Ρύθμιση κεντρικού ηχείου

Μηνύματα
95
Reaction score
86
Καλησπέρα στην παρέα και καλή χρόνια !!
Αντιμετωπίζω το εξής θέμα ,έχω ένα κεντρικό magnat quantum 513 συνδεμένος με τον maranta sr5015 .
Στις ταινίες για να δουλέψει σωστά πρέπει το level του να είναι αρκετά ψηλά .Μηπως πρέπει μου φαίνεται να αλλάξω κεντρικό η γνωρίζει κάποιος κάποια ρύθμιση στον marantz.Εχει γίνει ρύθμιση με το μικρόφωνο και μου το δίνει +3 που για μενα είναι πολύ χαμηλά και χωρίς καθόλου πρίμα !
Ευχαριστω και πάλι
 

Μηνύματα
1.479
Reaction score
106
Με ευασθησια 91db δεν τιθεται θεμα οδηγησης απο τον ενισχυτη.

Υπαρχει περιπτωση να ειναι ελλατωματικη η εξοδος του κεντρικου απο τον ενισχυτη η το ηχειο εχει καποιο προβλημα.Κανε μια τραμπα και βαλε το κεντρικο ηχειο στο left και το αριστερο ηχειο βαλτο στο κεντρικο και δες τι γινεται.

Αν και το αριστερο ηχειο δεν εχει πριμα εχει θεμα προφανως ο ενισχυτης.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.393
Reaction score
79.529
Βάλε μια φωτό, υποπτεύομαι πως είναι θέμα τοποθέτησης
 



Μηνύματα
649
Reaction score
1.216
Στις ταινίες για να δουλέψει σωστά πρέπει το level του να είναι αρκετά ψηλά .
ποιος ορίζει το "σωστά" ;
Εσύ με τα αυτιά σου ;
Βλέπεις το σύστημα ισοσταθμισης του ενισχυτή σου να δίνει στο κεντρικό πολύ μεγαλύτερο gain από τα υπόλοιπα ;
Έχεις μετρήσει me db meter , έστω απο κιν ( c weighted , slow) να δεις διαφορές με τα υπόλοιπα ;
Kαλή χρονιά !
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.393
Reaction score
79.529
Too small. Απόσταση μέχρι την θέση ακρόασης;

(Είναι και λίγο χαμηλά, θέλει κλίση προς τα πάνω)
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.525
Reaction score
5.710
ότι είναι μικρό, χαμηλά και καλό θα είναι να του δώσεις κλίση προς τα πάνω έτσι ώστε να στοχεύει τα αυτιά σου όπως είσαι καθήμενος.

Αν το δεν έχει πρίμα εννοείς καθόλου, και όχι την τάση που κάποιων τους αρέσουν τα τσιριχτά πρίμα, παίζει να έχεις κάψει tweeter ή να έχει αντίστοιχα πρόβλημα η έξοδος (τελικό στάδιο) του ενισχυτή σου.

Έκανες την τράμπα καλωδίων να δεις αν είναι πάλι "απριμάριστο" το κεντρικό;
 


Μηνύματα
649
Reaction score
1.216
Η απόσταση είναι 4 μέτρα
Τεράστια , δοκίμασε να κάτσεις στα 2μ να το ακούσεις. Το έχεις κροσάρει με το subwoofer;
Βγάλε μια φωτό τις ρυθμίσεις του marantz μήπως έχει γίνει κάποιο χοντρό λάθος.
 

