ΣΥΝΔΕΣΗ DAC ΜΕ ΕΝΙΣΧΥΤΗ

Μηνύματα
600
Reaction score
674
Καλημέρα σας,

μετά από πολύ σκέψη, για αναβάθμιση του συστήματος μου, είπα να πάρω ενα αξιόλογο dac.
Έχω βρει το marantz hd dac1, και θέλω να το συνδέσω με τον ενισχυτή μου onkyo a 9010, επειδή είμαι τελείως άσχετος με το ψηφιακό σπορ, θα χρειαστώ και ένα tablet για την διαχείριση των αρχείων που θα κουμπώσω στο usb του dac, σωστά;
Επίσης ο onkyo έχει digital εισόδους και όχι εξόδους, οπότε η σύνδεση του dac με τον ενισχυτή θα γίνει με τις αναλογικές εξόδους;
Επίσης, αντί για tablet / κινητό (android ή ios) μπορώ να χρησιμοποιήσω κάποιο android tv box για την διαχείριση των αρχείων;
Ευχαριστώ
 

Μηνύματα
777
Reaction score
820
Καλημέρα σας,

μετά από πολύ σκέψη, για αναβάθμιση του συστήματος μου, είπα να πάρω ενα αξιόλογο dac.
Έχω βρει το marantz hd dac1, και θέλω να το συνδέσω με τον ενισχυτή μου onkyo a 9010, επειδή είμαι τελείως άσχετος με το ψηφιακό σπορ, θα χρειαστώ και ένα tablet για την διαχείριση των αρχείων που θα κουμπώσω στο usb του dac, σωστά;
Επίσης ο onkyo έχει digital εισόδους και όχι εξόδους, οπότε η σύνδεση του dac με τον ενισχυτή θα γίνει με τις αναλογικές εξόδους;
Επίσης, αντί για tablet / κινητό (android ή ios) μπορώ να χρησιμοποιήσω κάποιο android tv box για την διαχείριση των αρχείων;
Ευχαριστώ
Μου φαίνεται υπερβολή να αγοράσεις ένα DAC των 650 ευρώ για να το συνδέσεις με έναν ενισχυτή των 300 ευρώ. Θα σου πρότεινα να αναβαθμίσεις τον ενισχυτή - σίγουρα θα ακούσεις μεγαλύτερη διαφορά από το να του προσθέσεις ένα DAC.

Ασε που ο ενισχυτής σου έχει ήδη ενσωματωμένο DAC (οι digital είσοδοι που έγραψες παραπανω είναι γι' αυτόν ακριβώς το λόγο).
 

Μηνύματα
600
Reaction score
674
Μου φαίνεται υπερβολή να αγοράσεις ένα DAC των 650 ευρώ για να το συνδέσεις με έναν ενισχυτή των 300 ευρώ. Θα σου πρότεινα να αναβαθμίσεις τον ενισχυτή - σίγουρα θα ακούσεις μεγαλύτερη διαφορά από το να του προσθέσεις ένα DAC.

Ασε που ο ενισχυτής σου έχει ήδη ενσωματωμένο DAC (οι digital είσοδοι που έγραψες παραπανω είναι γι' αυτόν ακριβώς το λόγο).
Η αλήθεια είναι ότι μου αρέσει πολύ ο ήχος του Onkyo, για αυτό και δεν θέλω να τον αλλάξω, συν ότι σίγουρα το dac της marantz θα είναι σαφώς καλύτερο από το ενσωματομένο του ενισχυτή.
Το θέμα μου είναι το πως θα μπορώ να εκμεταλευτώ το dac της marantz, δηλαδή πως θα συνδεθεί με τον ενισχυτή, από την στιγμή που ο ενισχυτής έχει μόνο ψηφιακές εισόδους.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Η αλήθεια είναι ότι μου αρέσει πολύ ο ήχος του Onkyo, για αυτό και δεν θέλω να τον αλλάξω, συν ότι σίγουρα το dac της marantz θα είναι σαφώς καλύτερο από το ενσωματομένο του ενισχυτή.
Το θέμα μου είναι το πως θα μπορώ να εκμεταλευτώ το dac της marantz, δηλαδή πως θα συνδεθεί με τον ενισχυτή, από την στιγμή που ο ενισχυτής έχει μόνο ψηφιακές εισόδους.
Τι εννοείς "μόνο ψηφιακές εισόδους"?
Αυτά τα τέσσερα line in τι είναι?
 

