγείλει (3 κομμάτια) από το Play.com από τον Οκτώβριο.
Μου έσπασε τα νεύρα η αναμονή και το ακύρωσα.
Να πάνε να γ@#$%&#@!
 

Μηνύματα
13.106
Reaction score
164
<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" /><o:p></o:p>
Και να πούμε ότι προς το παρόν δεν παίζει δυστυχώς καθόλου (κολλάει στα αρχικά μενού), σε όσους χρησιμοποιούν το HD-DVD drive του X-box 360.
Υπάρχει κάποιο σχετικό link ή ενημέρωση για νέα έκδοση;
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Υπάρχει κάποιο σχετικό link ή ενημέρωση για νέα έκδοση;

Λοιπόν, βγήκε ο εκπρόσωπος από την Dvd International, την εταιρεία του Joe Kane και δήλωσε πριν από μερικές μέρες ότι το πρόβλημα θα λυνόταν με την αναβάθμιση του firmware για το HD-DVD drive του 360 που ήταν προγραμματισμένη να κυκλοφορήσει στις 7 Μαίου. Δεν έχω παρακολουθήσει έκτοτε το θέμα, αλλά τα αμερικανάκια ήταν πολύ εκνευρισμένα με αυτό το πρόβλημα, οπότε αν έχει λυθεί θα το έχουν ήδη γράψει.
<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" /><o:p> </o:p>
Μπες στην κατηγορία HD-DVD software και δες τα θέματα για το DVE, δυστυχώς δεν θυμάμαι τώρα το link.
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Re: Απάντηση: Ρυθμισεις στα 1080ρ

Το έχω παραγγείλει (3 κομμάτια) από το Play.com από τον Οκτώβριο.
Μου έσπασε τα νεύρα η αναμονή και το ακύρωσα.
Να πάνε να γ@#$%&#@!

Καλά βρε Μιχάλη, περίμενες τόσους μήνες, και βρήκες τώρα να ακυρώσεις την προπαραγγελία, που φτάσαμε στο παρά πέντε; Κι εγώ ο ταλαίπωρος, είχα βασίσει όλες τις ελπίδες μου στη δική σου προπαραγγελία για να το πάρω πιο γρήγορα στα χέρια μου, μια και οι προπαραγγελίες εξυπηρετούνται ανάλογα με την ημερομηνία που δόθηκαν!
<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" /><o:p> </o:p>
Με την δική μου προπαραγγελία που είναι από τον Μάρτιο φέτος, ούτε το 2008 δεν πρόκειται να το πάρω στα χέρια μου με τη ζήτηση που υπάρχει!!! Τα νεύρα μου!!! :mad_3: wall_1
<o:p> </o:p>
Αντρίκο μου, εγώ που ξέρεις πόσο πολύ σε αγαπάω, μήπως υπάρχει καμμιά ελπίδα να κάνουμε τίποτα μέσω των υψηλών γνωριμιών σου; Κι εγώ χαλί θα γίνω να με πατήσεις! :happy_9:
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Re: Απάντηση: Ρυθμισεις στα 1080ρ

<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" /><o:p></o:p>
Αντρίκο μου, εγώ που ξέρεις πόσο πολύ σε αγαπάω, μήπως υπάρχει καμμιά ελπίδα να κάνουμε τίποτα μέσω των υψηλών γνωριμιών σου; Κι εγώ χαλί θα γίνω να με πατήσεις! :happy_9:
Βρε να σου λειπουν αυτα!:happy_5:
Anyway, για να μην σου χαλασω το χατηρι μολις τηλεφωνησα στον Β.Λ. και μου ειπε πως θα το κανονισει...:cool_4:
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Re: Απάντηση: Ρυθμισεις στα 1080ρ

Βρε να σου λειπουν αυτα!:happy_5:
Anyway, για να μην σου χαλασω το χατηρι μολις τηλεφωνησα στον Β.Λ. και μου ειπε πως θα το κανονισει...:cool_4:

Σε ευχαριστώ πολύ Αντρέα, καθώς και τον Βάγγο βεβαίως βεβαίως. Καταυποχρεομένος!... :cool_1:
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.240
Reaction score
27.870
Απάντηση: Ρυθμισεις στα 1080ρ

Παναγιώτη το ένα από τα τρία ήταν το δικό σου όπως μου είχες πει τότε.
Είχα στείλει e-mail και δεν μου απάντησαν και μου την έδωσε γι΄αυτό τα ακύρωσα.
Το θέμα είναι να τα φέρουν και να έχουν διαθεσιμότητα. Όταν τα φέρουν αν παραγγείλουμε τα στέλνουν σε 4 - 5 μέρες. Για να δούμε λοιπόν.
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Re: Απάντηση: Ρυθμισεις στα 1080ρ

Το θέμα είναι να τα φέρουν και να έχουν διαθεσιμότητα. Όταν τα φέρουν αν παραγγείλουμε τα στέλνουν σε 4 - 5 μέρες. Για να δούμε λοιπόν.

