Ρύθμιση gain του ενισχυτή

Μηνύματα
13
Reaction score
3
Θα ήθελα μια βοήθεια στο να ρυθμισω τα gain του ενισχυτή, εχω δει παρα πολλα βίντεο στο tube με το πως γίνεται με πολυμετρο, το θέμα μου είναι ότι ο ενισχυτης είναι 4καναλος και έχει 2 gain,τον έχω να παιζει 1-2 κανάλι ένα σετ διαιρουμενα εμπρός και πισω γέφυρα 3-4 ένα γουφερ.
Υπολογίζουμε το συνολο τον rms του ενισχυτή για τον υπολογισμό τον volt που θα δώσουμε η ξεχωριστά? Δλδ ο ενισχυτης είναι 4χ75 rms, υπολογίζω τα εμπρός 150rms και τα πισω γέφυρα 225rms?Ευχαριστω εκ τον προτέρων για της απάντησης.
 

Μηνύματα
2.090
Reaction score
5.462
Στο Bridged πισω να προσεξεις την ομικη αντισταση γιατι δεν κατεβαινουν ολοι οι ενισχυτες πολυ χαμηλα,και μπορει να τον καψεις.
Το πολυμετρο το χρησιμοποιουμε περισσοτερο οταν θελουμε να συνδιασουμε πολλα καναλια η πολλους ενισχυτες σε ενα μεγαφωνο με πολλα πηνια και δεν θέλουμε την παραμικρη αποκληση(οσο αυτο ειναι εφικτο)
Τι πηγη εχεις και τι προενισχυση δινει,ποσα volt;επισης τι ενισχυτης ειναι και τι ρυθμιστικα εχει(hpf,lpf,full)και τι χρησιμοποιεις απο αυτα;
Η μεση στο gain ειναι μια καλη αρχη και απο εκει και πέρα ανεβαζεις η κατεβαζεις λιγο.
 

Μηνύματα
13
Reaction score
3
Στο Bridged πισω να προσεξεις την ομικη αντισταση γιατι δεν κατεβαινουν ολοι οι ενισχυτες πολυ χαμηλα,και μπορει να τον καψεις.
Το πολυμετρο το χρησιμοποιουμε περισσοτερο οταν θελουμε να συνδιασουμε πολλα καναλια η πολλους ενισχυτες σε ενα μεγαφωνο με πολλα πηνια και δεν θέλουμε την παραμικρη αποκληση(οσο αυτο ειναι εφικτο)
Τι πηγη εχεις και τι προενισχυση δινει,ποσα volt;επισης τι ενισχυτης ειναι και τι ρυθμιστικα εχει(hpf,lpf,full)και τι χρησιμοποιεις απο αυτα;
Η μεση στο gain ειναι μια καλη αρχη και απο εκει και πέρα ανεβαζεις η κατεβαζεις λιγο.
Εχω αυτά και
IMG_20220316_114145.jpg
IMG_20220316_114110.jpg
IMG_20220316_114031.jpg
IMG_20220316_113951.jpg
τα εχω όλα στα 4ωμ
 

Μηνύματα
2.090
Reaction score
5.462
Την τοποθετηση την εχεις κανει μονος σου,η πηγες σε καποιον εγκαταστατη;ειναι ενεργοποιημενα τα φιλτρα στον ενισχυτη;Η πηγη που έχεις εχει δυνατοτητα για να ελεγχει τα παντα ενεργα η ίδια,οποτε προτεινω να κανεις αυτο,αν εισαι Αθηνα και θελεις μπορω να σε βοηθησω.
 

Μηνύματα
13
Reaction score
3
Την τοποθετηση την εχεις κανει μονος σου,η πηγες σε καποιον εγκαταστατη;ειναι ενεργοποιημενα τα φιλτρα στον ενισχυτη;Η πηγη που έχεις εχει δυνατοτητα για να ελεγχει τα παντα ενεργα η ίδια,οποτε προτεινω να κανεις αυτο,αν εισαι Αθηνα και θελεις μπορω να σε βοηθησω.
Τοποθέτηση μόνος εκανα, ναι αν μπορουσες θα με βοηθούσε πολυ και ευχαριστώ, Ασπρόπυργο μένω εσυ?
 

Μηνύματα
2.090
Reaction score
5.462
Ελπιζω να εχεις βαλει ασφαλειοθηκη στο + που παιρνει ρευμα ο ενισχυτης .Σου εχω στείλει π.μ.
Επισης ποσα rca εχεις βαλει απο τον ενισχυτη στην πηγη;
 

Μηνύματα
13
Reaction score
3
Ελπιζω να εχεις βαλει ασφαλειοθηκη στο + που παιρνει ρευμα ο ενισχυτης .Σου εχω στείλει π.μ.
Επισης ποσα rca εχεις βαλει απο τον ενισχυτη στην πηγη;
Ναι κανονικά έχω βάλει ασφάλειες ότι προβλεπει ο κατασκευαστής.
Ναι κανονικά έχω βάλει ασφάλειες ότι προβλεπει ο κατασκευαστής.
4 rca, όλα δουλευουν κανονικά και το μόνο που χρειάζεται είναι ρυθμίσεις
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.166
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top