Ρύθμιση crossover

Μηνύματα
57
Reaction score
30
Καλησπέρα, θα ήθελα βοήθεια για ρύθμιση του crossover hpf. Το κροσσαρισμα το κάνω από την πηγή. Έχω πηγή pioneer mvh a200vbt, ηχεία εμπρός διαιρούμενα steg leo 650c, πίσω hertz uno 165 ομοαξονικά, όλα πάνω σε ενισχυτή audio system au75.4... το θέμα μου είναι ότι ο τεχνικός που το ρύθμισε το έβαλε σε hpf περίπου 160 hz.εμενα δεν μου άρεσε καθώς δεν είχε μπάσο. Το ρύθμισα μόνος μου στα 80 hz κ ήμουν αρκετά ικανοποιημένος αλλά...σε τραγούδια με έντονο μπάσο κ σε σχετικά υψηλή ένταση το ηχείο ακουμπούσε στην επένδυση. Πήγα απ' τον τεχνικό να δει την ρύθμιση μου κ μου είπε πως δεν πρέπει να κατέβω κάτω από 150 hz διαφορετικά θα κάνω ζημιά στα ηχεία. Σήμερα συζητώντας με κάποιον άλλο τεχνικό μου είπε ότι μπορώ να το έχω στο 80 χωρίς πρόβλημα. Τελικά δεν ξέρω τι να πιστέψω κ τι όχι. Αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει....
 

Μηνύματα
271
Reaction score
127
Καλησπέρα, θα ήθελα βοήθεια για ρύθμιση του crossover hpf. Το κροσσαρισμα το κάνω από την πηγή. Έχω πηγή pioneer mvh a200vbt, ηχεία εμπρός διαιρούμενα steg leo 650c, πίσω hertz uno 165 ομοαξονικά, όλα πάνω σε ενισχυτή audio system au75.4... το θέμα μου είναι ότι ο τεχνικός που το ρύθμισε το έβαλε σε hpf περίπου 160 hz.εμενα δεν μου άρεσε καθώς δεν είχε μπάσο. Το ρύθμισα μόνος μου στα 80 hz κ ήμουν αρκετά ικανοποιημένος αλλά...σε τραγούδια με έντονο μπάσο κ σε σχετικά υψηλή ένταση το ηχείο ακουμπούσε στην επένδυση. Πήγα απ' τον τεχνικό να δει την ρύθμιση μου κ μου είπε πως δεν πρέπει να κατέβω κάτω από 150 hz διαφορετικά θα κάνω ζημιά στα ηχεία. Σήμερα συζητώντας με κάποιον άλλο τεχνικό μου είπε ότι μπορώ να το έχω στο 80 χωρίς πρόβλημα. Τελικά δεν ξέρω τι να πιστέψω κ τι όχι. Αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει....
απ τα χαρακτηριστικά είδα τα steg έχουν frequency response απο 65hz άρα στα 80hz που θες να τα ρυθμίσεις δεν υπάρχει θέμα
 

Μηνύματα
57
Reaction score
30
απ τα χαρακτηριστικά είδα τα steg έχουν frequency response απο 65hz άρα στα 80hz που θες να τα ρυθμίσεις δεν υπάρχει θέμα
Το είχα στα 80 με slope (αν το λέω καλά)-24db. Ο ίδιος όμως επιμένει ότι θα κόψω την ανάρτηση του ηχείου κ ότι για αυτό βρίσκει το ηχείο στην ταπετσαρία της πόρτας....δε μπορώ να καταλάβω τι τεχνικοί είναι αυτοί που σε απλά πράγματα έχουν διαφορετικές απόψεις.ειλικρινα απορώ...
 

Μηνύματα
271
Reaction score
127
Το είχα στα 80 με slope (αν το λέω καλά)-24db. Ο ίδιος όμως επιμένει ότι θα κόψω την ανάρτηση του ηχείου κ ότι για αυτό βρίσκει το ηχείο στην ταπετσαρία της πόρτας....δε μπορώ να καταλάβω τι τεχνικοί είναι αυτοί που σε απλά πράγματα έχουν διαφορετικές απόψεις.ειλικρινα απορώ...
Ότι βρήσκει το μεγάφωνο πάνω στην ταπετσαρία έγινε λαλακια στην τοποθέτηση... Δεν παίζει τέτοια ηχεία δεν παθαίνουν τπτ στα 80hz με 24db/oct δεν είναι beyma. Για 100% στείλε email στις εταιρείες και ρώτα τι κροσσαρισμα προτείνουν με τάδε ενισχυτή
 

Μηνύματα
1.825
Reaction score
3.406
Ας ξεκινησουμε απο τα όχι και τόσο σημαντικά.
Τα ηχεία σου τα μπροστά ειναι των 100 ευρώ με 50 βατακια με 3ohm περίπου αντισταση πράγμα που σημαίνει ότι ο ενισχυτής σου τα ταίζει χαλαρά με καμια 90αρια βατ.
Δεν είναι πολύ σημαντικό ίσως είναι και καλό αυτό.......αλλά
Τα διαιρουμενα καλά χρυσά και άγια αλλά δεν μπορούμε να περιμενουμε και θαυματα .
Το ότι παιζει 24db στα 80 δεν σημαίνει ότι ειναι τάφος απο εκεί και κάτω.
Συνεχίζει να προσπαθεί να παίζει μέχρι και 40 ίσως και πιο κάτω γιαυτο και αυτές η μεγάλες διαδρομές στην αναρτηση.
Αν έχεις απαιτησεις και στάθμες για το κάτω συχνοτικο έυρος θα πρέπει να βάλεις μεγάφωνο φτιαγμένο για αυτό (σαμπγουφερ).Μονόδρομος
 

