ΣΤΡΩΝΟΥΝ τα καλωδια ; π.χ. των ηχειων ;

Μηνύματα
26
Reaction score
0
Δηλαδή αν κατάλαβα καλά τελικά πρέπει να αγοράζουμε μόνο μεταχειρισμένα καλώδια γιατί
α. δεν χρειάζονται στρώσιμο
β. γλιτώνουμε ένα σωρό λεφτά για ένα αντικείμενο που λόγω της ελάχιστης φυσικής καταπόνησης που υφίσταται θα βρίσκεται σε πρακτικά άριστη κατάσταση.

Μου διαφεύγει κάτι;
 


Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
ThanosK. said:
Δηλαδή αν κατάλαβα καλά τελικά πρέπει να αγοράζουμε μόνο μεταχειρισμένα καλώδια γιατί
α. δεν χρειάζονται στρώσιμο
β. γλιτώνουμε ένα σωρό λεφτά για ένα αντικείμενο που λόγω της ελάχιστης φυσικής καταπόνησης που υφίσταται θα βρίσκεται σε πρακτικά άριστη κατάσταση.

Μου διαφεύγει κάτι;
Μπα γιατί?
Με αυτά και με αυτά, ξεχάσαμε ότι ο βασικός σκοπός ενός καλωδίου (και συνεπώς το κριτήριο της επιλογής του) δεν είναι να στρώσει στο σύστημά μας, αλλά να παίξει καλά σε αυτό. Άσε που του γείτονα τα ηχεία είναι 1 μέτρο πιο κοντά στο σύστημα από τα δικά σου... :wink:
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
RDoherty said:
Ξέρεις πολύ καλά σε τι αναφέρομαι.
Πραγματικά δεν έχω ιδέα σε τι αναφέρεσαι. Πες το (σε κάποιο ξεχωριστό θέμα στην εκτός θέματος) ή στείλε ένα που μου! :wink:
 

Μηνύματα
2.679
Reaction score
5
Νίκος Τσαρουχάς said:
Αντώνης K. said:
Μέχρι τότε προσωπικές εμπειρίες που δεν βασίζονται σε αποδειχτικά στοιχεία είναι τουλάχιστον άστοχες.
Δηλαδή ποιές προσωπικές εμπειρίες μπορούν να αποτελέσουν τεκμήριο? Όλων των άλλων οι εμπειρίες είναι άστοχες και οι δικές μας στοχευμένες ή μέχρι να αποκτήσουμε εμείς τις δικές μας εμπειρίες, δεν πρόκειται να δεχτούμε αυτές των άλλων? Ο συλογισμός μάλλον δεν είναι σωστός διότι πολύ απλά υποβαθμίζεις την εμεπιρία κάποιου άλλου.


Αντώνης K. said:
Και προτείνω αυτό το τεστ να γίνει στην ηχοέκφραση με ενεχόμενες συνθήκες με έμπυρους και άσχετους ακροατές ώστε να έχουμε και πιο ολοκληρωμένη άποψη.
Δηλαδή οι συνφορουμίτες που έκαναν ήδη τα tests τους και εκφράζουν την εμπειρία τους είναι άσχετοι?
Παρακαλώ να αποφεύγετε τους χαρακτηρισμούς.
Αναφέρθηκε πουθενά κάποιο τεστ με 2 δύο ζεύγη καλωδίων και δεν το πρόσεξα?
Προσωπικές εμπειρίες που δεν πληρούν κάποια βασικά κριτήρια όπως τα ανάφερα πιο πάνω κάθε άλλο παρά ασφαλή συμπεράσματα βγάζουν.


Δεν έκαμα κανένα χαρακτηρισμό, αναφέρθηκα στους έμπειρους hi endades και άσχετους που μπορεί να μην έχουν σχέση με το σπορ του hi end αλλά ασχολούνται με κάποιο άλλου είδους σπορ όπως είναι το ψάρεμα η την εικόνα αν θέλεις. Για μένα δεν υπάρχουν άσχετοι και σχετικοί που ξέρουν η όχι να ακούσουν το είπα πολλές φορές ειδικά όταν πρέπει να εντοπίσουν διαφορές από δύο καλώδια.
 

Μηνύματα
5.581
Reaction score
297
Νίκος Τσαρουχάς said:
Πραγματικά δεν έχω ιδέα σε τι αναφέρεσαι. Πες το (σε κάποιο ξεχωριστό θέμα στην εκτός θέματος) ή στείλε ένα που μου! :wink:
Δεν πειράζει, θα σ' αφησω με την αγωνία :roll:
 

Μηνύματα
1.346
Reaction score
2
Και ομως Αντωνη χρειαζεται η εμπειρια στο που ακριβως θα kοιταξεις να εντοπισεις τις διαφορες.....στα δυναμικα,στις χροιες,στη σκηνικη παρουσια,στην ησυχια του συστηματος....???που???αναλογα με την αλλαγη που εχεις κανει....