Μηνύματα
600
Reaction score
674
Τι εννοείς "μόνο ψηφιακές εισόδους"?
Αυτά τα τέσσερα line in τι είναι?
Οπως είπα είμαι άσχετος, μπορώ δηλαδή να συνδέσω το dac με τις αναλογικές εισόδους και να γίνετε η επεξεργασία του ήχου από το dac;
 

Μηνύματα
6.905
Reaction score
5.782
Θα συνδεσεις την αναλογικη εξοδο του dac σε μια Line In του ενισχυτη σου.
Την διαχειριση των αρχειων σου μπορεις να την κανεις μεσω foobar απο ενα λαπτοπ.
Μου φαίνεται υπερβολή να αγοράσεις ένα DAC των 650 ευρώ για να το συνδέσεις με έναν ενισχυτή των 300 ευρώ. Θα σου πρότεινα να αναβαθμίσεις τον ενισχυτή - σίγουρα θα ακούσεις μεγαλύτερη διαφορά από το να του προσθέσεις ένα DAC.
:thumbsup:
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Οπως είπα είμαι άσχετος, μπορώ δηλαδή να συνδέσω το dac με τις αναλογικές εισόδους και να γίνετε η επεξεργασία του ήχου από το dac;
Ναι ,αυτή είναι η δουλειά του.
Στο dac θα συνδέσεις τις ψηφιακές σου πηγές (cd player ,media player ,pc με usb...ότι έχεις τέλος πάντων) και από το line out του dac σε ένα line in του ενισχυτή.
Αν έχεις αναλογικές πηγές (πικάπ ,tuner ,κασσετοφωνο...:o) ,αυτά πάνε στον ενισχυτή ,το πικάπ στην είσοδο phono ,τα υπόλοιπα στα άλλα line in.
 

Μηνύματα
600
Reaction score
674
Ναι ,αυτή είναι η δουλειά του.
Στο dac θα συνδέσεις τις ψηφιακές σου πηγές (cd player ,media player ,pc με usb...ότι έχεις τέλος πάντων) και από το line out του dac σε ένα line in του ενισχυτή.
Αν έχεις αναλογικές πηγές (πικάπ ,tuner ,κασσετοφωνο...:o) ,αυτά πάνε στον ενισχυτή ,το πικάπ στην είσοδο phono ,τα υπόλοιπα στα άλλα line in.
Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σας.
 

Ν

Νίκος Σταθόπουλος

Guest
Μπορείς να βελτιώσεις τη πηγή του ψηφιακού σήματος βέβαια και να χρησιμοποιήσεις το dac του ενισχυτή σου. Δηλαδή, μπορείς να παρακάμψεις τη κάρτα ήχου του υπολογιστή, να πάρεις και να συνδέσεις ένα usb interface οπότε να στέλνεις απο αυτό το σήμα στη ψηφιακή είσοδο του ενισχυτή. Το κόστος θα είναι σαφώς χαμηλότερο απο το να πάρεις ένα dac και ο υπολογιστής θα δίνει σαφώς καλύτερο σήμα στη ψηφιακή είσοδο, είτε του ενισχυτή σου είτε αν κάποια στιγμή αγοράσεις ένα εξωτερικό dac. Για να καταλάβεις τι εννοώ, έχω το gustard u12 ( υπάρχει ποικιλία σε μάρκες και μοντέλα, κάτι που μπορείς να ψάξεις με την ησυχία σου αν δεις ότι σε ενδιαφέρει ).
Edit: Δεν ξέρω κατά πόσο συνεργάζεται με tablets, αν και ένα μηχάνημα που τρέχει windows 10 λογικά δεν θα έχει κάποιο πρόβλημα. Δοκιμασμένο σε desktop pc, laptop, καθώς και mini pc.
 


Μηνύματα
13.609
Reaction score
6.564
Έχω βρει το marantz hd dac1, και θέλω να το συνδέσω με τον ενισχυτή μου onkyo a 9010, επειδή είμαι τελείως άσχετος με το ψηφιακό σπορ, θα χρειαστώ και ένα tablet για την διαχείριση των αρχείων που θα κουμπώσω στο usb του dac, σωστά;
αν εννοεις την usb στην προσοψη,αυτο δεν μπορει να γινει,δεν μπορει δηλαδη να "επικοινωνησει" ενα ταμπλετ με το dac,γιατι πολυ απλα δεν εχει wifi , δεν ειναι network player.Mην σε μπερδευει η εισοδος στην προσοψη.Αυτη ειναι κυριως για να συνδεεις ios συσκευες και τα ψηφιακα αρχεια που αυτες αναπαραγουν να τα μετατρεπει το marantz (προφανως πολυ καλυτερα),αλλα την πλοηγηση την κανεις απο την ios συσκευη.

Μπορεις φυσικα να συνδεσεις με οπτικη η ομοαξονικη ψηφιακη συνδεση ενα android player που θα παιζει τα αρχεια και ακομα καλυτερα εναν υπολογιστη με συνδεση usb (θα εχεις και τα καλυτερα αποτελεσματα).

Το dac ειναι σαφως ανωτερης κατηγοριας απο τον ενισχυτη,αλλα αυτο δεν ειναι κατι κακο,αλλωστε καποια στιγμη μελλοντικα θα αναβαθμισεις και τον ενισχυτη σου.
 
Last edited:

Μηνύματα
600
Reaction score
674
αν εννοεις την usb στην προσοψη,αυτο δεν μπορει να γινει,δεν μπορει δηλαδη να "επικοινωνησει" ενα ταμπλετ με το dac,γιατι πολυ απλα δεν εχει wifi , δεν ειναι network player.Mην σε μπερδευει η εισοδος στην προσοψη.Αυτη ειναι κυριως για να συνδεεις ios συσκευες και τα ψηφιακα αρχεια που αυτες αναπαραγουν να τα μετατρεπει το marantz (προφανως πολυ καλυτερα),αλλα την πλοηγηση την κανεις απο την ios συσκευη.