Αυτό είναι το κακό Μιχάλη. Δεν έχουν διαθεσιμότητα. Δεν υπολόγισαν την τεράστια ζήτηση, δεν ζήτησαν τα νούμερα των προπαραγγελιών από τα μεγάλα site όπως το Amazon κτλ., δεν είναι σε θέση να παράγουν μεγάλες ποσότητες, κανείς δεν ξέρει.
<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" /><o:p> </o:p>
Φρόντισαν αρχικά να τροφοδοτήσουν όλους τους ISF calibrators παγκοσμίως, γι’ αυτό ο Βαγγέλης Λάμπρου και ο Μανώλης Καστρουνής το έχουν ήδη στα χέρια τους. Όλοι οι υπόλοιποι, οι κοινοί θνητοί που λέμε, δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα παρά να περιμένουμε στην ουρά, πιάσε το αυγό και κούρεψέ το! :mad_3:
 

Μηνύματα
453
Reaction score
93
Απάντηση: Ρυθμισεις στα 1080ρ

Δεν είναι πάντως πρώτη φορά που παρατηρείται έλλειψη και καθυστερήσεις. Κάτι ανάλογο είχε συμβεί και με παλιότερη έκδοση (πρέπει να ήταν ή η PAL έκδοση του απλού DVD ή το Professional, δεν θυμάμαι ακριβώς).
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Να πούμε επίσης ότι το manual του DVE σε μορφή αρχείου pdf έχει κυκλοφορήσει εδώ και αρκετό καιρό, είναι αναλυτικότατο και παρουσιάζει εξαιρετικό ενδιαφέρον. Διαβάστε π.χ., για τις απαιτήσεις σε χωρητικότητα του αρχικού ασυμπίεστου σήματος 1080p/24fps: ούτε λίγο ούτε πολύ, 994 ολόκληρα Mbps, που πρέπει να συμπιεστούν κατά 33 φορές για να χωρέσουν στο δισκάκι HD-DVD!
<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" /><o:p> </o:p>
In creating the original High Definition content for this program the data rates generated were much beyond what is practical to deliver to consumers. The 1080p/23.976, 4:2:2, 10 bit Y Cr Cb signal requires a minimum data rate of 994 Mbps. The capability of the HD DVD format is somewhere in the order of 30 Mbps. We’d need a compression ratio of about 33:1 to begin to fit the material into the capability of the disc. At times that compression ratio is much higher.<o:p></o:p>
The first step in compressing the source data rate is to convert it to an 8 bit 4:2:0 video signal. That takes the data rate at the input to the VC1 encoder down to about 597 Mbps. The compression ratio needed for this signal is now a minimum of about 20:1.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Ακόμα μεγαλύτερο ενδιαφέρον όμως παρουσιάζει το σημείο, όπου ο Joe Kane ξεκαθαρίζει το πόσο κυρίαρχη είναι ακόμη και στις μέρες μας, η τεχνολογία των CRT displays: Τονίζει ότι όλα τα post production studios χρησιμοποιούν CRT displays για τον τελικό έλεγχο της εικόνας! Διαβάστε παρακάτω:
<o:p> </o:p>
Moving on to color television in particular, the rules for that communication system are based on the capability of a CRT television set. You know, the picture tube type found in color TV sets. Yes even high definition TV is based on the capability of a CRT. It was the dominant technology when the rules of HD were written.<o:p></o:p>
In the world of program production a high definition CRT based display is used to color grade the quality of the signal being delivered to the mass audience. If your set at home, no matter what kind of display technology is used, matches the capability of the CRT based set used in production you’ll see the story being told as it was intended to be seen.<o:p></o:p>
 

GTX

Μηνύματα
3.813
Reaction score
39
Διαβάστε π.χ., για τις απαιτήσεις σε χωρητικότητα του αρχικού ασυμπίεστου σήματος 1080p/24fps: ούτε λίγο ούτε πολύ, 994 ολόκληρα Mbps, που πρέπει να συμπιεστούν κατά 33 φορές για να χωρέσουν στο δισκάκι HD-DVD!
<o:p></o:p><o:p></o:p>
Δε ξέρω τί παίζει αλλά το κόβω κομματάκι υπερβολικό και απλά τακτική εντυπωσιασμού όταν όλο το HD-DVD τους είναι μόνο 10GB ;-)
 

Μηνύματα
2.791
Reaction score
1
1080x1920x23.976x20 = 994.332.672,0 (4:2:2 / 10bit)
1080x1920x23.976x16 = 596.599.603,2 (4:2:0 / 8bit)

Καλά μας τα λέει ο άνθρωπος... :cool_4:
 

GTX

Μηνύματα
3.813
Reaction score
39
Παρεξήγηση τα λόγια του Παναγιώτη με παρέσυραν :happy_9:, εγώ νόμιζα οτι ισχυριζόντουσαν οτι δεν χώραγε στο δισκάκι και γι'αυτό αναγκάστηκαν να το συμπιέσουν, πράγμα άτοπο αφού όλο το δισκάκι είναι 10,2 GB. Ενώ το συμπίεσαν για να μπορέσει να είναι μέσα στα όρια των 30Mbps του Format :cool_4:.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.677
Μηνύματα
2.869.769
Members
37.945
Νεότερο μέλος
MORPH
Top