και για να απαντησω σε προηγουμενη ερωτηση....ΝΑΙ σε ματαχειρισμενα καλωδια λογω τιμης.
και οχι λογω στρωσιματος ετσι και αλλιως πολυ κακο για το τιποτα καλυτερα να δεις και το καλωδιο να αλλαζει ηχο για ητν εμπειρια.......
 

Μηνύματα
2.679
Reaction score
5
mixalis kanakakis said:
Και ομως Αντωνη χρειαζεται η εμπειρια στο που ακριβως θα kοιταξεις να εντοπισεις τις διαφορες.....στα δυναμικα,στις χροιες,στη σκηνικη παρουσια,στην ησυχια του συστηματος....???που???αναλογα με την αλλαγη που εχεις κανει....
Κοίτα, ας μην το πάμε αλλού γιατί αν αυτά που αντιλαμβάνεσαι εσύ και εγώ σαν δυναμικά και ησυχία συστήματος σε κάποια συγκεκριμένη στιγμή δεν έχει επαναληπτηκότητα τότε το πείραμα απέτυχε, και αυτά που άκουσες η άκουσα η ένοιωσες την συγκεκριμένη στιγμή είναι πράγματα που ανήκουν στην επιστήμη της ψυχοακουστικής.
 

LUXMAN

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.994
Reaction score
69
Επειδη καποιοι ξεχασανε το αρχικο ερωτημα θα το επαναλαβω :

Δεν ρωτησα αν πιστευετε στο "στρωσιμο" και την επακολουθη κατευθυντικοτητα των καλωδιων αλλα αν ισχυει ο υπαινιγμος του Ντοχερτη . Δηλαδη πως να "στρωσει" ενα καλωδιο οταν το σημα ειναι εναλασσομενο ;



RDoherty said:
Πιστεύεις ότι αυτό έχει σημασία όταν έχεις να κάνεις με εναλλασσόμενο σήμα?
Ενας σαφης υπανιγμος οτι τα καλωδια δεν στρωνουν και δεν αποκτουν κατευθυντικοτητα .

Τεχνικως φανταζει σωστο . Πρακτικως υπαρχει μεταφορα ενεργειας απο τον ενισχυτη στο ηχειο οπου οπου και καταναλωνεται . Αυτη η ενεργεια προφανως δεν επιστρεφει στον ενισχυτη . Ετσι ;
 


Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Μαρίνε το ξαναέθεσες αυτό ως επιχείρημα κάπου αλλά πραγματικά δεν καταλαβαίνω το σκεπτικό σου...

- Τι εννοείς ενέργεια? Πως περιγράφεται αυτή ως φυσικό μέγεθος? Που την βρήκε την κίνηση? Τι μεταφέρει? Έχει και αδράνεια? Αν πατήσει φρένο κουνιέται το καλώδιο?... :| :lol:

- Γιατί τελικά προσπαθείς να δώσεις εξήγηση για το στρώσιμο? Μην ψάχνεις άλλοθι, είπαμε ΔΕΝ υπάρχει προφανής επιστημονική εξήγηση. Δεν υπάρχει λόγος να προσπαθούμε να ανακαλύψουμε τον τροχό γιατί αυτός έχει ήδη ανακαλυφθεί. Για να το πω διαφορετικά, αυτό που λες νομίζω ότι στέκει μόνον στον κόσμο του στάρτρεκ... :roll:

- Σε κάθε περίπτωση, δεν είναι απαραίτητο να προσπαθούμε να πείσουμε ότι δεν είμαστε ελέφαντες (ή μουρλοί). Το αποτέλεσμα μιας παρατήρησης λέμε και that's all. Η αντίθεση των απόψεών μας με βασικούς κανόνες της φυσικής, είναι ένα θέμα που πρέπει οπωσδήποτε να σημειωθεί για να δημιουργήσει την απαραίτητη δυσπιστία στον αναγνώστη, καθώς ουδείς έχει δικαίωμα να τον πάρει στον λαιμό του. Αυτό το αποτέλεσμα των παρατηρήσεών μας, δεν είναι ικανό από μόνο του να δημιουργήσει κανόνες - φυσικούς νόμους και τοιουτοτρόπως έχουμε υποχρέωση να σημειώσουμε την πλήρη αντίθεσή του με αυτούς. Το ένα δεν αναιρεί το άλλο...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.457
Reaction score
125.962
Πολύ φασαρία για το τίποτα....