Μηνύματα
271
Reaction score
127
Ας ξεκινησουμε απο τα όχι και τόσο σημαντικά.
Τα ηχεία σου τα μπροστά ειναι των 100 ευρώ με 50 βατακια με 3ohm περίπου αντισταση πράγμα που σημαίνει ότι ο ενισχυτής σου τα ταίζει χαλαρά με καμια 90αρια βατ.
Δεν είναι πολύ σημαντικό ίσως είναι και καλό αυτό.......αλλά
Τα διαιρουμενα καλά χρυσά και άγια αλλά δεν μπορούμε να περιμενουμε και θαυματα .
Το ότι παιζει 24db στα 80 δεν σημαίνει ότι ειναι τάφος απο εκεί και κάτω.
Συνεχίζει να προσπαθεί να παίζει μέχρι και 40 ίσως και πιο κάτω γιαυτο και αυτές η μεγάλες διαδρομές στην αναρτηση.
Αν έχεις απαιτησεις και στάθμες για το κάτω συχνοτικο έυρος θα πρέπει να βάλεις μεγάφωνο φτιαγμένο για αυτό (σαμπγουφερ).Μονόδρομος
Σε αυτόν τον ενισχυτή με αυτά τα ηχεία παίζει ούτε σε γέφυρά δεν θα δεις 90 βαττ σε μουσική κιόλας
 

Μηνύματα
57
Reaction score
30
Σήμερα έλυσα ταπετσαρίες.το ηχείο ακουμπάει την ταπετσαρία ούτως η άλλως γιατί βιδωσε τα ηχεία πάνω στην εργοστασιακή βάση που ήταν fix με το παλιό ηχείο.δεν αφήνει καν την ταπετσαρία να κουμπώσει καλά στη μεριά του ηχείου.επισης βρήκα κ κόπιτσες σπασμένες. Τις επόμενες μέρες όταν βρω χρόνο θα ανοίξω πάλι να βάλω τους ανταπτορες για τα ηχεία.επι τη ευκαιρία θα πάρω κ λίγο stp να βάλω κ ελπίζω να βρω κόπιτσες να τις αλλάξω. Όσο για το crossover θα δω.... Θέλω να αποφύγω το sub λόγω χώρου
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
γιατί βιδωσε τα ηχεία πάνω στην εργοστασιακή βάση που ήταν fix με το παλιό ηχείο.δεν αφήνει καν την ταπετσαρία να κουμπώσει καλά στη μεριά του ηχείου.

να βάλω τους ανταπτορες για τα ηχεία
Εξήγησε λίγο καλύτερα αυτές τις δύο προτάσεις, παρακαλώ.
 


Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Τις οποίες δεν είχες όταν έγινε η εγκατάσταση, αλλά είναι τελικά απαραίτητες;
 

Μηνύματα
57
Reaction score
30
Τις οποίες δεν είχες όταν έγινε η εγκατάσταση, αλλά είναι τελικά απαραίτητες;
Τις είχα. Ο τεχνικός είπε ότι δεν χρειάζεται να τις αλλάξουμε. Άστα.. δεν ήμουν τυχερός στην επιλογή τεχνικού.
 


Μηνύματα
57
Reaction score
30
Ερώτηση: το stp black-silver που έχει 20 ευρώ τα 8 φύλλα στο Σκρουτζ είναι καλό; 2 σετ θα φτάσουν για τις 2 πόρτες; Αν επενδύσω την εσωτερική πλευρά της πόρτας κ βάλω στην εξωτερική 1 φύλλο πίσω από το ηχείο θα είναι οκ?
 


Μηνύματα
57
Reaction score
30
View attachment 251358
Αυτό εννοείς?
Απ' ότι βλέπω ναι.
Κάτι έκανα εν τω μεταξύ.
Ρύθμιση θέλω.... αλλά δεν εμπιστεύομαι κανένα πλέον. Κάνω υπομονή μήπως με βγάλει ο δρόμος προς τον Νίκο.
 

Attachments

Last edited:

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Για πες διαφορές με τη μόνωση!
Μήπως έπρεπε να μονώσεις περισσότερο την εξωτερική πλευρά της πόρτας?
 

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.281
Reaction score
853
Θεωρώ ότι το έκανε καλά, αλλά νομίζω ότι έπρεπε να το πρεσάρει με ρολάκι. Το υλικό είναι 1,8mm υπάρχει και 2,2 και ανεβαίνει κοντά στα 4 αλλά εκεί θέλει πολύ ζέσταμα!
 

Μηνύματα
57
Reaction score
30
Sorry για την καθυστέρηση αλλά δεν είχε έρθει ειδοποίηση. Διαφορά βλέπω, όχι καμία τρελή αλλά ένα 10- 15 τοις εκατό. Σίγουρα κάτι κάνει. Εγώ το έκανα γιατί θα άνοιγα ταπετσαρίες ούτως η άλλως. Έχει δίκιο ο Νίκος για το ρολακι απλά δεν έβρισκα ετοιμοπαραδοτο κ το έκανα με ένα αυτοσχέδιο. Σίγουρα αν το κάνει επαγγελματίας με εμπειρία, σωστά εργαλεία κ μεράκι το αποτέλεσμα θα είναι καλύτερο. Εγώ αισθάνομαι ότι έχω ένα Τσικ λιγότερο θόρυβο απ' το δρόμο κ ένα Τσικ καλύτερο μπάσο. Νομίζω ότι αξίζει
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.064
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top