Μηνύματα
95
Reaction score
86
Τεράστια , δοκίμασε να κάτσεις στα 2μ να το ακούσεις. Το έχεις κροσάρει με το subwoofer;
Βγάλε μια φωτό τις ρυθμίσεις του marantz μήπως έχει γίνει κάποιο χοντρό λάθος.
Ναι εχεις δίκιο πιο κοντά είναι πολύ καλύτερα . Είναι στα 100hz και το sub life+120 στον ενισχυτή αλλά πίσω στο sub το έχω 70 περίπου .
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.393
Reaction score
79.529
Η απόσταση είναι 4 μέτρα
Τεράστια για αυτό το ηχείο
αλλά πίσω στο sub το έχω 70 περίπου
Δεν χρησιμοποιούμε αυτόν τον διακόπτη με χρήση πολυκάναλων ενισχυτών. Τον βάζουμε τέρμα δεξιά.
 

Μηνύματα
649
Reaction score
1.216
Τεράστια για αυτό το ηχείο

Δεν χρησιμοποιούμε αυτόν τον διακόπτη με χρήση πολυκάναλων ενισχυτών. Τον βάζουμε τέρμα δεξιά.
Μάλλον έτσι με το sub στα 70 έτρεξε και το audyssey. Βάλτο τέρμα δεξιά , λογικά 120hz και κάνε calibration απο την αρχή με το μικρόφωνο σε σωστά ύψη ( ανάμεσα στα μάτια σου ). Με την ευκαιρία φέρε και τον καναπέ κανα μέτρο πιο μπροστά. Χάνεις πολύ τόσο μακριά και σε ήχο και σε εικόνα. Η tv πόσες ίντσες είναι ;
 


Μηνύματα
649
Reaction score
1.216
Κάτι πρέπει να παίζει με το κεντρικό , είδα το νήμα που είχε ανοίξει για τον χώρο του ( πολύ όμορφος παρεμπιπτόντως), εκτός από το ότι τον ταλαιπωρεί από παλιά , είχει ανεβάσει κάποια γραφήματα με μετρήσεις του audyssey. Δείτε το κεντρικό πτώση στα πρίμα πριν τη διόρθωση, είτε φταίει η τοποθέτηση, είτε έχει θέμα το tweeter , τα πρίμα έχουν πολύ μεγάλη πτώση.
https://www.avsite.gr/forum/threads/Και-το-δικό-μου-home-cinema.172704/page-5
Πρέπει να έχει βάλει και αυτή τη μλκια το dip του όντισι στα 2Κ, εσείς που ξέρετε από αυτό πείτε του πως να το βγάλει, κρίμα είναι. Το sub τοποθετημένο σε κακή θέση σε σχέση με την θέση ακρόασης.
ΥΓ μια χαρά στα λέγανε για τις αποστάσεις στη σελ.2
 
Last edited:

Μηνύματα
95
Reaction score
86
Η τηλεόραση είναι 65 ίντζες και τα ηχεία τα μπροστινά είναι chario 200 tower Και τα σαράουντ είναι Dali pico
 

Μηνύματα
95
Reaction score
86
Κάτι πρέπει να παίζει με το κεντρικό , είδα το νήμα που είχε ανοίξει για τον χώρο του ( πολύ όμορφος παρεμπιπτόντως), εκτός από το ότι τον ταλαιπωρεί από παλιά , είχει ανεβάσει κάποια γραφήματα με μετρήσεις του audyssey. Δείτε το κεντρικό πτώση στα πρίμα πριν τη διόρθωση, είτε φταίει η τοποθέτηση, είτε έχει θέμα το tweeter , τα πρίμα έχουν πολύ μεγάλη πτώση.
https://www.avsite.gr/forum/threads/Και-το-δικό-μου-home-cinema.172704/page-5
Πρέπει να έχει βάλει και αυτή τη μλκια το dip του όντισι στα 2Κ, εσείς που ξέρετε από αυτό πείτε του πως να το βγάλει, κρίμα είναι. Το sub τοποθετημένο σε κακή θέση σε σχέση με την θέση ακρόασης.
ΥΓ μια χαρά στα λέγανε για τις αποστάσεις στη σελ.2
Μμμμ…Για βοήθησε με τι να κάνω ακριβώς και το είναι αυτό ;
 



Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.418
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top