Μπορεις φυσικα να συνδεσεις με οπτικη η ομοαξονικη ψηφιακη συνδεση ενα android player που θα παιζει τα αρχεια και ακομα καλυτερα εναν υπολογιστη με συνδεση usb (θα εχεις και τα καλυτερα αποτελεσματα).

Το dac ειναι σαφως ανωτερης κατηγοριας απο τον ενισχυτη,αλλα αυτο δεν ειναι κατι κακο,αλλωστε καποια στιγμη μελλοντικα θα αναβαθμισεις και τον ενισχυτη σου.
Ευχαριστώ για την απάντηση, εγώ έλεγα η σύνδεση του tablet / ios να γίνει στην πίσω είσοδο usb ώστε να βλέπει τα αρχεία που ειναι συνδεδεμένα στο μπροστά usb (αν αυτο γίνετε).
 

Μηνύματα
13.609
Reaction score
6.564
οχι,το εχουμε κουβεντιασει στο αλλο θεμα που ειχες ανοιξει,αυτο που θελεις να κανεις,δηλαδη να καρφωνεις δισκο στη usb και να παιζεις απο εκει αρχεια,μπορεις να το κανεις μονο με network music player (εννοω χωρις την συνεργασια με υπολογιστη). Θα σου γραψω παλι την προταση-ιδεα που ειχα αναφερει εκει.......yamaha wxad-10 για spotify,net radio και wireless αναπαραγωγη απο κινητο-ταμπλετα-υπολογιστη και ενα usb dac για συνδεση του υπολογιστη.Οσο αφορα το δευτερο, πηγαινε στο ifi nano idsd LE,που ειναι και ενισχυτης ακουστικων.Με 300 ευρω και τα δυο (καινουργια),εχεις καλυψει ολες τις πιθανες απαιτησεις που θα εχεις και με πολυ καλο ηχητικο αποτελεσμα.
 
Last edited:

Μηνύματα
600
Reaction score
674
Το κακό ειναι οτι όσο περισσότερο το κουβεντιάζουμε τόσο περισσότερο μπερδεύομαι.
Θα κοιτάξω τις επιλογές που μου προτείνετε ψύχραιμα και με τις πραγματικές μου ανάγκες ώστε να καταλήξω τι θα επιλέξω τελικά.
Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας και προπαντώς για την υπομονή σας.
 

Μηνύματα
1.702
Reaction score
982
allareas αν δεν χρειαζεσαι το marantz σαν ενισχυτη ακουστικων ή σαν προενισχυτη για τελικο μην το παρεις η μην παρεις ενα ντακ τετοιου ειδους γιατι πληρωνεις τσαμπα χρηματα για αυτα που δεν θα χρησιμοποιησεις. Παρε ενα σκετο ντακ με τα μισα λεφτα , δεν θα ακουσεις τρελες διαφορες , μη πεταξεις τα λεφτα σου !
 

Μηνύματα
600
Reaction score
674
allareas αν δεν χρειαζεσαι το marantz σαν ενισχυτη ακουστικων ή σαν προενισχυτη για τελικο μην το παρεις η μην παρεις ενα ντακ τετοιου ειδους γιατι πληρωνεις τσαμπα χρηματα για αυτα που δεν θα χρησιμοποιησεις. Παρε ενα σκετο ντακ με τα μισα λεφτα , δεν θα ακουσεις τρελες διαφορες , μη πεταξεις τα λεφτα σου !
Ευχαριστώ, για την συμβουλή.
Όπως λέω και παραπάνω, θα δω ποιες είναι οι πραγματικές μου ανάγκες και θα προχωρήσω στην ανάλογη αγορά.
 

Μηνύματα
14
Reaction score
9
Μια ερώτηση κι εγώ...αργοπορημένη. πως μπορώ να αξιοποιήσω ένα απλό cdplαyer με τη χρήση dac? μπορεί να διαβάσει κάτι άλλο, εκτός από δισκάκια cd με τη βοήθεια του dac? Ή υπάρχει άλλος τρόπος το cdplayer να διαβάσει πχ dvd ή mp3? Αν μπορεί να απαντήσει κάποιος στις ανόητες ερωτήσεις μου...
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.847
Καλησπέρα φίλε μου,
Μπορείς να μας πεις για πιο cd player αναφέρεσαι αν είναι πολύ παλιό δε θα διαβάζει ούτε mp3, θα χρειαστείς εξωτερικό dac.
Αν θέλεις να διαβάζει και dvd θα πρέπει να είναι universal.
 

Μηνύματα
14
Reaction score
9
ναι, είναι πολύ παλιό, το sony με το βαρίδι που πλακώνει το δισκάκι. δεν γράφει μοντέλο
 



Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.309
Μηνύματα
2.858.050
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top