Αφού είπαμε: τα καλώδια στρώνουν!
 



Μηνύματα
4.496
Reaction score
2
Για να ακούσουμε διαφορές,πρέπει να έχουμε και την ανάλογη εμπειρία.
Εδώ κάναμε πείραμα αλλάζοντας ενισχυτές και κάποιοι οι οποίοι δεν ασχολούνται οι άνθρωποι με το άθλημά μας,ΔΕΝ κατάλαβαν τίποτα.Ολα ίδια τα άκουγαν... :) θα ακούσουν διαφορές σε καλώδια? :) :lol:

Οι ακροατές πρέπει να έχουν και κάποια στοιχειώδει προϋπηρεσία,ουτως ώστε να γνωρίζουν τι πρέπει να προσέξουν.
Ακόμη το ίδιο το καλώδιο όταν έχει να παίξει καιρό ή εαν το βγάλουμε και το αφήσουμε εκτός μηχανήματος,πρέπει να παίξει κάποιες ώρες για να ξαναστρώσει ή για να πατήσουν οι επαφές,οι οποίες πρέπει να είναι καθαρές και σφικτές.
Αυτήν την διαφορά θα την καταλάβουμε ιδιαιτέρως με καλώδια που έχουν ασήμι.
 

Μηνύματα
5.581
Reaction score
297
Γιώργος(MAC)Αναμουρλίδης said:
εαν το βγάλουμε και το αφήσουμε εκτός μηχανήματος,πρέπει να παίξει κάποιες ώρες για να ξαναστρώσει
Μάλιστα, οι κρύσταλλοι του χαλκού έχουν "ελαστικότητα". Όπου να 'ναι θα αποκτήσουν και χαρακτήρα, προσωπικότητα, ζώδιο, ωροσκόπο ...
 

Μηνύματα
4.496
Reaction score
2
Ακόμη,δεν πρέπει όταν κάνουμε το καλώδιο κουλούρα για να το μεταφέρουμε να το διπλώνουμε σφικτά ή να το τσακίζουμε,γιατί εαν δεν του κάνουμε ζημιά,θα χρειαστέί περισσότερη ώρα παιξίματος για να ακουστεί σωστά. :wink:
 

Μηνύματα
6.454
Reaction score
205
Προτείνω το συγκριτικό να γίνει με Krell και sonus που ταιράζουν καλά μεταξύ τους. Τι λέτε ? ταιριάζουν τα δυο τους ή όχι ? :p

Οποιος θέλει να επαληθεύσει πειραματικά τον χαϊεντάδικο όρο "cable burn-in" , ας προμηθευτει ένα ζεύγος hi-end καλωδίων για ηχεία από τα οποία το ένα μόνο θα περάσει από τη συσκευή που μας πρότεινε ο argiris.

Εγώ δυστυχώς δεν μπορώ να συμμετέχω στην ακρόαση όπως δεν μου αρέσει να βλέπω την ίδια ταινία δυο φορες.
Το να διαβάσω όμως στη συνέχεια τα σχολιά σας θα έχει πολύ ενδιαφέρον.

O Luxman να μην χρησιμοποιήσει δικά του καλώδια, δηλαδη αυτά που αντιπροσωπεύει, για να μην γίνουν από κάποιους πονηρές σκέψεις.

Δεν το βλέπω, αλλά για να δούμε ποιος θα αγοράσει τα καλώδια !!! :lol: :lol: :lol:
 

Μηνύματα
4.496
Reaction score
2
Σκοπός αυτού του πειράματος δεν είναι να πουληθούν καλώδια,αλλά να διαπιστώσουμε αν πραγματικά υπάρχουν διαφορές.
Το διαπιστώσουμε το γράφω για λόγους ευγενίας... :)
Ομως είμαι βέβαιως πως οι πραγματικοί αμφισβητίες δεν θα έρθουν. :| :(
 

Μηνύματα
2.679
Reaction score
5
Για αυτήν την συσκευή δεν μου απάντησε κανένας ακόμη για τον τρόπο που στρώνει τα καλώδια.

Είπαμε στρώσιμο με τον σωστό τρόπο πάνω στα μηχανήματα όχι επέμβαση με παρενέργειες όπως υποψιάζομαι προτίθεστε να κάνετε.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.668
Μηνύματα
2.871.463
Members
37.930
Νεότερο μέλος
axil
Top